Žánry a kategorie na DK - vaše návrhy


siena
siena 23.06.2017 v 14:54

R.E.M., vždyť mě znáte:) Přes varování, jsem si Váš příspěvek dočetla. Budete mít nejspíš pravdu, ale jak už jsem napsala v našem posledním "povídání", nevidím jako moc šťastné nastavit zavádění kategorií, dle případného počtu knih v nich, co zrovna "frčí" atd. Ale to se vracíme na úplný začátek debaty, co jsou to žánry, co kategorie, jestli zavádět podkategorie, či používat štítky a v tom případě upravit vyhledávání...
Ad vyhledávání...v čem spočívá ta avizovaná, novinky na webu, testovací verze?

kapr
kapr 23.06.2017 v 16:09

Žánry a kategorie. Dnes jsem se podrobněji zaměřil na dopady jak se dělení na žánry a kategorie názorně projevuje například v bazaru. Zadal jsem si svoji oblíbenou kategorii Cestopisy a místopisy, a podíval jsem se na to jak je uživateli chápána - jde očividně o kategorii každý pes jiná ves. Co mi vadí - nelze přejít do textového zobrazení a po hodinách listování už bolí ruka a přecházejí oči. U kategorií se nezobrazuje počet položek tak, aby bylo možné celou kategorii rozdělit na smysl dávající části, a s nimi pak bojovat po etapách. Pokud knihu nabídne 25 uživatelů, zobrazí se 25 nabídek, které je nutno 25 krát přejet myší tak aby bylo možné zobrazit další položku. Pokud o tuto knihu mám zájem, tak hodinu klikat a dělat si poznámky na papíře. V tomto případě by byla přínosem možnost zobrazit všechny nabídky jediné knihy současně, s možností porovnat a vybrat současně podle vydání, stavu a ceny.
Jinak tentokráte jsem prohlídce nevěnoval hodinu jako posledně, ale pokusil jsem se na několika prvních stránkách nabídek vybrat ty nejkřiklavější případy. (Ve skutečnosti by se po pečlivé prohlídce všech položek v kategorii určitě našly daleko křiklavější příklady.)
1. - Kozák - Lovcem v tajze - Vybírám z anotace: Kniha o statečnosti a hrdinství lovců - Z toho usuzuji, že jde o knihu o přírodě, která sice popisuje děje které se někde odehrávají, ale to popisuje téměř každá kniha.
2. - Twyman - Láska, duše a francouzská kuchyně: Andělé se málokdy ohlašují předem .... Vybírám z anotace: Využijte tuto jedinečnou příležitost a staňte se svědkem neobyčejného setkání autora s francouzským šéfkuchařem, který má vzácný dar - vidět do lidské duše.
3. - Holcová - Babky na divoko - Vybírám z anotace: Dvě přítelkyně středního věku se rozhodnou řešit své konfliktní vztahy s matkami, kterým je přes sedmdesát, poněkud netradičně - společným cestováním. Den po dni, hodinu po hodině se před námi odkrývá téma rozporuplnosti mateřství, opuštěnosti stáří, různých variant sexuality, závislosti, nesmiřitelnosti i něhy. V nových situacích se palčivě připomínají děje dávno odeznělé, ale nikdy nezapomenuté.
4. - Krakauer - Peklo blízko nebe - Vybírám z anotace: Autentická výpověď amerického sportovního novináře, účastníka komerčního výstupu na Mount Everest v r.1996 o tragedii, která si vyžádala šest obětí.
5. - Doležalová - Ze zápisníku námořníka - Humorné zápisky z cest výletní lodí, kde mladá autorka rok pracovala jako člen posádky. Ž de maňifík rok in France! Zajímalo vás někdy, jaké to je žít na lodi? Nebo ještě jinak, jaké to je žít a pracovat na lodi? Co všechno tam člověka může potkat?
Prostě cestopis je cestopis - obvykle je věnován popisu určité země, nebo jejich skupiny, a místopis je místopis popisuje určité místo nebo kraj. Popis špičkových sportovních výkonů na hranici lidských možností, ani příhod na cestě a podobně, s tím nemá nic společného.
Vždyť proboha to by bylo zřejmě naprosto v pořádku zařadit sem i Robinsona Crusoe a Honzíkovu cestu!!!

Text příspěvku byl upraven 23.06.17 v 16:43

LordSnape
LordSnape 25.06.2017 v 18:38

@kapr A co ti brání ten žánr u daných knih změnit, když to je dle tebe tak špatně?

Text příspěvku byl upraven 25.06.17 v 18:38

LordSnape
LordSnape 10.11.2017 v 09:49

@tsal Bohužel na to narážím i u nově vložených knih, kdy jsou prostě u většiny oba žánry. Fakt nechápu.

kapr
kapr 10.11.2017 v 09:58

Z mé soukr. zprávy - jde o návrhy, jak zlepšit funkci, zvýšit renomé a především ulehčit práci přetíženým moderátorům cestou toho, že by ti kdo knihu četli byli (postupně) kontaktováni s výzvou k změně žánru, který byl ke knize chybně přiřazen. Možná něco jako hlasování?

to: LordSnape

https://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/zanry-a-kategorie-na-dk-vase-navrhy-3602/str-11#new

Cit:
@kapr A co ti brání ten žánr u daných knih změnit, když to je dle tebe tak špatně?
(23.06.2017 v 16:09:17)

... Dnes jsem se podrobněji zaměřil na dopady jak se dělení na žánry a kategorie názorně projevuje například v bazaru. Zadal jsem si svoji oblíbenou kategorii Cestopisy a místopisy, a podíval jsem se na to jak je uživateli chápána - jde očividně o kategorii každý pes jiná ves. Co mi vadí - nelze přejít do textového zobrazení a po hodinách listování už bolí ruka a přecházejí oči. U kategorií se nezobrazuje počet položek tak, aby bylo možné celou kategorii rozdělit na smysl dávající části, a s nimi pak bojovat po etapách. Pokud knihu nabídne 25 uživatelů, zobrazí se 25 nabídek, které je nutno 25 krát přejet myší tak aby bylo možné zobrazit další položku. ...

Tak jsem dnes shodou okolností narazil na Vaši odpověď.

Těch případů jsou zřejmě stovky, spíše tisíce. Určitě bych uvítal při zobrazení výsledků hledání zvolit možnost TEXTOVÉHO zobrazení. Pomoci by mohlo i TLAČÍTKO CHYBNÁ KATEGORIE, které by poslalo zprávu například všem kdo ji četli, s výzvou k opravě, a pod. To by samozřejmě chtělo promyslet yak, aby se jednotliví uživatelé mezi sebou nepřebíjeli. Posílat takové zprávy někomu, kdo je tu měsíc cenu nemá, stejně jako tomu, kdo je tu 5 let a nikdy nic neopravil.

A především, obvykle si netroufnu sahat do knihy kterou jsem nečetl.
Ale jinak máte pravdu, na oblíbeném písečku by se KAŽDÝ měl snažit udržovat pořádek.

kapr
kapr 10.11.2017 v 11:23

Tak jsem zkusil u knihy "Láska, duše a francouzská kuchyně" KTEROU JSEM NEČETL změnil kategorii "Cestopisy a místopisy" na "VYBRAT", na základě následující anotace: "Využijte tuto jedinečnou příležitost a staňte se svědkem neobyčejného setkání autora s francouzským šéfkuchařem, který má vzácný dar - vidět do lidské duše. "
Nepovažuji to ale za nejšťastnější řešení. K zařazení do kategorie by se správně měli vyjadřovat spíše uživatelé, kteří knihu četli a hodnotí ji nadprůměrně, tedy 3, 4, nebo 5, a současně figurují na DK více nežli 3 měsíce, a dále splňují určitý (skutečně) minimální počet bodů a palců. Jakmile by byly známy názory - nově přiřazené kategorie dejme tomu nejméně od tří uživatelů, moderátor by vybral z nejčastějších návrhů ten, který by považoval za nejvíce odpovídající skutečnému charakteru, obsahu a zaměření knihy.


siena
siena 10.11.2017 v 12:59

Budu zase za kverulanta, ale už jsem tu viděla knihy zařazené od uživatelů, kteří by Vaše požadavky, kapr, splňovali, a přitom ty žánry, tedy spíše kategorie, dobře nebyly...

kapr
kapr 10.11.2017 v 14:16

Právě, vybírat z více návrhů.

siena
siena 10.11.2017 v 14:36

...ale to se sem nevloží nikdy nic. To bychom se stejně mohli vrátit k debatě, co to jsou žánry, co kategorie a jaké by tu měly být...a tak stále dokola.

Taky bych si mohla postesknout, že jsem, a nejen já, přiřazovala knihy do "Historický román", který byl později zrušen a vnořen do Historie. Že jsem tedy zavedla štítek a při té příležitosti se snažila odlišit i "historické romance", kterýžto byl též zrušen a až později znovu zaveden a já se mohla vesele pustit do opakovaného vyhledávání a přidávání:) K podobným steskům by se jistě celá řada uživatelů mohla přidat...ostatně, kvůli tomu bylo před časem založeno i toto vlákno...

Text příspěvku byl upraven 17.11.17 v 10:10

kapr
kapr 10.11.2017 v 16:30

cit:
Takže adminům má usnadnit práci to, že budou kontaktovat každého, kdo knihu přečetl, a pak vyhodnocovat výsledky? To aby Dan začal verbovat z řad božstev.

Zpochybnění kategorie by mělo dotazy vyvolat automaticky. Odesílaly by se jeden po druhém, dejme tomu vždy s odstupem jednoho týdne, a pouze těm uživatelům kteří četli, hodnotili 3+, jsou zde přes 3 měsíce a mají nějaké ty body a palce. Po uplynutí 3 týdnů by návrhy dostal moderátor. Buď by je - některý z nich - kliknutím schválil, nebo by zase jiným kliknutím rozjel druhé kolo. Pokud kniha nemá dostatek čtenářů, a tak by tento postup k ničemu nemohl vést, tak by si moderátor přečetl dostupnou anotaci, a kategorii by stanovil v dobré víře, nebo potvrdil tu původní, a celý problém tak uzavřel.

cit:
A přesto zadává neskutečné hovadiny a jsem si poměrně jistá, že navíc ve dvou případech sérií "opravil", co jsem já opravila po něm.

Neměl by být snad problém dotyčného kontaktovat.
V druhém kole by asi bylo možné mu práva na přiřazování toho, či onoho pozastavit. Neznám problém dostatečně, ale v okamžiku, kdy zadá sf nastávají dvě možnosti:
1/ - Hláška nemáte právo přidávat tuto kategorii
2/ - Přesměrovat přidanou knihu přímo určitému moderátorovi, znalého podobných knih. Ten kategorii opraví, a záznam zamkne.

Kdykoliv se někdo pokusí tento záznam změnit, vracíme se na začátek.
Viz 1/ - hláška
Viz 2/ - přesměrování moderátorovi, a jde li o opakované pokusy o poškození databáze, tak zřejmě další omezení práv dotyčného uživatele, není-li vyhnutí tak nakonec třeba i blokování přístupu z příslušné IP adresy.
V opravdu krizových případech by pak zřejmě byla nově registrovaným uživatelům po určitou dobu zmrazena práva na provádění úprav v databázi. (Mohli by hodnotit, diskutovat, komentovat, ptát se, ale do základních údajů by sahat nemohli.) Samozřejmě nepředpokládám, že by taková varianta někdy nastala, ale pro naprostou úplnost palety možných řešení podobných problémů jsem ji uvést musel.

siena
siena 10.11.2017 v 18:00

kapr, blokování přístupu? Za co? Že není někdo schopen posoudit, kam kniha patří? Co potom s uživateli, kteří dokonce ani nepoznají v jaké době a kde se odehrává to, co několik dní četli, nerozeznají ani jaký literární útvar to vlastně byl? A ještě se najdou i tací, kteří pak tyto nesmyslné a zavádějící komentáře ohodnotí palcem. DK je zkrátka databází "laickou", měla by se také tak brát...

Vrátím se k Vaší poznámce, tsal, že byla kategorie někým opravena. Jak je to potom se schvalováním? V jiném vlákně jsme se o tom s některými uživateli bavili a shodli jsme se na tom, že všechno co se opravuje, i když je to oprava z knihy vázané na vázanou s přebalem, prochází schválením, na rozdíl od informace nově vložené...?!?

Text příspěvku byl upraven 17.11.17 v 10:10

kapr
kapr 10.11.2017 v 20:45

siena

Prosím, přečtěte si můj příspěvek laskavě ještě jednou, nějaké blokování by snad přicházelo v úvahu snad v nějakém xtém kole, kdy by bylo zcela jasné, že v případě konkrétního uživatele jde jednoznačně o úmyslné poškozování databáze vkládáním nesmyslných a urážlivých údajů.
Laikům je naopak nutné pomáhat. Vždyť uživateli DK jsou i, snad se neurazí, větší děti, snad od 9 let, možná i mladší, zatím jsem se tím nezabýval, ani to nesledoval, ale na uživatele ve věku 10 - 12 let jsem už běžně narazil. Vždyť sice je možné si vygooglit co která kategorie DK zhruba představuje, ale přímo tady na DK to nenajdou. A i já se přiznám, že některé termíny, zvláště ty které se týkají knih kterým se vyhýbám, mi nejsou všechny tak úplně jasné.
Pod poškozováním databáze si představuji například případ z několika posledních dnů, kdy nějaký politický aktivista Ovčáčkovy rozhovory s prezidentem zařadil do série "Hradní pindy". Ale určitě existují i zákeřnější případy.

Text příspěvku byl upraven 10.11.17 v 20:47

siena
siena 11.11.2017 v 09:09

kapr, já si příspěvek přečetla pečlivě, stejně, jako příspěvky předcházejicí. Celá debata začala o tom, že tu někteří uživatelé stále nedokáží rozlišit jisté kategorie, že se to musí po nich stále dokola opravovat. Přesně na to jsem reagovala a reagovala i na váš, kde o žádných urážlivých nepadlo ani slovo. ...
Svůj příspěvek jsem později umazala, nechala jsem se po ránu trochu unést...a vést zbytečnou debatu...

Text příspěvku byl upraven 11.11.17 v 12:13

ddkk
ddkk 29.01.2018 v 12:32

Mám prosbu - nebylo by možné přidat do roletky u nových knih žánr "turistický průvodce" nebo alespoň "průvodce" ? Je to existující legitimní žánr, který se jen těžko doslova obchází stávajícími "cestopis a místopis" a "mapy a atlasy" - ani jedno neodpovídá a je to poměrně dosti zavádějící i při vyhledávání. Mám pocit, že se to zde snad i už řešilo, ale nerozumím tomu, proč tento žánr stále chybí. - Tento námět visel už delší dobu v diskusi "Vyhledávání", bohužel bez jakékoli odezvy. Pevně věřím, že tentokrát se k tomu někdo vyjádří. Určitě nejsem jediná, komu uvedené kategorie citelně chybí. Už jsem si všimla, jak se zařazování běžných průvodců stále láme více méně přes koleno....

ddkk
ddkk 29.01.2018 v 12:43

Tak teď zpětně vidím, že už tu někdo za "průvodce" bojoval a zřejmě marně. Jen na doplnění:
1."turistický průvodce", resp. "průvodce" je zcela jednoznačná kategorie, u níž k žádnému mylnému zařazování dojít nemůže (to snad pozná opravdu každý!)
2. na DB je už průvodců poměrně slušná řádka, žádný z nich není jako takový zařazen
3. dovoluji si na to upozornit i coby profesionální geografka, kartografka a poměrně zkušená cestovatelka: průvodce prostě NENÍ cestopis a už vůbec ne ATLAS nebo MAPA (bývají pouze součástí průvodců).
4. debaty výše uvedené se týkaly jakýchsi potenciálních nejasností při zařazování do tak širokých kategorií jako je např. "věda" apod. - to se však tak úzce a jednoznačně specifikovaného žánru jako je průvodce vůbec netýká
5. ale možná se ve všech bodech (1.až 4.) pletu, nicméně, stejně prosím o odezvu.
Děkuji.

Text příspěvku byl upraven 29.01.18 v 12:47

kapr
kapr 29.01.2018 v 14:45

Pravda pravdoucí. A ještě jednu věc. Turistického průvodce jako takového můžeme pojímat dvojím způsobem. Jednou z nich je knížka, kterou si přečtete, když jedete do ciziny, často si ji i vezmete sebou, jezdíte autem od jedné pamětihodnosti ke druhé, případně couráte po městě. Druhou je knížka, podle které si naplánujete pěší tůru, v nouzi vám pomůže si poradit v terénu i bez mapy, které je jinak vynikajícím doplňkem.
Tato část databáze je doposud bohužel spíše smetištěm. Můžete se tam poučit o vaření i o sexu, ale cestovního rádce hledáte jen obtížně. Ještě tak plážová salonní turistika, návštěvy galerií a podobně. Skutečný turista ale spláče nad vejdělkem, protože tato část DK je prakticky nepoužitelná.
Ještě jsem chtěl něco dodat o tom co se kydá vidlemi, nakonec jsem to raději smazal, ale ne že by to nebyla ta nejčistší pravda.
Je zřejmé, že jak prapůvodní motivace zakladatele těchto stránek, tak více méně následný monotematicky zaměřený výběr moderátorů, vede DK k tomu, že její vysoké kvality na jedné straně, jsou na druhé straně snižovány pomíjením systematičnosti v oblastech, které nejsou právě koníčkem provozovatele, ani žádného z vybraných moderátorů.

LordSnape
LordSnape 29.01.2018 v 15:44

Jaký vliv má databáze na to, že uvnitř turistických průvodců je vaření nebo sex? To by mě opravdu zajímalo. A proč je tak nepoužitelná? Občas jsem dával dohromady edice právě průvodců a docela mě tyto pomluvy uráží.

kapr
kapr 29.01.2018 v 17:00

Velmi velice pokorně se omlouvám. Tato tematika se byť jenom vzácně nachází právě v žánru cestopisy a místopisy, kam jde asi nejblíže v současném třídění DK turistické průvodce zařadit. Právě až tímto smísením brambor s hruškami vznikají podobné nesmysly. Pokud jste dával dohromady edice průvodců, nemohla se tedy moje zmínka nikterak týkat výsledků Vaší záslužné práce. Pokud se do perfektně zorganizovaného systému nasype seno, nebo v tomto případě spíše písek, kvalita systému samozřejmě utrpí. To už ale jde jak na konto toho, že pod cestopisy a místopisy je řadový uživatel, a nováček tím spíše schopen vložit často téměř cokoliv, co má jen trochu společného s jakýmkoliv pohledem na to co je za hranicemi obou našich republik.
Určitou pomocí pro vkladatele by možná bylo, kdyby všechna, nebo přinejmenším některá hesla, byla například v helpu rozvedena popisem co pod které heslo všechno spadá, a nejlépe i doložena příklady. To všechno přesto nic nemění na tom, že by si průvodce pěšího turisty po Brdech, průvodce rekreanta po Bali, Afrika snů a skutečností a Prahou krok za krokem zasloužily nebýt naházeny v téže popelnici.
Jinak s radostí zjišťuji, že Stinglův Sex už není mezi průvodci, byť možná že některý uživatel nebo uživatelka ... . Na onu kuchařku už si bohužel přesně nepamatuji, a tak již nejsem schopen bez zdlouhavého hledání zjistit, zda u ní došlo k nápravě. Celková situace se zřejmě nepochybně zlepšila. Já jsem tehdy, přibližně před půlrokem na vyhledávání v této kategorii možná trochu zbytečně rezignoval.
Přesto si myslím, že mnou uvedené 4 knihy skutečně představují zástupce 4 neslučitelných žánrů. Ve vlastní knihovně je teoreticky mohu mít vedle sebe, ale v databázi, která u každého z těchto 4 případů obsahuje, nebo by přinejmenším měla obsahovat desítky tisíc velmi podobně zařaditelných knih je to tak trochu zločinem. To ale skutečně nemůže ovlivnit Vaše sebelepší snaha o udržení turistických průvodců ve štábní kultuře, když následně DK jako macecha nahází čočku, hrách a popel na jednu hromadu.

Text příspěvku byl upraven 29.01.18 v 17:02

kapr
kapr 29.01.2018 v 17:37

Jinak jsem se zahleděl do žánrů a kategorií (zde na DK), a do očí mne přímo praštily dvě kategorie VÁLEČNÉ a VOJENSTVÍ. S prominutím, když toto můžeme rozlišovat, (přiznám se, že nejsem právě fanouškem této literatury,) zasloužily by si snad i jiné, které jsou podle mého názoru od sebe tematicky daleko vzdálenější, či spíše nemají společného vůbec nic kromě toho, že je zde nacházíme na téže hromadě. (viz předchozí diskuze)

tester
tester 29.01.2018 v 17:42

Udržovat, opravovat, vylepšovat, měnit zařazení atd. v DK není jen tak a dá to práci. Dík těm permoníčkům kteří to dělají. Máme to zadarmo, tak buďme rádi že jsme rádi.

LordSnape
LordSnape 29.01.2018 v 17:46

Tak konkrétně průvodci doplatily na to, že za ně nikdo neloboval. Myslím, že mají jen vlastní štítek. Ale že by si kategorii zasloužili, o tom žádná. Tak se hlaste u Dana a navrhněte mu to.

pobijecmuch
pobijecmuch 29.01.2018 v 18:01

Nevím, ale osobně žánr válečné a vojenství je velký rozdíl. To by jsme mohli zrušit erotické romány, protože je to vlastně romantika, nebo dívčí romány, protože je to pro děti a mládež.
Nemám nic proti zavedení turistického průvodce, ale jak píše Lord, asi tu nikdo neloboval. Ano, můžete navrhnout výše.

Text příspěvku byl upraven 29.01.18 v 18:02

kapr
kapr 29.01.2018 v 18:30

Díky všem zúčastněným. Napadá mi, možná je to blbost, co takhle dvoupatrové žánry?

LordSnape
LordSnape 29.01.2018 v 18:48

Válečné jsou prostě military. Vojenství je pak asi jasný. Ale pak je fakt, že průvodce zas není cestopis ani místopis. A nebyly tady ty průvodce už předtím? Jestli si někdo nepamatuje...

tsal
tsal 30.01.2018 v 06:05

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek