Pár nápadů na vylepšení webu


Marthas
Marthas 05.10.2014 v 22:21

To Koka: Občas také zavítám na Blogy a ta soutěž o nejlepší obálku mne zatím nijak nezaujala, a neřekla bych, že se to tam hodí ale nejsem spávce webu, osobně pochybuju, že bych něco takového dokázala vytvořit nebo spravovat a protože mi to zase tak nevadí, jen mi to tam nesedí, tak se v tom více nebudu hnípat.

Text příspěvku byl upraven 05.10.14 v 22:27

Viki9
Viki9 05.10.2014 v 22:23

to Danielson: z bezpečnostních důvodů mám celý prohlížeč nastaven tak, aby naprosto nic neukládal a tudíž si ani nic nepamatoval - takže by si nezapamatoval ani zaškrtnuté políčko "zapamatovat" (které bych si stejně u žádné aplikace nikdy nezatrhl) ... ale chápu, že to je jen a jen můj problém a tudíž mě to holt bude stát to kliknutí navíc :-)

Marthas
Marthas 05.10.2014 v 22:30

To Viki9: Já také nikdy nezatrhávám zapamatovat takže, jestli sem zítra najdu cestu, tak se sem vrátím a podívám se, jak se to bude vyvýjet.

LordSnape
LordSnape 05.10.2014 v 22:45

A rozhaší mi následná změna fontu opět můj profil? Abych se na to stihl protentokrát připravit.

Marthas
Marthas 05.10.2014 v 22:46

Takže jediné k čemu se správce nevyjádřil, je bílá jako podklad, jestli jsem to pochopila správně, asi bych si měla pořídit samozabarvovací skla, avšak pochybuju, že by to pomohlo./

Dan
Dan 05.10.2014 v 22:46

to LordSnape: Font vrácen, snad by neměl.


Dan
Dan 05.10.2014 v 22:49

to Marthas: Logo a první řádek, kde je "Můj profil" atd.. byl dříve podbarven červeně, nyní je bíle. To je v podstatě jediná barevná změna na webu.

LordSnape
LordSnape 05.10.2014 v 22:53

@danielson Inu stalo se, ale tak dát si zpět úpravy, které jsem před zavedl před pár hodinami není až takový problém. Ale takhle je to vážně lepší. :-)

Dan
Dan 05.10.2014 v 22:54

to LordSnape: Aha, tak to se omlouvám. Díky za pochopení.

Marthas
Marthas 05.10.2014 v 22:59

To Danileson: Asi nemá smysl diskutovat, pokud si člověk nepamatuje, jak tu to vypadalo předtím a to po jednom dni.
Přesto si ale podotknu poznamenat, že se mi zdá, že je tu teď příliš jasu a je to náročnější na můj zrak ale třeba se mi to jen zdá.

pajonek
pajonek 05.10.2014 v 23:04

marthas , určitě nezdá ..... pere to do očí !!
...jinak z profilu mi zmizly všechny fotky ...... jdu spát, dnes jsem tedy hodně rozladěný novinkami.....................

Guomej
Guomej 05.10.2014 v 23:05

Ahoj, nechci zakládat zbytečně nové vlákno, takže to píšu sem.

Nemohl by jste upravit layout tak, aby nahoře nebylo tak velké odsazení?

http://i.imgur.com/51VdpTU.png

Např. 1-2 em (20px?). Ten odstup je podle mě zbytečně velký.

Guomej
Guomej 05.10.2014 v 23:12

Ne, máš naprostou pravdu.. Já jsem si neuvědomil, že tu jsou reklamy. S vypnutým adblockem to už dává smysl :D

Marthas
Marthas 05.10.2014 v 23:14

To pajonek: A proč to správce zapírá to nechápu, buď má zdravé oči, to vypadá dle fota, že určitě anebo má něco v plánu.
PS: Nejste jediný, kdo je rozladěný novinkami, zpětně jsem si přečetla všechny ty změny v patičce webu a koukám, jak se to tu hýbe a ne vše se mi líbí:/
PS2: Doufám, že si to správce s tím jasem ještě rozmyslí, má hlava to pár hodin snese, ale moc se jí to nelíbí, a mohlo by to způsobit migrénu a u některých možná i epileptický záchvat, pokud mi to mé omezené znalosti biologie říkají správně, takže vám nezávidím, a podotýkám, nechtěla bych být moderátor!./

Text příspěvku byl upraven 05.10.14 v 23:15

elfos
elfos 05.10.2014 v 23:27

Mně to tedy oči netahá. Naopak, líbí se mi, jak teď Databáze knih vypadá čistě a vzdušně. A to jen díky drobné změně barvy hlavičky stránky.

Ale třeba jsem trénovaná, čtu hodně černé na bílém, a taky hodně blogů na netu je bílých, jen s barevným písmem a obrázky, mám ty čisté, barevně nepřeplácané stránky ráda (a že jsem přeplácaných blogů a stránek, šílejících barvami, ornamenty, kytičkami a obrázečky viděla.... Díky za DK. A za Dana.). A tady je navíc máme orámované nevtíravou šedou barvou, takže mi to la(ho)dí. :-)

Tak ale jasně, co člověk, to názor. Uvidíme za pár dní.

elfos
elfos 05.10.2014 v 23:29

To bylo jen k tomu "zapírání". Nikdo nic nezapírá. Měli bychom si uvědomit, že každý to vnímá jinak, nejsme všichni na jedno brdo. A hodně je taky zvyk. Jsou bělejší stránky, přesto jsou v pohodě.

nightlybird
nightlybird 06.10.2014 v 01:49

Tam nevím, mám dojem, že tady působí vliv přísloví : "Zvyk je Fe .... atd." Zkraje jsem na monitor taky čučel jako puk - teď, když končím, tak zjišťuji, že mi to už nijak nevadí, že už jsem si zvykl a to jak na změnu barvy, tak i na písmo a na drobné změny umístění různých věcí a osobně mi to nejen nevadí, ale i docela vyhovuje. Netuším, proč Dan ke změnách přistoupil, předpokládám, že k tomu měl nějaký důvod - asi to taky nějakou chvíli "sežralo", takže to asi nedělal z dlouhé chvíle.
Jinak si myslím, že je nás tady docela dost a je naprostou utopií předpokládat, že budou všichni spokojeni. Vážení , nebudou.

pobijecmuch
pobijecmuch 06.10.2014 v 09:52

Mně osobně toto nové vyhovuje. Na čtení nosím brýle a nemám rád stránky, které oči unavují. Viz takové ty literární blogy různých čtenářek, kde na vás bliká např. kočička a písmo je fialové na černém podkladu. To je prostě hrůza.
Takže prosím myslete i na ty, co čtou brýlemi (v budoucnu čtou skoro všichni).

abcbobo
abcbobo 06.10.2014 v 12:32

To vazne nikomu jinemu nevadi, ze u prehledu knih uz nejsou autori, ale jen nazvy?

Koka
Koka 06.10.2014 v 13:09

abcbobo - jistěže to vadí, přece to už tady někdo psal a na to poukazoval. Počkáme, co majitel DK a tvůrce těchto změn uváží vzít či nevzít z našich podnětů, a pak se znovu ozveme. Tvůj hlas a názor na změny bude jistě vítán.

tenax
tenax 06.10.2014 v 14:24

Připojuji se k abcbobo a Koka, taky mi chybí autoři, zejména u seznamů knih v edicích. Když se na nějakou edici podívám, jsou vidět obálky a název, ale pokud hledám autory, musí se každá kniha jednotlivě rozkliknout, což je dost otrava. Jistě by to bylo vítané zlepšení.

pobijecmuch
pobijecmuch 06.10.2014 v 14:36

Když už se tu mluví o úpravě webu, tak mám také jednu drobnou technickou.
Proč když při přihlašování zruším zatržítko "pamatovat" (nechci, aby si to přihlášení prohlížeč pamatoval) se ta stránka při dalším přihlášení nepamatuje a znovu je tam zatrženo "pamatovat". U jiných webů mně to funguje, ale zde ne.

Rocker-Tialk
Rocker-Tialk 06.10.2014 v 15:41

Čau, koukám jak puk, co se to tu stalo. Hned bych měl pár připomínek:

1) Hned na první přednášce z Návrhu uživatelských rozhraní nám přednášející zdůrazňuje, že GUI měnící pozici položek v hlavních nabídkách na základě četnosti kliknutí je asi nejhorším kanadským žertem, který může vývojář uživateli provést. Ptám se, proč? Vždyť tohle se osvědčilo jen na seznamech oblíbených položek atp. viz třeba skupiny na Facebooku.

2) Ten "hamburger" v menu - souvisí to s prvním bodem. Nelíbí se mi, že se 1/3 položek schovává pod nějakou ikonku, na kterou musím najet myší, abych viděl, co dál mi web nabízí. Jsou to dva úkony místo jednoho pro vybrání položky z HLAVNÍ nabídky, zvlášť když asi nejčastějším místem, kam na webu chodím, jsou Blogy. K tomuhle mám další připomínku: mysleli jste na dotyková zařízení, zvlášť mobilní telefony? Například mně se ještě nepodařilo na mém HTC Desire S s prohlížečem Opera tu "hamburger" nabídku otevřít, mačkám na ni jako blázen, progresbar se může strhat a nic. Tahle věc mě štve asi nejvíc. Ano, chápu, že hlavní nabídka má obsahovat co nejméně odkazů, ale i když má Databáze Knih těch položek 12, bylo by moudřejší zvážit nějakou restrukturalizaci, když už s tím chcete něco dělat, spíše než tyhle nepohodlné konstrukty. Když uživatel přijde na stránky, nemusí si všimnout těchto "služeb", protože prostě nepřejede kurzorem přes tu ikonku, nemusí mu dojít, že jsou schované, může si myslet, že jste je zrušili, dané sekce budou mít o to menší počet zobrazení, než ty, které jsou vidět. Víte, učím seniory a lidi cca nad 50 let na kurzech základy ICT. Dovedete si představit, jaký je pro ně problém (a nejen pro ně) udržet kurzor myši v oblasti vyskakovací nabídky, aby jim nezmizela?

3) Podtržení černě (!) jako zvýraznění aktuálně otevřené položky v menu, to má být co? Obecně, používání podtržení jako zvýraznění odkazu v menu, to se vracíme do doby nějakých 10 let nazpátek! To je školácká chyba.

To byly errory, teď spíše warningy:

4) Ty černé nadpisy jednotlivých stránek/sekcí dost bijí do očí. Vím, že je to jen subjektivní pocit, ale mám to prostě tak. Celý web je šedo-bílo-červený(hnědý?nafialovělý?), nadpis v barvě #000000 na mě působí jako pěst na oko.

5) Logo, které "vytlačuje" doprava hlavní nabídku se mi také moc nelíbí. Vypadá to, jako by designérovi něco ujelo a že ten blok s logem přetéká tam, kam nemá, a vytlačuje menu. Opět je to jen subjektivní pocit. Vypadá to protě tak nějak "humpolácky" (Humpoláci prominu, u nás v Hořepníku se tak prostě říká odbytým věcem).

Proti většímu množství bílé barvy nic nemám, černobílé weby jsou dnes trend, ačkoliv bývá běžně větší odsazení textu ze všech stran od ostatních prvků stránek. Bílé pozadí loga a prvního přádku nabídky se mi také docela líbí.
Když už jste u těch změn, proč rovnou přepřepracovat DK.cz na responsive web design?

Text příspěvku byl upraven 06.10.14 v 23:08

pajonek
pajonek 06.10.2014 v 16:36

...ještě poslední příspěvek k tématu změny - už jsem psal v topicu o kazení očí čtením na čtečkách .... že jsem 45 roků optik ....
Počítač sám o sobě je svinstvo na oči .... memám také rád "barevné" stránky se spoustou kudrlinek! Ale já doporučuji a světoví odborníci doporučují číst co nejméně textu na bílém pozadí /třeba trénovaná elfos/....trendem jsou výhody spojené s používáním moderních technologií: "Programy, které jsou určeny pro tento účel, umožňují zvolit pozitiv nebo negativ, tzn. černé na bílém, nebo bílé na černém či jiném odstínu. Pro oko je mnohem přirozenější, když podklad písmen je tmavý a písmena jsou světlejší." ...........

A ještě jedna poznámečka - spousta lidí o ní neví ..../citace: Zkušený oční lékař dodává ještě jedno překvapivé zjištění, týkající se 3D projekcí, které sledujeme prostřednictvím speciálních polarizačních brýlí: "Ne každý divák si z jejich sledování odnese příjemný zážitek. Trojrozměrný obraz pomocí polarizačních skel, kterými jsou brýle osazeny, plnohodnotně vidí pouze jedinec, který má obě oči v pořádku nebo případnou oční vadu náležitě koriguje dioptrickými brýlemi či čočkami."
Návštěva 3D projekce tak může odhalit nějakou skrytou oční vadu, na kterou by se jinak nepřišlo.
...kdo má třeba jedno oko tupozraké, které nejde vykorigovat čočkami, si žádný zážitek z 3D neodnese.......

LordSnape
LordSnape 06.10.2014 v 17:00

Jako přiznávám, že by mě nenapadlo, jak moc jsem out i v klikání mezi nabídkami DK, protože téměř všechny položky kam chodím pravidelně, jsou právě nyní v tom proklínaném "hamburgeru". I když mi teda tento termín přijde velmi delikátní, štve mě to. :-)

@pajonek Velmi hezky o tom, jak na nás působí čtení ve čtečkách a rozdíl mezi nimi se čtením z papíru, píše i Martin Pecina ve své knize "Knihy a typografie".

Text příspěvku byl upraven 06.10.14 v 17:03



Vložit příspěvek