Doporučte nejlepší scifi, co jste kdy četli.


Lector
Lector 25.08.2019 v 20:47

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

smazenaryba
smazenaryba 25.08.2019 v 20:59

Lector - myslím, že nemá zmysel pokračovať pokiaľ sa nevyjadrí JackBauer. Každý z nás zakladá svoje tvrdenia na inej interpretácii.

R.E.M.
R.E.M. 25.08.2019 v 21:04

Citace zmíněného příspěvku : ... doporučuji první čtyři série Rámy. Věrohodné a ne přemrštěné pohádky typu Star Wars, Duna a pod. ...
Z textu mi vyplývá, že "Ráma je věrohodná a nepřemrštěná pohádka" a není jako Star Wars, Duna.

Text příspěvku byl upraven 25.08.19 v 21:05

Naias
Naias 25.08.2019 v 21:10

Tiež to chápem tak, že Ráma je vierohodná a Duna přemrštená pohádka. Pre istotu som sa pozrela na hodnotenie. Jack Bauer dal Dune odpad, tak ju určite neodporúča.

Lector
Lector 25.08.2019 v 21:20

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Naias
Naias 25.08.2019 v 21:38

Aj ja si myslím, že len vyjadril svoj názor. To by každý komentár ku knihe musel začínať: „Toto je len môj subjektívny názor.“ Prípadne by každá veta musela obsahovať „podľa mňa“, „ja si myslím“, „môžem sa mýliť, ale“. No kto by takto písal?
Inak, podľa mňa to nedorozumenie vzniklo hlavne kvôli formulácii tej vety. Keby bola pred „a ne“ čiarka, ako by správne byť mala, bolo by vsjo jásno. A teraz nech mi niekto rozpráva, že je jedno, ako kto čo vyjadrí, veď každý rozumie, ako to kto myslel. Cha!


kapr
kapr 25.08.2019 v 21:59

Pottera mám rád, ale protože jsem se s ním seznamoval na přeskáčku, mám na něj poněkud zmatený názor, netuším ani jak jdou díly po sobě. Každopádně se hezky čte, přesto si myslím, že je velice nadhodnocován, a i proto se k jeho hodnocení stavím velice kriticky.
Ano, je dobrý, je výborný, a vždycky bude, přesto za 50, za sto let už jen málokomu bude jeho jméno něco říkat, byť byl dnes tak výrazným přelomem. Je a zůstane mírně nadprůměrný, stejně jako stovky jiných. Tím vůbec nechci říci, že by se mi nelíbil.
Je to taková krásná pohádka, snad to, (podle mého,) není ani typická fantasy. Do té se prostě nedokážu začíst, nic mi to neříká. Podobně jsem na tom i s Dunou, (s tím rozdílem, že se mi nelíbí,) ať už ji řadíte kamkoliv chcete. Ráma se mi naproti tomu líbil.

smazenaryba
smazenaryba 25.08.2019 v 22:17

Bola chyba, že som do diskusie vplietol termíny sub/objektívny. O to mi vlastne ani nešlo. Len to označenie Duny ako prehnanej rozprávky mi bolo tak proti srsti, že som nemolol nereagovať. Bola by škoda, keby si ju niekto neprečítal len kvôli podobnému príspevku.

Myslím si, že nieje nesprávne občas si niektoré veci zastať.

kapr - Nesadla ti, nemôžeš sa začítať. A to je ok. Je to iné, ako proste povedať, že je to odpad. Mne tiež môžu ľudia donekonečna odporúčať Annu Kareninovu. Nikdy si ju neprečítam. To však neznamená, že voči tej knihe nemám istý rešpekt.

Text příspěvku byl upraven 25.08.19 v 22:38

Lector
Lector 26.08.2019 v 08:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

smazenaryba
smazenaryba 26.08.2019 v 12:07

Priznávam, moja reakcia zrejme bola trochu "ostrejšia", no sú určité prípady, keď tomu neviem zabrániť. Myslím si však, že to bolo stále v medziach slušnosti. Skúsme akceptovať, že máme k tomuto zvláštnemu konfliktu rozdielny prístup a chápanie. Ja myslím, že vás chápem, snažíte sa vnášať do tunajšej diskusie kultúru a umiernenosť. Akceptujem to a považujem vaše správanie za správne. Teraz sa pokúsim odôvodniť svoje správanie, ikeď ho samozrejme nemusíte považovať za správne, no myslím, že ho rovnako dokážete v istých medziach pochopiť. Skúste to bez toho, aby ste sa pozastavoval nad významom niektorých slov, nad ktorými sa dá polemizovať. Toto je môj pohľad na vec

Zrejme budem musieť znova použiť slová subjektívny a objektívny. Skúsme ich chápať v akomsi všeobecnom zmysle. Je jasné, že nech je kniha akokoľvek dobrá, nebude sa páčiť každému. Napríklad Duna. Čitateľovi sa nemusí páčiť pomalý rozjazd, nemusí sa mu páčiť väčšie množstvo postáv, málo akcie. A to je v poriadku. Duna však má isté kvality, ktoré knihu preslávili, pozbierala mnoho ocenení, má status klasiky. Tento status získala vďaka určitým umeleckým kvalitám, môžeme povedať, že kvôli autorovej imaginácii a silnému podtextu. Teda napriek tomu, že nie je pre každého, treba knihe priznať isté objektívne kvality bez ohľadu na to, že sa nám kniha z rôznych subjektívnych dôvodov nemusí páčiť.

Predstavme si, že existuje akýsi zlatý fond umenia, ktorý združuje najlepšie diela, ktoré reprezentujú to najlepšie, čo ľudstvo stvorilo a svojimi kvalitami predstavujú a budú predstavovať inšpiráciu pre mnohé ďalšie generácie. "Členstvo vo fonde" týchto časom overených diel je nespochybniteľné, treba sa na to pozerať ako na objektívnu pravdu, ich objektívnu hodnotu, nespochybniteľný prínos, ktoré pre nás majú.

Budem opakovať. Je úplne v poriadku keď niekto takéto knihy nečíta. No je nesprávne, keď sa odsudzujú, pretože, ak pripustíme čo som písal v predchádzajúcom odstavci, majú nespochybniteľnú hodnotu. Bolo by to zatracovanie samých seba.

A preto občas reagujem trochu ostrejšie, alebo ako ste to nazval vy "tlačím na pílu". Iný nebudem. Diskusiu mimo pár vlákien príliš nečítam (to by bolo takých ostrých reakcií oveľa viac), ale občas nejaký podobný príspevok zazriem a má to efekt, akoby mi do oka niekto zaboril rybársky háčik a silno potiahol. Možno je to zbytočné a je mi jasné, že tým ničoho nedosiahnem, no príde mi správne reagovať.

K môjmu pridelenému odpadu. Ak znova pripustíme existenciu onoho "zlatého fondu", tak potom je logické, že niektoré knihy doň patriť nikdy nebudú. Áno, ich autori sa o to ani nesnažia, ich cieľ je doručiť obľúbenú oddychovú literatúru, ktorá si nekladie za cieľ reprezentovať žiadne morálne hodnoty. Aj ja si z tejto knižnice občas rád niečo prečítam. No i v tomto prípade existujú isté kritériá (ako som to v komentári napísal), ktoré určujú kvalitu diela a môžu mať svoje vlastné hodnoty. Napríklad taký Červenákov Černokňažník, prachprostý biják, má svoje hodnoty v bohatom slovanskom pozadí a mytológii. Hustý nárěz nemá takéto nič, naopak je povrchný, bez kreativity, bez nápadu, pôsobí iba na pudy a bez toho, aby som to nejak hlbšie rozoberal, udelil som mu úprimný, nezaujatý odpad. Odpad udelený Dune sa nezaujatý nazvať nedá a to tobôž platí, keď autor Dunu hodil do rovnakého súdka so Star Wars, čo je poriadny blud. Predpokladám, som takmer presvedčený, že užívateľ knihu ani nedočítal.

Na tomto mieste by som rád vložil citát, ktorý som si požičal z vášho komentára k Návratu kráľa.

" I tady je znát Tolkienův hluboký étos, který jeho dílo odlišuje od mnoha pozdějších děl žánru a jenž je pro mnohé čtenáře louskající jedno dílko fantasy za druhým, skrytý. "

Tento citát veľmi pekne, oveľa menej explicitne a "ostro", vyjadruje môj pohľad na vec. Hovorí o pravých hodnotách, ktoré treba rešpektovať, vyzdvihovať a brániť. Preto logicky nie je správne každý názor odobriť slovami "je to iba jeho subjektívny názor".

Text příspěvku byl upraven 26.08.19 v 20:03

Belisima
Belisima 26.08.2019 v 18:56

Me kdyby nekdo urazil moje milovane knihy, treba cyklus Algor (mimochodem vrele doporucuji) , ktery mam ve svem srdci, taky bych knihy zuby nechty branila.

Lector
Lector 26.08.2019 v 19:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

smazenaryba
smazenaryba 26.08.2019 v 19:57

Lector - Ale Bože chráň! Nech len všetci diskutujú, hovoria, nech vyjadrujú svoje názory! Netúžim sa vrátiť do doby zákazov a cenzúr. No bolo by fajn, keby ľudia niektoré názory podporili aj jedným, dvoma argumentmi a nie len vypľuli pár viet, ktoré sa ani nedajú jednoznačne vyložiť.

Text příspěvku byl upraven 26.08.19 v 20:07

Lector
Lector 26.08.2019 v 20:11

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.08.2019 v 20:22

Já vím, že nikoho můj názor nezajímá, protože "Lenka.Vílka", ale máte smůlu, chlapci a děvčata...

Pokud je diskuse, kde se řeší něco, co je dobré a co je špatné, já bych do ní taky hned nepsala rozbor, proč to je špatné nebo proč to je dobré. Je to v mém komentáři ke knize. Jinak bych nemohla psát, že je kniha dobrá nebo špatná, pokud jsem nečetla (tak to má nastaveno dost lidí). Kort v diskusi, která do té doby byla koncepovaná jako "dám autora a titul". Protože na detailní rozbor a pokec o scifi a fantasy je tady jiné vlákno, pokud se nemýlím.

Jo, jiné je, pokud do komentáře ke knize napíšete všechny tyhle věci a napíše vám někdo, protože tu představu nedá. Ale to je podle mě úplně jiná situace...nebo napíšete děs běs, dáte odpad a jdete dál.

Lector
Lector 26.08.2019 v 20:31

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 26.08.2019 v 20:41

Ještě aby rozboru bylo třeba, když je to v komentáři uživatele ;)

Ale je pravda, že v obecném měřítku je přijatelnější, pokud na většinově uznávanou knihu máte stejný názor, jiný názor čili negativní názor, je špatný.

Od tohohle vlákna se asi očekávalo, že všichni budou psát "och, ta je krásná", protože potom se nemusí psát, proč ono "och, ta je krásná". Ale jakmile se napíše "blemc, tohle fakt ne", tak se nějak předpokládá, že se napíše proč ono "blemc, tohle fakt ne".

Tato jiná měřítka a jejich pozorování mě baví. A nikdy to neskončí :)

Jack Bauer
Jack Bauer 27.08.2019 v 09:48

smazenáryba Asi jsem se špatně vyjádřil, nezatracuji žádný žánr, jen by se mělo rozlišovat mezi klasickou sci-fi (dříve se jí říkalo vědeckofantastická) a fantasy, což neřadím mezi sci-fi, ale spíše do říše pohádek. Star Wars je pěkná pohádka, která se mi dříve také líbila, Duna ne, ale do sci-fi bych ji nezařazoval tak jako Harryho Poterra. Prostě mám rád věrohodnou sci-fi a takovou jsem chtěl doporučit.

tsal
tsal 27.08.2019 v 10:24

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Jack Bauer
Jack Bauer 27.08.2019 v 10:24

Nadpis zněl: Doporučte nejlepší sci-fi, co jste kdy četli, což jsem se snažil udělat. Dle mého názoru je to Ráma ( první čtyři ), a ostatní knihy od A.C. Clarka. Duna se mě prostě nelíbila ani jako kniha ani jako film. Ale to je pouze můj názor na Dunu, nikde nepíši, že ji nemáte číst, pokud se vám líbí. A fantasy neřadím do sci-fi, ale do pohádek., to mě nikdo nerozmluví.
Copak třeba Pán prstenů je sci-fi? Na Star Wars se mi líbí pouze , že je to ze sci-fi prostředí, vizuální stránka filmu, ale jinak je to pohádka. Dnes už je sci-fi pomalu vše, i komiks ( Superman), já považuji za sci-fi pouze tu reálnou, věrohodnou typu Marťan , Měsíční prach...a takouvou sci-fi dle nadpisu jsem doporučil. Prostě klasickou věrohodnou sci-fi typu Blízká setkání třetího druhu (film) Takhle jsem byl ve sci-fi literatuře a filmů vychován, VĚDECKOfantastický...! Fantasy je fantasy - pohádka. Na ostatní by mělo být jiné vlákno.

tsal
tsal 27.08.2019 v 10:27

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Jack Bauer
Jack Bauer 27.08.2019 v 10:33

tsal: Ano, vím že vědeckofantastická literatura je prostě český název pro science fiction a má různé podžánry, já jen chci vyjádřit, že mám rád pouze věrohodnou sci-fi o které se výše zmiňuji a tu jsem také jako sci-fi doporučil. Na sci-fiPODŽÁNRY by mělo být jiné vlákno. Já vlastně reagoval na nejlepší SCI-FI (tu věrohodnou) co jsem kdy četl. To je u mě pravá sci-fi.
A třeba jen pouze u mě. A šmitec :)

Jack Bauer
Jack Bauer 27.08.2019 v 10:39

Ok, máte pravdu, už mě neřešte, mě je to celkem jedno, já jen doporučil dle svého názoru, ostatní mě nezajímá. To neznamená, že když nemám rád fantasy nebo komikśy, že je haním nebo nedoporučuji. Jen to není má parketa, ikdyž je to třeba pěkně napsané či zfilmované.
Já doporučil pouze reálnou sci-fi, tak jsem pochopil nadpis a na fantasy a jiné by mělo být jiné vlákno. Ale ják píši, je mi to jedno, nepotřebuji se obhajovat, je to můj názor na sci-fi a končím s diskuzí. Bez uražení, s humorem....

tsal
tsal 27.08.2019 v 10:41

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Jack Bauer
Jack Bauer 27.08.2019 v 10:46

tsal Mimochodem o žánrech a jejich fungování jste začal/a vykládat vy ne já, já až po vás. Ale beru to s humorem, je mi to fuk. Doporučil jsem pár knih a jak se diskuse krásně rozjela...:)
Ale snad už to stačí, jde o doporučené knihy a ne o hádání se, nemám potřebu diskutovat.
Loučím se a moje doporučené knihy číst nemusíte, já je nikomu nevnucuji mě se líbí Ráma někomu zas Duna.



Vložit příspěvek