Obecně o Čtenářské výzvě 2019


Hana H.
Hana H. 26.08.2019 v 21:09

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Pavla79
Pavla79 27.08.2019 v 17:11

@Hana H. Účastním se první výzvy, takže nemohu soudit stupňující se křečovitost, ale ráda bych se zastala knihy, která se odehrává v Ostravě. Díky tomu jsem objevila další sympatickou českou spisovatelku a Dům číslo 6 se mi velmi líbil. Podotýkám, že nejsem z Moravskoslezského kraje. ;) Jak už tu někdo psal výše.... Nesoudit, nekritizovat... Sto témat, sto chutí... Všem krásné čtení. :)

hannah2000
hannah2000 27.08.2019 v 17:55

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Ajrad1981
Ajrad1981 28.08.2019 v 08:41

Hana H.: Jaká témata se neustále opakují? Jen jedno - kniha vydaná v roce konání výzvy. A tohle téma se každoročně opakuje i v Popsugar reading challenge, kterou tady zmiňujete. A co je špatného na tom, že se v tématech inspirujeme na Goodreads?
Plním výzvu tady a sleduji i Posugar reading challenge a Aroud the year in 52 books a neustále mě nějaké téma dokáže překvapit. A naučila jsem se je nehodnotit, jestli je to téma špatné nebo dobré. Dají se rozdělit maximálně na témata, u kterých vás okamžitě napadne deset vhodných knih, a na témata, u kterých si musíte trochu víc lámat hlavu a hledat. Ale o tom to je, ne? O objevování.

ajasin
ajasin 28.08.2019 v 11:42

Přesně tak. O objevování. Já jsem velký fanda výzvy a letošní už mám nějakou dobu splněnou. Těším se na nová témata pro rok 2020 jak malá holka. Prostě mě to baví.

Rybaříček
Rybaříček 28.08.2019 v 11:45

Ajrad1981
Hlavně se ještě opakuje město, což je asi nejhorší, protože je jen málo knih, kde seženete informaci v jakém se děj odehrává a málo čtenářů baví asi číst různé průvodce po městech a když už se nějaká kniha najde, tak je v knihovnách kvůli ČV jí problém sehnat - tím tedy myslím hlavně letošní Ostravu.

Text příspěvku byl upraven 28.08.19 v 11:49


Ajrad1981
Ajrad1981 28.08.2019 v 12:41

Rybaříček:
Město se neopakuje, pokaždé je jiné. :-) To by se taky dalo říct, že se opakuje téma, kdy má mít kniha něco konkrétního v názvu nebo kdy vyhrála nějakou cenu.
A proto jsou tady diskuze, abychom si navzájem radili, zejména v takových případech, jako je kniha odehrávající se v Ostravě. Netvrdím, že jsem zrovna z tohoto odvázaná, nepřijde mi, že by toho na výběr bylo nějak moc. Po Praze a Brně bych očekávala tak ještě Bratislavu a možná Košice a konec, aspoň co se českých a slovenských měst týče..

Rybaříček
Rybaříček 28.08.2019 v 14:09

Arjad1981
Ano, ale k vzhledem dostupnosti informací to vyjde na stejno, k ostatním tématům informace seženete spíš i víc knih. Já se zase naopak obávám, že pak budou následovat krajská, okresní... Vyhledávání mě taky baví, ale musí taky být kde čerpat a sedět několik dní na internetu a vyhledávat a pak ještě případně shánět, na to už nemám doopravdy čas ani náladu. ;-)

hannah2000
hannah2000 28.08.2019 v 17:03

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lexand
Lexand 29.08.2019 v 10:12

Problém měst bych vyřešil následovně: jako další variantu téhož bych pro příští rok zvolil "knihu, která se odehrává v jižních Čechách". Těch je totiž dost. Pak asi "na Moravě", v "severních Čechách" a dál by se případně vidělo. Ale kdo jsem já, abych Danovi radil, že? :)

hannah2000
hannah2000 29.08.2019 v 10:31

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Ainyska
Ainyska 29.08.2019 v 22:42

Mě se líbí, že je ČV v daném roce různorodá, ale také vnímám, že se některá témata každý rok opakují (města, roky, apod.). Jenže na druhou stranu, co chcete pořád vymýšlet za témata, aby to nebyly totální hovadiny a čtenáře to spíš neodradilo?

V minulých letech dokonce byla stránka, kde jsme psali své návrhy témat (myslím, že to byla tahle ČV). Napsala jsem jich tuším pět. Ani jedno se ve výzvě tehdy neobjevilo. Chápu to. ČV musí zůstat více méně neutrální a to je podle mne ten kámen úrazu. Musí se vymyslet různorodá témata, která mají široký rozsah a každý si tam najde to své. Musí zaujmout co možná nejvíce lidí. A to není jednoduché vymyslet. Každopádně nikdo nikoho nenutí výzvu dokončit, i když ruku na srdce, ten červík v hlavě bude hlodat tak dlouho, dokud výzva nezezelená (tedy v posledních letech).

Vždycky se najde někdo, kdo bude nadávat na dané téma a naopak někdo, kdo jej bude obhajovat, o tom to je, vyjádřit svůj názor. Tak jak jsem psala už výše, sto lidí sto chutí. Každopádně buďme rádi, že nějaká ČV je, konkrétně mojí maličkosti rozšířila obzory. A dokonce jsem se letos rozhodla, že pokud bude ČV i příští rok, udělám si jí ještě těžší
(například všechny knihy nad 300/400/500 stran, jen zahraniční/český autor a podobně).

Text příspěvku byl upraven 07.03.21 v 12:59

Kamcule1
Kamcule1 31.08.2019 v 06:50

Mam rada ctenarskou vyzvu, je to pro me vzdycky osobni soutez a zaroven inspirace, co si precist. Zatim se mi dari se prekonavat, letos jsem dokoncila dokonce v kvetnu. Jasne, ze vsechna temata nesedi kazdemu, ale i o tom to je, zkusit neco jineho, ostatne nikdo nas nenuti vse splnit. Uz se nemuzu dockat CV 2020 a toho, jak budu hledat vhodne knihy.

Mam take dotaz na Dana, neslo by udelat, aby si ctenar mohl k jednotlivym tematum priznat vice knih nez jednu? Jak v palnovani (zasedlou), tak pak i v prectenych?

LuckyZ
LuckyZ 20.09.2019 v 14:19

Konečně jsem z knihovny dostala rezervované knihy, tak se chci pustit do čtení, které mi poslední dobou dělá problém. Vybrala jsem si Na frontu přes gulag jako knihu vydanou v roce 2019 dle Databáze, ale v knize je vydání 2018,asi Teda konec,ale stejně. Navíc předtím byla kniha asi v trochu jiné podobě vydaná už v roce 2007...tak teď nevím jestli číst.

InaPražáková
InaPražáková 20.09.2019 v 14:50

LuckyZ: Podle Národní knihovny je rok vydání 2018, tím, že šla kniha do prodeje na začátku ledna, se to asi zmátlo. Zadání Výzvy kniha podle mě (především proto, že je to druhé vydání) neodpovídá, ale třeba tam najdete jiné téma, a i kdyby ne, vypadá to jako dobré čtení, určitě to nebude ztráta času.

Ainyska
Ainyska 20.09.2019 v 15:52

Lucky Z: nejlepší je přečíst si dílo českého autora, u toho máte jistotu roku vydání :)

Ziriath
Ziriath 22.09.2019 v 21:06

Podle mě je zbytečná výzva Kniha, která má lichý počet stran. Jednak to ani není pořádná výzva, tohle je strašně snadný splnit - tedy pokud čtete fyzické knihy. A také se počet potisknutých a číslovaných stran v různých vydáních téže knihy může měnit. Pominu, že každý list v knize musí mít dvě strany už jen z podstaty prostorových zákonitostí, ty nečíslovaný se hádám nepočítaj.

Text příspěvku byl upraven 22.09.19 v 21:13

Lexand
Lexand 23.09.2019 v 11:03

Ziriath Jo, tahle kategorie byl vážně trochu úlet. Zařadil jsem si tam Pražské jaro, protože jsem jej našel v tipech a stejně jsem si jej chtěl přečíst. Ale stránky jsem nepočítal.

Noctua8
Noctua8 23.09.2019 v 19:30

Na druhou stranu, je to dobrá uniková strategie, dostat do výzvy i knihu, která se prostě nikam jinam nehodí.... Mimochodem, já jsem docela dlouhou dobu hledala knihu, kterou si chci přečíst, a která má lichý počet stran. Všechny, které jsem vzala do ruky, měly jako naschvál sudý počet stran.
Brala jsem počet stran, kde končil "příběh". Bez doslovu, obsahu, tyráže...

Text příspěvku byl upraven 23.09.19 v 19:38

Stanas513
Stanas513 24.09.2019 v 10:50

@Ainyska - úplně s Vámi souhlasím. Vymýšlet stále nová témata pro výzvu není asi žádný med. Ten dotyčný (Dan?) musí mít hodně rozšířené obzory a hodně dobrou paměť. Mě osobně by vůbec nevadilo, kdyby se několik stejných témat objevovalo každý rok (mohli bychom být připraveni předem a nemuseli bychom strávit tolik času hledáním té správné knihy). Kdybych mohla já navrhnout nějaká témata, určitě bych dala životopis nějaké známé osobnosti (protože to nečtu, ale chtěla bych...:-) a tady bych byla "donucena") , potom by to mohla být nějaká populárně naučná literatura, líbí se mi i téma z určitého města, případně kraje. V každém případě Čtenářská výzva je opravdu VÝZVA zavítat i do neznámých vod a záleží na každém, jak kdo k tomu přistoupí.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 24.09.2019 v 10:55

Stanas513: uživatelé téma navrhovali. Co tedy vymymsleli v zámku a co v podzámčí je nejasné...
A jelikož jsou témata známá někdy už od podzimu, je to až až času na vymýšlení něčeho. Minulý týden jsem si koupila knihu a hele, vona sedí do bodu! Usmála jsem se a ok. Vážně jsem to nehrotila půl roku zpátky ;)

Ainyska
Ainyska 24.09.2019 v 16:28

Ano, témata do výzvy se objevovala postupně dávno předtím, než byla oficiálně zahájena. Takže času dostatek. Na druhou stranu jsem měla problém v momentě, kdy jsem si vybrala knihu do výzvy, ale vážně bojovala s tím, nepřečíst ji hned. Nikdo nikoho nenutí výzvu plnit, má to být zábava, ale stejně polovina bude remcat. Mě to osobně nevadí, protože diskuze, které se tu pak strhnou, jsou docela výživné a já se bavím. Úsměv mě přejde v momentě, kdy se někteří uživatelé do sebe pustí kvůli totálním blbostem, nebo začnou prosazovat svůj názor a nerespektuji ostatní. Zatím o nové výzvě nepadla zmínka, tak snad bude. :)

Text příspěvku byl upraven 07.03.21 v 13:05

Ainyska
Ainyska 24.09.2019 v 16:35

Noctua8: Taky jsem se nad tím pozastavila, protože z logiky věci to prostě nedává smysl. Papírová kniha musí mít vždy sudý počet stran, každý list papíru má dvě strany. Jediné knihy, které přicházejí v úvahu jsou elektronické, ale těm se vyhýbám, takže jsem zvolila stejnou taktiku jako Vy, podle mě to tak udělalo 99% uživatelů. ;)

LooneyCZ
LooneyCZ 24.09.2019 v 19:23

Ainyska: Na téma lichých stran se hodně diskutovalo přímo v diskuzi k tomuto bodu výzvy. Je tam myslím i odkaz na to, jakým způsobem to knihovníci počítají např. s ohledem na tiráž nebo přílohy. Kniha logicky musí mít sudý počet stran, ale ne všechny se vlastně počítají ;) Takže to téma nakonec smysl dává :)

Ainyska
Ainyska 24.09.2019 v 20:28

LooneyCZ: Díky za objasnění, diskuzi jsem nestudovala a knihovnice nejsem. Co já vím, tak se nepočítají tvrdé stránky, jinak vše ostatní ano. Nevěděla jsem, že se to počítá ještě jinak. No až budu mít čas, tak si k tomu něco najdu. :)



Vložit příspěvek