Pár nápadů na vylepšení webu


PanPredseda
PanPredseda 16.12.2020 v 21:12

Ad Lenka.Vílka:
http://www.oldradio.cz/gramofon/gbz641.htm

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.12.2020 v 21:14

Mě spíš přijde, viz to co se píše v "O nás", že tahle databáze začala jako "Teď budu mít knižní databázi" a teprve potom majiteli došlo, že to není jenom o tom heslu, a o naházení knih na jednu stránku...ale musí se s tím pracovat a rozvíjet. Což se tady děje, to jo. (Toto není vítka.) Jenom mi občas přijde, že se tady cesty občas staví na místě, kde je mokro, protože to chce víc lidí (přestože tam je mokro a hrozí, že to bude průšvih), místo toho, kde je sucho, ale chce to míň lidí.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.12.2020 v 21:17

PanPredseda: Já mám tohle, žádný retro ani "retro". Nenápadný, normální :D jako já :O

https://www.sony.cz/electronics/audiokomponenty/ps-lx300usb

PanPredseda
PanPredseda 16.12.2020 v 21:24

Ale ten retro je na baterky a přenosný. Ideální na cesty místo MP3. :-D

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.12.2020 v 21:30

Dyť bych si musela cvaknout další lístek "dítě/pes/kufr" :D

reader.007
reader.007 16.12.2020 v 21:31

Petrstik: co by mělo komu dojít je jedna věc, jenže jak je vidět z většiny příspěvků pod tebou, nastává nám doba čistek, takže v rámci "čistoty a dokonalosti databáze" nejspíš dojde k tomu, že se budou "nepovídky" spíše likvidovat, než aby se našel způsob jak je správně oškatulkovat. To se tady na to fakt můžu vykvajznout.

PanPredseda: nic ti nebránilo ty kapitoly v názvu očíslovat, když ti tak vadí jejich řazení, jenže doporučit smazání je pochopitelně mnohem jednodušší.
Ta struktura kterou jsem navrhla je logická a tady se spousta věcí dělá za pochodu, což má za následek nutné opravy - viz třeba rozdělení jazykových mutací nebo předělávání kategorií, ale najednou budou případné změny hrozně překážet.

Text příspěvku byl upraven 16.12.20 v 21:33


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.12.2020 v 21:33

Reader.007: ehm, ehm, ale proč to opravovat, když to sem nepatří?

reader.007
reader.007 16.12.2020 v 21:35

Lenka: Co sem nepatří? Přehledný katalog? Jo, tak to pardón, von tu teď web funguje jenom kvůli bazaru a čtenářský výzvě.... Aha. Že já jsem sem vůbec kdy co vkládala.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.12.2020 v 21:42

Má to jenom jednu nevýhodu. Když jsou tam komentáře a hodnocení. Že nikomu nepřijde zpráva (minimálně tomu, kdo tam má komentář), že došlo ke smazání. Nebo že se bude něco mazat, ať si to překopíruje. Třeba ke knize. Teď se udělá klik a ádios, máte smůlu. A tím myslím třeba situaci, kdy se sem směly dávat knihy s issn, ne jenom z doby "kdy se trpěly, ale nepatřily sem", takže se to všechno maže. Třeba i věci z roku 1998...
A vy si musíte dávat majzla, kam co píšete, protože se můžete stát, že jste se s tím pachtili zbytečně, protože někdo udělá cvak. To je holt ta nevýhoda, když všechna slova, která sem napíšeme, přestávají být naším majetkem, se kterým si databáze může dělat, co chce. Včetně "klik - smazat - jdeme dál" :(

Text příspěvku byl upraven 16.12.20 v 21:42

PanPredseda
PanPredseda 16.12.2020 v 21:50

Ad reader.007:
Bránilo mi v tom svědomí. ;-) Ne, vážně, pokud se bude funkcionalita takhle ohýbat, tak se šance na to, že to tu bude přehledný katalog spíše snižují.
Navíc v uvedeném případě bych to musel očíslovat asi nějak takhle:
NzNH.01 - Úvodní poznámky o prorockém umění
...
NzNH.15 - Dva hlasy
LH.01 - Kázání o hospodách
...
LH.25 - Nadčlověk nalezen
NDQ.01 - Díra v obsazení
...
NDQ.19 - Návrat Dona Quijota
protože jinak by mi mohlo vzniknout tohle:
01 - Díra v obsazení
01 - Kázání o hospodách
01 - Úvodní poznámky o prorockém umění
atd.
A tohle jako vážně ne. Ani ta varianta, kde to bude skutečně seřazené podle románů.
---
Otázka nikoliv řečnická: Má smysl hvězdičkami od 0 (odpadu) do pěti hodnotit jednotlivé kapitoly románů?
Protože pokud se sem budou cpát jako povídky, tak k tomu bude moct docházet.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.12.2020 v 21:50

Reader.007: představ si, že jo. Je špatně, když u nás vyjde "3x s...", vložit tam jednotlivé knihy jako povídky, a když jedna kniha z toho vyšla zvlášť, tak té tam vložit ten příběh jako povídku, když je špatně už první krok, vložení těch tři povídek, když to nejsou povídky.
Na tohle máme jiný názor. Tedy, v tomhle případě já ten dobrý a ty ten špatný. V jiné kategorii to určitě máme třeba obráceně ;)
Tak se nerozčiluj. Dokud nejde o život... :)

reader.007
reader.007 16.12.2020 v 22:04

Proto jsem navrhla změnu kterou jsem navrhla a v programování by nedala ani moc práce, jenže mazat obsah je pochopitelně snadnější než něco upravovat.

Správné špatné... je zábavné, jak dokonale jistá si jseš svým soudem.
Nemá cenu polemizovat s tebou ani s nikým jiným, tady jsou pravidla gumová podle toho jak jde čas a vůle Danova, sama sis to potvrdila (viz ISSN).

Myslím že by málokdo hodnotil jednotlivé kapitoly, stejně jako se hodnocení povídek nepromítá do celkového "hvězdičkování" knihy a naopak kniha hodnocená jako celek se nepromítne do hodnocení obsažených povídek. A i kdyby někdo vyvzpomněl hodnotit každou kapitolu extra, co tobě by na tom mohlo vadit? Tobě na dveře ty hvězdičky nevěšej :-)

PanPredseda
PanPredseda 16.12.2020 v 22:12

Ještě k tomu ohýbání funkcionality:
Kdyby byla hned na začátku identifikována dvojsečnost ukládání jiných přepisů jména společně s pseudonymy a tyto dvě pole byly striktně odděleny, tak by vůbec nemusela probíhat debata z posledních pár dní. Bylo by jasné, co je pseudonym - byl by správně označen (p) a ostatní by byly jen varianty skutečného jména autora, které se objevila na obálkách či v tirážích.
Jenže dnes už jsou v jednom poli smíchány údaje obou dvou typů a to je slovy legendárního Luboše, opraváře Lesních traktorů kolových (Lakatošů) "neřešitelný problém, hoši". (Další jeho citáty uvádět nebudu, ale jistě je mnozí znáte.)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.12.2020 v 22:19

Reader.007: napsala ti to i ta paní, která tady má přezdívku moderátor. Takže já trapka pouze papouškuji její slova, se kterými souhlasím. Ale chápu, že když to nebereš od ní, tak proč bys měla ode mě. Chápu. FAKT ti to nemám za zlý a chápu :)

Já své komentáře ke knihám s issn dala na stránku, kde být mohou. Nu což, tak mi smažou 200 knih, kdo ví kolik autorů a palců, že by to rozbtečelo i malé dítě, ale je to něco, co nemohu ovlivnit. Ale nějak...jdu dál. Ono ani nic jiného nezbývá, že? :)

Ale blbá situace je ta, kdy uživatelům začnou mizet věci, když to dopředu neví :( To se řeší špatným způsobem :(

PanPredseda
PanPredseda 16.12.2020 v 22:20

"Správné, špatné, zábavné":
U té mnou zmíněné Chestertonovy knihy, která obsahuje tři romány v jednom jsou správnými "částmi" knihy (které odpovídají povídkám) ty jednotlivé romány, nebo jejich kapitoly?
("To je past vedle pasti.")

siena
siena 16.12.2020 v 22:23

Když jsem opakovaně připomínala, zda-li by nebylo možné rozšířit rubriku "povídky" o romány, dramata, pohádky, neb tzv. "sebraných spisů" je nemálo, netušila jsem, že místo rozšíření dojde nakonec ke smazání. Nenapadlo někoho, před smazáním, alespoň zkopírovat do anotace, do "zajímavostí"? Protože to je zkrátka důležitá informace. Důležitá databázní informace. Zdá se, že asi ne, jestli jsem pochopila tuto poslední konverzaci. No, další důkaz, že si mám dávat pozor na to, co si přeji.

Text příspěvku byl upraven 16.12.20 v 22:27

reader.007
reader.007 16.12.2020 v 22:36

Lenka: No to se mi fakt ulevilo, že mi to nemáš za zlý, asi bych dneska neusnula s vědomím že mě tu někdo nemá rád :-)))

Co tady mizí, objevuje se, mění... k smíchu. Já si ani nemůžu stáhnout knihy které mám tady v knihotéce (omezení na 3300 kousků) a i kdyby to šlo, celé stahování je stejně k ničemu, protože nic než název + autor se stejně neuloží, tak na co bych to vůbec dělala. Mazání komentářů je vůbec kapitola sama pro sebe. Škoda slov.

Nemám tušení o čem to mluvíte ohledně pseudonymů, já tam nic nesmyslného nevidím. Když se pseudonymy zavedly, udělalo to zmatek, protože to překopalo u autorů jejich jména, takže třeba takový Čtvrtek který v životě na žádné knize neměl občanské jméno byl po změně u všeho Cafourek, ale to se dalo a dá napravit jednoduchým krokem.

PanPredseda
PanPredseda 16.12.2020 v 22:37

Siena:
Tak já to stručně zrekapituluji:
Kniha obsahuje tři romány od jednoho autora (pak existuje i jiná kniha, která obsahuje dva z těchto tří). Jako "povídky" tam byly nastrkány názvy jednotlivých kapitol všech tří románů a ty při abecedním řazení byly úplně napřeskáčku.
---
Ještě bych pochopil, kdyby tam jako "povídky" byly strčeny ty romány. Jenže: co když nějaký z nich bude v budoucnu vydán samostatně a vznikne z něj nová kniha? :-/

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.12.2020 v 22:45

Reader.007: nevkládej mi do klávesnice slova, která nebyla použita jenom proto, že máme na něco jiný názor...neznám tě...ale jak jsem už psala několikrát. Neumím být pasivně agresivní, takže z mojí strany dnes k tématu vše :)

PanPredseda
PanPredseda 16.12.2020 v 22:45

Ad reader.007 a pseudonymy:
Přijde mi nesmyslné vidět (p) jako označení pseudonymu u pouhého alternativního přepisu skutečného jména autora, např.:
Harry Potter a Fénixův řád
kniha od: J. K. Rowling (p)
Jak se tedy Joanne Rowling(ová) jmenuje ve skutečnosti? :-/

siena
siena 16.12.2020 v 22:48

PanPředseda, ale ten uvedený příklad knih 3x..., už není problém nějakých kapitol. A to si představte, že některé sebrané spisy obsahují povídky a romány, povídky a dramata, či dokonce všechny tři literární útvary dohromady. Takže tu tedy zůstanou jen ty povídky a ostatní se smaže? No, to bude teprve "uklizeno"!

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.12.2020 v 22:51

PanPredseda: to je ten případ, kvůli kterému je Reader rozmrzelá. Například:
https://www.databazeknih.cz/povidky-z-knihy/3x-87-revir-40660
https://www.databazeknih.cz/knihy/87-revir-brokovnice-2499

V prvním odkazu jsou tři jednotlivé knihy v jedné, ne tři povídky v knize. Anotace by měla obsahovat jednotlivé obsahy.

Průšvih nastane v okamžik, kdy někdo do druhého odkazu vloží povídku Brokovnice.

Brokovnice je i zd3, to by taky nemělo být:
https://www.databazeknih.cz/povidky-z-knihy/87-revir-brokovnica-skladacka-76046


To není z mojí hlavy...


Proto je za mě potom problém s názvem originálu. Třeba když to je složené vydání několika knih jenom pro české vydání, neměl by tam být Xyz / xyz, obsažených věcí. Nejvíc to trčí u adaptací klasik do komiksu, ale opravila jsem, co šlo. Adaptace Romeo a Julie z roku 2003, má rok vydání adaptované knihy a název taky, leč se může lišit. To je zase moje slabina. Takže kdyby to chtěl příště někdo proti mě použít, kopírujte, bude se to hodit ;)

Text příspěvku byl upraven 16.12.20 v 23:05

PanPredseda
PanPredseda 16.12.2020 v 23:01

Ad siena a Lenka.Vílka:
Ten problém je, Lenko, víc patrný u Skládačky:
Kniha Skládačka od McBaina má hodnocení 90% https://www.databazeknih.cz/knihy/87-revir-skladacka-24627
"Povídka" Skládačka má hodnocení 40% https://www.databazeknih.cz/povidky/skladacka-70661
(Předpokládám, že jde o identické dílo).
---
To by byl potřeba takový "chameleon", který by byl jen jeden, pouze by se tvářil jednou jako "povídka", přesněji román, novela apod. a podruhé jako kniha.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.12.2020 v 23:12

PanPredseda: mě třeba mrzí, že dost lidí píše komentáře povídek ke knize, ne k povídkám. A nehodnotí je. A když čtu knihu, kterou přede mnou četlo 30 lidí, ale já 31, leč tam povídky jsou, jim píšu anotace, a jsem první, kdo hodnotí :( je to škoda :(
Tam holt hodnotil někdo, jehož hodnocení se u knihy ztratí, ale v 40% blbě svítí :(

PanPredseda
PanPredseda 16.12.2020 v 23:14

Já jsem člověk povídkový, takže povídky hodnotím, jejich komentáře píšu k nim a i nějakou tu anotaci jsem napsal.



Vložit příspěvek