ANTIcharta proti Ctenarske vyzve


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.01.2019 v 15:48

Nelmal: přesně. Nic jste nepochopila. Toto vlákno vzniklo, aby si tropilo žerty z určité věci, která je na databázi. Dřív jsem si taky myslela, že podobná vlákna jsou k tomu, aby lidé diskutovali o tom proč plní, proč neplní, ale to není pravda. Někteří jistě ano, ale jisté tvrdé jádro diskutérů s vždy zjeví, když vznikne nové vlákno o výzvě.
Někteří chápou, přestože neplní, že výzva není zlo. Někteří, kdo plní zase nechápou občasnou neochotu ostatních plničů připustit, že ta či ona kniha do výzvy nepatří.
Ale to už jsem psala ve všech výzvovych vláknech. Prostě si plňte poctivě a na jejich keci se vykašlete. To je jediná cesta, jak tady výzvu přežít. Hodně štěstí při plnění ;)

Nelmal
Nelmal 16.01.2019 v 15:59

:-) Je pravda, že diskuzí se účastním minimálně, nejsem moc orientováná

a ano cíl je jasný... přežít

InaPražáková
InaPražáková 16.01.2019 v 16:03

Běžně do vyhrocených témat nepřispívám a ani teď nechci mávat něčím praporem, natož pozvedat zbraň. Ale Koka nadhodila v posledním příspěvku otázku, kterou bych jí možná mohla zodpovědět.
Koko, ČV je pro mě hra a potěšení, a to tím víc, čím méně sleduju její oficiální vlákna (která ve mě vzbuzují podobný, byť asi ne tak mohutný pocit jako ve Vás) a oficiální propagaci. Baví mě hledat knihy dle témat, zvláště dle těch, která na první pohled vypadají uhozeně, protože je pro mě jednak prostě zábava zjistit, jestli skutečně existuje smysluplná beletrie, která by se zabývala jídlem (existuje, a ta kniha se dostala do mého výběru nejlepších loni přečtených knih), nebo zkoušet zadávat měsíce do vyhledávače a objevit tak asi 30 knih, které neznám, a z nichž na jednu už se strašně těším (Únor a kultura); jednak mi otevírají cestu ke knihám, o kterých bych jinak v životě nezjistila, že existují, byť se mi zamlouvají samy o sobě a těším se na ně. Čtení je pro mě potěšení, čtení dobrých knih ještě víc, tím mi ČV poskytuje zábavu i potěšení.
Píšete, že hravost a potěšení v souvislosti s ČV kolem sebe nevidíte - nu, já ho s nikým nesdílím, protože to ke štěstí nepotřebuju. Pár uživatelů, které mám v oblíbených, a tedy rámcově sleduju, Výzvu plní, ale do diskusí s ní spojených myslím nepřispívá žádný - asi tedy také své potěšení veřejně nesdílejí. Ti, kteří jsou nejvíc slyšet, jsou jiný typ čtenářů, který Výzva nezkultivuje ani nezkazí, protože je podle mě prostě zanechá zcela nezměněné. Že někdo něco shledává zábavným a jiný ne, to je obvyklé, já se třeba nesměju u Cimrmanů a Monty Pythoni jdou úplně mimo mě, ale vím, že se u obojího dost lidí válí smíchy a nijak mě to neudivuje, vkus je věc různorodá.
Mohla bych si hrát i bez Výzvy, leč nemám na to fantasii, umím pro sebe formulovat kritéria, podle nichž považuju za vhodné číst (nezanedbávat literaturu 19. století ani zcela novou, nevyhýbat se neznámým autorům), ale tak kouzelně ujeté kategorie a v jejich rámci výlety neznámými směry prostě vymyslet nedokážu, k tomu se mi ČV hodí. Vzhledem k počtu knih, které ročně přečtu, mě ani nijak neomezují, spíš naopak.
A závěrem, Vaše ani ničí jiné stěžování na nerozum plnitelů se mě nedotýká, čtu si po svém a schválení nepotřebuju, nicméně přiznávám, že kdyby mi někdo, jak tu padlo výše, v hospodě do očí řekl, jestli nejsem divná, když si neumím vybrat knihu podle intelektuálnějšího měřítka, nebo že mě lituje coby oběť manipulace, asi bych se snažila honem změnit téma, nebo si šla se svou limonádou sednout k jinému stolu.

woodward
woodward 16.01.2019 v 16:10

Hanko, pochopil jsem, že podle tvého soudu není správné smát se svým bližním. A komu jinému se, k čertu, máme smát? Koňským handlířům, protože už neexistujou? Celá tahle hádanice vychází z toho, že k ní jedna strana přistupuje s mnohem větší vážností, než jakou jí přisuzuje strana druhá.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.01.2019 v 16:23

Woodward: jenže plniči se neplničům nesmějí. V tom je asi ten problém.

Je to jako rozhovor:
-Ten film, na kterej koukáš je blbost.
-Ne není. Má to dobrej scénář.
-Ale je to blbost.
-A co to obsazení?
-Furt je to blbost.
-Hele, a máš ty vůbec rád tenhle žánr?
-Ne, proč? Hmm...ale stejně je to blbost.
-A nechceš se sám kouknout na něco jiného?
-Hele, a co kdybychom se na to něco jiného koukli spolu?
-Si děláš srandu?!
A potom si na internetu založit diskusi, kam budou psát všichni, kdo to taky pokládají za blbost. Ale to beru jako normální stav věci, který se nikdy nezmění.

woodward
woodward 16.01.2019 v 16:25

Ano, plniči se nesmějí. Vztekají se. V tom je jádro pudla.


Nelmal
Nelmal 16.01.2019 v 16:31

vztekají se při plnění výzvy
nebo proto, že se jim někdo vysmívá?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.01.2019 v 16:32

Woodward: kdyby vám někdo řekl, že jste intelektuálně nižší, protože neplnite (jak to bylo řečeno obráceně), budete se vztekat? Jenom mě to zajímá. A ne kdyby vám to řekl jednou? Říkal vám to stále dokola? Jo, jasně, nevztekal.

Protože zatím tady jedna strana neustále uráží tu druhou. Urazil někdo vás nebo se vám vysmíval za to, že neplníte? Ano, našel jste jadro pudla, ale myslím, že nestačí tomu pudlovi vyndat jádro, ale je třeba to jádro ještě pořádně rozpitvat. Protože tohle všechno kolem výzvy je materiál na nějakou studii chování.

Text příspěvku byl upraven 16.01.19 v 16:34

Nelmal
Nelmal 16.01.2019 v 16:33

Navíc sem si tedy žádného vztekání nevšimla, ale zas neprojíždím každou diskuzi, tak třeba někde křičí no..

Koka
Koka 16.01.2019 v 16:38

InaPražáková - důvod, který jsem popsala výše, že mám některé lidi zařazené mezi Oblíbenými jen proto, že dovedou zajímavě popsat a argumentačně doložit své názory, zažívám teď, při čtení vašeho příspěvku, za nějž děkuji. Konečně někdo jasně srozumitelně dovede uvést, co jemu osobně ČV dává, jak s ní "zachází", čím mu je prospěšná . A Ještě navíc váš příspěvek himalájsky vyniká tím, že jste nepotřebovala delegovat své názory na mluvčí, která sice sama výzvu neplní, ale když už jí tolik lidí - cítích se údajně jako idioti - v zákulisních zprávách psalo, aby zakročila, nuže zakročila. (Kdo těm, co potřebují mluvčí, ten pocit idiotství vnukl ?- ten, kdo se je snaží odradit od toho, aby ze sebe nenechali dělat pitomce, nebo ten, kdo se jim snaží nakukat "hele, to jsou vaši nepřátelé, dělají z vás blbce, ale nebojte, já vás budu bránit"?)
Vážím si vašeho názoru, jenom jednomu nerozumím, a to jsem před chvílí pročetla celé toto vlákno od začátku: kde jste to vzala, že v této diskuzní hospodě někdo někomu řekl, že si knihy mají čtenáři vybírat podle intelektuálnějšího měřítka? Nikde není po takovém vybídnutí ani stopy. Ani takové měřítko neznám, a stejně téma ČV "kniha vybraná podle intelektuálnějšího měřítka" - by bylo stejně nesmyslné, jak je téma "lichý počet stran".
Takže rozumím vašim slovům, kromě pasáže " kdyby mi někdo, jak tu padlo výše, v hospodě do očí řekl, jestli nejsem divná, když si neumím vybrat knihu podle intelektuálnějšího měřítka ..." _ tam se v textu ztrácím. Ale každopádně - naštěstí - je si kam jít odsednout, těch jiných stolů je dost ...

bamba
bamba 16.01.2019 v 16:53

páči sa mi výraz plnič a neplnič.Donedávna som používala svoju mamičku ako doporučujúci filter - doniesla som jej za hrsť kníh a čo prešlo jej filtrom som vzápätí prečítala. Mne to šetrilo čas a občas aj priestor v knižnici - to už menej.
Ostatné filtre až také účinné neboli.

Naias
Naias 16.01.2019 v 17:03

Lenka.Vílka, lenže tí plniči nepripomínajú ľudí, ktorí pozerajú film, pretože má dobrý scenár a výborné obsadenie, ale ľudí, ktorí idú na film, pretože má atraktívny názov, a ktorí odmietajú ísť na film, kde nehrá ich obľúbený herec. A ešte si pokojne odfajknú ako historický film trebárs Gladiátora. Čo na tom, že je to historický nezmysel, hlavne, že sú tam skvelé scény. Ale to vy dobre viete, sama sa kvôli tomu často hneváte.

InaPražáková
InaPražáková 16.01.2019 v 17:09

Koko, děkují za klidnou reakci. K prvnímu a poslednímu odstavci se netřeba vyjadřovat, na dotaz, kde jsem vzala vybídnutí k výběru knih dle intelektuálnějšího měřítka - doslovně nikde, ale myslím, že ducha citátů níže uvedených to vystihuje.

"Keby sa knihy vyberali podľa nejakých tematických okruhov, tak by to dávalo zmysel, pretože by tam bol prítomný nejaký kultúrny kontext, ktorý je dôležitou podmienkou "konzumácie" tohto špecifického produktu. Ale vyberať knihy podľa vonkajších "fyzických" znakov je "kravina" ..."

"Když si vybavím to množství (tisíce!) zdejších komentářů, odsuzujících různé názorové manipulace (komunistů, katolíků, muslimů, marketingových machrů, dietářů, ideologů všech barev a pod.) a vidím, jak nikdo nevidí, co za manipulaci ČV je, a jak se jí poddávají ..."

"Nejde primárně o vzdělání ani o četbu - potíž je s tím myšlením. To dneska fakt nefrčí." - "nefrčí...a je jedno, jestli se jedná o výběr četby, nebo politické reprezentace."

Jacck
Jacck 16.01.2019 v 17:15

nechápu proč proti ČV protestovat? OP píše s několika vykřičníky, že si nenechá diktovat, co má číst. A on mu někdo něco diktuje? Nevšiml jsem si. Já si o celé ČV taky myslím své, ale nechápu proč by mi mělo nějak vadit, že jiní si ČV pořádají nebo se jí účastní. Koneckonců když chce někdo číst knihy s lichým počtem stran nebo knihy s počtem stran dělitelným číslem třináct, tak proč mu v tom bránit?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.01.2019 v 17:17

Naias: proto mě zaujala statistika o výzvě. Kolik lidí jí přijalo. Ne všichni z nich píšou do vláken s výzvou spojených. A někteří z nich solidně ukazují, jak jsou mimo. Někdo chce jenom pomoct a vynadají mu. To je opak tvrdého jádra tohoto vlákna. Stále je tady dost uživatelů, kteří žebříčky ani vlákna nepotřebují a stejně si poradí. Mě na tom vadí, že se paušalizuje výzva jako celek. Všechno to je o lidech. Ale nikde jsem si nevšimla, že by někdo říkal: ty seš ale mimoň, když to neplníš. Zatím se tady brání pár čtenářů, kteří jsou s výzvou v pohodě, protože radikálové jsou v každé skupině.

To mě na tom mrzí.
A ano, dopálilo, co zde bylo napsáno. Že když plnime, ať sem nelezeme. Tohle vlákno je pro naše mudrování a když se vám to nelíbí, udělejte si svoje vlákno. V tom případě doufám, že se do něj neodváží nikdo anti. Dost by si to potom protiřečilo.

Naias
Naias 16.01.2019 v 17:41

Lenka.Vílka, ani o príspevky typu: kto sa nezúčastňuje, nech nám do vlákna o ČV nelezie, nie je núdza. Zaujímavé, že nikdy nikomu nevadilo, ak neplnič plničovi poradil, ale ak si dovolil kritizovať, to už bolo cez čiaru.
Keby mňa niekto označil za mimoňa, pretože neplním, pokojne by som mu vysvetlila, že kníh, ktoré by sa dali napasovať na jednotlivé body výzvy (možno nie na všetky, trebárs udelené ceny si nevšímam, tak neviem, či som také knihy čítala) som už za život prečítala toľko, že nepotrebujem zisťovať, čo mi to dá. Nehovoriac o tom, že ja žiadne vonkajšie impulzy nepotrebujem.

Všimla som si, že niektorí ľudia si pochvaľujú, aké zaujímavé knihy vďaka výzve našli. Zaujímalo by ma, koľko ľudí si po výbere podľa kritérií ČV povedalo: to bola teda blbosť, to som si mohol/mohla ušetriť.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.01.2019 v 17:53

Naias: v zásadě s vámi souhlasím.
Mě se stalo, že jsem reagoval na návrh knihy, že to podle mě nepatří a bylo mi odpovězeno, že uživatel nechápe, proč mám potřebu mu říkat svůj názor. Mezci jsou všude. Jenom jsem si nevšimla, by plniči zakládali tolik vláken, aby si mohli podrbat, jak jsou ti neplniči divný. A je jedno, jaký úmysl se za tím skrývá. Pobavit se, zasmát, vysmát...

Třeba já, hlásím se. Vybrala jsem si knihu a fakt mi nesedla. No, vybrala jsem si jinou. Vážně nechci mít ve výzvě tituly s dvěma hvězdama a pocitem, že jsem prostě nějak splnila, nehledě na to jak. Ale to je v jednotlivcích. A nepochybně na tenhle přístup nejsem sama :)

Naias
Naias 16.01.2019 v 18:02

To, že plniči nezakladajú vlákna o neplničoch, bude zrejme tým, že neplniči vo veľkom nechrlia otázky, ktoré sú často naozaj trápne.

newtory
newtory 16.01.2019 v 18:04

Ja sa napríklad priznám, že som bol čiastočný plnič. Ale až v druhom pláne...prečítal som knihu, podľa svojho gusta a svojej OSP (osobnej čitateľskej potreby) a pozrel, či sa dá "napasovať" do niektorej knihy z výzvy a pri tejto bohumilej činnosti mi "doklapla" nezmyselnosť takéhoto výberu. Všimol som si, koľko vlákien sa tomu venuje s plnou vážnosťou a bolo vymaľované...

Text příspěvku byl upraven 16.01.19 v 18:06

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.01.2019 v 18:09

Naias: v tom máte pravdu. Neplniči otázky nekladou. Ti si jenom dělají srandu ;)

Jinak já knihy vybírám pohledem do knihovny a do edičního plánu. Když sedí, tak ok. Když ne, tak nic. Bude další. A když ne, tak nesplnim. Což vím tak jako tak. V rámci mé podvýzvy výzvě sama sobě automaticky odpálim některé z bodů. Možná ten výběr tolik neprožívám. Jinak to totiž nelze :)

Eicherik
Eicherik 16.01.2019 v 18:39

Hrdě se hlásím k plničům (nádherné slovo) navzdory zdejším pseudointelektuálům. :-D

newtory
newtory 16.01.2019 v 18:40

Sledovanie edičných plánov, to bola voľakedy moja najmilšia kratochvíľa. Vždy koncom a začiatkom Nového roka plný očakávania s ceruzkou v ruke, krúžky a výkričníky...to bolo radostného napätia a v stredu v kníhkupectvách týždenník Nové knihy. Streda, najlepší deň v týždni.

newtory
newtory 16.01.2019 v 18:43

Navrhujem rozšíriť diferenciáciu pojmu plnič o podskupinu plnič - aktivista.

Text příspěvku byl upraven 16.01.19 v 18:43

Eicherik
Eicherik 16.01.2019 v 18:44

Souhlasím, mělo by se to nějak upřesnit. :-)

Eicherik
Eicherik 16.01.2019 v 18:47

newtory: Nevím jak u vás na Slovensku, ale u nás vyvolává slovo AKTIVISTA negativní emoce. :-D



Vložit příspěvek