A. Einstein, popularizace vědy a naučná literatura


HTO
HTO 23.01.2018 v 00:15

Och, můj milovaný Dau! Díky, Lectore! Mně jeho genialita vždycky připomínala Michaila Tala (taky měli oba podobné účesy), ti lidé prostě vidí za roh, navíc za roh, o němž většina ostatních ani neví, že existuje.

Česky je k dispozici i životopis: https://www.databazeknih.cz/knihy/stranky-ze-zivota-l-d-landaua-174839

Letos bude mít sté výročí náš milovaný Richard Feynman, u nějž je Wiki napsáno: „At twenty-three ... there was no physicist on earth who could match his exuberant command over the native materials of theoretical science. It was not just a facility at mathematics (...). Feynman seemed to possess a frightening ease with the substance behind the equations, like Albert Einstein at the same age, like the Soviet physicist Lev Landau—but few others.“

Lector
Lector 23.01.2018 v 09:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Jacck
Jacck 23.01.2018 v 09:52

Z Landaua a Lifšice se ještě doteď učí fyzika na vysokých školách. Taky jsem se z něho učil, tuším elektrodynamiku a teorii relativity. Ty jeho knihy o teoretické fyzice (Kratkij kurs teoretičeskoj fiziki) jsou napsané stručně, elegantně. Na učení dle mého lepší než Feynman. Toho jsem přečetl všechny díly. Feynman na učení není moc vhodný, je to spíš pro ty, kteří už mají zkoušky za sebou a chtějí si jen prohloubit pochopení. O Landauovi a jeho trablích se Stalinem psal celkem dobře Kip Thorne ve svých knihách o černých dírách.

PS: až teď jsem si všiml, že Lector píše nezávisle to samé (o Thornovi)

HTO
HTO 23.01.2018 v 11:10

Díky za odkaz na čerstvého nobelistu!

Schválně se podívejte, jak dlouhé seznamy „Known for“ mají Dau a Feynman na anglické Wiki:
https://en.wikipedia.org/wiki/Lev_Landau
https://en.wikipedia.org/wiki/Richard_Feynman

Lector
Lector 23.01.2018 v 11:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lector
Lector 23.01.2018 v 11:19

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


Lector
Lector 23.01.2018 v 11:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Jacck
Jacck 23.01.2018 v 12:20

Od Kvasnici mám doma jeho učebnici Mechaniky, výborná kniha. Učil jsem se z ní na zkoušku z Teoretické mechaniky a Mechaniky kontinua. Taky mám od něj knihu Matematický aparát fyziky. Tu už bych hodnotil o trochu hůř. Na učebnici je moc stručná. O té Landauově zkoušce je známo, že ani nevyžadoval, aby řešitel byl fyzik. Mohl se přihlásit kdokoliv. Každopádně byl Landau jedním z největších fyziků 20. století. První 2 místa jsou obsazena a pak se lze přít, zda třetí místo zaujímá Landau, Dirac, Bohr nebo Heisenberg
Já mám teď rozečteno toto
https://www.amazon.com/Variational-Principles-Mechanics-Dover-Physics/dp/0486650677
výborná kniha o variačních principech ve fyzice - ze kterých vychází teoretická mechanika (Lagrangeova a Hamiltonova) a celá moderní fyzika. Např. kvantová teorie pole se celá odvozuje tzv. Lagrangiánu pole, což je analogie Lagrangiánu kmitající struny. Kvantované mody té struny jsou pak částice toho kvantového pole. Naprosto elegantní a geniální spojení kontinuálního s diskrétním.

HTO
HTO 23.01.2018 v 18:23

Ten Dauův slavný citát o ochraně vědy před invazí jsem sem chtěl právě napsat. Tak sem dám aspoň odkaz na článek, kde se o Dauovi píše a je tam pár jeho dalších citátů (včetně jednoho, kde se netrefil): http://www.fismeister.eu/741160-osli-mustky-s-vytvarnym-umenim-a-vedou-php

A díky za odkaz!

A vám, Jackku, díky za pohledy zevnitř.

HTO
HTO 23.01.2018 v 18:40

Lectore, ještě P. S. k tomu článku profesora Kvasnici a větě „Teoretická fyzika ztratila nejen velkého člověka a vynikajícího představitele, ale pravděpodobně také svého posledního polyhistora“, která mi připomněla Lemovu geniální Solaris, kde se po určité době solaristika rozrostla tak, že její představitelé se mezi sebou nebyli schopni domluvit.

Kdo byl, čtenářové tohoto vlákna, podle vašeho názoru poslední polyhistor lidstva, podle definice, že polyhistor musí obsáhnout všechno vědění své doby? Říká se to o Leibnizovi. Ale možná jím mohl být Goethe... u něho bych se nedivil skoro ničemu.

Jako malý jsem si myslel, že ta definice obsahuje i podmínku, že na tento titul má právo jen ten, kdo nejen obsáhl veškeré vědění, ale ještě k němu něco přidal – to je asi zvláštní, abych rovnou neřekl špatná definice, n'est-ce pas? Kde jsem k ní jako dítě přišel?... Ale pro oba výše zmíněné platí i takto.

Viki9
Viki9 23.01.2018 v 19:25

Barde na tvoji otázku, kdo byl poslední polyhistor, si netroufám odpovědět, neboť si nejsem schopen ujasnit, ve kterém historickém okamžiku bylo už možno seznámit se s věděním dané doby v plné šíři, ale zároveň to bylo ještě možno pojmout jedním mozkem.
Jistě však bylo pár výjimek, které se této metě přiblížili. Mě u nich hlavně vždy fascinovalo, kolik toho díky nedostatečným vyhledávacím zdrojům a databázím museli nosit v hlavě a to ve stavu, že s tím byli schopni pracovat. Viz třeba náš Komenský po všech těch ztrátách svých knihoven.
Rád bych však zde zmínil jednu neprávem opomíjenou osobnost našich dějin, která se téměř polyhistorem stala z nezbytnosti. Jedná se o Jana Svatopluka Presla. Tento tvůrce českého názvosloví se při tvorbě nových vědeckých termínů postupně seznámil jak s celou šíří německy psané vědy, tak i s nejnovějšími postupy rozvíjejícího se zemědělství a průmyslu. Zde se výjimečný mozek spojil s neskutečnou pílí a nasazením.

HTO
HTO 23.01.2018 v 19:29

Ano! Díky Preslovi máme jako JEDINÝ národ na Zemi vlastní slovo pro klokana!

Text příspěvku byl upraven 23.01.18 v 19:30

Naias
Naias 23.01.2018 v 19:53

Nechcem sa hádať, ale aj my máme klokana a vraj aj Chorváti. Prevzali sme to a už je to aj naše slovo.

Viki9
Viki9 23.01.2018 v 19:57

... ani já se nechci hádat, ale Chorvati ho převzali od Presla :-D

Naias
Naias 23.01.2018 v 20:00

Veď vravím, že sme ho prevzali.

HTO
HTO 23.01.2018 v 20:09

Ano, tak jsem to myslel, že jsme si ho jako jediní sami vytvořili. Myslel jsem ale, že slovensky je kengura. A Chorvati jsou správně, ti je převzali během svého národního obrození. Presl chtěl původně skokana, ale to už byla žába, tak vzal ruské kloš a dodal koncovku.

Text příspěvku byl upraven 23.01.18 v 20:11

Naias
Naias 23.01.2018 v 20:21

Máme aj klokana aj kenguru.
http://slovniky.juls.savba.sk/?w=klokan&;s=exact&c=ua4f&d=kssj4&d=psp&d=sssj&d=scs&d=sss&d=peciar&d=ma&d=hssjV&d=bernolak&d=obce&d=priezviska&d=un&d=locutio&d=pskcs&d=psken&d=noundb&ie=utf-8&oe=utf-8#

HTO
HTO 23.01.2018 v 20:27

Děkuju krásně, Naias! V Medvedíkovi Pú jsou Kanga a Rú.

V holandském zase Kanga a kindje Roe. Kryštůfek Robin se tam jmenuje Janneman Robinson.

Raksa.A
Raksa.A 23.01.2018 v 20:42

Poslední polyhistor? Co takhle Alexander von Humboldt?

kapr
kapr 23.01.2018 v 20:44

Objevila se zde oprávněná glorifikace edice Kolumbus. Docela by mne zajímalo, pokouší-li se někdo v posledních letech v něčem podobném pokračovat, byť třeba jen s užším, omezenějším zaměřením.

HTO
HTO 23.01.2018 v 21:01

kapr: jistě, Dokořán, Argo, Paseka a další mají edice zaměřené na podobné knihy, Fénix, Zip, Aliter...

Taky kdysi, hned po revoluci, začala vycházet znamenitá, skvělá edice Mistři věd, souběžně česky a slovensky, ale brzy zase skončila. Při pohledu na to, co plánovali, by člověk plakal.

Raksa.A: Alexander von Humboldt byl úžasný (po nikom není pojmenováno tolik věcí, jako po něm), ale vyznal se i ve všech humanitních vědách?

R.E.M.
R.E.M. 23.01.2018 v 22:07

kapr: K těm už jmenovaným nakladatelstvím s dobrými edicemi přidám ještě nakl. Academia.

HTO
HTO 23.01.2018 v 23:06

R.E.M.: no jasně, Galileo.

Lector
Lector 24.01.2018 v 09:12

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Raksa.A
Raksa.A 24.01.2018 v 13:54

HTO - nejsem si jistá. Studoval všechno možné, včetně národohospodářství, dokonce se osvědčil jako diplomat. A rozhodně jsem si přečetla ráda jeho Obrazy z přírody, z kterých je zřejmé, že i historické znalosti měl důkladné.



Vložit příspěvek