Pár nápadů na vylepšení webu

kní09.07.2018 v 09:14

Trochu mě mrzí, že se mi smazáním 'novodobé' části Nightlybird´s YJ Night pub ztratilo jméno toho cestovatele a malíře. Byl pro mě objev a já husa hloupá si myslela, že později se ještě k němu vrátím, důkladně ho prozkoumám a budu se těšit z těch krásných fotografií, ale ještě více z jeho obrazů.
Prostě, milí kolegové uživatelé, rojme se tu sice co nejvíce, ale nebuďme v klidu, neciťme se tu jako doma a hlavně se na nic nespoléhejme. Tak to tady chodí, nejistota je tu jistá.

pobijecmuch09.07.2018 v 10:13

Je dost smutné, že někteří uživatelé nepřímo dávají najevo ostatním, že neumí používat spisovný český jazyk. Chápu, že jsme web o literatuře a knihách, ale ti jazykový odborníci by mohli pochopit, že číst a následně zde napsat svoje pocity z knihy, chtějí i ty co nemají tolik „talentu“ se vyjádřit. Každý jsme jiný, jeden je mistr slova a přesně ví, co znamená např. slovo pejorativ, druhý je odborník na něco jiného a zná zase něco ze svého oboru, co ten první neumí. Psát tady, že jiní se neumí vyjadřovat je trochu takový způsob nadřazenosti. Prostě takové dávání najevo ostatním, že já jsem ten nejlepší a vy ostatní jste asi negramotní. Vím, že to zde nikdy nezaznělo, ale přesto to tak ostatní můžou cítit. Mrzí mně, že se tady spíše pořád poučuje a už málo radí.
A prosím, omluvte mně, pokud můj příspěvek nesplňuje pravopis jazyka českého.

LordSnape09.07.2018 v 11:04

Mě osobně spíše než prznění češtiny štve omezenost lidí, co to dělají. Můj bratr, který je zde taky, má třeba jen ZŠ a po x komentářích se docela vypsal a umí používat spisovnou češtinu, tak proč ne lidi, kteří pravidelně x let čtou a mají VŠ nebo maturitu? U cizích slov snad není problém použít Google a dovzdělat se ne? Vůbec nejhorší je používání základních věcí jako shoda přísudku s podmětem, což neovládá ani 50% internetových žurnalistů nebo používání mně/mě, kde lze použít jednoduchou nápovědu tebe/tobě. Tady na DK se s tím naštěstí tak často nesetkávám, ale třeba na FB je to naprosto otřesný, když třeba slečna, co má uvedeno, že studuje Český jazyk na FF UK, napíše ve svém příspěvku patvar, co ti vydloubává oči z důlků...

Text příspěvku byl upraven 09.07.2018 v 11:06

VlKa09.07.2018 v 11:25

Čeština mě neživí. Nicméně když vidím, co se tady objevuje v komentářích a příspěvcích, je mi smutno. Nedivím se, že občas se někdo neudrží a upozorní na to, i když tím riskuje, že prosté konstatování "Bych - bys - by - bychom - byste - by" apod. bude možná vnímáno jako osobní útok.

(Tento příspěvek není namířen proti nikomu konkrétnímu. Jenom je mi prostě té naší češtiny líto. Protože ji mám ráda. Moc.)

Lenka.Vílka09.07.2018 v 11:36

VIKa: upozornění nad zamyšlením, zda by bylo dobré se zamyslet, nad přemýšlením pri psaní komentářů, nezavrhuji na 100%.
Ale psát o někom, že by se měl zamyslet nad sebou, je přes čáru. A psát tak hnusně a zle jako to někteří uživatelé dělají...chápu, že se to každému nemusí líbit.
Návrh, že by zde měl byt moderátor, na kontrolu příspěvku, aby dával zpětnou vazbu uživatelům, že tam mají chybu, je taky přes čáru...

Hanka_Bohmova09.07.2018 v 11:42

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


LordSnape09.07.2018 v 11:47

@Lenka.Vílka Všude je možnost editace, takže zpětně to lze opravit jak tady, tak i v komentáři u knihy... Navíc je to každého vizitka jak se umí vyjadřovat. Neřeším teď moc věci v diskuzích, na fórech nebo v rámci mluvené řeči, ale když píšu názor ke knize, asi bych se opravdu měl předtím trochu zamyslet...

kní09.07.2018 v 11:57

Jo, mně/mě se mi taky stále daří kazit, zvlášť, když se hlouběji zaberu do tématu. A i když si po sobě vše většinou nejméně jednou čtu, než to pošlu, stále po sobě nacházím někdy otřesné překlepy (možná, že moje prsty nebo snad klávesnice proti mně něco mají?!) typu např.: babyčka.
Ale v zásadě jsem spíše pro ignorování tohoto fenoménu - ti, kterým hrubky u jiných vadí - trénujme si toleranci a nebazírování na maličkostech, povznesme se, potlačme svoji pýchu a předsudek! Ty hrubky tam skáčou z různých důvodů, co by měli říkat třeba takoví dyslektici.

pobijecmuch09.07.2018 v 12:00

Absence mezer za interpunkčními znaménky, doplním ještě psaní slov velkými písmeny (verzálky), atd, je zvyk, nemoc, nevím jak to ještě nazvat, současné mládeže (ale i některých starších). Je to dané používáním různých sociálních sítí, kecálků a jiných programů, kde se používá pouze anglická klávesnice. Potom takový uživatelé to přenáší i sem. Nedá se nic dělat, to je dobou a lepší to nebude. Potom by měl nastoupit ten, který to umí a prostě jen opravovat.

Lenka.Vílka09.07.2018 v 12:01

Lord: dodatečné vlastní opravování, je v pohodě. Nebo když mi oblíbený napsal, že tam mám chybu jako kráva, kterou jsem v těch slovech přehlédla, i přes několik opětovných účetních. Tohle všechno v pohodě. Ale nechci, abych se klepala strachy, jestli něco nenapíšu správně a přišlo mi upozornění od moderátora, ať si to jako laskavě opravím. Navíc, pokud by tohle nějaký moderátor dělal, buď by měl hodně času, nebo hodně peněz za to. Nedělají tohle moderátoři tady ve volném čase a free? Jo. Teda určitě jo. A potom je tady určitá skupina lidí, která sice čte, ale mají problémy napsat věci bez chyby. Po těch půjdeme jako dráby, jak bylo navrhováno? (Jinak, nevím, zda jsem ve slově dráb napsala dobré i na konci a nestydím se za to.) Jinak, horší jsou nemezery před další větou. To je pro oči horší než nějaká hubka v i nebo y. Ale taky mě to nijak zvlášť netankuje. Pokud to není v anotaci, což je něco jiného...

Už to vidím při registraci. Souhlasíte s kontrolou vašich komentářů, zda jsou správně gramaticky? (Pokud trpíte nějakou vadou řeči, pozornosti, učení nebo něčím jiným, vyplňovat nemusíte.)

Už vidím to osmileté dítě, které přečetlp svého prvního Harryho Pottera a hned mu přijde zpráva od nějakého pána nebo paní z internetu, že tam něco napsal špatně. To by nebylo v pohodě... :(

LordSnape09.07.2018 v 12:32

@Lenka.Vílka Tak předně je nesmysl, aby zde moderátoři dělali pravopisnou kontrolu, mají dělat jiné věci. A dokonce i na ty kolikrát ani nestačí...

Osmiletému dítěti mohou pomoct rodiče, tím se to i učí přeci.

Jo a správně jsou to drábi, podle vzoru páni... :-D

Podle mě, když tě někdo upozorní na chybu slušně, neměl by být za nějakého hrubiána. Za předpokladu, že on sám píše správně. To, že se někteří nad jinými povyšují tímto způsobem je už věc jiná.

Lenka.Vílka09.07.2018 v 12:46

Lorde: to navrhovala uživatelka, aby se hrubkám zabranilo...a názor, že to je nesmys ze strany moderátora, nechtěla slyšet...
A děkuji za ty drábi. Snad si to zapamatuju :D

Text příspěvku byl upraven 09.07.2018 v 12:48

LordSnape09.07.2018 v 12:57

@Lenka.Vílka No a vidíš to, teď v tomhle tvaru by to bylo zas "za ty pány", takže dráby. :-D

Lenka.Vílka09.07.2018 v 13:05

Lorde: errr (nedá se to převést do citoslovce, co po přečtení udělala moje pusa za zvuk v kombinaci výrazu tváře) :D

Lenka.Vílka09.07.2018 v 13:19

Soukroma:
Zde:
Napsala jste:
"Přihodím ještě jednu prosbu, obecnou:
- mohli by se vybírat takoví moderátoři určeni k opravě jakýchkoli zde zveřejněných textů, kteří by uměli pořádně spisovně česky?"

Jaké texty jsou v tom zahrnuty?
Anotace? 90% možná víc je od vydavatelství.
Blog a recenze? Kdo zvládne napsat něco tak rozsáhlého má ve většině případů přehled o gramatice. Když do komentáře někdo napíše upozornění, je to ok, ale tohle by moderátor neměl nijak korigovat (kromě obecných pravidel). To by měl uživatel sám. A když ne, tak co? Peklo kvůli tomu nezamrzne.
A už zbývají jenom komentáře.

A potom mi do OZ napíšete (mimo jiné):
Psaní spisovnou češtinou, pozor na pravopis, tj. vlastní odpovědnost každého uživatele, vlastní opravy - žádný moderátor, natožpak opravy prováděné moderátory komentářů ostatních uživatelů.

Tak kam by měli lingvističtí moderátoři zasahovat a kam ne? Definujte ony "jakékoliv texty" a taky ony zásahy, čeho a do jaké míry a jakým způsobem (když jsme ve vláknu k tomu určenému), potom budu mít jasno v tom, jak jste to myslela...

Takže pokud napíšu v jedné větě, že "ženy spívali", ale zároveň tak napíšu, že byly "sličné" a ne "roštěnky", tak je to super? Gramatika je tedy podle vás vizitkou každého, ale spisovnou češtinu by tady měli moderátoři hlídat? Co jste tím tedy chtěla říct? A potom jste překvapená, že reaguji, jak reaguji, protože jsem nepochopila váš text? To teda fakt nepochopila, protože si nejsem jistá, jestli jste i vy sama pochopila, co jste tím myslela. Když se správně vyžvejknete, pochopim, o co jde. Nebo si slezte ze svého mráčku, ať na tu chvilku, co mluvíte s obyčejnými smrtelníky, vidíte to samé co my, a možná se i pochopíme ;)

R.E.M.29.07.2018 v 09:03

Rubrika Novinky na webu zmizela? Navždy?

Naias29.07.2018 v 09:07

Existuje, len odkaz v päte zmizol.
https://www.databazeknih.cz/novinky-na-webu

R.E.M.29.07.2018 v 09:11

Naias, díky za informaci a odkaz. Do rubriky se uživatel dostane jen při zadání této adresy? Žádný přímý odkaz není (teda kromě toho, který jsi tu vložila)?

Naias29.07.2018 v 09:13

Viem ja? Vyzerá to tak. Inak, už to zmizlo v apríli, ale potom to Dan vrátil.
https://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/par-napadu-na-vylepseni-webu-593/str-168#id227271

R.E.M.29.07.2018 v 09:13

Jedna pozitivní zpráva - ve vlastních seznamech už existuje filtrování. Díky. Skvělé.

R.E.M.29.07.2018 v 09:15

Naias: Díky, i tak máš větší přehled než já. Že "Novinky" už jednou zmizly, mi uniklo. :-)

TakySimona29.07.2018 v 10:56

Pravidla chování v diskusi - stránka existuje, ale není odnikud nalinkovaná.

Novinky na webu - dtto.

Zavání mi to úmyslem.

denib29.07.2018 v 11:18

Je super, že už existuje filtrování ve vlastních seznamech. Dííííky.

Lilithen31.07.2018 v 14:37

Chybí mi možnost hromadného mazání knih z bazaru.

kapr02.08.2018 v 23:52

Dělám chyby, vím o tom, bojuji s tím, mnohdy marně.
Je nás takových povícero.
Já jsem zvyklý na obyčejnou počítačovou klávesnici, a pořídil jsem si notebook.
Výsledkem jsou chybějící písmena, tu na začátku, tu na konci slova, a občas i uprostřed.
Důsledek, cokoliv napíši si musím nejlépe dvakrát, raději třikrát po sobě přečíst a opravit.

Nezpochybnitelným faktem je, že nevkládání mezer za čárky a tečky za slovy je hnus, který každému, kdo se po vás pokouší vaše výtvory přečíst vadí. Jestli tomu nerozumíte tak jinak:
"Prostě blbě se to čte!"

Vyskytují se i jiné podobné chyby,

O čem to svědčí, návyky, spíše zlozvyky vzniklé mikrokonverzacemi na fb přenášíte mezi výtvory, které by měly být vaší výkladní skříní.

Bohužel se podobné jevy objevují i u osob, které sami sebe považují za poloviční moderátory.

Já všechny tyto chyby a jevy chápu, a nikdy bych je nikomu z vás nevyčítal, kdyby. Ano právě to kdyby. Na každý svůj příspěvek můžete dodatečně sáhnout. Pitomost, překlep a podobně kdykoliv opravit. Takže o čem to svědčí, o neúctě ke čtenáři, o neúctě k sobě samému. Ano i já umím spáchat věci, o kterých bych nevěřil, že jsou možné. Snažím se ale po sobě své výplody číst, a ty nejhorší přečiny opravit.

Text příspěvku byl upraven 24.08.2018 v 12:05Vložit příspěvek