Česká detektivka jako odmítnutý žánr - léta 1948 – 1958 .


encyklopedie
encyklopedie 24.03.2020 v 21:17

...docela rád bych si přečetl novinku, ale kurecpalec máme tu výluku ....a kedy sa otvorí naše knihkupectví neví ani "Vojtěch Prymula" .....
Přitom se tady určitě pár lidiček těší na dalšího Matěje Mlynáře od Martina Stručovského.
A někde venku nám visí detektivka V temnotách .....

alekis
alekis 24.03.2020 v 21:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

denib
denib 25.03.2020 v 17:31

Právě jdu vyzkoušet Zatoulaný kamión od Veselého. Ale asi to nebude vyloženě detektivka, uvidím...

denib
denib 26.03.2020 v 11:38

Je zvláštní, že výše zmíněná kniha vyšla v roce 84 a přitom si tam čeští řidiči stěžují, kolik věcí jde koupit jenom v cizině a proč to nejde koupit i u nás. Čekala bych, že něco takového v té době nevydají...

encyklopedie
encyklopedie 28.03.2020 v 12:47

....řekl bych, že se tu ještě neobjevil Michal Fieber /spisovatel J.Čejka/
Pár kousků jsem přečetl .....a dá se číst .....kdo nezná může zkusit
Soukromé bludiště
Smrt v zákulisí
Slepé okno
Škola detektivů.......atd
Policejní exkomisař Karel Houdek je jeden z nesympatičtějších českých vyšetřovatelů .... a má kolem sebe celkem solidní bandu ....pánové Tesárek, Knap a Formánek, ale postupně také dvě slečny – Horáčková a Badoučková.

encyklopedie
encyklopedie 07.04.2020 v 10:46

....zase jsem narazil na komentář - české detektivky nečtu.... já je taky určitou dobu nečetl.... pár roků po revoluci, kdy začali mastit detektivky pisálci, kteří měli ruky a nohy...ale ne hlavu....
situace se dost obrátila ..... detektivce se začínají věnovat i autoři, kteří píšou něco jiného...ale umí ....a umí napsat i českou detektivku ......
vzhůru čtenáři této země do české detektivky....už se zase dají číst


encyklopedie
encyklopedie 17.05.2020 v 11:45

...další kousek z české detektivky, které přečtu
Antonín Mazáč
Nezbytná opatření
Za bílého dne je na poloprázdné ulici postřelen právník Dominik Brandl. Snaží se uniknout neznámému útočníkovi a nachází pomoc u bývalé spolužačky. I přes její námitky se vydává do ulic, aby se pokusil zjistit, kdo mu usiluje o život.
Na jiném místě se dostává forenznímu fonetikovi Marku Deylovi do rukou nahrávka z domu, v němž došlo k dvojnásobné vraždě. Díky špatné kvalitě záznamu se pouští Marek do souboje s časem, zvukem i všehoschopným tajemným protihráčem, který je pravděpodobně přesvědčený o tom, že pro něj nejlepší forenzní fonetik představuje akutní nebezpečí. Jak se s tím vypořádá člověk, který není zvyklý čelit smrtelné hrozbě?

denib
denib 17.05.2020 v 13:04

Nedávno jsem četla Zatoulaný kamión od Z. M. Veselého z roku 1084. Dobře jsem se pobavila :-) Není to klasická detektivka se zločinem a následným vyšetřováním. Je to o dvou řidičích, co mají za hranice vyvézt náklad českých trpaslíků a nějaká organizace jim vymění návěs za zbraně, aby jim je ven propašovali. Jenže oni na to přijdou a začne kolotoč, kde v jednu chvíli skoro nevíte, který z přívěsů je ten správný :-)

encyklopedie
encyklopedie 29.05.2020 v 11:33

Mazáčovo Nezbytné opatření stálo za přečtení....
tak zkusím další českou /neznám/ spisovatelku
https://www.databazeknih.cz/knihy/zmizeni-sary-lindertove-405097
...tentokrát si ji "vrazím" do ucha ...................

Koka
Koka 29.05.2020 v 13:05

Do toho vlákna sé hodí můj nový objev: Nálezy pana Minuse
https://www.databazeknih.cz/knihy/nalezy-pana-minuse-44798
- nejsou to detektivní příběhy v pravém smyslu slova, ale "situace", kdy došlo ke zločinu.
Atmosféra i reálie jsou zastaralé, z cca 50. let 20. století: pohraniční pásmo střežící "tábor míru" před imperialisty, nevyřízené účty z poválečného odsunu Němců, terminolgie přiměřená době - vyšetřující "kriminalista" je jednoduše nazýván příslušník (vysv. pro mladší ročníky: příslušník Veřejné bezpečnosti, neboli příslušník vébé), ale má to velmi, velmi zajímavou atmosféru, hezký a výstižný jazyk. Velmi doporučuji!

Eicherik
Eicherik 29.05.2020 v 16:11

Tak to jsou dva dobré tipy. Zmizení Sáry Lindertové mám už nějaký čas v hledáčku. :-) Nálezy pana Minuse jsem neznal a anotace vypadá velmi dobře. Knihovna takhle starou knihu samozřejmě nemá, ale naštěstí jsou jí plné antikvariáty. :-)

encyklopedie
encyklopedie 16.06.2020 v 10:20

...včera přišlo do knihy
Luděk Kubát
Brutalita
Dočtu půjčené a půjčím tuto knihu
Když v Klášterci zmizí učitelka a tři tamní výtvarníci obdrží obálku s fotografií sochařského díla, nikdo tomu nevěnuje příliš pozornost. Teprve když se začne pohřešovat druhá žena a když se objeví další tajemná obálka, začne se o vše zajímat známá trojice kriminalistů v čele s kapitánem Petrem Beránkem. Do zapeklitého případu se zapojuje i výtvarník Ctirad Karafiát, který stane tváří v tvář brutálnímu pachateli a musí bojovat o holý život…
SERIE: Petr Beránek a Ctirad Karafiát
[1] Stvůry
[2] Poslední zastávka Peklo
[3] Symfonie smrti
[4] Krvavé peníze
[5] Brutalita

encyklopedie
encyklopedie 16.06.2020 v 10:24

...další série kde vychází novinka je od Milana Duška
SERIE: Komisař Josef Bém
[1] Piruety na tenkém ledě
[2] Maniak v černé kukle
[3] Drsné hry
[4] Mrtvý před barem
[5] Dáma na telefon
[6] Velká vánice
[7] Tuhá jako hašlerka
[8] Před a po zatmění
[9] Umanutý milenec
...a právě Umanutý milenec je ta novinka...
V začátku příběhu kriminalisté z Újezda pod velením kriminálního komisaře Josefa Béma došetřují nový incident místního podnikatele Vojtěcha Pajchla po jeho propuštění na kauci z vězení. Odehrává se v bývalém okresním městě Újezdu, Houkovu, Kyšperku a v obci Šedivec, kde před deseti lety došlo ke dvojnásobné vraždě tamní občanky a jejího o pět roků mladšího milence. Tehdy byl za pachatele označen manžel, po němž se marně pátralo. Teď v Šedivci došlo k nočnímu znásilnění Veroniky Matějíčkové pachatelem s maskou Mikuláše, které se svou brutalitou vymykalo z obvyklých případů. Navíc se za denního světla zjistilo, že kdosi unesl jejího ještě ne tříletého syna Fanouška. Řešení případu se postupně komplikuje, přibývá podezřelých, je třeba ověřit veškeré možnosti a vybrat tu správnou. Nakonec tomu napomůže jeden z dosud podezřelých. Ve snaze, aby se očistil, pátrá na vlastní pěst. Navede kriminalisty k muži, který jim dosud unikal a neváhal zastřelit svého komplice, aby nepromluvil.

encyklopedie
encyklopedie 16.06.2020 v 10:32

Eicherik, postahoval jsem nějakých 25 českých detektivek, které jsem nečetl.... přeberu a něco určitě přečtu...... už se dá z české kotliny něco vybrat.....

Eicherik
Eicherik 16.06.2020 v 10:41

encyklopedie: Nemám tolik načteno jako Ty, ale určitě je hodně českých autorů detektivek, které bych doporučil. A to jak mužských, tak ženských. A nutno podotknout, že hlavně těch současných, aktivních. :-)

encyklopedie
encyklopedie 18.07.2020 v 14:05

.....ted čekám na ebook Jaroslava Kuťáka
https://www.databazeknih.cz/knihy/karel-schwarz-i-vrazi-maji-sve-dny-424948
...něco jsem četl...pro jistotu jsem stáhl všech 13 předešlých krimi s Karlem Schvarzem...........

Text příspěvku byl upraven 18.07.20 v 14:16

encyklopedie
encyklopedie 18.07.2020 v 18:43

....k těm Schvarzkovkám přidám ještě
https://www.databazeknih.cz/knihy/uzemi-trestu-118881
...Prý inspirováno mým oblíbeným filmem Základní instinkt...dočítám knihu a hned se jdu ponořit do území trestu...

encyklopedie
encyklopedie 25.07.2020 v 22:31

Jaroslav Velinský
....koukám, že velký úspěch mají detektivky ze série Ota Fink.....je jich 23 + 7 .....a to je moc.
V některých už bohužel nevěděl co má psát ...ale dá se jako původní česká detektivka... to mě se možná víc líbí série Augustin Veliký ....a pokud chci být spravedlivý, tak úplně nejlepší je jeho detektivní série Šerif Buck Lee.....Skvělá detektivně-westernová série z městečka Compliment..... sedm příběhů Bucka nemá chybu .....

Eicherik
Eicherik 25.07.2020 v 22:47

encyklopedie: Ota Fink. Přibývá komentářů a spokojených čtenářů. Některé díly nejsou možná stoprocentní ale celkově je to série povedená. :-)

encyklopedie
encyklopedie 26.07.2020 v 17:06

Eicherik .....neříkám, že ne....ale mám podle Vás načteno o hodně víc Oty Finka....

Eicherik
Eicherik 26.07.2020 v 17:37

encyklopedie: To bezpochyby. :-) Navíc jsem naprosto nekritický a neobjektivní fanoušek Oty Finka. :-D

Text příspěvku byl upraven 26.07.20 v 17:42

Eicherik
Eicherik 09.08.2020 v 13:21

Nela Rywiková už byla v tomto vláknu zmíněna. Přečetl jsem obě její knihy: Dům číslo 6 a Děti hněvu. Obě se odehrávají na ostravské periferii, a ikdyž jsou tady na DK v "modrých číslech", já jsem s nimi velmi spokojen. :-)

encyklopedie
encyklopedie 12.08.2020 v 18:24

...sehnal jsem další skvost do sbírky starých českých detektivek /kniha není na DK/
Harmattan, Harry W.; Western, William E. /pseudonymy Václav Havránek a Josef Kuchynka/
Pán strachu
Londýn třicátá léta 19. stol. Scotland Yard vyšetřuje vraždu biologa, který objevil nový druh smrtících bakterií a chtěl je v Londýně zpeněžit. Vzorky bakterií i vědcův asistent se ztratili kdesi v Londýně. Není to jediné co zmizelo, ztratily se také plány protiletecké obrany Londýna, které hledá tajná služba. Za vším stojí tajemný "Pán strachu", který rozehrává hru k rozšíření nebezpečné bakterie po LOndýně, způsobení paniky a připravit tak půdu pro vojenský útok na Anglii...........
vydáno 1946, nakladatelství Emil Kosnar

encyklopedie
encyklopedie 16.08.2020 v 21:28

.....jasná zpráva .....z novinek 34 týdne jediná kniha
https://www.databazeknih.cz/knihy/marek-vraz-devcatko-434444

Eicherik
Eicherik 16.08.2020 v 22:02

Už jsem si dal první díl (Přiznat vinu) do chystám se číst. :-)



Vložit příspěvek