Hodnocení komentářů


Naias
Naias 26.05.2020 v 16:06

Mosem, TUNÁ si ľudia zakladajú profily, aj viacero profilov, aby mohli nadhodnotiť nejakú knihu, aby zrejme len tak z plezíru nahádzali hodnotenie odpad viacerým knihám a už sa tu neobjavili, aby mohli niekomu vulgárne nadávať... A pochybovať o palcoch hore? Palce hore môžu a nemusia mať hodnotu, záleží na tom, kto ich dáva. Sú ľudia, ktorí dávajú palce všetkému, čo napíšu ich obľúbení užívatelia a tí zase im na oplátku. Sú takí, ktorí dajú palec všetkým, ktorí pochvália ich milovanú knihu. Sú takí, ktorí dajú palec, len ak sú presvedčení, že si to komentujúci zaslúži, ale majú veľmi odlišné kritériá.
Inak, nejde o to, že by palec dole MOHOL byť neobjektívny, palec dole by BOL neobjektívny. Ľudia väčšinou nemávajú objektívne názory. Ide o to (nehľadiac na palce dole typu „veď ja ti ukážem!“) že bez vysvetlenia nemájú zmysel. Ak niekomu píšete, že sa vám jeho komentár nepozdával, vysvetlíte prečo, alebo necháte dotyčného hádať? Asi to prvé, nie?

mosem
mosem 26.05.2020 v 16:21

Lenka.Vilka: díky za vysvětlení, netušil jsem že formulka "s obsahem komentáře nesouhlasím" existuje. Tohle by úplně stačilo - pokud by to bylo u komentáře vidět (s obsahem nesouhlasí x čtenářů). Pokud to jde jen správci webu, je to zbytečné.

mosem
mosem 26.05.2020 v 16:23

Naias - Ach jo. Existuje ještě něco, co se děje pro radost? Bez vedlejších úmyslů?.....že já se ptal a nenechal si iluze.

siena
siena 26.05.2020 v 16:27

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.05.2020 v 16:27

Mosem: ano, na to jsme nedostali odpověď hodně dlouho, od té doby, co to tam přibylo :( :/
Ano, kdyby se to někde ukázalo, může vzniknout diskuse, protože když mu na to někdo odpoví v diskusi, často se to k uživateli vůbec nedostane...

Naias
Naias 26.05.2020 v 16:28

Mosem, nenadarmo sa hovorí kto sa veľa pýta, veľa sa dozvie.


mosem
mosem 26.05.2020 v 18:01

Naias - ale lépe, než se nezeptat a umřít hloupý :-D

Text příspěvku byl upraven 26.05.20 v 18:02

petulik330
petulik330 26.05.2020 v 18:27

Pacelnahoru bych nedala někomu jen proto, že mi palec dal taky. Jak již tady bylo řečeno palec dám proto, že se mi příspěvek ke knize líbil a ne jen jako oplátku. Palec nahoru by se měl dávat s rozmyslem a ne jen tak nasdařbůh. Nemá to potom smysl. Jak by mohlo potom být hodnocení knihy efektivní?
To je můj názor. Někdo to může vydět jinak.

petulik330
petulik330 26.05.2020 v 18:30

Hesonit: V hodně věcech s tebou souhlasím. Taky jsem hodnotila pár knih, které jsem četla snad před pěti nebo i více lety, nebo jsem naspala komentář. Nemyslám si, že lze hodnotit nebo komentovatjen knihy, které se přečetli nedávno.

kapr
kapr 27.05.2020 v 13:15

petulik330

vYdim to špatně !!!

Har.Monika
Har.Monika 05.01.2021 v 09:28

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Har.Monika
Har.Monika 05.01.2021 v 10:51

Jsem tu krátce, nějaké body za komentáře a souhlasné "palce" mě potěší, ale není to pro mě motor.
Dnes jsem narazila např. na členku "Monkas1", která hodnotila knihu, kterou jsem četla (Porodní sestra z Osvětimi). A protože ji dala 5 hvězd a pouze jednu obecnou větu, podívala jsem se na její profil.
A koukám, že takto hodnotila všechny knihy, které má "přečtené". Nic konkrétního, jen "Líbí se mi. Doporučuji." a u všech 5 hvězd.
Co si o takovém čtenáři myslet? Nevím, podle mě sbírá jen body za komentáře. A přitom uměle vylepšuje hodnocení knih. Tyto komentáře mě nepřesvědčují o tom, že by tyto knihy opravdu autor četl a jeho hodnocení tudíž zkresluje celkové % knihy.
Obecně uznávám komentář, z kterého je patrné, že knihy byly opravdu přečtené. Že daná osoba hodnotí stylistiku, tvarosloví, tempo děje, detailnost popisu, pocity z příběhu atp.
Co si o tomto myslíte vy, další čtenáři?
Monika

Text příspěvku byl upraven 05.01.21 v 10:54

ijcro
ijcro 05.01.2021 v 11:11

@Har.Monika:
Berte to jako čistě subjektivní komentář, který může, ale taky nemusí nic vypovídat.

keri.H
keri.H 05.01.2021 v 13:10

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Adhara
Adhara 05.01.2021 v 14:52

Har.Monika. Nevravím, že je to tento prípad, ale viem, že isté internetové obchody platia ľuďom za to, aby dávali iba päť hviezd a pozitíve hodnotenia knihám. Na skutočný názor hodnotiacich a ani na samotné čítanie tam samozrejme nie je miesto.

Nech už je to ako chce, ja beriem vážne len tie hodnotenia, pozitívne či negatívne, z ktorých vidno, že to dotyčný čítal. Nielen anotáciu. Knihu.

Y2T
Y2T 02.07.2021 v 08:58

U velmi populárních knih, kdy jsou stovky a tisíce komentářů poněkud selhává systém hodnocení komentářů. K zajímavým starším komentářům třeba na 50. či 80. straně se už nikdo nepročte, takže jim nepřibývají palce, a naopak nové primitivní komentáře typu "dobrá kniha" se automaticky rozešlou všem sledujícím (kterých je mnohonásobně víc, než v době psaní starých komentářů), a když jim jen 5% ze sledujících dá palec, tak se dostávají do vedení jako nejlepší komentáře. Pak jsou na první stránce jako nejlepší komentáře samá takové jednovětá konstatování o tom, že to byla dobrá kniha.

Navrhuji to jako téma k zamyšlení. Řešení bych viděl např. v tom, že třeba při 50. komentáři se kniha zeptá uživatelů, jestli ji chtějí opravdu dál sledovat. Osobně si budu asi takové knihy odhlašovat, protože mít 5x denně hlášku na komentář "dobrá kniha" je dost otrava. Nebo by šlo palcům u komentářů dávat různou váhu a nějak je indexovat podle toho, kolik komentářů už ke knize bylo, a těm pozdějším dávat menší váhu.


Je to jen návrh do diskuse.

Naias
Naias 02.07.2021 v 10:21

Také riešenie sa mi moc nezdá, základom je predpoklad, že neskoršie komentáre sú menej cenné ako tie prvé, čo je nezmysel. Hodnota komentára predsa nespočíva v tom, kedy ho človek napíše. Nehovoriac o tom, že čo je cenné pre jedného, je bezcenné pre druhého. Sú aj takí užívatelia, ktorí dlhšie komentáre neradi. Možno by pomohlo, keby sa dali komentáre zoraďovať aj podľa dĺžky. Tak by sa jedni mohli vyhnúť jednovetovým a druhí dlhým komentárom.

Y2T
Y2T 02.07.2021 v 10:39

Ano, z mého pohledu je hodnotnější dřívější příspěvek. U knihy, u které není vůbec žádný, tak je každý příspěvek cenný a umožní vám udělat si alespoň nějaký obrázek o knize, a pomůže vám třeba při rozhodování, jestli je to kniha, kterou hledáte, jestli ji máte shánět a číst. 10 či 20 příspěvků už je celkem reprezentativních. Pokud je u knihy několik set příspěvků, tak se už více méně jen opakují. Je-li tam 2000 příspěvků, tak si je stejně skoro nikdo nepřečte, protože to si už může přečíst přímo tu knihu.

Naias
Naias 02.07.2021 v 10:44

Ja vám to neberiem, ale váha palcov sa predsa nebude prispôsobovať vášmu názoru.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 02.07.2021 v 11:10

Já nevím, já nevím, ale já si tu minutou vyšetřim na rychlé projetí očima a zastavím se u dlouhého komentáře a ty krátké ignoruju. Ale taky je pravda, že když knihu četlo deset mojich oblíbených, tak si seřadim podle oblíbených a přečtu si jejich komentáře, potom přečtu knihu a teprve potom ostatní komentáře metodou rychlého přeletu...
Ale co když má kniha 1000 příspěvků, prvních 500 je nádhera, potom následuje klasika "dobrá kniha" a "lidé přede mnou to už řekli" a právě ten nejnovější bude ten nejhodnotnější, přestože je u knihy poslední? Nejsem si úplně jistá, že to automaticky znamená, že už všechno bylo zmíněno.
Mě třeba po napsání komentáře přišla jednou OZ něco v tomhle stylu: Hele, díky, tohle mi uniklo.
Na každém komentáři záleží a každej je důležitej a podstatnej!
Ale já asi nečtu správné knihy, protože pět upozornění na jeden titul denně jsem fakt nikdy neměla :(

kapr
kapr 03.07.2021 v 19:33

Možná by pomohlo dvojí hodnocení příspěvku. To první automatické podle jeho délky. (Vyloučilo by to jednověté, dvouřádkové příspěvky, přinejmenším by to snížilo jejich váhu, a ty by se tak propadly až na konec zvoleného setřídění.) To druhé už by bylo přidělované čtenáři komentářů tak jak je zde zvykem 0 - 5 hvězdiček. Obě hodnocení by se mohla sčítat nebo násobit a ten kdo by se o komentáře zajímal by si je mohl tak či onak setřídit.
Mám jiný problém. Zásadně, až na pár výjimek, hodnotím jen komentáře knih které jsem, někdy i kdysi dávno četl. Občas se ale začtu do komentáře pro mne neznámé knihy, často i neznámého autora. A ten komentář mne tak osloví, že velice váhám. a Jednou za rok podlehnu a palec dám i tak. K tomu dochází doopravdy jen výjimečně. Skutečně netuším jak oba případy odlišit, protože každé z obou hodnocení vypovídá o něčem zcela jiném. Ocenění komentáře knihy kterou jsem četl je hodně, někdy i převážně o hodnocení samotné knihy. Ocenění komentáře toho co jsem nečetl je o tom jaký byl pro mne ten komentář přínosem.

Naias
Naias 03.07.2021 v 19:46

Kapr, tým odlíšením asi myslíte triedenie palcov na:
- knihu som čítal,
- knihu som nečítal, ale komentár mi knihu priblížil,
- knihu som nečítal, ale komentár bol veľmi zábavný a prínosný,
- knihu som nečítal, ale komentár bol veľmi zábavný, hoci o knihe samotnej v ňom nebolo nič,
- komentár napísal môj obľúbený užívateľ, ktorý dáva palce mne, tak ja dám jemu,
- atď.
Obávam sa, že s vyberaním správneho druhu palca by sa ľudia nekašlali.

Text příspěvku byl upraven 03.07.21 v 19:47

Naias
Naias 03.07.2021 v 20:03

Inak, kapr, nie je mi jasné, kedy pod hodnotením myslíte filtrovanie a kedy palcovanie. Ani čo si predstavujete pod automatickým hodnotením podľa dĺžky. To akože koľko riadkov napíšem, toľko palcov mi tam automaticky naskočí?

kapr
kapr 03.07.2021 v 20:57

Hodnocením myslím hodnocení.
Nejdříve podle délky.
Do 2 řádek 1 bod.
Do 10 řádek 3 body
Do 30 řádek 6 bodů.
Přes 30 řádek 3 body.
Přes 50 řádek 1 bod.
Toto je jen ilustrace, skutečná podoba by mohla být třeba i výrazně jiná.
Palce by se rozlišovaly jen na četl, (pokusil se přečíst a přečetl nejméně 30 stránek,) a nečetl, ale komentář byl pro mne přínosem.
Zpracování bodů a palců obou druhů do "konečné" podoby už by bylo předmětem další diskuze.
Ona podoba by měla zprostředkovat návštěvníkovi stránek rychlý přístup k těm komentářům, které přiblíží titul v co nejkratší době, a v co nejlepší kvalitě. Můj příspěvek byl okamžitou reakcí na přečtení některého, (některých,) předchozích příspěvků ve vlákně, nikoliv promyšlenou akcí směřující k reformě DK.

ijcro
ijcro 03.07.2021 v 21:52

S tím odstupňovaným hodnocením komentů je to lehce nesmysl,
to je podobné třeba, jak může třeba čtenář společenských románů hodnotit detektivky?
Samozřejmě že může! i když žádnou nečetl...
Ale je pak otázka co napíše k tomu hodnocení líbí/nelíbí.... :|
Vnímám palce u komnetů spíš jen jako subjektivní hlas pro daný text komentu, ať už je jakkoliv nesmyslný, nic víc v tom není,



Vložit příspěvek