Pár nápadů na vylepšení webu


Dáma s hrnstjm
Dáma s hrnstjm 12.10.2014 v 14:11

Aiwa: souhlasím, stalo se mi taky hodněkrát... (bezdrátová klávesnice prostě občas vynechá, hlavně když chvátám, že). Upřímně, stává se mi i u úprav knih, že až po uložení zjistím překlep a systém mě už do formuláře nepustí, takže pokud si to někam nenapíšu a neopravím za pár hodin/dní, kdy už to jde, prostě zapomenu. To je taky nepříjemné, ale je to moje blbost :)

elfos
elfos 12.10.2014 v 14:13

Jen ještě k předchozímu: Štítky lze vyhledávat a prohlížet také zadáním slova nebo shluku písmen do vyhledávače vpravo nahoře. Štítky se zobrazí ve vyhledávači pod Ostatní.

Koka
Koka 12.10.2014 v 15:22

elfos, žel, Vámi popsaná funkce nefunguje, nebo ne spolehlivě. Hledala jsem štítek New Age (chtěla jsem si ověřit, zda opravdu jsou nečeské štítky úplně odstraněné, nebo ne). Po zadání hledaného výrazu do vyhledávače mi to nabídlo jenom knihy obsahující v názvu ten pojem, ale štítek ne. Mezi štítky ovšem tento výraz je - musí se ovšem hledat u Štítků.

Text příspěvku byl upraven 12.10.14 v 15:26

paulhunter
paulhunter 12.10.2014 v 15:28

Mně to štítek New Age při vyhledávání našlo - nachází se v záložce "Ostatní".

Koka
Koka 12.10.2014 v 15:33

paulhunter, ach, ano! Tam jsem se nedívala a ani by mi nenapadlo to tam hledat. Zas jsem se něco nového naučila! Holt - nedělní škola :=))

Aiwa
Aiwa 12.10.2014 v 16:28

Díky paulhunter a Koka se naučím používat vyhledávač:-).
To mě přivedlo k jinému dotazu. Někdy se mi stává, že vyhledávač není schopný najít knihu, i když uvedu její celý název - naposledy Mistr (od Toibína) nebyl ani v okénku a ani v seznamu vyhledaných knih (zabral až název anglický), podobně s autory - Alexandr Ort se objeví jen, když zadám i jeho křestní jméno, jinak bych ho nenašla. Existuje nějaké vysvětlení nebo jsou věci mezi nebem a zemí...


Koka
Koka 12.10.2014 v 17:22

Snad se zas nespletu jako při minulém dotazu resp. připomínce. Přidávám se k připomínce Aiwa - opravdu některé knihy vyhledávač DK nezná - momentálně to zažívám se skvělou knihou, kterou právě čtu. Jmenuje se Spi! (ten vykřičník je součást názvu). Zadat ta tři písmena a vykřičník do vyhledávače nestačí - když jsem chtěla vědět, co o knize píšou jiní, musela jsem se k ní dostat přes vlastní profil, rubriku Právě čtu. Opravdu - při zadání "Spi!" mi DK nabídne jako první Babičku od B. Němcové (!!!), jako druhé Princ Kaspian (!!!!), jako třetí Oliver Twist (!!!). To vypadá jako nepovedený vtip.

Text příspěvku byl upraven 12.10.14 v 17:39

Dan
Dan 12.10.2014 v 19:35

to Koka: Vyhledávání je bohužel ta nejkomplikovanější věc na celém webu. Babičku to vyhledávalo proto, že v adrese knihy bylo: vybrane-spisy-babicka. U krátkých názvů je vhodné za názvem knihy začít psát příjmení autora. Když dáte hledat: "spi ver", našeptávač knihu najde.

Koka
Koka 12.10.2014 v 19:39

Děkuji. Hlavně, že o tom, Dane, víte, tedy že to není nějaký momentální šotek, nebo - ještě hůř - moje neschopnost :-)).
P.S. Chvíli jsem nechápala to Vaše zdůvodnění Babičky, ale už to vidím: vybrané SPIsy. To by bylo vhodné do naší hádankářské soutěže!

Dan
Dan 12.10.2014 v 19:42

Babička opravena :)

pobijecmuch
pobijecmuch 13.10.2014 v 12:25

V současnosti nemám žádný nápad na vylepšení webu. Stránky se mně líbí a splňují moje požadavky. Seznamy nepoužívám a ani je nijak nesleduji. Pro mně je to zbytečná věc. Mám pouze jednu připomínku. Doposud jsem totiž nepochopil význam rubriky - Nejzobrazovanější knihy.
A znovu opět Kokořínsko ? :-)

Dan
Dan 13.10.2014 v 13:09

to pobijecmuch: Je to seznam knih, které si návštěvníci našeho webu ten den nejčastěji prohlíželi.

pobijecmuch
pobijecmuch 13.10.2014 v 15:44

danielson - děkuji, já vím, že jsem s touto mojí opakující otázkou nesnesitelný, ale přesto mně to hlava opět nebere. Ale asi to bude jen můj problém.

verbula
verbula 13.10.2014 v 15:50

Nešlo by u jednotlivých vydání sjednotit popis knihy? Několikrát jsem se setkala s tím, že u poloviny vydání zcela chybí nebo jsou popisy tak odlišné, jako kdyby se jednalo o různé knihy. Také bych uvítala "rolovací" šipku, kterou by se dalo snadno přemisťovat na začátek stránky.

to pobijecmuch: všechny to Kokořínsko v čele tak zaskočí, že si otevřou stránku knihy, aby zjistili proč a návštěvnost roste :-)).

pobijecmuch
pobijecmuch 13.10.2014 v 15:59

verbula - tak to potom je asi spíše žebříček zvědavosti?

Koka
Koka 13.10.2014 v 16:03

Nesouhlasím s návrhem verbula, aby byly popisy (anotace) knih sjednocené! Jednak si nedovedu přestavit, který moderátor by vzal na sebe roli rozhodčího, aby zvolil z několika různých anotací tu jedinou, nejlepší, a kromě toho: že jsou anotace rozdílné, je často způsobené i tím, že jsou rozdílné knihy, ke kterým patří. Vím o čem mluvím. Vkládala jsem na DK stovky knih, z nichž většina už tady měla nějakého "předchůdce" a já jsem vkládala jenom jiné vydání. Vždy jsem se snažila do anotace napsat co nejvýstižnější popis knihy a kde to jen šlo, uvedla jsem i takové informace, jako třeba kdo je autorem doslovu, o kolikáté vydání se jedná, kdo vytvořil poznámkový aparát a pod. Jsou to informace vztahující se jenom k té konkrétní knize a nelze je převzít pro jiné její vydání. A naopak - nahrazením takové anotace (zejména ke slovenské verzi knihy) a její výměnou za jinou by byl popis ochuzen, někdy až deformován a závadějící, chybný. Vážně velmi, velmi nesouhlasím!

Kokořínsko: ano, verbula bude jistě blízko pravdy. Také když jsem viděla v čele Kokořínsko, tak jsem tam klikla a zvýšila návštěvnost. Možná to začalo nevinně - třeba základka u Kokořína měla vlastivědnou soutěž, všichni tam klikali kvůli vyhledávání, a už to zůstalo. Ale raději Kokořínsko než nějaký "odpad" ...

pobijecmuch
pobijecmuch 13.10.2014 v 16:28

Koka - dobře, nechtěl jsem to tu rozepisovat, ale když o tom také píšeš, prosím tě vysvětli mně, proč už třetí měsíc je jako nejčastěji prohlížena kniha Kokořínsko ? Vždyť to není žádná knižní novinka, žádný knižní top titul, žádná vyhledávaná cestovní příručka. Není u ní žádný komentář, žádná diskuze, prostě obyčejný turistický průvodce o 176 stránkách, který je potřebný snad jen v době dovolených. Proč třeba není nejčastěji prohlížen průvodce po Praze, Brně, Šumavě, Karlštejnu nebo Moravského krasu? Kdo na to pořád kliká, nevím jestli je to zvědavost, nebo nějaký úmysl? Ale zbytečně asi moc konspiruji a vymýšlím hlouposti.
Já prostě ten top žebříček "Nejzobrazovanější knihy" nemám rád a pro mně by vůbec nemusel být, protože je neobjektivní.

Text příspěvku byl upraven 13.10.14 v 16:28

Koka
Koka 13.10.2014 v 16:53

pobijecmuch: samozřejmě, také pro to nemám vysvětlení, ale já si opravdu dovedu představit, že v nějaké soutěži mohl být dotaz ohledně toho kraje nebo té knihy nebo jejího autora nebo autora ilustračních fotografií nebo co ..., a tak tam pár lidí naklikalo. Nebo nějaký patriot chce dostat svůj region do povědomí - víš co stojí služby P.R. agentury za zviditelnění?! Tím upozorňováním na "fenomén Kokořínsko" se banální informace stává opravdu fenoménem. Snad se z toho fenoménu nestane "fantom databáze" :-) .
Ono vůbec - různé řebříčky jsou tady podivné, ale stojí to za to se tím zabývat? Pro vydavatele a obchodníky je zajímavý jenom řebříček "Chci si koupit", resp. "Chystám se číst" - Vánoce se blíží a knižní trh ožívá. Ale jinak? Tady má třeba obrovský počet nasbíraných bodů člověk, který komentoval snad každou knihu, na jakou natrefil, a to způsobem tak "přemoudrelým" a nic neříkajícím, až jsem se divila, že lze opakovaně vymyslet takový větný konstrukt, v němž opravdu, ale opravdu není žádný obsah. Až když jsem narazila na jeho komentář k návodu na obsluhu vysavače (!!!), tak jsem "pochopila", dobře se pobavila a pomyslela si, že ty body mu přeji - možná jsou tím jediným, co mu dělá dobře. Tak to, pobijecmuch, prosím, dopřej i Kokořínsku. Tam u Kokořína .... (slyšíš, jak notuji?)

paulhunter
paulhunter 13.10.2014 v 17:12

Anotace se určitě sjednocovat nebudou - jsou oficiálními texty vydavatelů a jsou unikátní pro každé vydání. V anotaci nejde vždy pouze o obsah díla.

Ke Kokořínsku - buď je velký zájem o tuto lokalitu anebo někdo tuto knihu propaguje. Když budete stále načítat jednu a tutéž stránku s knihou, dostanete ji do popředí.

pobijecmuch
pobijecmuch 13.10.2014 v 17:31

Koka+paulhunter - děkuji za vaše příspěvky. Mám podobný názor jako vy.
Předpokládám, že tento "žebřík" se musí po určité době nějak restartovat. Třeba týdenní cyklus. Potom sem hned v pondělí ráno nastoupí nějaký aktivista Kokořínska a kliká a kliká (až ho bolí ruka). :)
A další člověk zvědavý (což je normální lidská vlastnost), občas také něco přiklikne. Potom tu máme od prázdnin dokola Kokořínsko na prvním místě.

Dan
Dan 13.10.2014 v 17:49

to pobijecmuch: Nuloval se jednou za týden, posledních pár dní se nuluje jednou za den.

to Koka: Já osobně tomu tedy moc nevěřím, že by obchodníci či vydavatelé měli čas a chuť procházet seznamy "Chci si koupit" a "chystám se číst" ostatních uživatelů a případně z toho vyvádět nějaké závěry :-)

Text příspěvku byl upraven 13.10.14 v 17:50

pobijecmuch
pobijecmuch 13.10.2014 v 17:59

Tak, ať žije Kokořínsko a ať tu vydrží aspoň do vánoc! :-)

Koka
Koka 13.10.2014 v 17:59

Danielson - také tomu nevěřím. Ale proč by procházeli profily jednotlivých uživatelů, když souhrná čísla minimálně parametru "Chystám se číst" jsou v Žebříčcích? A k těm se dostanou rovnou přes hlavní lištu. Stejně jako "Nejvíce doporučované knihy". Je ovšem pravdou, že odhadnout čtivost nových titulů je nesnadné. Kdyby to bylo snadné, tak by tolik knih nekončilo ve výprodejích, v levných knihách a pod.
Při vší úctě a obdivu k Vaší práci - DK, myslím si, není indikátorem stavu českého a slovenského čtenářství. Domnívám se totiž, že největší počet čtenářů jsou lidé, kteří by nikdy neventilovali své pocity na internetu - buď kvůli věku, absenci technických prostředků, nebo z principu.

Dan
Dan 13.10.2014 v 18:20

Na ty zebricky jsem zapomnel :-):-)

pobijecmuch
pobijecmuch 13.10.2014 v 18:33

Beru zpět svůj předchozí příspěvek.
Děkuji. Už mně snad Kokořínsko nebude v noci neustále strašit.

Text příspěvku byl upraven 13.10.14 v 19:02



Vložit příspěvek