18.) kniha, která získala Man-Bookerovu cenu


pavel9410
Dani25
Dani25 27.11.2018 v 14:01

https://1url.cz/2MIYg

Text příspěvku byl upraven 03.08.19 v 14:22

Dani25
Kerberos
Kerberos 16.12.2018 v 17:36

Příběh služebnice,Na Chesilské pláži,Atlas mraků,Schindlerův seznam,Malíř pomíjivého světa,Satanské verše,Anglický pacient.

Katelf
Katelf 27.12.2018 v 21:17

@el.peee tak to je super, že lze použít oba....já Vegetariánku použiji jako knihu od asijského autora

LooneyCZ
LooneyCZ 30.12.2018 v 11:51

Já letos četla Amsterdam od Iana McEwana, teď jsem si uvědomila, že ta kniha splňuje toto téma. Nebylo to úplně špatné, ale kvůli výzvě knihu znovu číst nebudu. Nicméně je to krátké, zápletka zajímavá, docela dobře se to četlo.


Kamcatak
Kamcatak 30.12.2018 v 18:31

Kerberos.. Nebyly některé z těchto knih jen v užším výběru, ale ocenění nezískaly? Jako Atlas mraků a Příběh služebnice?

Text příspěvku byl upraven 30.12.18 v 18:31

Dan
666
666 03.01.2019 v 22:17

Lincoln v bardu

Vilma232
Vilma232 11.01.2019 v 14:11

https://www.databazeknih.cz/knihy/paddy-clarke-cha-cha-cha-187499
Přečtěte si. Chtěla jsem si ji původně zařadit do této kategorie, ale zjistila jsem, že píšu teprve druhý komentář, tak jsem ji dala do bodu 9.

Nikolaoss
Nikolaoss 13.01.2019 v 17:07

Já jsem třeba zrovna teď začala číst Wolf Hall a docela mě to chytlo, tak jsem koukala na medailon autora a ejhle! Sedla mi zrovna do tématu, na který jsem ještě knihu neměla - tedy do tohohle. Miluju náhody.

Arsi
Arsi 20.01.2019 v 13:11

Chystám se na knihu Chtělo by to nový jména od NoViolet Bulawayo
https://www.databazeknih.cz/knihy/chtelo-by-to-novy-jmena-235802

babicka_amalka
babicka_amalka 20.01.2019 v 23:31

tak jsem se dívala do žebříčku knih, zařazených k tomuto tématu - a nechápu, jak tam mohou figurovat knihy, které ji nikdy nezískaly (např. Zlodějka, Pán much, Příběh služebnice, Atlas mraků, Skleněný pokoj, Malý život, Pokání, Chtělo by to nový jména, Všichni jsme z toho úplně na větvi, Špulka modré nitě, Svět je malý, Neopouštěj mě, Malý vetřelec, Doplavat domů); a dokonce x-krát čtené...to se nikdo ze čtenářů ani nenamáhal ověřit si, jestli tam daná kniha patří? a jen tupě kopírují?
zadání znělo: "Kniha, která OBDRŽELA Man-bookerovu cenu", nikoli jen byla nominována;
a 14 z celkově 50 uvedených v žebříčku toto zadání nesplňuje a mělo by tedy být ze žebříčku vyřazeno;

vladimir8817
vladimir8817 23.01.2019 v 14:43

babicka_amalka

sdílím s Vámi tento názor.... díval jsem se a říkal si: to jsou fakt lidi tak blbý, že si nedokážou vygooglit seznam vítězných knih, které ji obdrželi a ne jen pouhou nominaci

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.01.2019 v 14:45

Vladimir8817: ani googlit se nemusí. Na databázi ten seznam je. Společně s výsledky dalších ocenění. Několikrát sem byl i odkaz vkládaný. Dokonce i majitelem webu... :( :( :(

vladimir8817
Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.01.2019 v 15:15

Vladimir8817: držím palec a snad to k něčemu bude. Na to že má diskuse jenom dvě stránky (z toho dva odkazy na první, a teď už s tím vaším dva na druhé), je tady dost zvláštních dotazů a v tabulce dost zvláštností ;)

Text příspěvku byl upraven 23.01.19 v 15:15

babicka_amalka
babicka_amalka 23.01.2019 v 17:33

vladimit8817: já se jen obávám, že všechny snahy jsou úplně marné; stačí se podívat i na jiné body výzvy - černobílou obálkou počínaje a oxymórem NEkonče...;
a zvlášť zarážející je to na fóru čtenářském, kde by člověk předpokládal alespoň elementární schopnost čtenáře porozumět psanému textu;

malpet
malpet 24.01.2019 v 08:14

Ahoj, vzhledem k tomu, že těžko budu v knihovně namátkou hledat knihu, která získala Man-Bookerovu cenu, nechal jsem se inspirovat tady na Databázi, kde je jako kniha oceněná touto cenou uveden Malý vetelec a Zlodějka od Sarah Watersové. Uvěřil jsem tomu a s chutí přečetl krásný trochu tajený román Malý vetřelec. Jaké ale bylo moje překvapení, když jsem se po přečtení kouknul do Wikipedie a zjistil, že autorka byla za tyto knihy na cenu pouze nominovaná, tedy jí ani jedna z nich nezískala! Nijak mi to nevadí protože kniha za přečtení opravdu stála, a nakonec , hodí se mi do jiného bodu výzvy - kniha autorky s mužskou hlavní postavou, ale přiznám se, trochu mně ta nepřesnost zamrzela. Příště už si budu raději všechno ověřovat :-)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 24.01.2019 v 09:23

Malpet: vaše zkoušenost mě mrzí, ale zároveň hezky ukazuje vedlejší účinky žebříčku.
Kdo se párkrát ocitl v diskusi u témat moc dobře ví, že v žebříčkach jsou kolikrát solidní voloviny. Ale kdo jde náhodou kolem, uvěří tomu.
Ale toto zase ukazuje, jak lidé neví, jak je obsah databáze komplexní a obsahuje seznam vítězů této ceny, a dalších cen. Proto hledají na wiki a potom svým špatným výběrem matou ostatní.
Omlouvám se, ale tuhle otázku musím položit. Kdo je na tom hůř? Ten, kdo si nezkontroluje informace a potom radí ostatní? Nebo ten, kdo si nechá poradit od ostatních, ale zároveň si to sám nezkontroluje?
Mimochodem, každá cena, která je dána knize, ze zobrazí v záložce zajímavosti. Čili, každý, kdo čte knihu v domnění, že cenu dostala, si může lehce ověřit (pokud se nepodiva do seznamu na databázi), že ji nedostala.
Ano, vás příběh je smutný a já teď budu krutá. Ohledně ověřování informáci, jste na tom úplně stejně jako ti, kdo to tam blbě klikal před vámi. Jelikož je výzva dobrovolná, nikdo ji nekontroluje. Já bych si nikdy nevybrala knihu z žebříčku bez toho, abych si ověřila realitu. Takže poučení to pro vás má. To je dobře.

Kamcatak
Kamcatak 24.01.2019 v 13:00

Ano, také jsem si těchto nesrovnalostí všimla a upozorňovala na ně.
Bohužel jsem zjistila i chyby v minulých ročnících, které už ale nemůžou být způsobené ani tou "blbostí" účastníka výzvy, ale už úplnou ignorací.
Díky nové funkci na databázi "statistiky výzev" jsem si všimla, že někdo zařadil knihu s daleko méně než 400 stranami do tématu "kniha, která má více než 400 stran" a podobně.. Tak to už pak asi některým lidem je úplně jedno, co tam šoupnou a prostě jen tam něco naklikají, aby jim profil ukazoval 100%? Jinak nevím :(
Není to soutěž, tak se asi slovní spojení "není to fér" ani nedá použít, ale i tak mě to z nějakého důvodu štve..

Text příspěvku byl upraven 24.01.19 v 13:00

malpet
malpet 25.01.2019 v 10:32

lenka.Vílka: Ano vím, je to především moje chyba, že jsem si to neověřil, ale na druhou stranu jsem se tak dostal ke knize, která mně nadchla a přinutila číst každou volnou minutku, protože Malý Vetřelec za to opravdu stojí, člověku ten pomalu plynoucí děj nedá vydechnout a udržuje v napětí do poslední stránky...
Při jejím výběru jsem se inspiroval od knih vložených do diskuse i žebříčku přečtených knih výzvy, nakonec i zde na Databázi je odkaz na knihy, které cenu obdržely: https://www.databazeknih.cz/literarni-ceny/man-booker-prize-10
zde je v roce 2006 uvedená autorka Malého Vetřelce S. Watersová, ale ta jí podle wikipedie opět nezískala. Nevím kde se ty chyby berou, možná lidi mate, že porota vybírá do užšího výběru každý rok 6 knih, ze kterých pak vzejde vítěz. V tom případě by byl i Malý Vetřelec v pořádku. Koukal jsem ale, že je tady k tomuto tématu mohutná diskuse, takže už to nebudu nijak dál rozmazávat :-) nezbývá než vybrat knihu ze seznamu na Wikipedii.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.01.2019 v 10:42

Malpet: teď mě napadlo, proč u toho Malého vetřelce mohlo vzniknout nedorozumění. Má ji za jinou knihu z roku 2006....
Pokud by téma bylo jako loni "od autora, který získal...", ale letos to musí být konkrétní kniha, za kterou to získal...
Ale tak jako tak se vám kniha líbila, ne? A to je za mě hlavní :)

malpet
malpet 25.01.2019 v 11:01

Lenka.Vílka: no a už jsme zase u toho :-) S. Watersová v roce 2006 cenu nezískala, byla jen nominovaná za Noční hlídku. Získala ji ten rok K. Desai. Nakonec jsem našel na Wikipedioi tento odkaz, kde (jestli tomu dobře rozumím) je v každém roce uveden seznam nominovaných a žlutě podbarvený autor je vítěz toho roku: https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_dr%C5%BEitel%C5%AF_liter%C3%A1rn%C3%AD_Man_Bookerovy_ceny
tahle tabulka by tedy měla být asi definitivně potvrzující, kdo cenu získal a kdo ne, co na to říkáte?

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 25.01.2019 v 11:08

Malpet: v tom případě beru všechno zpět a doufám, že si v tom databáze udělá pořádek, než bude něco vyhlašovat. Když už má pod popisem ceny odkaz na wiki.
Já tedy žádnou knihu z téhle kategorie ve výzvě mít nebudu, takže jsem ty seznamy nezkoumala :(

Text příspěvku byl upraven 25.01.19 v 11:18



Vložit příspěvek