Moderování diskuse


EmmaKrizova
EmmaKrizova 17.07.2018 v 09:24

Ano mazou se primarne nahlasene prispevkz, a to nejen v diskuzi u knih. KDO NEMA bonzactvi v Krvi MA smulu.

Naias
Naias 17.07.2018 v 09:30

Príspevky so spoilermi sa nemažú, ale presúvajú do diskusie. Ja osobne považujem neoznačené spoilerovanie za bezohľadnosť.

Naias
Naias 17.07.2018 v 09:38

Okrem toho, dosť pochybujem, že by „bonzáci“ boli hájení. Presunúť či zmazať príspevok môžu komukoľvek, takže smolu majú všetci.

siena
siena 17.07.2018 v 10:05

Nepřestává mne udivovat, jak stále dokola se používá "silných" slov...bonzáctví, udavačství, svoboda slova. Na druhou stranu, začínám rozumět, proč, když už se s nimi setkáváme tam, kde jsou významově na místě, jsou mnohým zcela lhostejná. Nevím, jaké újmy kdo dojde, jestli je mu příspěvek přesunut do diskuze - v přehledu nových příspěvků zůstává, v profilu taktéž. A nakonec...vždyť jsme opět podepsali podmínky, kde se explicitně píše o tom, jakým způsobem může být s našimi komentáři nakládáno. Proč tedy to stálé divení, stálé podsouvání někomu něco?

Text příspěvku byl upraven 17.07.18 v 16:32

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.07.2018 v 10:09

Pokud vidím, že uživatel používá spoiler bez slova spoiler, nemám problém s nahlášením. Je to porušení podmínek použití databáze. Potom záleží na tom, komu se to dostane pod ruku. Buď moderátor napíše uživateli a požádá ho o obyčejné a prosté slovo spoiler nebo mu ho do komentáře dopíše a tím pádem zůstane v komentářích. Teď už to dělám takhle. Když jsem dřív uživateli napsala sama, buď jsem byla označena za štourala, estébaka a poslána do háje (teda do sprosté zadnice) nebo mi bylo poděkováno. 50 na 50. Jenom jsem tím gestem nechtěla moderátorovi přidávat zbytečně práci. Po těhle zkušenostech nehlašuji dál.
Pokud komentář obsahuje jakýkoliv odkaz, neměl by být v komentářích. Opět porušení pravidel. Youtube (patří do zajímavostí), odkaz na svojí recenzi (externí recenze tady jsou možné), jiné stránky, kde se dá kniha sehnat a třeba stránky se články ke knize (patří do diskuse).
Nahlásím a tím to pro mě končí. Nekontroluju, jestli se to fakt přesune. Prostě to nechám tak. Ale pokud z padesáti komentářů, deset se spoilerem o smrti hlavní postavy a deset dalších bez spoileru napíše, že je škoda, že (jméno postavy) zemřel. Teď vážně. Fakt to člověk s trochou rozumu nenahlásí?
Takže jo, přesouvají se komentáře nahlášené, protože moderátor asi fakt nemá čas procházet každý den přidané komentáře.
Stále se na to koukám očima člověka, který by chtěl knihu číst a nechce vědět, jak to dopadne na konci. Nechci to vědět u knih ani u filmů. Nechci přijít o překvapení a chci si to užít stejně jako ten, kdo knihu četl, ale nemohla jsem, protože kvůli jeho nedbalosti jsem přišla o překvapení.
Ale...
Když někdo u romance napíše, že to všechno skončí dobře, tak se z toho neosypu. Ale komentář, který jsem četla u Hadrového panáka? Naštěstí pár dnů poté, co jsem sama knihu dočetla. Ten vykecal úplně všechno, v jedné větě. V ten okamžik by pro mě nemělo ani smysl knihu číst.
Ano, hlášení komentářů má svůj smysl.
Ale stejně občas nechápu, proč i komentáře slovem spoiler tam někdy skončí. Mimochodem, jednou mi taky komentář byl přesun do diskuze a uznávám, že za to jsem si mohla sama. Dopsala jsem slovo spoiler, chtěla přesunout zpátky do komentářů, ale zůstal v diskusi. Asi se to nějak zamkne, pokud jde o přesun nahlášeneho komentáře. Příspěvek jsem smazala z diskuze a znovu vložila s označeným spoilerem a všechno bylo v pohodě. Nic to neporušovalo...

siena
siena 17.07.2018 v 10:17

Já to chápu v momentě, kdy, včetně toho označení, se vše vejde na jeden řádek:) Ale i tak, dělat tady kolem toho takový povyk? Jo, něco jiného je, a že jsem se s tím už setkala, když se uživatel svěří nejen s tím, že vrahem je zahradník, ale ještě dodá, jak by ho rozlobilo, kdyby to věděl před samotným čtením...to se přiznám, že v duchu nejdu pro slovo daleko:)


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.07.2018 v 10:17

Sama stále kroutím hlavou nad překvapenymi povzdechy, proč nemůže být odkaz na soukromou recenzi v komentářích, všem na očích. Vždyť všichni na začátku souhlasili s tím, že nebudou umísťovat reklamu do komentářů. A co je jiného odkaz na osobní stránku nebo nedej na jinou platformou podobnou databázi (když je to na goodreads tak super a tady suck, protože vy anglinu prostě raději, tak buďte tam). Nikdy nezapomenu na komentář: "Nechápu, co má databáze proti goodreads.", protože komentář s odkazem na její profil a recenze tam, byly smazány. Já bych řekla, že dost a vše je vysvětleno v podmínkách...

Hraboshka
Hraboshka 17.07.2018 v 12:10

A proč to vlastně nejde udělat tak, že by část komentáře obsahující spoiler byla rozbalovací, jako je to v různých jiných fórech nebo databázích? Pak by se nic nemuselo přesouvat a každý by si mohl vesele psát o zahradnících i umírajících postavách. A nehrozilo by, že si někdo spoiler omylem přečte - protože to se i při sebelepším označení může stát.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.07.2018 v 12:48

Hraboska: to už se tady řešilo, přesná odpověď je v nějakém jiném vláknu. Tím vás neposílám do háje, ale odpověď si nepamatuji. Zda to bylo z toho důvodu, že to tak nebude (upřímně, potom by byla sekce diskuze zbytečná) nebo technické důvody.
Ale upřímně (takhle je to třeba na goodreads, čím se goodreads lover ohání často), rozdělení komentáře/diskuze je potřeba, přestože s rozlišením má dost uživatelů problém. Komentáře jsou pro ty, kteří knihu nečetli a chtějí pár argumentů, pokud si nejsou jisti, zda do toho jít. Diskuze je spíš pro ty, kdo už četli a k diskuzi o knize. Včetně toho, jakou barvu měly nůžky, kterými to zahradník udělal a proč neměla zrovna jinou.
Myslím, že jedno vlákno se přímo jmenuje komentáře versus diskuze. Tam je dost argumentů obou stran... :)

Hraboshka
Hraboshka 17.07.2018 v 13:15

Lenka.Vílka: Díky; je mi jasné, že už se to někde řešit muselo, právě mě zajímala odpověď... Jinak s rozlišením komentářů a diskuze souhlasím a určitě bych diskuzi nerušila, spíš mi přijde škoda, že se dost málo využívá.
Jen bych někdy ráda napsala do komentáře třeba svůj názor na to, jak autor zvládl vývoj nějaké postavy, a když se to neobejde bez spoileru, tak radši nepíšu nic. Ale je fakt, že to můžu napsat do diskuze a třeba se mnou někdo bude diskutovat. :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.07.2018 v 13:41

Hraboshka: ano, dobrý autor napíše vývoj charakteru tak, že se o něm dá diskutovat, jiný bohužel ne. V komentáři to nevadí, pokud je vhodné označeno. Občas mám problém poznat, jestli už jsem nezašla dost daleko a ten spoiler napíšu pro jistotu. Asi není správné napsat dvacet řádek a potom větu: Jim byl skvělej, ale škoda spoiler že umřel spoiler" a psát dál. Pokud to je označeno na začátku i na konci komentáře velkými písmeny a pár vykřičníky pro jistotu, to si nikdo nemůže omylem přečíst. Tomu nevěřím.
Jinak já si odpověď na vaši otázku se zakrývám nepamatuji, jinak bych samozřejmě odpověďela :)
A ano, je to škoda, že se diskuse nevyužívá víc. Hlavně v ní jde o to, kdy vyjde další díl a aby si pokecali uživatelé, kteří četli, než vyšlo česky. Potom mi skoro přijde lepší si s někým konkrétním psát ve zprávách. Třeba když se někdo vyloženě ptá a v něčem tápe ohledně děje, je hloupost psát odpověď do diskuze. Taky se řešilo, aby se sledováním komentáře, rovnou sledovala diskuze, ale to neprošlo.
A sorry, poprvé jsem vás nick v odpovědi napsala špatně. A teď málem zase! Sakra! :D

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.07.2018 v 15:14

Diskuse se mezitím posunula trochu jinam, proto mi přijde škoda, že uživatella, která rozběhla téma, nevložila odkaz na inkriminovaný komentář... :( ať my ostatní víme přesně..

R.E.M.
R.E.M. 17.07.2018 v 19:44

Já vím, jak přesouvání do diskuze funguje, že záleží na nahlášení.

Moje odpověď byla pro orientaci dotazující vč. postřehu, že občas se přesunují komentáře, které si, myslím, přesunutí nezaslouží. Pro nezasvěceného pak musí vypadat zvláštně, že (proč) je v diskuzi komentář se zřetelným upozorněním na spoiler, zatímco jiné spoilerující bez varování v komentářích zůstanou.

Věc jsem si přebrala tak, že moderátor patrně vidí nahlášený příspěvek izolovaně od jiných a naopak nemůže současně vidět, že nad/pod jsou další, tentokrát už skutečně spoilerově závadné komentáře.

tatjana1737
tatjana1737 17.07.2018 v 19:57

Lenka Víla: Nebyla jsem u netu a mezitím se to tu rozběhlo :-). Jednalo se o komentář ke knize "Město nebeského ohně" od Cassandry Clareové.

tatjana1737
tatjana1737 17.07.2018 v 20:00

Pokud to beru tak, že do Diskuse ke knize patří nějaké diskutování, tak sama v tomhle svůj příspěvek shledávám spíše Komentářem. Co se týče vyzrazování děje nebo reagování v příspěvku na něco, co se děje týče, tak můj osobní pohled na věc (který nikomu nechci cpát, jen vysvětluji) je takový, že pokud příspěvek někdo v úvodu označí, že obsahuje spoilery, tak ho raději nečtu, dokud nemám sama knížku přečtenou. Tedy... po několika nedobrých zkušenostech raději do komentářů ke knize vůbec nechodím, dokud nedočtu, pak se teprve mrknu na různé komentáře, co kdo ke knize napsal, a nejsem připravená o pointu :-). Proto téměř vždy, když reaguji na obsah knihy, chování postav apod., zahajuji komentář upozorněním na spoilery, abych někoho takto neokradla. Z četných komentářů pod četnými knihami už jsem vyzjistila, že tohle moc uživatelů nedělá :-X.

tatjana1737
tatjana1737 17.07.2018 v 20:01

Ovšem teď koukám do příslušné Diskuse u té knihy a nějaký čtenář zjevně nahlásil všechny, kdo něco o ději píšou, bez ohledu na to, zda "diskutují" či "komentují"...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.07.2018 v 20:16

Tatjana1737: hned na začátku jsem psala, že jsem se podívala na vaše komentáře, a že právě proto se mi zdá divné, že bylo přesunuto, protože vy máte naprosto vzorově označeno. Proto mě zajímalo, jaký komentář to byl z důvodu, že podle nicku jsem se s vašimi komentáři už setkala. A vždy se mi zdály v pohodě ohledně označení...

Pelapania
Pelapania 17.07.2018 v 20:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 17.07.2018 v 20:30

Pelapania: navrhnuto, vyřešeno a zapomenuto v rámci jiného vlákna. Možnost znovu otevřít diskusi je. Ve vlákně Pár návrhů na vylepšení webu.

smazenaryba
smazenaryba 14.01.2021 v 08:56

Tento príspevok/podnet som vytvoril ako reakciu na to, čo sa deje vo vlákne Čitateľské fórum, ktoré považujem za jedno z mála vlákien na tomto webe, kde prebieha skutočná a zaujímavá diskusia o tom, o čom tento web je. Teda o knihách.

Je to diskusia koncentrovaná, niekedy viac, niekedy menej aktívna, no vždy k veci, bez zbytočných príspevkov, ktoré sa témy netýkajú. Akýmsi zázrakom, Čitateľské fórum doteraz fungovalo samo o sebe, bez zásahov z vonku. Zrejme preto, že si prispievatelia/členovia vybudovali istý rešpekt, ktorý funguje ako istá bariéra voči tým, ktorí pomyselné zásady dobrej diskusie, to jesť hlavne diskutovať k veci, nerešpektujú, plávajú z vlákna do vlákna a likvidujú tak akúkoľvek štruktúru, ktoré diskusné fórum na tomto webe má.

Dobrá diskusia, priestor, kde sa vytvára konštruktívna debata na určitú tému, ktorá nieje len náhodným sledom popudov, reakcií a konfliktov, fejsbúkovým bľabotaním, musí mať určiťé mantinely, pravidlá.

A na to sú moderátori. Filozofia moderovania na tomto webe je taká, že sa sleduje len to, aby sa na webe neobjavovali škodlivé príspevky, ktoré by mohli poškodiť samotnú reputáciu webu, povedzme krajne rasistické, extrémistické, či hrubo vulgárne príspevky. I v tomto prípade je posudzovanie zvláštne, ale o tom som nechcel. Diskusné fórum však, ak má niesť tento noblesný názov, nevyhnutne potrebuje aj to, aby boli moderované jednotlivé vlákna.

Ako a kedy zasahovať, na to neexistujú presné pravidlá samozrejme. To je na rozhodnutí moderátora, či a kedy zasiahnuť. Sú však prípady, ako napríklad teraz v Čitateľskom fóre, kedy je jasné, že zasiahnuť treba. Ako, to je zasa na rozhodnutí moderátora. Či sa príspevky zmažú, presunú, či moderátor upozorní, aby dotyční riešili problém v osobných správach. Ale zásah v tomto prípade treba.

Nejde tu teraz vôbec o to, či dotyčné príspevky hovoria pravdu, alebo lož, či má dotyčný dobrý úmysel, alebo nie. Nieje to obmedzovanie slobody, hon na bosorky. Občas prosto tieto konflikty patria inam a hlavne ak ide o notorické, opakujúce sa procesie. Priestor tu určite je. Tu je zásah moderátora nevyhnutný a správny. V záujme webu, v záujme kultúry diskusie. Užívatelia tieto problémy z pochopitelných dôvodov sami vyriešiť nedokážu. Pasívny prístup na Databáze kníh je zlý.

Text příspěvku byl upraven 14.01.21 v 11:45

InaPražáková
InaPražáková 14.01.2021 v 09:40

Jako pasivní čtenář Čitateľského fóra se sem podepíšu, protože lajky tu nejsou. Je mi jasné, že moderátoři nečtou všechny diskuse, ale třeba by se dala do nahlášení doplnit kolonka "out of topic", tedy česky něco jako "tento příspěvek nesouvisí s diskusí ve vlákně, prosím přesunout". Pomohlo by to udržet některá tematická vlákna čitelná, pro na téma zaměřené účastníky v dané chvíli přehledná a také přeci jen příjemnější. Téma vlákna by se dalo třeba napsat na začátek, aby bylo nač poukázat, že už se něco odchyluje moc.

freejazz
freejazz 14.01.2021 v 13:08

nevraždite debaty!

poviem to na príklade: sme partia, ktorá sa pozná viac ako 40 rokov. je nás 7 - 12, ešte nikdy sme sa asi nestretli všetci naraz. niektorí z nás boli kedysi kolegovia v práci, s inými sme sa stretávali len cez víkendy, iní sa k nám dostali sprostredkovane. momentálne chodím do Bradavice na Dunaji asi 2x do roka. ohlásim sa, sadneme v nejakom podniku k stolu, okolo ktorého sa všetci zmestíme, jeme, popíjame a bavíme sa. výbuchy smiechu od nášho stola po čase zaregistruje aj ten, čo sa tvári ako úplný hlucháň. chvíľu sa bavíme všetci spolu, potom sa prekrikujeme, potom sa utiahneme do menších skupiniek. keď je na stole pizza, ochutnávame všetci, keď sú lasagne, iba ten, čo má vidličku na dosah a keď tatarák, niektorí ho nejedia, iba likvidujú hrianky, ktoré musíme doobjednať. po takých troch štyroch hodinách už nás začínajú bolieť chrbtice, bránice a zadky a niektorých aj tlačiť nedorobená práca, od ktorej sme odbehli, aby sme sa mohli stretnúť. tak sa teda začíname lúčiť - trvá to zhruba ďalšiu hodinu a potom odchádzame. všetci extrémne spokojní, vysmiati ako lekvár, s vyčistenými hlavami a s pocitom, že na svete je fajn. a už sa tešíme na ďalšie stretnutie, ktorého termín nikto nepozná. vždy stačí, že sa niekomu zacnie a stretnú sa - dvaja, piati, vonku, v krčme, v divadle či na vernisáži.
mám rád túto bandu a vždy sa teším, že sa uvidíme. že budeme tárať piate cez deviate a nebudeme sa držať témy.

a čo je na tom najkrajšie?

nikdy, NIKDY sme nepotrebovali žiadneho moderátora, ktorý by usmerňoval našu debatu, vylučoval nevhodné príspevky, upozorňoval, že niekto je off topic. lebo v živote nikto nie je off topic, všetci sme tu a sme v centre diania a nepotrebujeme, aby nás niekto večne okrikoval, čo sa smie a čo sa nesmie. to už sme tu mali a účinok to malo presne opačný a význam „veškerý žádný“.

preto mi vôbec nevadí, ak sa pozriem do nejake debaty a vo vlákne zistím, že diskutéri sa úplne vzdialili od pôvodnej témy. no a čo? mali niečo na srdci a povedali to. kto chce, ten pochopí, kto nie, ten potrebuje škatuľkovať slová, vety, názory, ľudí, budovať z nich katalógy a kartotáky, Petržalky ideí.

databazeknih je portál pre ľudí, ktorí majú radi knihy. nie je to portál vedeckovýskumnej spoločnosti ani tupého korporátu, ktorý si bez manuálu ani neprdne, aby neprdol vedľa.
a dúfam, že to tak zostane. databazeknih odráža život. a život nie je pravuhlo narysovaný ani etapovito vytýčený.

tak nech žije databazeknih, akú ju máme radi a nepodriadi sa!

Text příspěvku byl upraven 14.01.21 v 13:09

smazenaryba
smazenaryba 14.01.2021 v 13:44

Freejjazz - Pekne povedané, ale vidím v tom uvoľnenom, dobrosrdečnom príspevku jeden problém. Totižto, nie všetci na databáze sú kamaráti, ktorí sa poznajú z práce a nie všetci, ktorí tu prídu diskutovať, to tu berú ako posedenie pri pive. Posedenie pri pive je skvelé, ale s ľuďmi, v krčme a s pohárom v ruke.

Koncept fóra je založený na tom, že obsahuje vlákna s rôznymi témami. Je to systém, ktorý nieje postavený na to aby obmedzoval. Práve naopak. Je na to, aby rôzni ľudia dostali priestor na rôzne veci. Nesmie chýbať voľná diskusia, samozrejme. Tam to môžeme zahrať do autu, baviť sa ako v pomyselnej krčme, potlapkať sa po pleci, alebo si vymeniť ostrejšie názory. Ale prečo to ťahať aj tam kde to nepatrí? Chodíme s pivom do divadla?

Fórum s dobrým moderátorom je dobré fórum.

Text příspěvku byl upraven 14.01.21 v 13:45

siena
siena 14.01.2021 v 18:17

Ano, mé příspěvky do patřičné diskuze nepatří, nepatřily. Také by mne nenapadlo přispívat, nebýt příspěvku, který do té debaty též nepatřil, ale hlavně, který byl lživý. Lživý, vzhledem k tomu, že nebyl první podobný, byl i cílenou provokací, aby rozproudil debatu. Není to první podobný příspěvek, tak si to mohu dovolit napsat. A smutné je, že mu to zase "prošlo", že nikdo z těch pohoršených, se o tom ani slovem nezmínil. Ale ani to není zase nakonec žádným překvapením.
Půjdu své příspěvky smazat, nestojí mi to za to. Když podobné chování, kromě mne, nikomu nevadí, nač se tu zlobit, či nějak rozčilovat.

Text příspěvku byl upraven 16.01.21 v 08:14

freejazz
freejazz 15.01.2021 v 09:34

smazenaryba: ak je na databaziknih vyše 315 tisíc užívateľov, nikto nečaká, že všetci budú kamarátmi. ani v meste so 40 tisíc obyvateľmi sa so všetkými nepoznám a ani po tom netúžim. ale mám tu pár ľudí, na názor ktorých som zvedavý a možno je tu pár ľudí, ktorých zaujíma môj názor. a áno, je tu niekoľko ľudí, ktorých názory ma nezaujímajú - ale nemusím to šponovať a trvať na ich vylúčení z komunity, určite sadnú niekomu inému.

mimochodom - do divadla sa chodí štrngať bižutériou a smrdieť parfémami? pokiaľ viem, najviac som si užil kultúry na bidielku v SND, kam sme chodili vo svetroch a cez prestávku sme si dávali dve decky červeného. ale nemám pocit, že by pivo bolo menej ušľachtilý nápoj ako víno.

označovať ľudí, ktorí sa nedržia témy a ostrakizovať ich, vylučovať, pretože sú „mimo misu“ je pre mňa predovšetkým prejavom netolerancie a neschopnosti vidieť svet v širších súvislostiach.

a opakujem, databazeknih nie je akademické fórum pre odborníkov, ktorí po sebe budú hádzať odbornými výrazmi a tváriť sa pritom dôležito. je to fórum ľudí, ktorí majú radi knihy, čítajú ich a majú chuť k tomu, čo prečítajú (a niekedy aj prežijú) niečo napísať. tak im tú chuť netreba brať. najmä nie v dnešnej situácii, kedy nám všetkým chýba možnosť dať si, tak povediac, dve-tri medzi oči in medias res.

Tato diskuze byla uzavřena a není možno do ní vkládat nové příspěvky.