Hodnocení knih


paulhunter
paulhunter 30.06.2010 v 18:59

Docela by mě zajímalo, co je pro vás hlavním faktorem, ovlivňujícím udělení počtu hvězdiček na Databázi. Co je pro vás nejdůležitější a co všechno se ve vašem hodnocení odráží?

Zajímalo by mě i, proč někteří uživatelé udělují "odpad!" knihám, které si dle mého názoru takové hodnocení opravdu nezaslouží. Chápu, že to je dost subjektivní, ale i tak.. někdy mi přijde, že je to spíše nějaká póza vůči určitým nenáviděným titulům, jindy zase někteří uživatelé chtějí u celkově dobře ohodnocené knihy snížit hodnocení...

pajonek
pajonek 30.06.2010 v 21:07

to je zajímavé téma, mohla by být zajímavá debata ...... ted jsem koukal, že nějaká wendulika dala tolstému /vojna a mír/ JEDNU hvězdičku......to je podle mne neskutečné barbarství .........
studuji historii 2.sv.války už více jak 40 roků, samozřejmě posledních 20 roků i tituly, které nám rudí nedovolili čítat ..... proto mohu knihy Suvorovova zařadit do odpadu ... viz moje příspěvky ..........
......někdy se k tomuto tématu vrátím delším příspěvkem

Lusa
Lusa 30.06.2010 v 22:38

Tak já poslední dobou dávám všem svým přečteným knihám 5 hvězdiček a podle mě si to zaslouží, hodnotím tím hlavně příběh a nesnižuji hodnocení i když se třeba dostanu ke knihám, které mají více příběhů a některé příběhy mě příliš nabaví.
Zatím jsem se nedostala níž než na 3 hvězdičky a důvody jsem vysvětlila, z toho si myslím, že když někdo dá, že je kniha "odpad" nebo jednu hvězdičku mohl by to vysvětlit, bylo by to vyslovení vlastního názoru o kterém by se dalo diskutovat a ne jenom podražení autority knihy, sice jsem vojnu a mír nečetla, ale určitě by si to nezasloužila.
Ale to je jenom můj názor. :))

Andrys
Andrys 30.06.2010 v 22:51

5* dávám když mě kniha moc zaujme a chci ji mít ve své knihovně.
4* když se mi kniha líbila a něco mi "přinesla", ale doma ji mít nemusím.
3* když si po dočtení řeknu, hm celkem to šlo ale žádná velká odezva
2* když aspoň část knihy byla o něčem
Hodnocení Odpad! jsem ještě nikdy nedala, zatím i u nejhorší knihy, kterou jsem četla se aspoň pár dobrých okamžiků našlo.

Chemiczka
Chemiczka 01.07.2010 v 16:12

Zatím jsem nikdy nedala knize méně jak 3 hvězdičky. Myslím, že snad žádná kniha si nezaslouží být označena za odpad, už jen z toho důvodu, že někdo věnoval čas a úsilí ji napsat, vydat, popř. přeložit. Používám tedy tříhvězdičkovou stupnici :-) 5* - je pro zajímavé, koupím si je do sbírky a většinou mne donutí dál sledovat tvorbu autora, 4* - kniha čtivá, i když "něco" mi tam scházelo, 3* - kniha u které jsem se občas nudila, ale aspoň něco mě na ní zaujalo.

Je každého věc kolik dává hvězdiček, je to o vkusu čtenáře. Ovšem každý by si měl uvědomit, že i když daná kniha není jeho oblíbená nemusí ji hned házet do odpadu. Osobně taky nemusím některé autory, respektive knihy (např. celkem utrpení pro mě byla básnická sbírka Květy zla, ale nikdy bych si nedovolila snižovat kvalitu této knihy svým hodnocením, které by bylo ovlivněno nepochopením celé knihy a tím že mě to prostě nebavilo).

bovinka
bovinka 04.07.2010 v 22:09

Tak toto je velmi zajímavé. Já odpad udělila asi 2x. a to u dvou románků, které prostě "pro mě "odpad byly. Ale jelikož mám zvyk vše dočíst, tak přečtu i hrůzu. Hodně těžké je udělit hodnocení knihám, které jsem četla před lety, proto jim dávám 3*. ale pokud mě zaujaly a něco mi nechaly, mají 4* až 5*


daviskaaa
daviskaaa 31.07.2010 v 11:05

Já uděluju většinou 5 a 4* , 3* jsou ještě dobré, ale 2 a 1* jsou knížky, které při čtení do slova bolely a už jsem chtěla jejich konec (např. sága Stmívání). Ale odpad bych asi nedala, já jsem nikdy nic nenapsala, tím pádem si myslím, že si nemůžu dovolit takovou kritiku.

Alix
Alix 01.08.2010 v 07:44

5 a 4 dávám, když mne kniha fakt zaujala a budu se k ní vracet. 3, když byla dobrá, ale zas tolik netoužím ji mít. A nižší hodnocení, když mne kniha otrávila, nepochopila jsem, co vlastně autor chce říct nebo to byla pro mne taková hrůza, že jsem s ní praštila a už nikdy se k ní nevrátím. Nejsem takový hrdina, jako někteří čtenáři tady. Když mne kniha znechutí nebo rozzuří svou stupiditou, nedočtu, odhodím a snažím se na tu hrůzu zapomenout.

Alfons
Alfons 08.08.2010 v 16:53

Jak tak koukám nejčtenější knihy jsou moderní pohádky, scifi a fantazie všeho druhu. Také něco z minulosti, pokud možno co nejtajemnější a nejzáhadnější. Současnost mně ale uniká. Může někdo doporučit?

GepardLady
GepardLady 08.08.2010 v 19:46

Alfons: Myslíte nějaké dílo současného autora? Já teď třeba rozečetla historický román Josepha O'Connora - Hvězda moří. Zdá se to zatím drsná a poutavé. Myslím, že od téhož autora bude zajímavé i dílo Obchodník.

yloveiou
yloveiou 13.08.2010 v 13:39

Já dávám 5 hvězdiček knihám,které opravdu miluji,i když pro někoho je to třeba kniha nudná nebo nevýrazná.
4 hvězdičky dávám oblíbené knize,která se mi líbila,ale nenadchla mě maximálně.
3 dávám knize,která byla celekm pěkná,příběh se mi třeba líbil,ale vím,že to není kvalitní kniha např.překladově nebo po jazykové stránce,líbil se mi jen příběh.
Ostatní hodnocení nedávám,protože jsem se zatím nesetkala s ničím,co by si ho vysloužilo.:-)

Rockwood
Rockwood 24.08.2010 v 20:59

Abych pravdu řekl, tak mé hodnocení je většinou jen odraz subjektivity. Hodnotím svůj vlastní dojem, i když si myslím, že kromě vlastního dojmu by se při hodnocení knih mělo pohlížet i objektivně. Nicméně pokud jsem ohromen ze všech směrů, tedy příběhem, zpracováním a závěrem, pak nevidím důvod proč nedat plný počet. Je-li něco otřesně zpracované se stupidním dějem, pak mi nedělá problém tam lupnout odpad.

nightlybird
nightlybird 28.08.2010 v 00:05

Alfons : A co takhle anglický gotický román? Je to vlastně předchůdce hororu. Je tam řada autorů a románů - je to ale cca 200 let, staré styl dnešnímu čtenáři nemusí dvakrát sedět. Nebo Urbanovo Sedmikostelí - vychází v podstatě z AGR, ale je psáno v současnosti, takže je čtivější. Jsou to ale vesměs tlustopisy ikdyž dnes je 500 stran v podstatě standard.

nightlybird
nightlybird 28.08.2010 v 00:12

Alfons: zpět, kouknul jsem se na tvůj profil a zkusil bych tě odhadnout na Kulhánka, něco od něj by ti mohlo asi sedět. AGR by tě asi nezaujal, měl by na tebe moc dlouhé fousy.

Dell
Dell 02.09.2010 v 21:49

Po několika málo dnech tady to vidím asi takhle:
5 - ty nejlepší z nejlepších, moji favoriti, na které nedám dopustit. Hlavní měřítko je osobní, ale určitě i trocha posuzování o literární kvalitě obecně.
4 - výborné knihy, které se mi líbily hodně a pokládám je za kvalitní.
3 - průměr, spíš slabší, zavánějící kýčem, prostě nic moc.
Pár knih jsem nedočetla, času nemám teď tolik, abych jím mohla plýtvat na brak, takže je ani nehodnotím. Ale nějaké adepty na 1-2 bych měla.

Pande
Pande 02.09.2010 v 22:23

Logicky "odpad" ani nejde dát,protože tak strašně příšernou knihu nedočtu ani do poloviny a nedočtené knihy nehodnotím.Jednoduše nechápu někoho,kdo přečte např. 1400 stran ( vojna a mír ) a pak dá 1 hvězdu.Přoč s tím vůbec ztrácí čas?A nebo přečetla pár stránek a pak hodnotila?

s-reader
s-reader 02.09.2010 v 22:43

Pande: abych mohl říct, že se mi něco nelíbí, abych to mohl kritizovat a pomlouvat, musím si zmíněné dílko přečíst. To je třeba ten důvod, proč věnuji trochu času tomu, abych dočetl i něco, co mě na první pohled nezaujme. Pravda je, že při zdolávání takové knihy nasadím větší rychlost.

nightlybird
nightlybird 03.09.2010 v 01:04

Zlatá slova, starý parde. Ještě bych podotkl, že i v nějakém naprostém šuntu může člověk objevit "perlu" - byť by to bylo na konci nebo dokonce v doslovu (čtu totiž i předmluvy a doslovy). Např. teď čtu na "výplach mozku" tuctový thriller, ve kterém jsem objevil větu:"Kdyby jste náhodou zahlédli švýcarského bankéře, jak skáče z okna, skočte za ním. Můžete najisto počítat s tím, že cestou dolů vyděláte peníze!" No není to skvostné?

Dell
Dell 04.09.2010 v 12:12

Nedočítám úplně vše. Dřív jsem to dělala, teď prostě na čtení není tolik času, takže si ho více vážím a snažím se ho využít co nejlíp. Nedočtené nehodnotím, ale přecejen s nějakou praktickou i teoretickou průpravou dokážu říct přinejmenším, že mi nesedí forma. Třeba tím přijdu o nějakou myšlenku, ale místo toho přečtu knihu, která mi dá víc. Nejde o to, jestli mě to hodně baví, prokoušu se lecčím, ale jakousi hodnotu v tom musím cítit.

Pepa12
Pepa12 06.10.2010 v 16:51

Zdravím.Jak již tady padlo, hodnocení je subjektivní záležitost. Pokud bych se měl řídit hodnocením někoho jiného, měl bych zjistit jeho „krevní skupinu“….
Možná jedna z věcí, která by mě mohla nasměrovat na doporučenou knihu je věk hodnotitele.
S věkem se mění hodnoty….
Divím se,že mnoho uživatelů se bojí, stydí, nebo nevím proč, věk neuvádí.
Nebylo by od věci do hodnocení knih zapojit i věk hodnotitele.

s-reader
s-reader 06.10.2010 v 17:20

Pepa12: Příteli, velmi nesouhlasím. Věk není ani v nejmenším ukazatelem vyspělosti čtenáře a rozhodně si nemyslím, že bych našel literárně spřízněné duše mezi svou věkovou skupinou a nikde jinde. Ve svém vývoji se každý ubíráme svou cestou, formuje nás náhoda. Hodnoty se mění spíše zkušeností a prožitky než věkem a člověk může prožít celý dlouhý život a nebýt poznamenán jakoukoliv moudrostí. Museli bychom si zavést jakýsi ukazatel "mentálního věku" a bylo by velmi zábavné, jak by si ho člověk přidělil. Jestli je člověk stejná "krevní skupina" zjistím podle knih, které uvádí. Nemyslím si tedy, že je potřeba věk uvádět, je to naprosto nepodstatné, možná i zavádějící.

Pepa12
Pepa12 06.10.2010 v 18:13

Zdravím.
Z Vašich komentářů (e-reader, elfos.. určitě budou i další) se mi potvrzuje, jak subjektivní budou pohledy na nadhozený námět. Nebudeme asi zabíhat do psychologie….
Souhlasím, že i mladí lidé budou mnohdy sečtělejší, inteligentnější…něž mnozí starší lidé.
Ale nikdo jim nepřidá budoucí, ještě na ně čekající zkušenosti, které jim mnohdy změní úplně jejich nahlížení na svět. Ale nechme filosofování.
Chtěl jsem jen vyjádřit můj názor na to, by mě pomohlo při doporučování konkrétní knihy. Při vší úctě k mládí, přihlédnu spíše k mým vrstevníkům. A nechápu, proč by tato informace byla zavádějící.
Vypadá to, že jsem tady asi zatím nejstarší.

nightlybird
nightlybird 06.10.2010 v 22:58

Pepa12 - starý brachu, pochopitelně máš nárok na svůj názor, který ti nikdo dozajista nebere, jenom tady ostatní vyjadřují názor svůj."Chytréj se můžeš narodit, ale zmoudříš až s léty, pokud vůbec zmoudříš" - to cituji jednoho kolegu, s kterým jsem pracoval před léty při opravách železničních tratí. Jeho názorů jsem si vážil, nebyl to žádný intelektuál, pouze světa znalý a zcestovalý chlap se zkušenostmi z LE (francouzské) a UD (českých), od kterého jsem se řadu věcí naučil (hlavně nadávat v řadě světových i lokálních jazyků). Zdálo by se potud, že ti dávám za pravdu, pravdou je ale naprostý opak. Nehodlám rozvádět úvahy o mladých géniích, louskajících jako pamlsky díla světových klasiků (a hlavně je chápajících a nitěrně je prožívajících). Jen vycházím ze zcela praktického hlediska. Zeptám se zcela tuctově - jakým způsobem bys chtěl ověřit věrohodnost uváděných údajů? Fenomén Internet - to je medium, které dopřává každému určitou míru anonymity (byť zdánlivé), kterou si celá řada lidí s radostí užívá, najdou se ale "kouskové", kteří ji s gustem zneužijí (ať už z jakýchkoliv důvodů). Nebylo by opravdu lepší se řídit intuicí, dívat se kdo a jaké knihy čte, co o nich říká, jak se tady projevuje, ... ect. A na závěr malý dotaz - podle čeho jsi proboha, vetchý kmete, usoudil, že jsme tady banda týnejžrů, stěží odrostlá pemprskám ( a ono to v souvislosti s úvahami o vyzrálosti s věkem vyznělo jako " tlupa nevyzrálých a nezkušených přiblblíků"). Mohu tě ujistit, že se takhle asi málokdo z nás tady cítí - bez ohledu na to, jestli jsme mladší nebo starší nežli ty.

Pepa12
Pepa12 07.10.2010 v 07:31

Pro nightlybird.
Batole,mládenče, fotře,dědo …(bez urážky) ,nevím jak Tě nazvat.
Zdá se mi, že jsi asi nepochopil můj vztah k mládeži. To co jsi napsal, není pravda.
Narazil jsem na tyto stránky, které se mi zatím líbí, očekávám serioznost…
Ale je vidět, jak sám tvrdíš, že bude asi naivní si někdy myslet něco o serioznosti.
Vypadá to, že když někdo příjde s nějakou připomínkou,návrhem, tak z toho bude filosofický,psychologický… problém.Jistě, že respektuji soukromí uživatelů. Ale případné uvádění věku hodnotitelů nebude Tvoje starost.
Zdravím.

elfos
elfos 07.10.2010 v 12:30

Elfím jménem ji oslovil, a zůstala stát v naslouchání.... (J. R. R. Tolkien) --
Pepovi12: Není tu problém, jen debata o návrhu uvádění věku. Osobně si myslím, že to, jak je to teď - tedy, že kdo chce, uvede o sobě údaje - není jen respektováním soukromí uživatelů.. Je to svobodná volba: mohu prozradit, a nemusím, záleží na mně. Toto jsou dobré (či - chceš-li to nazvat takto - seriozní) stránky, našels je správně a je prima, že tu jsi - a dobří jsou i lidé, kteří sem chodí. U většiny nevím, jaký je jejich věk (ani pokud ho uvedou), nějak to nezkoumám, jde to mimo mě.. ale vidím, jaké knihy čtou, jak se jim líbí, jestli vkládají nové údaje pečlivě, či.. velkoryse rozevlátě :-) , co říkají v diskuzích a komentářích - jaké jsou jejich názory a pohled na svět.. Jak už jsem řekla, k tomu není třeba znát jejich věk.. tohle o nich říká mnohem víc, než povinně vyplněná kolonka. Pokud bych hledala lidi s "mou krevní skupinou", asi bych se podívala, kdo čte rád knihy, které patří k mým nejoblíbenějším, a pak se inspirovala tím, které další knihy se jim líbí. Jsem však tvor zvědavý, a tak nehledám takto.... nevím, jestli to řeknu jasně, ale lidi mě zaujmou spíš tím, že mají knihy rádi.. a mohou číst i něco docela jiného než já.. třeba si díky nim přečtu a objevím něco úplně jiného, nového, a třeba taky ne.
A ještě: netuším, jestli jsi tady mezi námi nejstarší, ale věřím, že tu máš vrstevníky i lidi starší i mladší, určitě je tu velmi široká věková paleta lidí. Taky zdravím a přeji hezký den.



Vložit příspěvek