Obecně o Čtenářské výzvě 2019


Maanna
Maanna 11.04.2019 v 12:03

Pěkné je také
Bylo nás pět
- Kniha, která obdržela cenu Magnesia Litera
- Kniha od autora z žebříčku 100 nejoblíbenějších autorů
- Kniha psaná formou deníku
- kniha napsaná nebo inspirovaná skutečností :-)

Maanna
Maanna 11.04.2019 v 12:04

Lanka.Vílka - Ono To jako "oblíbená kniha tvého dětství" je také trochu na pováženou...

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 11.04.2019 v 12:12

Maanna: já jsem byla poprděná a i svého prvního Kinga ve dvanácti (Carrie) jsem se bála jako prase. Takže pokud je To někoho oblíbená kniha z dětství, tak je to fakt borec a přeju mu T(t)o ;)

Ajrad1981
Ajrad1981 17.04.2019 v 09:00

Právě jsem zjistila, že Tatérka vyšla v roce 2019 a že Alison Belsham je současná česká autorka. :-)

Maanna
Maanna 17.04.2019 v 11:02

Ajrad1981: A to ještě nevíte, že Božena Němcová získala Nobelovu cenu (viz. řazení díla Babička...

Ajrad1981
Ajrad1981 17.04.2019 v 11:06

Maanna: No nazdar, mám větší mezery ve vzdělání, než jsem čekala! Měla bych se nad sebou zamyslet. :-D :-D


Maanna
Maanna 17.04.2019 v 15:20

A ještě si nemohu odpustit dodat do přehledu zajímavě řazených knih Kytici. Ta je totiž mimo jiné:
- Kniha, která má v názvu kalendářní měsíc (takže 10. kytice se těším na shledanou...)
- Kniha, ve které hraje důležitou roli hudební nástroj
- Kniha, podle níž byl natočen seriál
- Kniha, jejíž děj se odehrává v Praze (to bude asi to tělíčko bez hlavičky a hlavička bez těla nalezené na prahu...)
- Kniha odehrávající se v budoucnosti
- Kniha povídek (rozlišit prózu a báseň, to dá zabrat)
- Kniha napsaná nebo inspirovaná skutečností (jo, všichni ti vodníci, polednice a umrlci...)

Petass
Petass 17.04.2019 v 20:24

Maanna: Díky! Takhle jsem se dlouho nezasmála... Kytice je top!

4apolena
4apolena 18.04.2019 v 08:32

Maanna - a nemyslel dotyčný tím seriálem podle Kytice detektivku Vodník s Klárou Melíškovou:)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 18.04.2019 v 08:47

4apolena: pokud ano, tak je to ještě smutnější :(
Spíš je to varianta, kdy někdo neví rozdíl mezi filmem a seriálem. Prostě adaptace a do jakého formátu, je jedno. Protože když je u seriálu tří dílna knižní série sfilmovaná do třech filmů (ani ne miniserie, prostě tři knihy, tři filmy), tak věřím všemu. Kytici taky sfilmovali, ne? Do filmu, ne seriálu, ale to je tady evidentně buřt ;)

LooneyCZ
LooneyCZ 18.04.2019 v 09:48

Maana: Jo, tak Kytice je taky hezká :-D Fakt někdy nestačím žasnout... Jen bych se možná zastala těch uživatelů, co tvrdí, že Kytice má v názvu kalendářní měsíc. Ono totiž existuje vydání, kde je Kytice dohromady s Májem (https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/maj-kytice-162097) a někdo možná neoznačil správné vydání. Na druhou stranu, když může být Malý princ knihou s číslovkou v názvu, možná může být kytice dokonce i zvířátko ;)

Maanna
Maanna 18.04.2019 v 13:23

LooneyCZ: Knihou s číslovkou v názvu je údajně i Egypťan Sinuhet...

InaPražáková
InaPražáková 18.04.2019 v 15:10

No, Sinuhet má podtitul, u některých vydání zde zapsaný i do názvu, viz https://www.databazeknih.cz/dalsi-vydani/egyptan-sinuhet-patnact-knih-ze-zivota-lekare-sinuheta-ii-dil-131757. Tam číslovka je. Stejně tak Tatérka vyšla na Slovensku poprvé letos - diskuse, zda vydání překladových knih zadání odpovídají nebo ne, jsou tu každý rok a k jednotnému výkladu se nedošlo. Bylo nás pět opravdu je kniha inspirovaná skutečností, Poláčkovými vzpomínkami na dětství. Zařazení je to volné, ale platné. Třeba u dětského čtenáře myslím i logické.
Já si plním tak, abych neměla pochyby, a taky u některých knih zvedám obočí, ale zastávám se těch, kteří mají volnější výklad, občas je dobré zapátrat, jestli je skutečně čemu se vysmát. (Ostatně kolik čtenářů si do letošního bodu "kniha o oblíbeném místě" zařadí naučnou literaturu? Beletrie odehrávající se na určitém místě už je taky volný výklad, a podle mě mnohem volnější než výše zmíněné.)

Noonian
Noonian 20.04.2019 v 21:44

Nechci být za kverulanta, ale spousta knih, které si lidi zařadí do přečtených podle mého nesplňuje zadání, viz. např Na cestě od Kerouacka, Sedm let v Tibetu, Cesta kolem světa za osmdesát dní, nejsou cestopisy ani omylem... V kategorii Kniha, která obdržela Man-bookerovu cenu se to knihami, co nikdy tuhle cenu nedostaly, jen hemží. Já chápu, že Čtenářská výzva je o něčem jiném, ale i tak tohle asi nepochopím, proč tohle tím pádem dělají...

čtenářkax
čtenářkax 23.04.2019 v 14:01

Zdravím. Můžu zařadit do výzvy knihu kterou už jsem četla pár roků zpátky? Mám ji zařazenou v prečtenych, ale teď ji čtu podruhé? Děkuju za odpověď.

Maanna
Maanna 23.04.2019 v 14:49

to čtenářkax: Můžete v zásadě cokoliv:-) Pokud knihu čtete znovu, nevidím v tom problém, i když osobně beru výzvu jako možnost přečíst něco nového. Ale ve vašem postupu rozhodně neshledávám nic nečestného a nepoctivého:-).

Lexand
Lexand 24.04.2019 v 13:50

To čtenářkax, to Maana: V prvním ročníku byla ve Výzvě oblíbená kniha z dětství. Ke splnění se tudíž musela přečíst opakovaně.

VictorT.
VictorT. 10.05.2019 v 11:37

Dúfam, že keď je vo výzve napísané "Kniha autora jehož jméno i příjmení začíná na stejné písmeno" v pohode sú aj "autorky". Vďaka za odpoveď, priatelia.

Twinny
Twinny 10.05.2019 v 11:43

Podle mě jo

KnihomolkaEva
KnihomolkaEva 10.05.2019 v 14:45

VictorT.: Určitě.

VictorT.
VictorT. 10.05.2019 v 14:50

Ďakujem za odpovede a utvrdenie. Krásny deň!

Monika_cz
Monika_cz 16.05.2019 v 11:05

Ahoj, nevíte kam bych mohla zařadit knihu Hra o trůny? Když seriál končí, tak si jí konečně mohu přečíst a nevím do jaké kategorie ji zařadit :-) Díky

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.05.2019 v 11:08

Monika_cz: hmm, asi jenom k autor více než 20 knih...
Nebo teoreticky, která zaujla obálkou. Pokud máte vydání od Arga, které má obálky hezké. Na ty ostatní škoda slov :(

Text příspěvku byl upraven 16.05.19 v 11:10

Monika_cz
Monika_cz 16.05.2019 v 11:17

Lenka.Vílka: tohle mě taky napadlo, ale mám právě tyhle obě plné, zkusí jedině popřeházet, díky moc :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 16.05.2019 v 11:22

Minika_cz: obávám se, že jinam to neukecáte :( ale kategie víc než 20 je snadná. To půjde nějak prohodit :)

Text příspěvku byl upraven 16.05.19 v 11:23



Vložit příspěvek