Knihy, po kterých pátrám - poraďte


Bücherratte
Bücherratte 14.10.2021 v 16:48

jana14: ano, to je Mistr z Mohuče. Anotace je i tady na Databázi, jenom u jiného vydání. Knihu jsem nečetla, ale předpokládám podle popisu, že to životopis, žádná fantasy nebo přesah do současnosti.

jana14
jana14 14.10.2021 v 18:28

Bücherratte: No právě. Moc děkuji. Ale hledaná kniha má mít přesah do dneška a má se tam odehrát nějaká detektivní zápletka s krádeží vynálezu.

m.gray
m.gray 15.10.2021 v 09:42

Chtěla bych se zeptat, zda si někdo nevzpomene na dvě knihy, které jsem kdysi četla. První byla dětská detektivka, spíše pro chlapce, a obsahovala tři příběhy. Jeden byl z cirkusového prostředí, v dalším chtěl jeden chlapec po druhém , aby mu za něco dal Stevensonův Ostrov pokladů. Autor byl český a odehrávalo se to možná ještě před 2. sv. válkou. Možná že v názvu byl tvar čísla tři.

Druhá byla od maďarského autora či autorky. Hrdinkou byla asi dvacetiletá dívka, který se starala o svoji mladší postiženou sestru, asi třináctiletou. Rodiče asi už neměly. Jedna z dívek se jmenovala Ildika (nebo Ildikó). V první kapitole starší sestra věšela venku prádlo.
Děkuji za každý případný nápad.

x.x
x.x 16.10.2021 v 11:46

jana14: Zdravím, napadá mě přesně jedna kniha, která tomu popisu odpovídá. Její název je Dračí kniha - https://www.databazeknih.cz/knihy/draci-kniha-37557
Vystupují v ní dva sourozenci, starší bratr a mladší sestra (myslím Kačka). Mají nějakou vzdělanou matku a někde na začátku jsou na rautu, kde ochutnávají cizí jídla.
Kluk nalezne Dračí knihu. Už přesně nevím, co to s ní bylo, nicméně příběh se odehrává zároveň v současnosti i v minulosti.
V té minulosti je chlapec, který pomáhá svému (asi) mistrovi Gutenbergovi. Skládá taková vyřezaná písmenka za sebe, aby na ně mohla být dána čerň (inkoust?) a otištěna na papír. Tisknou tak Bible a lidé jsou vůči nim nedůvěřiví, myslí si, že je to dílo Ďábla.
V popisu knihy toho moc není, ale doporučuji na to mrknout. Třeba to bude ona. ;)

jana14
jana14 16.10.2021 v 19:23

x.x: Moc děkuji. To vypadá zajímavě i když v anotaci je toho málo. Zkusím to známé přeposlat, třeba pozná podle obálky.

vendy1956V
vendy1956V 24.10.2021 v 20:24

Zdravím,jsem zde poprvé.Zatím pořád ještě bojuji s technickou vymožeností,která se zve internet,ale snad to zvládnu.Chtěla bych se zeptat na dvě knihy,které jsem četla asi v 80.letech.Asi je to od francouzkého spisovatele a jedná se o mladou dívku,která se pokouší vyrobit parfém a pak ho nazve po své matce (tetě ?) MADAM.
Druhá kniha asi taky od franc.spisovatele a pojednává taky o mlade dívce,která se pokouší vyrobit čokoládové lanýže se zvláštní příchutí,což se ji taky povede.Nemůžu se nikde dopídit,jak se tyto knihy jmenují a ráda bych je také koupila.Díky za info


Marthas
Marthas 25.10.2021 v 18:13

vendy1956V: Ta druhá kniha, k té mne napadá pouze tato https://www.databazeknih.cz/knihy/cokolada-cokolada-525 ( není to tedy francouzská autorka ale britská)....
Doufám, že kdyžtak poradí někdo jiný.

jana14
elle223
elle223 27.10.2021 v 08:31

m.gray
Ta první kniha by měl být Miloš Holas
https://www.databazeknih.cz/knihy/patrejte-s-nami-51743

PS: Tato kniha 3v1 - tři příběhy z meziválečného období, vyšly i samostatně a jeden z nich je z cirkus. prostředí: https://www.databazeknih.cz/knihy/ukradeny-darek-74556

Text příspěvku byl upraven 28.12.22 v 18:54

m.gray
m.gray 27.10.2021 v 09:06

Ano , to je ona, moc děkuji za pomoc. Skoro jsem ji viděla před sebou, ale zaboha jsem si nemohla vzpomenout na název a nepodařilo se mi ji tu najít.

seqeennetop4839
seqeennetop4839 31.10.2021 v 16:28

Ahoj, hledám jednu knihu.
Kniha je román. Ona je původem z Aljašky on z New Yorku. Odehrává se to v minulém století. On jezdil pravidleně na Aljašku hledat drahokam. Tam se dali dohromady. On se dlouho nevrací, tak se ona rozhodne vydat za ním do New Yorku. V New Yorku se jí pokusí okrást dva sirotci, tak je vezme pod ochraná křídla. Když se dostane k jeho domu, tak si všechni myslí, že je jeho žena a sirotci jejich děti. Ona to nikomu nevyvrací a i s dětmi žije v jeho domě jako jeho žena. On je mezitím na cestě na Aljašku pro ni, chtěl ji požádat o roku.....

Litocha
Litocha 31.10.2021 v 20:27

seqeennetop4839: Nemohlo by to náhodou být tohle? https://www.databazeknih.cz/knihy/cerne-srdce-76719

ladic94
ladic94 02.11.2021 v 08:39

Zdravím všechny čtenáře,

zkouším touto formou vypátrat knihu, která probudila moji vášeň ke čtení. Bylo mi 7 let a na dovolené v Chorvatsku mě pohltil jeden detektivní příběh. Mám problém vybavit si název, autora apod. Vím, však že rozuzlení bylo takové, že vrah byl nějaký lékař a z mrtvého těla vytvořil kostru, kterou měl vystavenou ve své ordinaci. Ta dovolená byla v roce 2002, takže to byla kniha staršího data.

Moc děkuji za případné tipy.

uzivatel6355
uzivatel6355 07.11.2021 v 16:39

Dobrý den,
hledám historickou romaci, z Anglie 19. stol. Mladá dívka sleduje, jak si v sousedním domě mladíci zařízují pánský klub. Do jednoho se zamiluje. Nevíte jak se tato kniha jmenuje? Kdysi jsem jí četla a líbila se mi. Děkuji.

biki
biki 07.11.2021 v 19:43

uzivatel6355 - mohl by to být první díl se série Klub Bastion od Stephanie Laurens
https://www.databazeknih.cz/knihy/klub-bastion-vyvolena-dama-20691

Čtenář_e-knih
Čtenář_e-knih 10.11.2021 v 11:37

za socíku se prý vydávaly (NADAS?) průvodci po železničních tratích třeba NDR (Německé demokratické republiky - východního Německa). Neodkázal by mě někdo na podobnou publikaci nebo napůjčil by mi ji k digitalizaci - naskenování? V pořádku vrátím a mohupřidat i sken s textem. Díky.

Koka
ervingejdos
ervingejdos 21.11.2021 v 17:16

Ahojte. Hladam knihu s touto zapletkou: spisovatel vydal knihu, no nasledne ho obvinili, ze tu knihu skopiroval. Nedavalo mu to zmysel, pretoze vedel, ze ju pisal az kym jedneho dna nenasiel vytlacok vo svojej kniznici a zacal pochybovat. Co ale nevedel je fakt, ze clovek, ktoremu doveroval, vyrobil dokonale falosne vydanie knihy len aby sa mu pomstil a zamotal mu hlavu.

Dalsie info: kniha obsahovala detailne opisy toho ako zhanal stary papier aby bol falzifikat co najdokonalejsi a dalsie technicke detaily z kniznej produkcie.

Dakujem za vsetky mozne tipy.

Nyx787
Nyx787 25.11.2021 v 04:28

Pred pár rokmi som čítala romanticku knihu, kde hrdinka mala narodeniny niekedy okolo vianoc a hrdina jej daroval Náhrdelník s príveskom snehuliaka a nepovedala to nahlas ale nepáčili sa jej vianočné darčeky na narodeniny. Viac si nepamätám ale zdá sa mi, že bola študentkou. Neviem niekdy o akú knihu môže ísť?

Miki2020
Miki2020 25.11.2021 v 23:18

Ahoj všem,
tohle je asi poslední možnost najít knížku, kterou jsem četla možná jako puberťačka, ale nedávno jsem si na ní vzpoměla, bohužel si nepamatuju název ani autorku. Vím jen, že hlavní hrdinka se jmenuje Queen, je to učitelka a chodí s fotbalovým trenérem ze stejné školy, kde učí. Na začátku knížky má dlouhé vlasy, ale pak se nechá ostříhat nakrátko a její nejlepší kamarádka také a je zamilovaná do svého kamaráda, který poslouchá Fleedwood Mac. Na obálce knížky je červený gauč. Pokud vám to něco říká, budu vděčná za každou indicii. Díky moc

Nyx787
Nyx787 26.11.2021 v 18:13

Hľadám knihu, v ktorej hrdina daruje hrdinke perlovy náhrdelník v tvare snehuliaka na narodeniny a ona tajné nenávidí všetky darčeky od rodiny a priateľov, ktorí jej kupujú každý rok narodeninové darčeky s vianočnou témou. Je to romantika a nie je to staršie ako desať rokov. A tuším je študentkou na vysokej škole. Prosím, vie niekto o akú knihu ide?

kirisan
kirisan 28.11.2021 v 19:11

Dobrý den, marně pátrám po knize - jediné vodítko je, že ji ilustroval Václav Kocourek a je vydána přibližně kolem roku 1950. Je to kniha pohádek. Mám stránky 67 až 142, na těchto stránkách je dlouhá pohádka o Palečkovi, následuje oddíl Všelijaké pohádky, kde jsou tyto: O Jankovi, který se z hrášku narodil, O pasačce zakleté v kachnu, O zlatém zámku, který se proměnil v petrklíče, O vysloužilci, jehož se čerti báli, Jak se lesní mužík ženil, Jak Honza nade všemi vyhrál, O Mařence a Jeníčkovi, Jak čeledín Pepek obra přemohl, O marnivé dívce, Pohádka o Vendulce a Jeníčkovi, O moudrém hastrmanovi, O žíznivém ševci Matějovi, O husarovi Frantíkovi. Netušíte někdo, co je to za knihu? Budu moc vděčná za jakoukoli radu.
Kristýna

encyklopedie
kirisan
kirisan 28.11.2021 v 19:46

Moc děkuju za tip, zdá se, že je to opravdu ona! Pátrám po ní už spoustu let a teprve teď mě napadlo napsat sem a odpověď mám za pár minut! To se mi zdá kouzelné! Velké díky!

Jana_H
Jana_H 28.11.2021 v 20:08

Dobý den, je mi 33 a jako dítě jsem milovala jednu knihu. Je tedy stará minimálně 30 let. Bohužel se u babičky dochovala jenom samotná textová část bez obálky a nemám jak zjistit název knihy, abych ji mohla zkusit sehnat pro své děti. Kniha má kolem 190 stran a je formátu A4. V úvodu začíná abecedou, kde jsou k jednotlivým písmenkům namalovány obrázky. Kniha poté pokračuje v abecedním pořadí s popisky a vysvětlováním různých pojmů a vždy je k tomu pěkná ilustrace. Namátkou to jsou například pojmy automobil, barvy, garáž, gramofon, guma, had, soused, sovětský svaz, spálit se, spát, zoo, zpívat a pod. Vybavuji si, že obálka byla pravděpodobně bílé nebo krémové barvy a v tvrdých deskách. Na přání mohu zaslat pár fotografií stránek. Budu ráda za jakoukoliv informaci. Děkuji a hezký den. JH



Vložit příspěvek