Moderování diskuse


siena
siena 04.07.2016 v 09:22

Richie1, opravte mě, ale nevznikla ta výše zmíněná výměna názorů proto, že ten dotyčný uživatel, otrávil jiného natolik, že se nakonec odtud odhlásil? A právě proto, že zcela nesmyslně a mimo mísu, se zapojoval, mimo jiné, i do vláken, které založil? A podotýkám, že to byla během jednoho roku už druhá identita uživatele, poté, kdy mu Dan zablokoval účet, pro stejné "chování"? A neříkal jste tehdy, že se tu jen ti "otcové zakladatelé" bouří a chtějí rozhodovat o tom, kdo a kam může přispívat? Že naopak až těmi, námi v té době kritizovanými příspěvky, se tady rozproudily stojaté vody?
Jaký je rozdíl v tom, co nyní obhajujete? Že to budou Vaše vlákna? A kdo bude rozhodovat, kdo bude smět založit toto moderované vlákno? Budou moci všichni, nebo ti, co čtou jen tu správnou literaturu?!? Kdo bude vyhodnocovat "výsledky" těchto diskuzí?!?

Text příspěvku byl upraven 04.07.16 v 20:51

Richie1
Richie1 04.07.2016 v 09:33

Sieno, je to o širší debatě. Zkus navštívit jiná fóra, kde se diskuze více moderuje. Získané zkušenosti ti možná napoví, jak to lze dělat i jinak.
Pokud narážíš na Pejsánka, tak dodnes nevím, proč byl vyhozen z fóra. Ty skutečné důvody tu nikdy nepadly, rozhodně ne od toho, kdo má právo vyhodit někoho z DK.

Já jsem své napsal a dnes tu až do večera už nebudu. Věřím, že tu určitě zazní ještě plno jiných názorů. A jsem také zvědav, nakolik se podaří udržet dosavadní slušný tón této diskuze.

siena
siena 04.07.2016 v 09:42

Richie1, děkuji, že máte takovou starost o mé dovzdělávání:) Prostě jen nechápu, proč by nemohlo fungovat moderování na celé DK.
A proč byl účet zablokován? Zkuste trochu pohledat...

Text příspěvku byl upraven 04.07.16 v 10:01

woodward
woodward 04.07.2016 v 15:16

Siena má pravdu. Pravidla existují a jsou dostačující. Pokud by se začaly budovat "ochranné ploty" proti nevhodným příspěvkům nebo dokonce nevhodným uživatelům, skončíme za plotem všichni. Jako v zoo. nebo v base.

kní
kní 04.07.2016 v 18:46

Pro zajímavost a pro srovnání - na csfd se může tvůrce nové diskuze už při jejím zakládání rozhodnout, jestli bude veřejná nebo neveřejná (do neveřejné mají přístup jenom jím pozvaní členové). Tvůrce diskuze je jejím moderátorem, má možnost kterémukoli z uživatelů dát ban - tedy zamezit jeho dalšímu přístupu.

Lector
Lector 28.06.2018 v 10:37

Uživatel svůj příspěvek odstranil.


kní
kní 28.06.2018 v 10:54

Nebo aspoň, kdyby se místo smazaného objevilo oznámení, že ten a ten příspěvek od toho kterého uživatele ze dne a hodiny - byl smazán moderátorem. Tečka.

R.E.M.
R.E.M. 28.06.2018 v 13:46

Lector: Jeden ze smazaných příspěvků byll téměř shodný s tvým dnes v 10:37, jen byl stručnější, zmínila jsem se o zablokování diskuze bubce a ptala se, proč moderátoři na DK postupují selektivně. Někomu projdou urážky a slovní napadání, druhému ne.

Odpovědí bylo smazání tohoto + ještě jednoho mého příspěvku. Faktem je, že zmizel

R.E.M.
R.E.M. 28.06.2018 v 13:48

pokračování...

i příspěvek kní, která reagovala na 1 můj názor.

Jen dodám pro ty, kteří způsob mého vyjadřování neznají, že ani jeden text nebyl vulgární, ani agresívní. Byla tam jen kritika moderátora/ů.

Text příspěvku byl upraven 28.06.18 v 13:52

Lector
Lector 28.06.2018 v 14:06

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

R.E.M.
R.E.M. 28.06.2018 v 14:19

Když už tam rozebíráme mazání příspěvků…

Před pár týdny jsme diskutovali ve vlákně Knižních vtipů o zákazu a cenzuře vtipů, týkajících se určité (jakékoliv) skupiny lidí. Začalo to vtipem (sice neknižním, ale vtipným, nevulgárním), který se týkal jedné skupiny (chcete-li menšiny.) Vtip byl smazán a můj příspěvek, kde jsem psala, že mě vtip pobavil, také. Pak jsme diskutovali s jednou uživatelkou, které se vtip nelíbil a chtěla ho smazat, což se také stalo, o tom, proč má být jedna skupina vyjmuta z humoru, zatímco blondýnky, policisté nebo tchýně vtipů (i mnohem drsnějších) ušetřeny nejsou. Diskuze skončila smazáním celého diskusního vlákna. Také odpověď.
Bohužel se mi nepodařilo vysvětlit dotyčné a následně ani mazajícímu moderátorovi, že jakákoliv diskriminace je špatně. A je jedno, jest-li jde o negativní nebo pozitivní diskriminaci.

Text příspěvku byl upraven 28.06.18 v 14:22

siena
siena 28.06.2018 v 14:19

Nevím, jestli mohu o této diskuze vstoupit, ale neodpustím si malou poznámku.

R.E.M., také nepochybuji, že tomu tak bylo. Jen mne mrzí, že když tu před dvěma, třemi lety, probíhala více než nekorektní debata v jednom z diskuzních vláken, a pár si nás žádalo nějakých zásahů, že jste to byla i Vy, která jste nás okřikla, že to jsou jen drsnější výměny názorů, že na tom nevidíte nic špatného. Samozřejmě, že jste to nebyla jen Vy, ale speciálně od Vás mne to překvapilo a mrzelo. Zároveň jsme psali také o tom, že tón diskuzních příspěvků se mění, mění k horšímu. Takže se teď opravdu nemůžeme divit, že místní diskuze vypadají, jak vypadají. A že i nakonec ty výše zmíněné zásahy, jsou takové jaké jsou...bohužel:( Také bych byla ráda, kdyby podobné zásahy probíhaly transparentně a měly nějaký řád.

R.E.M.
R.E.M. 28.06.2018 v 14:23

Lector: Díky, a nejen za názor.

R.E.M.
R.E.M. 28.06.2018 v 14:31

Siena: Těžko se relevantně můžu vyjádřit, když nevím, o co konkrétně šlo a jak vypadala diskuze ve chvíli, kdy jsem a na co reagovala. Vím, že tu byly vyhrocenější diskuze - pokud to oběma aktérům vyhovovalo a moderátoři to akceptovali - asi jsem neviděla důvod pro zásahy. ?
Patrně se volalo po zásazích u uživatelů jednoho názoru, zatímco druzí by měli možnost své názory vyjadřovat dál. To je pak velmi pravděpodobné, že jsem nesouhlasila se selektivními zásahy.

Výjimky se sice stávají, ale nemám ve zvyku okřikovat druhé, pokud se "okřikováním" nemíní, že jsem s něčím nesouhlasila a napsala svůj názor.

Sama nemám problém diskutovat s kýmkoliv a respektuji jeho odlišný názor. (Výjimkou je jeden skutečně vulgární uživatel, který pravidelně a nevybíravě napadal a ještě občas napadá jiné uživatele. Přeje jedné skupině obyvatel, aby už zemřela. S ním už nediskutuji a většinou jeho příspěvky ignoruji. Tento nejmenovaný má privilegium, kdy jeho vulgární příspěvky a agresivní chování jsou moderátory tolerovány.)

Text příspěvku byl upraven 28.06.18 v 14:38

kní
kní 28.06.2018 v 14:42

Je to tady stará písnička. Každopádně moderování diskuzí moderátory není nejšťastnější nápad a je vždy subjektivní a ovlivněné osobním vkusem mazajícího nebo tím, jak se zrovna vyspal. Stejně tak jako vyhazování komentářů do diskuze. Tady mám mnohonásobnou osobní zkušenost a ani ne tak dojem, ale jistotu, že některý z moderátorů (doufám, že jich není víc..) se po mně často, rád a z mého pohledu zlomyslně vozí.

Jacck
Jacck 28.06.2018 v 15:44

souhlasím s Lectorem, že když už se něco maže, tak by bylo nejlepší, kdyby moderátor napsal do diskuze, že příspěvek smazal a proč ho smazal. Osobně nemám problém, když mé příspěvky někdo smaže. Většinou je napíšu a dál na nich nelpím ani se k nim nevracím, takže je mi to celkem jedno.
R.E.M. tady opět plive jed a desinterpretuje. Že si postesknu, že voliči KSČM, SPD, ANO a Zemana se rekrutují zejména z řad seniorů? To je fakt. Tady se otázkou vymření voličů KSČM zabírá seriozní článek, který byl financovaný grantovou agenturou ČR
http://www.politologickycasopis.cz/userfiles/file/2008/4/Polcas_2008_4_pp_318_336.pdf
docent lékařské bioetiky Jan Payne napsal po zvolení Zemana blog o tom, kdy už tato komunismem zmrzačená generace vymře a zda bude líp. Osobně bych navázal volební právo na placení daní.

kní
kní 28.06.2018 v 15:58

Ano, komunismem zmrzačená generace. Patřím k ní i já a taky se tak trochu těším, až "vychcípáme".

Lector
Lector 28.06.2018 v 16:15

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Erilenne
Erilenne 28.06.2018 v 16:24

Jaccku je komické, že se oháníte článkem představitele "komunismem zmrzačené generace" - panu docentu táhne na sedmý křížek, patrně se tedy zamýšlel nad vlastní volební schopností.
Mohu Vás však ujistit, že většina seniorů je charakterově hodnotnějších, než nestoudná, zamindrákovaná a potenciálně nebezpečná individua, na tom se snad shodneme :D

kní
kní 28.06.2018 v 16:36

A tu většinu máte, Erilenne, nějak empiricky zjištěnou? Kolik přesně je to, prosím, procent? A o kolik hodnotnější jsou ti senioři nežli junioři?

Erilenne
Erilenne 28.06.2018 v 16:53

:D Tak Vy možná nestoudná, zamindrákovaná a potenciálně nebezpečná individua hodnotíte výše, což je patrné z Vaší protekce těmto jedincům...
Já se seniory pracovala a považuji je za velký přínos společnosti, možná že Vy do daného procenta nepatříte, což vyplývá z Vaší touhy "vychcípat"
poroučím se :D

InaPražáková
InaPražáková 28.06.2018 v 17:03

A rovnou by se v tomto vlákně dalo exemplárně ukázat, jak mazat transparentně a s komentářem moderátora. Což prosím neberte jako odpor vůči něčímu názoru, ale jako upozornění na zjevný off-topic.
Do diskusí se zapojuju minimálně a web mě zajímá databázově, nikoliv sociálně, jednak, že k sociálním sítím obecně příliš neinklinuju, jednak, že pokud jsem si zběžně všimla, ve většině vláken se dříve či později rozjede s původním tématem nesouvisející, tak či onak politický flame, v němž shoří původní nosné příspěvky i vůle diskutujících konstruktivně vést debatu. Proto bych kontrolní, chcete-li eliminační zásahy moderátorů uvítala. Když budou viditelně ponechané namísto původního příspěvku i se zdůvodněním, když bude známa konkrétní osoba za ně zodpovědná, snad by diskuse nadělaly méně zlé krve než v současném stavu, kdy se část účastníků do krve rve o principy, které odmítá opustit, část si (logicky) stěžuje na zaujatost a neférovost a část tiše přechází od psaní pro ostatní podnětných komentářů ke klidnější četbě mimo virtuální prostor. Třeba by se pak do diskusí i zapojovalo víc lidí. Politickým diskusím přece lze ponechat několik vlastních nadepsaných chlívečků, aby se neplevelila jiná témata, a mazat tam jen za hrubě urážlivé výroky (a třeba ani to ne).
Píšu to sem, aby bylo vidět, že i někteří pozorovatelé "za bukem" vnímají, co se v diskusích děje a potěšilo by je upravení moderace ve smyslu nastavení pevných pravidel a přehlednosti úprav.

Text příspěvku byl upraven 28.06.18 v 17:04

intelektuálka
intelektuálka 28.06.2018 v 18:50

Vyslovím svůj názor - moderátor by měl zasahovat vyjímečně...
My diskutující bychom měli zvážit míru slušnosti a nevyužívat své anonymity.

Když se dívám do profilů- uvádíme toho o sobě co nejméně.
Proto se snažím každému ze svých oblíbených napsat osobní vzkaz, abych věděla,
s kým diskutuji. A mám dobrou zkušenost.

Lector
Lector 28.06.2018 v 18:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Petass
Petass 28.06.2018 v 19:23

Připojuji se k InaPrazakova, diskuse čtu, ale moc se do nich nehrnu. Ať se zeptáte na cokoliv, nejpozději na druhé straně vlákna už někdo kritizuje, že se ptáte špatně a že jste to měl formulovat jinak a celé se to z normální diskuse o tématu přesune někam úplně jinam. Dále už se pak nikdo k původní otázce nevyjadřuje, protože ani nemá chuť... Buď odpovídám, na co se kdo ptá, ať diskuse něco přinese, nebo nereaguji. Teď nemluvím o tom, když někdo založí tema, které tu už je, nebo je opravdu nesmyslné. Věřím, že pokud by fungovalo moderování zapojilo by se do diskusí více uživatelů. Souhlasím i s Intelektuálka. Respektujme se navzájem a važme slova. Napadá mě... možná by někdy i stačilo upozornění od moderátora, ať se dotyčný drží tématu, nemusí se hned mazat. Jinak souhlasím s označením a odůvodněním smazaných příspěvků, stejně tak i s mazáním jen částí, které porušují pravidla. Chápu, že je to náročné na čas a lidi, ale současná situace od užívání databáze stále více odrazuje.

Text příspěvku byl upraven 28.06.18 v 19:35

Tato diskuze byla uzavřena a není možno do ní vkládat nové příspěvky.