Knihy, po kterých pátrám - poraďte


boboxx
boboxx 25.02.2019 v 16:34

Raksa.A - díky moc, pokusím se jí dohledat :-)

bulat
bulat 26.02.2019 v 20:50

Dobrý deň. Pátram po jednej nezvestnej knihe z môjho detstva. Čítal som ju dakedy v 80-tych rokoch, avšak jej rok zrodenia bude oveľa starší. Predtým ju mal totiž môj otec, takže odhadujem, že vyšla možno dakedy v 50-tych rokoch. Ak ma pamäť neklame, jej názov bol Statočný kováč, či tak nejak. Boli to gruzínske, či kaukazské rozprávky. Mnohé sa vyznačovali až hororovým nádychom, spomínam si, že pri čítaní niektorých z nich som sa i bál. Každopádne nič ani vzdialene podobné som predtým ani potom už nečítal. Kniha vyšla dávno a na nete som o nej nedokázal vypátrať absolútne nič. Ak by sa dakto zo starších slovenských čitateľov dokázal rozpomenúť na tento kúsok, budem nesmierne rád !

Koka
HANKA47
HANKA47 27.02.2019 v 09:30

HANKA47- SHÁNÍM KNIHU ZÁVOJ STRACHU, PROSÍM VÍ NĚKDO, KDE SE DÁ KOUPIT, DĚKUJI ČALKOVSKÁ

pohledvenkova
pohledvenkova 01.03.2019 v 11:01

Přeji hezký den. Hledám dětskou knihu, kterou jsem četl někdy v roce 1983. Bylo tam několik pohádek, mimo jiné v nich vystupovali obr Kobr a obr Bumburifex - každý v jiné pohádce. Jeden z nich měl skleněné nohy a hlavní hrdina - zřejmě malý chlapec - ho "odstranil" tím, že ho praštil malým kladívkem do nohou. Doufám, že nepletu dvě knihy dohromady. Děkuji.

tatjana1737
tatjana1737 01.03.2019 v 11:33

Pátrám po titulu knihy, kterou mi kdysi půjčoval kamarád. Kniha byla o rasové problematice - hlavní hrdina byl černoch sloužící v americké armádě. Tam se seznámil se zdravotní sestřičkou, také černoškou, se kterou měl mimomanželský poměr, ale nakonec se znovu zamiloval do své ženy. Víc si toho nepamatuju :-).


gaboo
gaboo 04.03.2019 v 11:08

Dobrý den,
prosím o pomoc s hledáním knihy. Kolem roku 2002 jsem četla knihu, kdy si nějaký američan (?) v den svých 40. narozenin (?) sepsal seznam asi 10 věcí, které chce v životě dokázat a zvládnout. Jedna z nich byla vylézt na Mt.McKinley, možná běžel Ironmana, na další si nevzpomenu. Dokázal byste mi někdo na základě těchto bídných indicií pomoct :-)? Děkuju.

bulat
bulat 04.03.2019 v 13:11

Koka (27.2.2019)
Ďakujem za Váš príspevok. Už sa mi podarilo vypátrať onú hľadanú knihu. Jej názov je Zázračný kováč a autorom je Vladimir Colin. Jedná sa o rumunské rozprávky a vo vydavateľstve Mladé letá vyšla v r. 1964. A súčane je důkazom o tom, aká ošidná je ľudská pamať. :-)

Koka
Koka 04.03.2019 v 13:33

bulat - ďakujem, ste jedným z mála, kto zareguje na tipy, vyslovené v tomto pátracom vlákne. A veľmi sa mi páči aj zmienka o klamlivosti našej pamäte: práve mnohé príspevky v tomto diskuznom vlákne sú zaujímavým dokladom, čo, aké - často nepodstatné - detaily, popletené mená postáv, podružné epizódy, grafické detaily obálky či ilustrácií čitateľom uviaznu v hlave, zatiaľ čo na základnú príbehovú linku alebo najväčší konflikt si vôbec nespomenú. Tiež som sa pri stretnutí s mnohými názvami kníh, o ktorých viem, že som ich zaiste čítala, pokúšala spomenúť si, o čom to bolo - bolo až kuriozné, aké čudné a nepodstatné útržky sa mi niekedy z pamäti podarilo vydolovať :=()

Nela82
Nela82 07.03.2019 v 19:55

Zdravím všechny, prosím o radu, přítel pořád pátrá po knize, kterou měli rodiče v knihovně. Měla to být detektivka a v té knize údajně byly i nějaké předměty ( zřejmě se týkající toho případu:-) Moc děkuji,pokud někdo bude vědět.

reader.007
reader.007 07.03.2019 v 21:26

Nela82: nevím jestli jsem nepřehlédla nějaký tvůj příspěvek, ale nebylo by víc indícií? Obávám se, že podle toho, že ji měli rodiče v knihovně a že to byla detektivka, se mnoho nepořídí...

Text příspěvku byl upraven 07.03.19 v 21:27

Nela82
Nela82 07.03.2019 v 22:18

No ta indicie byla,že v té knize údajně byl střep z rozbitého okna, nebo snad i umělé vlasy, tak nevím,sama si to nedovedu představit ????

Naias
Naias 08.03.2019 v 07:14

Nela82, tu nejaké predmety sú a je to staré. https://www.databazeknih.cz/knihy/policejni-spisy-pripad-roberta-prentice-390532

morfas
morfas 08.03.2019 v 09:55

Zdravím všechny. Prosím Vás, nevybavuje se někomu kniha horoskopů s humornými ilustracemi, kde je obrázek „žena býk“ a „muž kozoroh“, kdy žena býk sedí na kozorohovi, drží ho za opratě a snaží se ho zkrotit? Díky za odpověď.

Nela82
Nela82 09.03.2019 v 14:25

Naias , děkuji moc!!! je to prý přesně ta kniha!!

Text příspěvku byl upraven 09.03.19 v 14:25

KLHannah
KLHannah 10.03.2019 v 19:56

Zdravím,

už nějakou dobu pátrám po knize, ze které byl úryvek v čítance cca v 5. třídě, ale mohla to být i jiná třída. V příběhu šlo o dva chlapce, jeden z nich patrně přibylý k řemeslníkovi a řemeslníkův syn. Oběma chlapcům muž ukázal drahé kameny, opracované i surové a pak je zase schoval a chlapci měli co nejlépe popsat, co viděli. První z chlapců toho moc neřekl, za to řemeslníkův syn uměl kameny popsat do nejmenších detailů, druhy kamenů i drobné nápisy na nich... První chlapec byl tak poučen, že musí být více všímavý a co vše se dá naučit. Myslím, že se to odehrávalo někde v orientu nebo v poušti. A patrně šlo o počáteční řevnivost obou chlapců. Lituji, že jsem si tenkrát nezapsala o jakou knihu jde. Moc děkuji za tipy :) Hanka

BooksMan
BooksMan 18.03.2019 v 10:48

Zdravím, rád bych si půjčil knihu o filmu ale potřebuji někoho kdo by znal název který si nepamatuji. Jde o publikaci vydanou někdy mezi 2013 - 2016 je poměrně obsáhlá a je to o filmových scénářích z Hollywoodu které se nikdy nedočkali zfilmování z různých důvodů. Věděl by někdo?

Koka
Koka 18.03.2019 v 14:30

BooksMan - tu konkrétní knihu neznám, ale již několik let tady pořizuji seznam všech knih, které se nějak zabývají filmem. Možná, že v tomto zúženém výběru byste ji tedy spíše našel:
https://www.databazeknih.cz/seznamy/koka-36136/film-filmovani-filmari-601

Naias
BooksMan
BooksMan 22.03.2019 v 10:42

Naias, ano to je ono. děkuji mnohokrát.

Anchie
Anchie 22.03.2019 v 15:41

Ahoj, marně pátrám po knize, kterou jsem četla v dětství. Na 90% je to původně polská knížka pro dívky vydaná v rozpětí 60. - 80.léta. Z děje si pamatuju akorát, že hlavní hrdinka měla tak trochu cáklou rodinu a utíkala před nimi do jakési prosklené věžičky (?) co měli na domě, kde dokonce jednou trucuje zamčená asi týden. Tak kdyby náhodou někdo veděl.... :-)

Dharter
Dharter 27.03.2019 v 13:30

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Nelly
Nelly 29.03.2019 v 09:24

V jedné skupině na facebooku jsem našla dotaz na knížku. Bohužel nikdo tazatelce neporadil, ale protože by mě zajímalo o jakou knížku jde, obracím se na vás. Knížka o dívce Haně, které byli rodiče zatčení za schvalování atentátu na Heydricha. Ona byla poté se sestřičkou odvezena do dětského domova, zde se setkala se svým bratrancem Bořkem. Po čase byla adoptována do německé rodiny lékárníka. Tam byla do konce války a kde jí Bořek s pomocí Červeného kříže našel a vrátil domů.Doma už žil jen starý dědeček. Nevíte o jakou knihu jde?

babicka_amalka
babicka_amalka 29.03.2019 v 10:47

Dharter: Včelí královna?
https://www.databazeknih.cz/knihy/vceli-kralovna-308345

Text příspěvku byl upraven 29.03.19 v 10:48

Lucissia
Lucissia 03.04.2019 v 19:16

Kdysi jsem viděla film Kolonie a dnes jsem se dozvěděla, že je to snad i kniha. Ale nemůžu nic najít. Nevíte prosím, jaká kniha je o kolonii Dignidad?



Vložit příspěvek