Hodnocení knih


-Lenicka-
-Lenicka- 09.07.2011 v 16:25

Já bych byla také celkem ráda, kdyby hodnocení knih se stahovalo ke všem vydáním. Jeden rok vydání knihy může hodnotit třeba 50 lidí - dejme tomu, že to bude mít třeba 96% a pak další vydání ohodnotí třeba jen dva, tři, kterým se kniha zrovna né dvakrát zamlouvala. Osobně si myslím, že je to potom hodně zavádějící. Co vy na to??
Jinak uznávám, že Eraserhead má pravdu, ale těch knih, které by byly nějak významně odlišné, si myslím, že zase tolik není. (můj osobní názor)

paulhunter
paulhunter 09.07.2011 v 16:39

-Lenicka-: Ale ono to tak funguje. Všechna vydání, která jsou sloučená, mají jedno společné hodnocení.

Minas
Minas 09.07.2011 v 19:38

paulhunter: A co u knih, které jsou vydány jako X částí jednoho dílu a následně vydány jako celek? Například Hra o trůny 1 a 2, následně vydán celý jeden díl Hra o trůny, Střet králů 1a 2 a pak celistvý Střet králů..
nešlo by takové to knihy taktéž sjednotit?

paulhunter
paulhunter 09.07.2011 v 20:22

Minas: neumím si představit, jak by se to dalo udělat.
Copak by šlo, aby někdo ohodnotil třeba Hru o trůny 1 a zároveň by se to hodnocení započítalo do celkového hodnocení společně s knihou Hra o trůny (2011), která obsahuje oba díly*? To přece nejde. Vznil by akorát chaos.

(Jinak chystám teď novinku ohledně ságy Písně ledu a ohně - 12. července bude publikovaná).

* Resp. dvě poloviny rozděleného románu.

Kvothe
Kvothe 10.07.2011 v 23:26

Hvězdičkové hodnocení je podle mého názoru vždy do určité míry zavádející. Přesto alespoň základní představu postihne a dá na srozuměnou první a nepodložený, spíše pocitový, názor čtenáře. Více lze popsat v komentáři.

Já osobně například hodnotím knihy v rámcí jejich vlastních žánrů a mnou předpokládaných záměrů autora. Tímto způsobem hodnocení mohu dát pět hvězdiček například skvělému světově uznávanému, ačkoli pro mnoho lidí rozporuplnému, dílu Mistr a Markétka a stejně tak mohu dát plný počet bodů například fantasy knize Zaklínač. Kdybych porovnával to, jak na mě jednotlivé knihy skutečně působí, co vě mě zanechají, jak mě osloví, tak dostane zaklínač možná stěží dvě hvězdy. Zaklínače ale hodnotím v rámci určitého směru fantasy literatury - neskutečně mě baví boření klasických pohádek poměrně nápaditým způsobem, lehký humor, nepatrná, ale výrazná poetičnost autora a jasnost příběhu, který je ve své obehranosti naprosto originální. Tak mohu s čistým svědomím dát pět nebo čtyři hvězdy.

Mistr mě naopak zasáhl velmi hluboko a do určité míry ovlivnil mnoho mých rozhodnutí, navždy ve mně bude jeho silný, dábělský vliv. Srdeční záležitost. Jiné hodnocení než hvězdy ale nemám a tak svou volbou pěti bodů naznačím první myšlenku - skvělé, doporučuji a zbytek myšlenek sdělím v komentáři.

Tři je pro mě průměr, když je kniha v rámci svého žánru čtivá, kvalitní, ale ve své podstatě nic extrémního - například Šifra m. Leonarda atd.

Dvě - čtení mi mnoho nepřineslo a navíc mě ani nebavilo, přesto jsem dočetl, takže jsem musel mít nějaký důvod.

Jedna hvězda - něco mě při čtení velmi zklamalo. Očekávání se nanaplnilo, slova neubíhala, příběh ustrnul. V případě odborné literatury byly spisovatelské (ne znalostní, inteligenční atd.) schopnosti autora nedostatečné a čtení bylo pro mě do jisté míry utrpením, přesto jsem dočetl, takže i zde musí být jakýsi skrytý vnitřní motiv, který mě nutí pokračovat.

Je tedy jasné, že každou kníhu, jež hodnotím dočtu, jinak se do hodnocení nepouštím:-)

Kvothe
Kvothe 10.07.2011 v 23:44

Nemám rád hádky v diskuzi, ale mám pocit, že potřebuji něco dodat k vedlejším zmínkám o věku čtenáře/hodnotitele.
Jsem naprosto a absolutně přesvědčen, že věk je v tomto ohledu zcela nepodstatný.
Moudrost se, dle mého názoru, nezískává věkem, ale vnitřním pochopením podstaty věci, nahlédnutím podstaty, které se nemusí povést mnohým lidem celý život. Jedna věc je inteligence a druhá moudrost. Moudrost se často pojí s inteligencí, ale není to pravidlo. Inteligence se však ne vždy pojí s moudrostí, což je nesmírná škoda. Osmnáctiletý člověk může mít daleko hlubší a opravdovější vhled než čtenář padesátiletý nebo starší. Každý si z knihy vezme své a toto promítne do svého hodnocení a komentáře.
Jsem alergický na věty typu: "Tobě se to nelíbilo? Je vidět, že na to ještě nemáš věk a nepochopil si to.....apodob." Co to je za hloupost?
Knihy se píší pro všechny - viděli jste někdy na knize upozornění - toto dílo je pouze pro starší čtyřiceti let? nebo napříkla - toto dílo je pouze pro ty, kteří prožili rozvod, domácí násilí, procestovali svět nebo byli v mládí šikanovaní? Tím chci říci - nějaké knihy jsou jen pro ty, kteří mají určitou sumu zkušeností?
Hloupost.
Právě pluralita názorů je to zajímavé na hodnocení.
Ano, také mě občas rozčílý, že někdo dal takovému dílu jako je Vojna a mír jednu hvězdičku a třeba napsal, že je to blbost, ale proč ne - třeba to měl jako povinnou četbu a musel to přečíst téměř z donucení, nezačetl se a protrpěl mnohoset stran, ale zvládl to a tak si dovolil vyjádřit svou frustraci hloupým hodnocením. Nebo to vůbec nedočetl a hodnotil, což není správné, ale v takových hodnoceních není vyhnutí podobným situacím. Přece jen musel najít stránku databazeknih a obětovat čas registraci a nějakému hodnocení - udělal by to člověk, který skutečně zamýšlí jen kazit náladu všem "seriózním" hodnotitelům? Dnes už to je prostě tak, že pro mnoho lidí bude mít Harry Potter pět hvězd a vše o Tolstého nebo Dostojevského jednu nebo ještě méně. Je na tom vidět, třebaže smutný, vývoj čtenářských tendencí a i to je přeci účel této stránky.
Někdy si říkám, že bych po určité době hodnotil jinak, ale už to nechám tak, jak jsem kdysi udělal.
Vše záleží na aktuálním rozpoložení, náladě při čtení, důvodu čtení, knihách, které hodnotitel přečetl před hodnocením, na hodnoceních, které přečetl před svým příspěvskem atd. atd..

Skutečně se nechci dohadovat, jen píši svůj názor, který by se dal samozřejmě vyjádřit daleko jasněji. Jěště dodatek - pozor na mám slova typu absolutně atd. Používám je pro zdůraznění věci, ale zastávám názor, že každé absolutno, každý extrém je špatný a tak musím přiznat, že každá strana má určitou část pravdy a ke skutečné podstatě věci a aktuální pravdě, by se dalo dojít jen syntézou obou názorů, kompromisem, který je v takových situacích nutný.


Azizi
Azizi 13.07.2011 v 15:21

Musela som zmazať svoj predošlý príspevok, pretože som značne zmenila po čase spôsob hodnotenia. Zatiaľ čo predtým som hodnotila knižky akoby z množiny všetkých potenciálnych kníh, teraz hodnotím v porovnaní len s tými, ktoré som čítala, resp. sa mi dostali do rúk. Preto sú v priemere teraz moje hodnotenia podstatne nižšie ako predtým, keďže predtým som hodnotila všetky knihy takmer výhradne 5 hviezdičkami (pretože čítam, resp. kupujem si iba to, o čom som presvedčená, že sa mi takmer určite bude páčiť). Teraz sa však snažím v hodnotení poukázať aj na malinké odchýlky v dojme z danej knihy.

A kritériom je samozrejme kvalita, ale hlavne môj subjektívny dojem - ako dobre sa mi tá kniha čítala, ako veľmi ma zaujala, aký pocit vo mne zanechala...

Vek ľudí, ktorí knihy hodnotia a píšu komentáre ma takmer vôbec nezaujíma, neriadim sa tým. Okrem iného viem sa aj sama dovtípiť pre akú vekovú skupinu bola tá ktorá kniha určená. Zaujímajú ma rovnako názory mladších aj starších. A napríklad ja som ako dieťa čítala najmä literatúru pre dospelých, tá určená pre deti a mládež ma väčšinou nebavila. A vlastne súhlasím s názorom Kvothe :)

zlovlk
zlovlk 08.08.2011 v 10:53

Fascinuje mě fenomén uživatelů, kteří si rozkliknou tabulku nejlépe hodnocených knih či povídek a všemu dají odpad. Viděl jsem to už dříve jinde, dneska jsem na to narazil i tady na Databázi.
Co z toho mají? Pochybnou hérostratovskou slávu ne, skoro nikdo se o tom nedozví. Že by se snažili protlačit své oblíbené knihy vzhůru? Dost nepravděpodobné, pokud je pachatelem tohoto podlého činu například autorka červené knihovny.
Lidé jsou tak bizarní, že není možno přestat žasnout.

paulhunter
paulhunter 08.08.2011 v 11:20

Je to bohužel tak, už jsem se s několika takovými uživateli zde na DK setkal.
Asi se jim pak líp spí, nebo co.

Corehead
Corehead 08.08.2011 v 12:39

Je to nepochopitelný.Nebudu radši uvádět pojmenování,jaké pro tyto osoby mám.Nechci se snižovat na jejich úroveň.Ale takoví byli,jsou a budou.

asam
asam 08.08.2011 v 12:51

Jak málo stačí někomu ke štěstí.!!!!!! Povzneste se nad to. Jsou to svým způsobem chudáci. Já takové lidi lituji.

pet-kyval
pet-kyval 09.08.2011 v 10:56

Přidám taky takovou zvláštnost... Nejedná se o hodnocení knih, ale o hodnocení uživatelky p.anomisss... Zvláštní, že člověk, který tu je jen chvíli, je mu jedenáct/dvanáct let a má 49 velmi jednoduchých komentářů, má u každého dva body, takže skoro dosahuje na příčku sto. Že by už přišla ta dětinská „soutěživot“ v nezaslouženém zviditelnění? Docela se bavím. :)

smetyl
smetyl 09.08.2011 v 11:19

pet-kyval: Taky jsem se divil, když téhle uživatelce z ničehonic naskočilo 98 bodů za jeden den. Možná by bylo příjemné překvapení podívat se kolik uživatelů hodnotilo její komentáře. A kolik asi měli IP adres... :D

pet-kyval
pet-kyval 09.08.2011 v 11:36

smetyl: Kdyby její komentáře za něco stály, tak držím jazyk za zuby, ale tohle mě docela mrzí, protože tak potopila někoho, kdo by si bytí v top 50 zasloužil stokrát víc. Prostě když někdo podvádí, nemůže to být charismatický člověk. Docela smutné.

On to ale není ojedinělý případ. Poprvé jsem si toho všimla asi měsíc po zavedení palců, kdy hned první den měli lidé šestnáct palců, ale ti nejspíše pochopili, že dávat si sám palce je poněkud hloupé. Ale ono to té holčině možná také dojde, protože ten fakt, že kromě sama sebe body nedostane, je většinou zdrcující. :)

Možná by to chtělo splnit nějakou podmínku pro možnost přidávat komentáře. Ale na to tu není tolik registrovaných uživatelů... I když, lidé se rádi překonávají, takže by jim to vadit ani moc nemuselo. Funguje to jinde, tak proč ne tady(?)...

paulhunter
paulhunter 09.08.2011 v 12:12

Tak tohle je podvod víc než do očí bijící..

nightlybird
nightlybird 09.08.2011 v 12:12

Ono to tady opravdu nepatří, nedá mi to ale, abych nepřipojil svůj názor k hodnocení komentářů. Osobně jsem už svůj názor na to slavné palcování už vyslovil. Chápu ale, že pro řadu uživatelů je to atraktivní a inspirující. Měl bych ale drobný návrh - nedávat za komentář žádný bod automaticky, jen ty, které přidají ostatní uživatelé. Lidé, kteří knihy komentují budou psát komentáře stejně a odpadnou komentáře psané "přes kopírák" (tzv. tapetování) a navíc bez jakéhokoliv užitného obsahu, takže se to projeví úbytkem počtu, vzroste ale kvalita.
A snad nebude nikomu stát zato, aby si zakládal několik identit (navíc typu p.anomis - p.anomisss - co říkáš Pavlo), aby mohl kladně hodnotit plody (?) svého ducha.
Právě kvůli nicneříkajícím a prázdným komentářům jsem začal nové komentáře, které z mého pohledu za něco stojí (názor podobný mému u knih, které jsem také četl nebo vtipně napsaný i když knihu neznám) hledat přímo na profilech uživatelů, se kterými jsem naladěn na stejné vlně.
pet-kyval : Omlouvám se, že jsem osobní až vlezlý. Vrtá mi hlavou, co značí hausnumera u tvých komentářů - je to pořadí knihy v roce ? Nebo co?

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 09.08.2011 v 12:43

nightlybird: Čoveče ted na to taky koukam, na ty čísla u komentů pet-kyval a taky by mě to docela zajímalo. To za lomítkem bude určitě rok, ale to před asi datum nebude. Žeby nějaký pořadí? Ale podle jakýho klíče!

Pet-kyval: Honem vysvětlení.
A ty anomisssiný komenty jsou pecka! "je to hezká knížka" a ty dva palce jsou už jen třešnička na dortu

asam
asam 09.08.2011 v 12:53

p.anomiss - Děvče asi trpí nějakým komplexem či co. Chuděra.

Zlord Antiježíš
Zlord Antiježíš 09.08.2011 v 12:54

asam: Dej jí 10-15 let, ona z toho vyroste.
Zjistí že soutěživost je sice hezká, ale radost z ní může být pouze když se hraje fér, a ne když někdo onanuje nad tim jak přechcal vostatní.

Corehead
Corehead 09.08.2011 v 13:01

Taky jsem juknul na ty komentáře zde zmiňované slečny.Ta hliubka je šokující :-).Bohataá slovní zásoba,která se v jejích komentářích vyskytuje,je naprosto akademická,minimálně:-)).A ta shoda placů,fantazie.
No,to by stačilo.je to ubohý,podvod,nevím co ještě,ale to dojde každému,kdo se na ty komentáře podívá.Nechtěl bych být jejím učitelem a dát jí třeba 4 z diktátu :-).Ta pomsta by musela být strašná :-))).

Corehead
Corehead 09.08.2011 v 13:01

OPRAVA: má být ....ta hloubka... :-).

pet-kyval
pet-kyval 09.08.2011 v 13:16

nightbird / Metal Messiah: To nejsou žádná Akta-X. :D

Čísla mi pomáhají rychleji vyhledávat. Takže když je něco označeno třeba [080/11]: dozvím se, že jsem to četla v roce (2011) a byla to osmdesátá kniha toho roku. Dole v profilu a nebo u sebe na stole si pak najdu v seznamu knihu a vím, že to byl svazek Strach a chvění od Amélie Nothomb a že jsem to četla v rozpětí 08.08. 2011 – 08.08. 2011, že to byl ebook, atd… Každý úryvek mám při tom označen číslem. Mohla bych sice všechny údaje napsat přímo k jednotlivým pasážím, ale to by bylo zbytečné plýtvání papírem. :)

Baví mě prostě tvořit statistiky, mít možnost porovnávat různá období a vůbec mít v tom všem speciální (ne)pořádek. :D Velká záhada odhalena.

Mayanea
Mayanea 09.08.2011 v 18:52

pet-kyval: Tak to je hodno obdivu, myslím, že něco tak pořádného dělá málokdo! :-) Ne že bych si těch čísel v tvých komentářích nevšimla, ale ... tak tam prostě byly a uhodla jsem správně, že za tím vězí nějaký seznam.

pet-kyval
pet-kyval 09.08.2011 v 21:51

Mayanea: Kdyby jenom seznam... :)

zlovlk
zlovlk 10.08.2011 v 22:40

Bude se s tím podvodem něco dělat? Neříkám rovnou střílet, ale třeba napsat té slečně by nějaká Databází zplnomocněná osoba asi mohla. Třeba se chytne za čenich. Ne, že by mě její čin až tak pohoršoval, ale pokud na to strážci zdejších mravů nijak nezareagují, mohlo by to povzbudit i další existence k podobným snahám, a tím pádem i k celkovému rozhašení systému palců.

A když už jsme u toho, co paní Černucká a jejích šestnáct nicků? Nešlo by je třeba sloučit? Připadne mi jako škoda, že třeba Máchovi Cikáni jsou kvůli ní v tabulce nejhůře hodnocených knih - hodnotila dvakrát jako odpad a jednou jednohvězdičkově. A není to jediná kniha, kterou potopila...



Vložit příspěvek