Kniha roku na Databázi knih


Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 22.02.2015 v 08:59

Kočičáci: super seznam, pomohl mi velmi, děkuji!

Kočičáci
Kočičáci 22.02.2015 v 18:12

Děkuji Dámě s hranostajem za pochvalu :-)
Po vytvoření seznamu jsem svoje původní favority přehodnotila,
když už jsem nestihla některé zásadní novinky 2014 přečíst (což mě mrzí),
tak alespoň řádně zhodnotím obálky.

Lidka
Lidka 22.02.2015 v 19:23

I mne mrzí, že jsem některé, pro mne zásadní novinky 2014 nestihla přečíst , ale což naplat.
Kočičáci: dobrá práce i já oceňuji. :-))

Babouš
Babouš 02.04.2015 v 16:49

Tak co říkáte na výsledky? Deníček moderního fotra jsem nečetl - skutečně je to tak dobré? Já hlasoval pro knihy Já, Poutník a Silo a trochu mě mrzí, že nevyhrály, ale třeba mě to aspoň motivuje k přečtení něčeho jiného :)

kní
kní 02.04.2015 v 17:43

Není někde možné vidět celý finálový žebříček?

pajonek
pajonek 02.04.2015 v 21:05

Pokud ten blogový Deníček .... vyhrál jako kniha roku 2014 - tak je to degradace celé zdejší databáze knih a zesměšnění ostaních kvalitních a daleko lepších knih , které se vloni objevily na trhu......
....je to jen pokračování toho, na co tady upozorňuji - jakékoliv žebříčky , hodnocení knih apod. je zde naprosto nekvalitní a zavádějící .... už se nikdy žádného hodnocení knihy roku nezúčastním ....


zlovlk
zlovlk 02.04.2015 v 21:22

Deníček jsem nečetl, ale troufám si odhadovat, že moc čisté to hlasování nebylo - autorovi známí se nejspíše hodně činili a falešných profilů asi taky nebylo za tímhle účelem založeno zrovna málo. Ale to je nešvar a podebraná pata téměř jakéhokoliv soutěžního hlasování na internetu. Možná by pomohlo, kdyby příště mohli v soutěži hlasovat jen lidé s profilem starším než půl roku, popřípadě s určitým minimálním počtem hodnocení nebo komentářů. Říkám možná, nejpíše by nepomohlo ani to. Databáze je už dost velká a navštěvovaná na to, aby měla nějaký vliv na trh ("vítězství" v Knize roku určitě přiměje alespoň pár lidí, aby si knížku koupili), takže pokusů o zneužití bude stále víc. Připravte se na to!

Kočičáci
Kočičáci 02.04.2015 v 22:32

nestačím valit oči nad vítězem... nezbývá mi než souhlasit s Pajonkem i Zlovlkem. Mě by zajímalo, kolik Deníček dostal hlasů, to nám asi nikdo neřekne, že?

HλNKA
HλNKA 02.04.2015 v 22:44

Co dodat, čekala jsem trochu jiné vítěze..

Lidka
Lidka 02.04.2015 v 23:15

Knihu jsem nečetla, třeba je dobrá, proto nemohu srovnávat s těmi, které jsem dávala já . Jen jsem se opravdu dívala, že tuhle knihu tu četlo 105 lidí a řada z nich má v profilu uvedeno, že četli jen jednu knihu a byli tu jen jednou. Já tedy srovnávat nechci, nedovolím si to, knihu jsem nečetla, ale jak může srovnávat někdo, kdo uvedl, že přečetl jednu knihu. Napočítala jsem jich takových asi 25, ale pak už jsem to vzdala. Pokud kniha regulérně vyhrála, jako že moderátorům věřím, ti jen sečetli hlasy, těm to za zlé mít nemůžeme, a tak bych se moc přimlouvala, kdyby nám tu dali další pořadí, třeba se potěšíme, že ta naše měla aspoň nějaké další dobré umístění.

nightlybird
nightlybird 03.04.2015 v 01:23

Opravdu se mi zdá, že to byla plánovaná akce - začal jsem se dívat na lidi, kteří měli ten slavný deníček v přečtených a světe div se, hned ti první se k nám přihlásili 30.3.2015.... Opravdu zajímavá náhoda. Už jsem tady zažil hezkých pár reklamních akcí na propagaci knihy, co je ale moc, je moc. Nebylo by možná od věci to trochu odkontrolovat a případně výsledky upravit. Začínám mít pocit, že se jevíme jako postavy z jistého románu J.K. Tooleho, až na to, že to není sranda. Sice jsem se hlasování nezúčastnil, takže by mi to mohlo být jedno..... z principu mne to ale s**e a dovedu pochopit pajonkovu nechuť se v podobných věcech nadále angažovat.

Text příspěvku byl upraven 03.04.15 v 01:24

Lector
Lector 03.04.2015 v 07:09

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Aiwa
Aiwa 03.04.2015 v 10:40

Mne tedy vítěz řádně překvapil, protože jsem o té knize do té doby neslyšela (nepovažuji se za úplného ignoranta, ale kdo ví). Čekala jsem, že vyhraje Selekce (cca 700x v přečtených s vysokým hodnocením) a někteří z nás budou zvedat obočí - "no jo, holky milující young adult se zase činily", nebo Silo (zhruba 300). Ale kniha se 100 čtenáři? (nebo spíš "čtenáři", jak osvětlují příspěvky výše). Zdejší diskuze mi poskytla vysvětlení a důvod, proč výsledky nebrat vážně. Osobně jsem hlasovala jen pro obálku (která nevyhrála), což je asi taky jediné, čemu se dá věřit.
Bylo by dobré, kdyby někdo odpovědný prověřil, co se vlastně semlelo, a podal vysvětlení, případně přijal nějaká opatření pro příště. Jinak nemá moc smysl anketu pořádat nebo může být komplet veřejná, protože zdejší komunita (rozuměj skuteční uživatelé) se na ni asi stejně vybodne.

anonymous8
anonymous8 03.04.2015 v 11:01

Deníček má zřejmě velice schopného, nebo lépe řečeno, všehoschopného nakladatele. Dostali to do týdeníku Instinkt a pak i do show Jana Krause. Těch pár falešných profilů je už pak maličkost, která nic nestojí. :-)
Momentálně Deníček "přečetlo" 105 lidí a pouhých 10 ho doporučuje. Poněkud nedotažená akce...

Text příspěvku byl upraven 03.04.15 v 11:02

herdekfilek
herdekfilek 03.04.2015 v 12:27

Deníček může mít podporu v lidech, kteří si jej oblíbili jako blog. Ač jej nemají označený jako přečtený v knihách, přesto jej mohli číst v blogu a hlasovat. Byl jim zkrátka povědomý.

Abych byl upřímný, i já pro něj hlasoval, protože výběr z jiných knih byl, hm, tristní. A to jsem na něj narazil náhodou jen jednou a nevrátil se k němu.

Jistě, je to hlasování pro hlasování. Ale co už s tím.

anonymous8
anonymous8 03.04.2015 v 12:39

Tak pravda. Mohlo to být hlasování pro blog.

LordSnape
LordSnape 03.04.2015 v 14:17

Deníček se chystám číst, páč mě zajímá výchova děcka z mužského pohledu a jak řeší jednotlivé situace muž, narozdíl od ženy. Nicméně jsem měl své favority, ale ti se jako obvykle nikam neprobojovali, což je můj takový každoroční standard.

Marthas
Marthas 03.04.2015 v 16:13

Zatím jsem komplet výsledky neviděla, ale mám pocit, z toho, co se tu píše, že bych to radši neměla ani riskovat, normálně jsem nominovala knihy a doufala, že alespoň jedna by mohla být výš, z dalšího výběru se dalo vybrat velké kulové, a tak jsem hlasovala stejně jako Aiwa pouze pro přijatelné obálky... Dost mne mrzí, když jsem se poprvé mohla účastnit této "ankety", že je okolo toho zrovna taková černota... Osobně si myslím, že by se možnost hlasovat měla omezit třeba na to, že hlasovat mohou lidé nově přihlášení pouze tehdy, pokud se stihli zaregistrovat dřív než byla anketa spuštěna, koneckonců pokud to nejsou prvoplánový uživatelé, tak si mohou na další anketu počkat stejně jako já...

Text příspěvku byl upraven 03.04.15 v 16:14

Ditrich
Ditrich 03.04.2015 v 18:10

Deníček evidentně dostala na první příčky komunita autorových fanoušků. Myslím si, že na tom není nic až tak špatného. Mají jeho psaní prostě rádi a tak to pro něj udělali. Výsledky ankety nijak dramaticky neprožívám, protože, ruku na srdce, tohle není anketa o kvalitě, ale o popularitě. A popularita je zatraceně přelétavá dáma.

LordSnape
LordSnape 03.04.2015 v 19:09

@Ditrich Poslední dvě věty tesat do kamene!

ritterqa
ritterqa 03.04.2015 v 22:51

Lidka: To je prostě o lidech, přestože jsem se chtěla zapojit, tak jsem to neudělala, protože jsem nepřečetla žádnou knihu vydanou v roce 2014.

Ploskutáček
Ploskutáček 04.04.2015 v 12:05

Nejsem nějaký extračtenář, spíš tu mám účet, abych se mohl inspirovat knihami pro mamku a kamarády, ovšem Ditrich má pravdu. I mě samotného letošní vítěz překvapil, byť hodnocení v procentech má vysoké, počet přečtení naopak docela nízký.

Na druhou stranu, vzpomeňte na výsledky Knihy roku 2012, kdy vyhrálo "50 odstínů šedi", dnes má hodnocení 61%, je to 36. nejhorší kniha, ale hodnotilo ji při psaní těchto řádků 3 250 lidí. Na dalších dvou místech skončivší "Žítkovské bohyně" nebo "Atlas mraků" jsou nepochybně kvalitativně výše.

Dle mého názoru by se Knihou roku měl stát titul, který má vysoké procentní hodnocení a zároveň vysoký počet hodnotitelů. Taky by to měl být titul, který je na trhu delší dobu, třeba rok a ne pár týdnů. Takhle by se nám mohlo za chvíli stát, že zvítězí kniha s 10 hodnoceními a průměrem 95%, což není příliš reprezentativní. Letošního vítěze tak beru jako exces, opomenutí, trapný omyl. V minulosti přece jen vyhrávaly tituly kvalitní a když ne kvalitní, tak alespoň oblíbené a hodnocené velkým množstvím lidí, což se "Deníčku moderního fotra" naplnit nepodařilo.

Text příspěvku byl upraven 04.04.15 v 15:53

Ditrich
Ditrich 04.04.2015 v 13:40

Trochu jsem si projel net, a když jsem viděl ty nadšené reakce maminek na diskuzních fórech a články na webech pro ženy, musím konstatovat, že anketa nemohla dopadnout jinak. A to pan Landsman nejspíš ještě dostane cenu Magnesia Litera za nejlepší blog roku. Tam se taky hlasuje po netu. Bojové vozbě kočárků prostě nelze vzdorovat! Daniel Landsman je bohem žen na mateřské :-)
Krapet mi tento blogerský fenomén připomíná zlatou éru jiného blogera. A kde je mu dnes konec?! http://www.databazeknih.cz/autori/ostravak-ostravski-6509

pajonek
pajonek 04.04.2015 v 17:13

Ditrich...to chceš srovnávat smetiště blogů a fejsbuků s databází knih, kde by měly být fundované příspěvky? ...a tím pádem i fundované žebříčky , akce jako je "Kniha roku"....atd
...máš pravdu ,datábaze se poslední dobou moc neliší......

Lidka
Lidka 04.04.2015 v 19:14

No, sám Dominik Landsman na facebooku reaguje takto: / pro ty, kdo nechodí na facebook Databáze knih, já sama tam dnes byla prvně/ cituji:

Dominik Landsman: No ty woe. Především děkuju všem, co pro mě hlasovali. Vážím si toho. Musím ale zareagovat, protože z toho mám pocity spíš smíšené, neboť nominované knihy byly objektivně kvalitativně prostě jinde a vůči nim je mi to prostě blbý. Jako by Ace Ventura vyhrál Oscara

Tak pokud to myslí upřímně, tak ani on z toho není dvakrát nadšen.



Vložit příspěvek