Pár nápadů na vylepšení webu


elfos
elfos 06.10.2014 v 17:54

Já to mám dobrý, Lorde, v roletce mám jen Přítomné :-) , a že se neskví v hlavní liště mi neva.
Jinak hlásím, že na změnu jsem si už zvykla a u mě v pohodě. Pořád se mi líbí. S tím, že je mi jasné, že Dan bude ještě nějaké věci dolaďovat.

Rockere, nejsem odborník, ale můj zcela laický netechnický názor je, že každý člověk, včetně mě a tebe, by to udělal trochu jinak, podle svého, vložil by do tvorby webu svůj originální a jedinečný pohled a přístup. Je fajn, že nejsou nějaká zavedená dogmata (ne taková, aby byly weby nasekané jeden jako druhý a lišily se jen barvou, kudrlinkami a uspořádáním stránek) a lze uplatnit svůj vlastní tvůrčí pohled, kreativitu. Ty drobnosti, na které upozorňuješ (mi třeba výrazné černé nadpisy stránek naprosto vyhovují, že se klikací odkaz, na který najedu myší, podtrhne, jsem si vůbec nevšimla dokud jsi na to neupozornil, to znamená že ani na tom nebylo a ani teď není nic rušivého, naopak, atd.) jsou zase tvůj vlastní pohled na to, jak bys webové stránky tvořil ty. To je v pořádku. Každý by to dělal jinak.

Je mi taky jasné, že i ty přeplácané barevné stránky se některým lidem líbí, a nemusí to být doména jen mladých slečen - příkladem budiž paní Urbanová.

http://www.evaurbanova.com/cz/

Dokonce věřím, že i tady na DK by se našli hraví čtenáři/čtenářky, které by potěšilo, kdyby jim za myší poletovalo či kolem ní kroužilo hejnko malých knížeček, kamkoliv by se (myš) hnula.

Tyhle stránky ovšem tvoří Danielson, a dle mého názoru hodně dobře, odvádí tu kus poctivé tvůrčí činnosti (prací bych to nenazvala, i když je v tom spousta jeho času a energie - doufám, že ho to stále baví a že ho těší, jak mu Databáze knih pod rukama roste. Když si vzpomenu na její počátky, a kde je teď.... Skvělé.) - a je to jeho dítko, které opečovává a neustále vylepšuje. Podle mě velmi dobře, líbí se mi tu a jsem tady ráda. Nejen pro vzhled a přívětivost stránek a ten pocit knih všude kolem, jako v obrovské knihovně, ale je tady také plno úžasných lidí, a to všechno dohromady vytváří jedinečnou atmosféru, kterou DK šíří kolem sebe.

Koka
Koka 06.10.2014 v 19:46

Protože ve včerejší zprávě o změnách na webu se píše, že "Postupně bude ještě docházet k dalšímu dolaďování ... ", uvítala bych, aby při tom dolaďování byla vrácena jména autorů ke knihám (k zobrazovaným obálkám) - v Bazaru, v rubrice Knihy a všude, kde tomu bylo i před současnou změnou. Zdá se, že u obálek zůstala jména autorů pouze v rubrice Řebříčky. Prosím, vrátit je i do jiných rubrik.

Rocker-Tialk
Rocker-Tialk 06.10.2014 v 23:08

elfos: u mě je to asi profesní deformace :-) Nejde tu o dogmata, spíše o standardy a doporučení a v neposlední řadě o trendy. Jasně, že vzhled tomu dá člověk vždycky tak nějak podle svého, tohle jsou spíš technické detaily. A nadpisy jsou vážně jen můj subjektivní pocit. Zkrátka si všímám detailů na webech, protože už webové technologie a webové inženýrství už pátý ruk studuji, takže jsem zvyklý, že po nás vyučující při kontrolách semestrálních prací dost dupou a strhávají hromady bodů i za takovéhle "drobné" detaily. V žádném případě to nemělo vyznít nějak útočně, rozhodně si vážím práce, kterou tu Dan a ostatní členové týmu Databáze Knihy odvádějí.

elfos
elfos 06.10.2014 v 23:12

Díky moc za dovysvětlení, Rockere.

Dan
Dan 07.10.2014 v 09:17

Je zajímavé, že se tu řeší věci, které ve starém designu dávno byly a nikomu nevadily :-) Třeba ta černá barva nadpisů už tu byla tak před rokem.

eraserhead
eraserhead 07.10.2014 v 09:33

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


Rocker-Tialk
Rocker-Tialk 07.10.2014 v 10:12

Je možné, že tu byly před rokem, ale díky tomu, že se zvětšilo množství bílé barvy na webu (byť fakticky jde o jeden a kousek řádku), působí ty nadpisy mnohem kontrastněji.

reader.007
reader.007 07.10.2014 v 10:20

Je opravdu zajímavé Rockere, že zrovna Vy vytýkáte DK nedostatky,když Váš vlastní web je jaký je. Evidentně Vám jde mnohem lépe kritika než vlastní tvůrčí práce, nemluvě o tom že z přednášek o moderních webech (pokud jde opravdu o moderní weby a nejen o to, co se za moderní vydává) jste si k srdci vzal pramálo. Podle toho KAM se DK svými změnami hýbe, myslím že na sebe responzibilita nenechá dlouho čekat, i když otázka je zda je to není na webu který drží nad vodou reklama poněkud kontraproduktivní.

Dan
Dan 07.10.2014 v 10:27

Jinak přítomnost a poradi polozek v hlavnim menu rozhodne neni pouze na zaklade zmereneho poctu klikani :-) napsal jsem to sice na facebooku, ale byl to pouze jeden faktor z mnoha. K dalsim upravam se zatim nebudu vyjadřovat, protoze jeste nejsou kompletni a ani definitivni.

Rocker-Tialk
Rocker-Tialk 07.10.2014 v 10:56

reader.007: ten web nebyl změněn od 17. 11. 2008 (poslední aktualizace obsahu je z 31. 5. 2011, to už bylo jen z nostalgie), teď máme 7. 10. 2014, jsitě víte, že od té doby už oplynulo skoro šest let, webové technologie studuji přibližně čtyři a půl roku, to už Vám možná trochu napoví. Vzhled je zkrátka poplatný době vzniku a mým tehdejším schopnostem a znalostem. Potřeba udržovat svůj osobní web na free hostingu u mě padla v okamžiku, kdy se jednak drtivě rozšířil Facebook a jednak jsem své články začal psát pro Hard Music Base, odpadly tedy dva hlavní důvody, proč jsem jej udržoval: publikace článků a vyjadřování názorů, tudíž jsem mu již nevěnoval žádnou energii, ono při studiu mi jí stejně mnoho nezbývalo.

Dan: OK, beru :-) asi jsem to tedy na facebooku pochopil špatně, myslel jsem, že se odkazy budou řadit podle oblíbenost průběžně, pokud jsou takto nastaveny fixně, pak má první výtka odpadá.

reader.007
reader.007 07.10.2014 v 11:05

Rocker: web je Vaší vizitkou ať chcete nebo ne, evidentně chcete, jinak byste ho nikde (DK nevyjímaje) nepublikoval. To že se neobtěžujete jeho aktualizací, tedy proměnou nastudovaných informací ve výsledky zcela jistě není otázkou času, ale asi se tvorbou webu a webdesignem živit nechcete. To nevadí, takových jako Vy jsou stovky...

Text příspěvku byl upraven 07.10.14 v 11:06

Marthas
Marthas 07.10.2014 v 14:42

To všichni: Koukám, co se tu událo, za ten jeden den co jsem tu nebyla a opravdu nestačím zírat! Já se do správce webu rozhodně nechtěla navážet, uznávám, že to stojí spoustu práce atd, a že to správce webu dělá dobrovolně, pouze jsem řekla svůj názor na podíl bílé barvy na webu, v kterém mne pouze utvrdil víceméně souhlasný názor pájonkův, což jak teď vím i já je moderátor, a tak bych předpokládala, že jeho názor bude mít trochu větší váhu a správce se vyjádří k tomu a ne k červené barvě nadpisů, tu neřeším, ale když už se to vytáhlo mám radši hnědou, červenou nesnáším!:/ Obzvlášť pokud je to názor odborníka, já totiž též mám brýle, a jak tak koukám, většina lidí je tu asi nemá, nikdo mi totiž nenamluví, že mám špatná skla, moje optička je dobrá a drahá, což ještě nemusí znamenat, že je dobrá ale důkazem je, že je velmi oblíbená a spousta lidí je s ní spokojena, u nás s k ní chodí celá rodina a jsme spokojení! U optika jsem nakonec byla teprve před půlrokem a nepředpokládám tedy, že by to u mne mohlo být způsobeno nevyhovujícími skly atd!
Též nepatřím k milovníkům příliš barevných webů, ale řešila jsem snad, že chci, aby to tu bylo růžové nebo podobně laděné, já mluvila o jasu ale asi je to subjektivní pocit a nemá smysl dále diskutovat, protože tato sebevražda mých očí je asi nevyhnutelná, slyšel někdo z vás o sněžné slepotě?:/ Když už taková nádherná věc jako je sníh v přílišné míře oči ničí, tak co asi udělá tento blog.
Nikdo mi nenamluví, že jsem si nevědomky měnila jas a nevím o tom!

PS: Doufám, že jsem se vyjádřila ke všemu, co je dle mého názoru podstatné, a že se nebude nikdo cítit ukřivděn, že jsem opomněla vyjářit se k jeho názoru anebo to třeba neiterptetuje nějakým jiným způsobem, než jakým to bylo míněno!
Chceme přece všichni zlepšit nám drahý web, ne?
A sdělit svůj názor, k tomu tato diskuse snad je, a to, že je možné, že platí přísloví, co čech to názor, se tu jen potvrzuje!

mhutani
mhutani 07.10.2014 v 15:01

Marthas: Ničím nerušená bílá plocha čistého sněhu, od něhož se odrážejí sluneční paprsky obsahující ultrafialové záření, které způsobuje po delší době u nechráněného zraku sněžnou slepotu, je něco docela jiného, než trocha bílé na pozadí tohoto webu. Databáze knih je určitě našemu zdraví neškodná. Ostatně, zobrazte si, prosím, hlavní stránku webu http://www.databazeknih.cz/ - je barevná dost. A decentní a elegantní vzhled stránek tohoto webu - třeba zrovna této diskuze - určitě neškodí, není čeho se obávat.

rusalka123
rusalka123 07.10.2014 v 21:47

Musím říct, že by mi přišlo lepší šetřit čas vkládaný do DK pro užitečnější změny. Danielson by si ušetřil z mého pohledu poněkud zbytečnou práci a nakonec i mezi námi uživateli by byla velká část spokojenější s původním designem a ti, kterým se ten nový líbí, by určitě bývali neplakali, kdyby k žádné změně nedošlo, protože kdo nevidí jinou možnost, asi ho většinou nenapadne přemýšlet že by to třeba čistě teoreticky nějak mohlo vypadat líp. Já jsem na DK něco málo přes rok a za tu dobu je to už druhá větší změna (byť takhle velká ta minulá asi nebyla). Měnit design po půl roce mi přijde opravdu poněkud přehnané...

P.S. Nevím, co to tu bylo zase za výměnu názorů, přečetla jsem si jenom dva články přede mnou a motat se do toho nebudu, jen chci říct, že bez ohledu na nějakou "zdravou" barvu pro oči mně to velké množství bílé taky není zrovna příjemné.

Text příspěvku byl upraven 07.10.14 v 21:52

bh69
bh69 08.10.2014 v 08:22

Nevim jestli uz to nekdo nenavrhoval, ale libila by se mi moznost odlisit v seznamu knih ktere vlastnim, zda se jedna o papirovou nebo elektronickou knihu.

rusalka123
rusalka123 08.10.2014 v 21:46

bh69, když si chceš do seznamu přidat e-knihu, můžeš si ji najít mezi vydáními a tu si tam přidat. Akorát že je to e-kniha se ukáže až po rozkliknutí...

Dan
Dan 09.10.2014 v 08:25

to Petrstik: Upraveno tak, že se řadí podle přidání (od nejnovějších).

bh69
bh69 09.10.2014 v 13:50

rusalka123 - prave, ze je to takova schovana informace a pro nejake prehledy nebo hledani nepouzitelna informace. A elektronicka verze vetsinou neni vlozena ...

Text příspěvku byl upraven 09.10.14 v 14:14

eraserhead
eraserhead 09.10.2014 v 16:56

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

martula.07
martula.07 09.10.2014 v 23:23

eraserhead: Myslím, že správa by byla časově náročná. Já osobně tuto funkci nevyužívám, protože mám své oblíbené webové destinace :D.

eraserhead
eraserhead 10.10.2014 v 18:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

martula.07
martula.07 11.10.2014 v 00:29

eraserhead: Nebudu tvrdit, že jsem na to nikdy ze zvědavosti neklikla, protože by to jistě nebyla pravda, ale nikdy jsem nad tím nepřemýšlela. Nikdy mě nenapadlo, že by to neodkazovalo na správnou knihu. Zdá se to zavádějící, ale na druhou stranu to funkci reklamy plní. Pokud jde o Třináctou hodinu, je to sice nemilé, ale pokud je to plošně, tak se toho nelze vyvarovat. Předpokládám ale, že když si chce někdo knihu koupit, tak si o ní zjistí všechno potřebné a nebude kupovat, jak se říká, zajíce v pytli.

siena
siena 11.10.2014 v 10:17

Nové, upravené jednoduché "vyhledávání" je dle mého více přehledné. A i autoři se nám vrátili ke knihám:) Díky

Text příspěvku byl upraven 11.10.14 v 11:36

Ploskutáček
Ploskutáček 11.10.2014 v 10:50

Možná už to tu zaznělo, ale nechce se mi pročítat všech 13 stran - po kliknutí na hodnocení u knihy se zobrazí seznam těch, kteří danou knížku hodnotili. Řazení probíhá od nejvyššího k nejnižšímu. Nebo ne? Chtěl jsem navrhnout zda, by to nemohlo být řazeno chronologicky, čili první by byl ten, kdo danou knihu hodnotil jako poslední, tedy nejnověji.

Text příspěvku byl upraven 11.10.14 v 10:51

profhubert
profhubert 11.10.2014 v 11:04

Na to, aby Databáze knih dostála svému názvu a byla skutečně databází, tu stále chybí podařené podrobné vyhledávání (http://www.databazeknih.cz/pokrocile-vyhledavani), které je navíc oproti předchozímu rozvržení webu zastrčené a lze se k němu dostat jen komplikovaně a neintuitivně přes výsledky nepodrobného vyhledávání. Pro prvotní inspiraci, co vše by mohlo umožňovat viz http://www.csfd.cz/podrobne-vyhledavani/ .

Zásadně mi tu např. chybí možnost hledat kromě už nyní dostupných kritérií zároveň podle více klíčových slov a štítků najednou. Chci-li najít historické romány, odehrávající se v USA v 19. století, nemám jak. Přitom by stačilo udělat průnik knih z http://www.databazeknih.cz/stitky/usa-688 a http://www.databazeknih.cz/stitky/19-stoleti-228 a z tohoto odfiltrovat literaturu světovou - romány historické. Jelikož by tímto ztratila smysl drtivá většina veřejných seznamů, mohl by se také následně odkaz na veřejné seznamy v záhlaví webu nahradit odkazem na podrobné vyhledávání.



Vložit příspěvek