Pár nápadů na vylepšení webu

LordSnape 11.08.2017 v 23:24:47

Tak jsem si přečetl post o Lectora a tak nějak jsem přitom kýval hlavou a slzou v oku nostalgicky vzpomínal.

Lenka.Vílka 12.08.2017 v 09:02:13

Chvíli jsem si pouze četla komentáře téhle diskuze a tím se můj názor pouze prohloubil. Proto ho sem napíšu.
Problém je v tom, že na tvorbě webu se může podílet úplně každý. Každý, kdo si zde založí účet. A potom se dozvím, že tady mohu tvořit. Tvořím a jsem za to odměna. Dostanu bodíky a když jsou moje lingvistické obraty dost dobré, dostanu i nějaký ten paleček. Jenže já nejsem tenhle web. Tenhle web je majitel a má pár pomocníků (administratorů) a pár poslušných podaných (nás běžným uživatelů). Téhle diskuze se zúčastňují převážně stále stejní uživatelé, se stále tím stejným pořád dokola. Ostatním to je buřt. Přečtou knihu, ohodnotí, občas napíší komentář a jdou dál. Rozhodně si nepřipadají jako členové rodiny DK. Ale ti ostatní nějak dospěli k tomu, že jejich názory jsou směrodatné, či co (kdy se snažím, chci být vyslyšen, proč se jinak snažit, to je ta druhá strana). Že budou stále křičet a ono se to na jejich přání změní. Jenže my si mylně připadáme jako členové rodiny (a ještě to podporujeme srazi? WTF?) a proto se cítíme dotčeně, pokud nebudeme vyslyšeni. Ale to není povinností majitele webu. On si vyslechne možnosti, zhodnotí a potom se rozhodne. Co a jak tady bude je jenom na něm. Občas nás vyslechne, protože nemůže myslet na všechno a tím mu připomeneme, že na to zapomněl. Ale stále je to jeho projekt, který si chce řídit sám. Smiřme se s tím.

mirektrubak 12.08.2017 v 09:22:59

Sieno, děkuji za čas, který jste věnovala komentáři pro mě.

díky za osvětlení těch kulatých obrázků. Je na tom vidět, jak stejným věcem různí lidé přikládají různou důležitost. Já si třeba ani žádné změny nevšiml a mám pocit, že kulaté jsou odjakživa a kdybych v profilu nějakého spisovatele viděl fotku s půlkou hlavy, tak bych nad tím mávl rukou - hlavně, jestli jsou tam všechny jeho knihy.
Zároveň ta situace se změnou formátu fotky ukazuje na ten problém s „dvojhlavostí“ DK - jak o tom psal včera Lector. Dan je vlastníkem projektu a může si zítra stránku třeba zrušit, a nebo ji změnit na web o pokojových rostlinách a nikdo nebude moct říct ani slovo (tak jak to dnes píše Lenka.Vílka). Ale aktivní uživatelé s velkým podílem na tvorbě obsahu nejsou jen obyčejní uživatele (v tom zase s Lenka.Vílkou nesouhlasím, když tady někdo vloží přes 4 tisíce knih, tak nějaké „morální spoluvlastnictví“ má) a bylo by super, kdyby tyhle dvě strany viděli vývoj DK nějak podobně. Což se teď zjevně neděje a způsobuje to (možná oboustranný?) pocit trpkosti.
Jak z toho ven, opravdu netuším.

Když napíšu „Moc se mi nelíbí, co píšete“, tak tím určitě nechci o nikom říct, že hájí jen své zájmy. V tomhle konkrétním případě to tak nebylo a ani obecně to tak není. Vlastně obecně tím nechci říct, že uživatel, který napíše zrovna něco, co se mi nelíbí, je nějak špatný, zlý nebo hloupý. Ani tím nechci říct, že nemá pravdu a já ji mám. Ani to neznamená, že se s dalším názorem stejného uživatele zcela neztotožním. Ani to neznamená, že si myslím, že ten názor (který se mi nelíbí) neměl psát, nebo že ho nedejbože neměl právo psát. Myslím si, že v diskuzi je ok napsat „nesouhlasím s Vámi, kolego“ a pokusit se vysvětlit proč. V tomto případě jsem to udělal a nikoho jsem nechtěl urazit ani jsem nechtěl být osobní. Dokonce jsem měl pocit, že jsem ani nebyl nějak konfrontační nebo agresivní.

Je mi líto, že Vás nebo Koku někdo uráží kvůli Vašim názorům/komentářům. Nezaregistroval jsem to (jak už jsem psal včera, jsem občasný návštěvník a mnoho diskuzí mně zcela uteče), ale bohužel si to umím představit. Celkově mám pocit, že je zde na DK zbytečně nevraživá atmosféra, lidi se mi zdají nějak pořád permanentně napružení - ale to je jiné téma.

Azizi 12.08.2017 v 10:40:42

Ako to tu tak prečítam, to že už nepôjde intuitívne editovať sekcia "Kdo jsem", je už definitívne? Brala som to len ako dočasnú nutnosť. Bola by to veľká škoda.

Celkovo však úpravy a fungovanie webu beriem dosť ako vec názoru. Uvediem príklad. Osobne sa mi oveľa viac páčia guľaté fotky autorov a užívateľov. Pôsobí to na mňa jednotnejšie a krajšie, ako keď sa striedali štvorce s obdĺžnikmi s rozličným pomerom strán. Naopak by sa mi páčilo, ak by bolo možné vkladať aj diela, ktoré v ČR a SR zatiaľ nevyšli a s tým naopak mnoho ľudí tu nesúhlasí. Čo sa týka tých poviedok, tak by som určite uvítala, ak by sa dali zobrazovať všetky knihy, kde poviedka vyšla. Ale keď to bolo zrušené, tak OK. Ja to stále opakujem, v živote sú aj dôležitejšie veci :) Tiež som do DK vložila mnoho času a energie pri vkladaní a úprave údajov, ale necítim nejakú potrebu, aby bol môj názor smerodajný. Okrem iného, ak si dobre pamätám, nie raz sa stalo, že Dan spätne zhodnotil nejaký svoj krok a prispôsobil sa nakoniec názoru užívateľov. To ale neznamená, že to musí byť pravidlo.

A ak by sa trebárs aj zmeny ohlasovali dopredu... Vzhľadom k tomu, že väčšinou sa ozývajú práve tí nespokojní, vyvolávalo by to podľa mňa iba zbytočné napätie...

Marthas 12.08.2017 v 12:42:34

Konečně se mohu ozvat s něčím pozitivním. Za čtvrt roku, co mám zatrženo upozorňovat na knihy oblíbených autorů, mi nikdy nic nepřišlo, už jsem si myslela, že to nefunguje a ejhle, dnes mi se zpožděním jednoho dne přišlo první upozornění a to na knihu Ann Granger - Trosky, tak díky Dane.

LordSnape 12.08.2017 v 22:26:33

@Azizi No, dle dnešního vyjádření v novinkách to už asi zůstane u prostého textu si myslím. Takže sbohem obrázky v profilu.

Abych se přiznal, tak už jsem to tady vzdal. Už nějak nemám síly sledovat, co vše se mění a jak bojovat za to, aby to tady bylo co nejlepší a fungovalo jako databáze a komunita fajn lidí.

Text příspěvku byl upraven 12.08.2017 v 22:29:01

fog 13.08.2017 v 12:02:14

Taky mě některé změny z poslední doby mírně řečeno rozladily. Nebudu je jmenovat, jenom bych opakovala již mnohokrát napsané. Chápu sice, že všem vyhovět nelze, ale začíná toho být nějak moc...
Hodně jsem si to tady oblíbila, ale dnes to vidím tak, že nastal čas se od tohoto vztahu oprostit, vytvořit si odstup, naučit se vnímat Databázi pouze jako něco, co má pro mě informační hodnotu, a tu bezesporu má.
Naštěstí mít rád knihy a mít rád DK jsou dvě různé věci, to první může bez druhého krásně fungovat po celý život, naopak by to šlo jen stěží...

Azizi 13.08.2017 v 14:50:22

LordSnape: Mňa naopak infomácia v novinkách potešila. Je tam predsa jasne napísané, že je to len dočasné riešenie ("prozatím") a že otázne je iba to, či sa bude opravovať pôvodný formulár alebo sa vytvorí nový. Osobne mi až tak nezáleží na tom, či to bude o týždeň, o mesiac, o pol roka alebo o rok. Hlavne že to nie je natrvalo :)

Text příspěvku byl upraven 13.08.2017 v 14:50:35

tenax 13.08.2017 v 15:35:12

Vážení a milí kolegové nespokojenci a kverulanti :-) - jak jste již jistě sami pochopili, naděje na návrat některých zrušených a přitom fungujících a potřebných vychytávek je mizivá.
Je to marný, je to marný, je to marný.
Cílová skupina tohoto webu už je někde úplně jinde. Buďme rádi, že můžeme využívat aspoň to, co jsme sem sami z větší části nafutrovali, ale jinak už jsme nezajímaví. Je nás prostě málo a kromě zájmu o knihy (a literaturu vůbec) nemáme už žádnou jinou přidanou hodnotu pro tento web.
C'est la vie

elfos 13.08.2017 v 17:08:32

Eh.... tak ještě elfos. Děje se tu spousta změn, ano, Dan se o DK stará, což je skvělé. Něco se mi nelíbí, něco líbí, něco mi nevadí a beru to tak, jak to je. Ale.. už spoustu let a pořád dál.. mám Databázi knih ráda. Těší mě tu pobývat a něco kutit a vylepšovat, jsem moc ráda - a děkuji za to, že měl kdysi Dan tenhle nápad (a uskutečnil ho), že tady Databáze knih je a že tu mohu být. Mám to tu ráda.

Azizi 13.08.2017 v 17:18:06

elfos: Pekne napísané, mohla by som sa podpísať pod každé jedno slovo.

Eicherik 13.08.2017 v 18:04:01

Mě se taky něco líbí a něco nelíbí, ale pořád to dobré převládá. :-)
Mám to tu taky rád. :-)

mirektrubak 14.08.2017 v 09:52:25

elfos: mně se líbí, co jste napsala. A to hned ze tří důvodů.

1) Obecně je to tak, že se vždy více ventilují negativní pocity než ty pozitivní. To má samozřejmě svoji logiku (bez upozorňování na problémové věci by nikdy nedošlo k žádné změně). Ale i tak si myslím, že je někdy fajn, trochu poodstoupit od konkrétních negativ, kterými se dokola zaobýráme, zhluboka se nadechnout a podívat se na věci z odstupu. To pak můžeme zjistit, že ta negativa tvoří jen drobnou část pozitivní celku.

2) O víkendu jsme si na tomto vlákně povídali se Sienou a bylo mi řečeno, že hodnotím věci, aniž bych je hloběji prozkoumal. To byla zcela oprávněná výhrada, protože jsem opravdu jen sporadickým čtenářem vláken, které se zabývají funkcionalitami DK. Tak jsem se do toho trochu ponořil (opravdu jen trochu, jsou to fakt kilometry textu a pročíst se to komplet nedá). Viděl jsem převahu kritiky od zkušených, zjevně inteligentních uživatelů tohoto webu a když jsem zjistil, že mám jiný názor, než je ten obecně převládající (tedy zjednodušeně řečeno: že změny na DK znamenají výrazné zhoršení a že to jde celé do kopru), tak jsem měl takový blbý pocit, že jsem asi hlupák, který není schopen pochopit do oči bijící realitu, kterou každý kolem vidí úplně jasně. Váš komentář mi ukázal, že ve svém názoru na DK nejsem sám a vlastně ten můj pozitivní postoj tak nějak "zlegitimizoval". No ... nejsem si jist, jestli tenhle odstavec má hlavu a patu, ale snad je trochu jasné, jak to myslím.

3) No a ten třetí důvod jsem mezitím zapomněl :-)

mirektrubak 14.08.2017 v 09:54:19

Mimochodem, zrušení té funkce s přiřazením povídek, ta která ukazuje seznam knih, ve kterých je povídka obsažena - to je podle mě špatný krok. Protože je to informace, která se těžko jinde na internetu dohledá a bylo by dobré ji tady mít.
Na druhou stranu: za ten rok a půl co jsem tady na DK jsem tu funkcionalitu nepoužil ani jednou - tak si asi na její odebrání nějak moc stěžovat nemůžu.

Eicherik 14.08.2017 v 10:35:23

Když bych měl říci, která změna z poslední doby mi opravdu vadí, tak je to zrušení té funkce s přiřazením povídek jak o ní píše nade mnou mirektrubak. Já jí na rozdíl od něj celkem hodně využíval, protože mám rád antologie a zajímá mě právě, kde všude se která povídka vyskytuje. Tahle jediná změna mě vadí a naprosto nechápu, že DK, která je v podstatě informačním archivem tuhle funkci nemá.

Ale jiné zhoršení mě nenapadá a myslím si naopak, že se DK neustále zlepšuje. :-)

kapr 15.08.2017 v 16:33:21

1/ - Vůbec nejhorší částí DK je diskuze. Napíšete-li něco, tak Vám na Vaši otázku, poptávku, žádost o radu a podobně někdo odpoví často i o jednu nebo dvě stránky dále. A někdy také neodpoví, nezareaguje vůbec nikdo, a tato pronikavá nefunkčnost nikomu nevadí. Přijde jiný uživatel, něco napíše, často diametrálně tematicky odlišného a celá řeka vláken se pohne někam jinam. Vlákna jako taková se proplétají, a po sobě jdoucí příspěvky spolu vůbec nesouvisí. Je to trošku jako babylónská věž.
Vzhledem k tomu, že jednotlivá vlákna nejsou od sebe oddělena tak, jak to bývá obvyklé, tak se celá řada problémů a otázek diskutuje opakovaně, často i stále dokola. Tím je přínos který tvoří návrhy a nápady uživatelů zpravidla snížen a mnohdy přímo anulován.
Srazy uživatelů by si zasloužily samostatný oddíl tak aby uživatele nerušily, a naopak aby u těch kdo o ně mají zájem nehrozilo, že informaci přehlédnou.
Pak je tady ještě otázka různých hrátek.

Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře
Trojslovný příběh
Hádejte autory:)
Příběh jen z názvů knih
Poznej knihu podle tří indícií
Knižní šibenice - hra
Píšeme pro ostatní uživatele - hra

Prošel jsem 5 stránek volné diskuze a našel 7 různých her. Některé mají více smyslu, jiné méně. I já jsem zkusil se v části z nich jedním příspěvkem zúčastnit.

Nemám proti nim vůbec nic, ale motají se mezi příspěvky které přinejmenším já pokládám za hodnotnější, a existující zmatek jenom ještě dále navyšují. Když ráno brzy vstanete a podíváte se co je nového, tak v politice straší Junker a Arabové a na DK gambleři. Je to nesmírně otravné se na to po ránu podívat a zjistit co národ za včerejší večer vyplodil. Místo zajímavého počtení narazíte na sbírku, no raději to nebudu pojmenovávat, ke spisovnosti by to mělo značně daleko.

Eldar80 15.08.2017 v 17:08:03

kapr - že jsou zdejší nesmyslné hry obtěžující se zde už taky několikrát řešilo. :) Bez výsledku. To že diskuse je nejhorší část DK, s tím se naprosto ztotožňuju.

bamba 15.08.2017 v 17:09:55

radšej hľadám a pátram po autorovi, než hlasujem za obálku knih - to sa mi zdá úplne zbytočné. Dávam prednosť obsahu pred formou.

Marthas 15.08.2017 v 18:23:51

To Eldar80: Už se to tu přece řešilo, aby to bylo v jiném samostaném fochu, jako má Čtenářská výzva, a vidíš tu dnes nějakou změnu.
Jinak jsou ale naprosto něškodné, též se jich účatním, takže to brojení proti nim nemá smysl a je zbytečné.

kapr 15.08.2017 v 19:07:17

Já jsem naproti tomu začal vše co nepotřebuji, a co mi zde vadí ignorovat. Každým kliknutím na podobné ... podporujete jejich existenci na této doméně.
Nejsou totiž neškodné, naopak jsou škodlivé, a to velice škodlivé.
Jejich podporováním odvádíte těžiště DK někam na pomezí lunaparku.
Ano i mně se tu a tam něco líbilo, ale abych za to musel platit nefunkční diskuzí, kde když se při praktické absenci helpu zeptám na něco podstatného, tak v TÉMŽE vlákně přijde kdokoliv s jakoukoliv ... a můj dotaz zapadne, a už se na něj nikdy nikdo nepodívá, tak za takovou cenu NE !!!

Text příspěvku byl upraven 15.08.2017 v 19:14:31

Marthas 15.08.2017 v 19:19:48

To kapr: Já si ale myslím, že diskusi a její funkčnost nedělají pouze uživatelské hrátky ale i jiné věci, na které nemáme moc vliv, víte.
p.s.: Možná, že vaše dotazy jsou, na některé uživatele příliš erudované.

Dakarianna 16.08.2017 v 08:45:29

Pokud vám hry v diskuzi vadí, tak je nenavštěvujte. Já tam taky nic nehraju, nevidím v tom smysl, ale proč by nemohli hrát, když je to baví? Najít tolik knihomolů (kteří by hráli knihomolské hry) snad není nikde snazší než na DK. Nebo lze dát hry do úplně samostatné kategorie (jak je O knihách, O autorech atd.) – když to teda někomu tak strašně vadí.

Eldar80 16.08.2017 v 09:04:50

Dakariana - ono je ale nelze nenavštěvovat. Když mě zajímají poslední příspěvky v diskusích tak je prostě vidím v "Nejnovější příspěvky v Diskuzi". Takže tato funkce je skoro k ničemu, protože tam jsou často jen příspěvky z her. Přesně to co píšete na konci příspěvku bylo už dávno navrhováno. :)

kapr 16.08.2017 v 09:57:38

Marthas

Vtip je ale v tom, že v inteligentním diskuzním sytému viz například:
http://forum.ubuntu.cz/
zůstává NEZOPOVĚZENÝ příspěvek stále nezodpovězený, a proto pro všechny viditelný.
Na příspěvek odpovídají zpravidla ostatní účastníci, v některých případech i moderátor.
Otázku uzavírá ten kdo ji položil. Otázky které jsou delší dobu neuzavřené uzavře po delší době moderátor. Nezodpovězené otázky v takové systému prakticky neexistují. V případě, že byla otázka položena v nevhodné části fóra, je moderátorem přesunuta tam kam patří. Ten kdo ji položil dostane o takovém přesunu zprávu. Ano na otázku občas dostanete odpověď která Vám příliš nepomůže, ale otázka tam stále visí, můžete ji upravovat, upřesňovat, a nejpozději taková pátá, šestá odpověď Vám skutečně pomůže. Nejčastěji to ale bývá hned ta první.
Tento systém ale nefunguje jenom na ubuntu.cz, ale stejný, nebo velice podobný používá celá řada stránek jak u nás, tak po celém světě.

Dakarianna

Ano to je to co přesně mám na mysli. Vydělit především tématiku her ale možná i tématiku setkání a snad i tematiku literárních událostí do samostatných skupin tak, aby se tyto skupiny vzájemně nepletly a informačně do sebe nezasahovaly a vzájemně se nespamovaly.

Eldar80

Máte stoprocentní pravdu!

Text příspěvku byl upraven 16.08.2017 v 09:59:33

tsal 16.08.2017 v 10:10:44

Dakarianna: Nikdo hry nechce rušit, jen je chceme vyexpedovat z titulní stránky diskuzí někam do pryč. Všichni hráči daná vlákna sledují a nepotřebují je mít v novinkách. Díky neutuchajícímu proudu nových příspěvků jsou vlákna v sekcích v popředí, takže je i noví hráči najdou snadno. Fakt na ně ale musíme koukat i na titulní stránce, kde seženou minimálně 90 % zobrazených příspěvků? Kde mezi nimi zmizí příspěvky z jiných vláken? Listování v tomhle vůbec nepomohlo, jen si budu listovat gazilionem herních příspěvků a čekat, kdy se tam zázračně objeví něco neherního. Tedy se na to rovnou vybodnu.
Věčně se tady nadává, že se zakládají nová vlákna a nevyužívají se ta stará. Jenže když člověk napíše do starého, přečte si to pět lidí, kteří ho mají náhodou ve sledovaných, protože tam přede dvěma lety sami pokládali dotaz, a nikdo další. Protože nikdo další ten dotaz zkrátka na titulní straně diskuzí nenajde. To nás štve. Pro mě za mě si tam hrajte těch her třeba padesát, když vás to baví. Ale přeci kvůli tomu nepůjdou do kopru všechny ostatní diskuze.

Vložit příspěvek