Pár nápadů na vylepšení webu


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 27.06.2020 v 09:41

Možná je problém v tom, že podžanr románu je třeba román pro mládež a tady je kategorie označena jinými slovy. Sci-fi román je podžanr románu, zde vedeno jako sci-fi, ale furt to je román. Jeho forma. Stejně tak by tady mohla být válečný román místo válečné, když můžeme mít historie a historicky román (což je dobře!!!), aby se protřidila historie a beletrie jinak, než žánrem literatura naučná.
Dávat román pouze knihám do šedesátých let nebo pouze současné "charakterové literatuře"? Tak by to bylo správné? Podle mě ne...

siena
siena 27.06.2020 v 09:44

luculi, vždyť otevřete-li "Sci-fi" máte tam scifi. Nikdo Vás nenutí otevírat "Román"... Ostatní žánry Vám nevadí? Protože "Válečné" může být i "Literatura naučná", či "Literatura faktu", možná i "Historie".
Ano pod "Román" je všechno, co je románem. Pro bližší určení, tak říkajíc, je tu možnost zařadit knihu do tří "žánrů", eventuelně přiřadit ke knize ještě štítek. A když bude při hledání možnost kombinovat knihy žánr/štítek, štítek/štítek, tak si myslím, že si zde nalezne každý to, co hledá:)

Text příspěvku byl upraven 27.06.20 v 10:27

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 27.06.2020 v 09:44

Luculi: a můžete uvést alespoň jeden příklad knihy bez těchto žánrů, kde by měl být pouze román? Ať si představím, co je ve vašich očích román? Pomohlo by mi to k pochopení problému z vaší strany, zatím jsem zde psala pouze, jak to vidím já...
Dík

luculi
luculi 27.06.2020 v 09:46

třeba chci hledat knihy takového typu https://www.databazeknih.cz/knihy/posledni-dny-rabbit-hayesove-368059, což je román a nikam jinam se do podle mě zařadit nedá, sice tam někdo dal pro ženy, ale to není pravda...

luculi
luculi 27.06.2020 v 09:48

nebo třeba toto https://www.databazeknih.cz/knihy/leto-plne-neskutecnych-veci-347624

a když pak kliknu na romány, je to mix

Text příspěvku byl upraven 27.06.20 v 09:49

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 27.06.2020 v 09:53

Luculi: a teď jste vnesla do diskuse další problém. Až mi někdo vysvětlí, co je to "pro ženy", budu šťastná. Dává se to k harlekýnkám, dává se to k erotice, též k lehkým detektivkám, ke všemu, o čem se předpokládá, že bude číst víc žen.
PS: já bych tam pro ženy taky dala, viz různé definice, které mám hlavě, protože si nejsem jistá, zda to někde někdo už definoval. A myslím, že se o tom už někdy debatovalo. Proč není kolonka pro muže, když je pro ženy...


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 27.06.2020 v 09:55

Luculi: u vašeho druhého příkladu vidím hned v prvním komentáři, že má kniha prvky sci-fi...

Naias
Naias 27.06.2020 v 10:08

A v druhom komentáre u Léta sa píše, že je to slaďárna. Čiže tzv. pre ženy.
Inak, romány môžu byť všelijaké, psychologické, humoristické, satirické, historické, vedeckofantastické... Tvrdiť, že román nemôže byť thriller ani detektívka ani fantasy, to je ako tvrdiť, že kocka nemôže byť biela ani modrá ani zelená.

Koka
Koka 27.06.2020 v 10:10

Luculi, moc moc doporučuji tuto knihu:
https://www.databazeknih.cz/knihy/cteni-o-romanu-163250
dozvíte se z ní, v čem spočívá podstata románu jako literárního žánru, čím se liší od útvarů příbuzných, kdy vznikl a jak se román vyvíjel.
Jsou jistě i novější a modernější literárně-teoretické práce na toto téma, ale tuto mám nejraději - hodně vám pomůže porozumět, v čem se mýlíte, když si myslíte, že "sci-fi" a "román" se vylučují, a kromě toho se dozvíte hodně informací o mnoha románech, které posouvaly vývoj literatury a obohacovaly světovou kulturu, dobové myšlení i jednotlivé čtenáře.

pobijecmuch
pobijecmuch 27.06.2020 v 12:26

Uvádění žánru má hlavně informační charakter. A to takový, aby si mohl čtenář vybrat co ho baví číst a naopak vyhnul se takovým, které ho nebaví.
Ženy mají blízko ke knihám o ženských problémech a romantice, muži zase více čtou např. válečné, nebo detektivky. I když připouštím, že to není pravidlem. A tedy si myslím, že je dobře, že u knih, které více čtou ženy je v žánru (nebo aspoň štítek) uvedeno - pro ženy. Zbytečně potom dochází k tomu, že jsou čtenáři z knihy zklamáni a rozlobení, že knihu vůbec kupovali.
Viz. moje zkušenosti s knihami např. thrillery Shari Lapeny, nebo detektivky od Rowlingové.

siena
siena 27.06.2020 v 12:41

Takém nevidím nic dehonstujícího na Pro ženy. Zkrátka je to terminus technicus pro určitou literaturu, sloužící, jak píšeš, pobijecmuch, pro orientaci. Co si o té literatuře kdo myslí, je věc jiná... Červená knihovna tu byla, je a troufám si říct, že i bude. Nic to neříká o tom, jestli ženy čtou pouze tuto literaturu, že nejsou schopné číst, i psát, literaturu jinou.

Text příspěvku byl upraven 27.06.20 v 12:43

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 27.06.2020 v 12:53

A to je právě to, co mi vadí. Pro ženy není žánr, je to terminus technicus a proto je otázkou, zda by to mělo být v žanrech a nebo jenom štítek.
Jako:
Fantasy pro ženy...romantika s kulisou fantasy. Proč jsem přečetla tolik sérií a skončila po prvním díle? Protože tam bylo víc erotična než fantasy...
Detektivky pro ženy a thrillery pro ženy...to už tady myslím je
Atd...
A v tenhle moment je absence hledání kombinace štítek plus žánr víc než chybějící...

Sice jsme se dostali trochu jinam...ale jelikož toto vlákno majitel webu nečte a nápady máme posílat přímo jemu, je asi jedno, že jsme se trochu zakecali :)

Text příspěvku byl upraven 27.06.20 v 12:54

siena
siena 27.06.2020 v 13:25

https://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/zanry-a-kategorie-na-dk-vase-navrhy-3602/str-1

No, ono je otázkou, zda-li to všechno, co je zde uvedené jako žánr, je opravdu literární žánr ze své definice. Ve vlákně, viz. výše, se už o tom diskutovalo. Žánr, terminus technicus, kategorie, všechno v jednom:) A těch kombinací, již zmiňované, se snad také někdy dočkáme:-)

alexLytton
alexLytton 14.07.2020 v 15:14

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 14.07.2020 v 16:25

Byla zrušena, pro nezájem, rubrika Blogy... Když už tu tu "nástěnku" nemáme...

Naias
Naias 14.07.2020 v 16:26

Máme nástenku v päte webu.
https://www.databazeknih.cz/novinky-na-webu

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.07.2020 v 16:27

AlexLytton:
Změny na webu jsou zde:
https://www.databazeknih.cz/novinky-na-webu
Třeba jako ty blogy, viz vaše otázka z jiného vlákna :)

siena
siena 14.07.2020 v 16:30

Tak o nástěnce bych zrovna nemluvila, neb jsou Novinky na webu schované pod Nápověda. Sice jsem drobet momentálně zaostalá, ale řekla bych, že i bystrý člověk by nerozklikl jako první volbu:)

Text příspěvku byl upraven 14.07.20 v 16:31

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.07.2020 v 16:32

Siena: lepší než drátem do oka ;)

alexLytton
alexLytton 14.07.2020 v 16:34

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 19.07.2020 v 14:27

Všimla jsem si, že když si nějakou knihu dám do Chci si koupit, ihned se mi v upozornění objeví zpráva. Čekala bych, a myslím si, že to tak dříve i bylo, že dostanu upozornění, že tato kniha je nabízena v Bazaru. Ne, přijde mi upozornění, že si mohu zadat poptávkový inzerát. Celkem zajímavý přístup... o to více zajímavý, že se toto upozornění objeví selektivně jen u knih, které jsou nabízeny v Bazaru. Když si podobně označím knihu, která nabízena není, tak to na mne nic nevyskočí... :-)

Text příspěvku byl upraven 19.07.20 v 14:34

Naias
Naias 19.07.2020 v 16:02

Ja som si dala do chci si koupit Kľúčového svedka, ktorý v bazáre nie je, a vyskočilo to na mňa.

siena
siena 19.07.2020 v 16:08

Už mám zase nějaké zvláštnosti?!? :-) Zdá se, tedy, že se jedná o zcela náhodný jev...

Koka
Koka 19.07.2020 v 16:51

Dala jsem si zkušebně do "Chci si koupit" dvě knihy Andrzeje Pilipiuka. U té, kterou zde pár lidí v bazaru nabízí, mi - naprosto nelogicky - přišlo doporučení, abych si na tu knihu vložila poptávkový inzerát (asi mi tím doporučením chtěl někdo naznačit, že ti prodejci nejsou moc seriozní, a než to koupit od nich - prodávajících, raději je lepší shánět to u neprodávajících :=))) .
A u té druhé, kterou zde nenabízí nikdo, mi nepřišlo nic :=)))

siena
siena 19.07.2020 v 16:52

Koka, zase budeme někomu vysvětlovat, že nejsme jedna a táž:-)



Vložit příspěvek