Technické potíže?


Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.09.2021 v 07:17

Siena: jako kdybyste to tady četla poprvé, že? Měsíčně vyjde kolik kuchařek z netu za litr, a mohou tady být, byť nemají isbn. A kolik vyjde měsíčně knih s pevnou vazbou, ale handicapem issn, a nemohou tady být? A tvrdit, že issn patří jenom periodikum, čili časopisum, protože periodikum, to je myslím i pod vaší úroveň. Nedělejte ze sebe hloupou, stačí že to děláte z ostatních...

Text příspěvku byl upraven 14.09.21 v 07:34

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.09.2021 v 07:18

PanPredseda: vzal jste mi to z rozepsaného příspěvku :D
Takže tedy:
Jenom by mě zajímalo, co tady teda lidi čtou. Dva dny zpátky čtu, že stejně nečtou divadelní hry, tak by se měly smazat. Dneska tady čtu, že starší knihy bez isbn stejně nikdo nečte, tak by se měly smazat. Tak co tedy lidi čtou, ať víme, co tady podle některých uživatelů může tedy zůstat ;)

PanPredseda
PanPredseda 14.09.2021 v 07:18

Lenko, nenech prchlivost cloumat Tvým pravopisem. (kdybyste)
edit: Sám jsem tam měl překlep. :-D

Text příspěvku byl upraven 14.09.21 v 07:19

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.09.2021 v 07:23

PanPredseda: a kde přesně to je? Se mi to nechce hledat :D hrnek s kafem ještě není na dně :( Ale je pravda, že nejlepší perly jsou tady k dostání po ránu. Ano, píšu to s vědomím, že předchozí věta může být použita proti mě. Ale na gramatiku moc nehraju :(
Update: ty kráso, mám to! :D :D :D

Text příspěvku byl upraven 14.09.21 v 07:27

PanPredseda
PanPredseda 14.09.2021 v 07:34

Ad. L.V.:
"Siena: jako kdyby jste..."
Nedávno jsem tu přidával knížky od Našeho vojska (které siena nemá ráda), ovšem z dob dávno minulých (vadilo by sieně tehdy?), které nemají ani ISBN, ani starší kód tématické skupiny, ale ještě jiné alfanumerické označení, které nešlo vložit jako ISBN.
Pár knížek, které jsem tehdy přidal, považuji za užitečné i dnes. Ovšem větší část jsou komunistické bláboly... Tak nevím, jestli je lidi budou číst.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.09.2021 v 08:34

Ať nešpiním vlákno, přenesla bych to sem:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/volna-diskuze-5/otazky-5403/str-9#new


siena
siena 14.09.2021 v 08:46

Lenka.Vílka, právě proto, že to nečtu poprvé! Právě proto jsem si dovolila po ránu zavtipkovat, být mírně ironická... jako odezvu na množící příspěvky, jak je někdo vyčůraný, jak někdo nechápe to či ono, tedy to či ono, co je zase pod vaší rozlišovací úroveň. Co to je ISSN, jeho definici, lze snadno nalézt na internetu...

A PanPředseda, jak jsem napsala, na své diskuze tu máte mnoho jiných, mnohem vhodnějších... A jednu nevyžádanou radu, když už podobné trousíte sám... řekla bych, že je uživatelům celkem jasné, co jsem měla na mysli, svými poznámkami směrem k vydavatelství Naše vojsko, k jeho dnešním vlastníkům... ale rozumím, plusové body u zdejších diskutujících jsou zajištěny. A i rozšířené portfolio zdejších "zájmů" zajištěno...

pobijecmuch
pobijecmuch 14.09.2021 v 09:06

Identifikátor československých knih je jednoznačný identifikátor knih na území Československa. Je to vlastně předchůdce mezinárodního identifikátoru ISBN. Používal se od roku 1962 do roku 1989, kdy byl nahrazen systémem ISBN.

Identifikátor se skládá ze tří částí ve formě AA-BBB-CC nebo AA/BBB/CC, kde AA je jednoznačný identifikátor nakladatelství, BBB je číslo dané publikace v roce a nakladatelství a CC je poslední dvojčíslí roku. Existují verze, kdy CC je psáno ve formě tří číslic. Nakladatelství Albatros vytvořilo svou vlastní verzi pro knižní edici Klub mladých čtenářů ve formě AA-BBB-KMČ-CCC.

Jinak já osobně souhlasím s Lenkou, u právě vložených knih se má vkládat pouze ISBN.
Pokud někdo chce udělat opravu, nebo doplnění vydané knihy před rokem 1989 (vložené na DK dříve) a má v rubrice nějaký Identifikátor, tak se může stát, že ho systém upozorní, že to není ISBN.

PanPredseda
PanPredseda 14.09.2021 v 09:51

Ad pobijecmuch:
Asi to bude otázka spíše na Dana, ale:
Nešlo by tedy přidat pole "jiný identifikátor", který by nebyl striktní a nevyžadoval nutně ISBN, aby zůstala informace o hodnotě tohoto identifikátoru zachovaná i u starších knih (případně mohla být u nich vložena)?
---
Ad siena: Také jsem si dovolil být po ránu mírně ironický...

pobijecmuch
pobijecmuch 14.09.2021 v 10:03

PanPredseda - já nevidím důvod přidávat další "pole". Knihy vydané před rokem 1989 na DK vložíte bez identifikátoru (ISBN).
Ty knihy před 1989 se jednou vyčerpají, ale nových bude stále více. Národní knihovna (i jiné katalogy) u knih vydaných před rokem 1989 nějaký identifikátor nikde neuvádí.
Podle ISBN knihu všude najdete, ale podle nějakého staršího čísla většinou už ne.

Text příspěvku byl upraven 14.09.21 v 11:14

PanPredseda
PanPredseda 14.09.2021 v 10:27

Ad pobijecmuch:
Dovolil bych si nesouhlasit s poslední větou ve Vašem přecházejícím příspěvku: https://www.google.com/search?q=11-004-70
Ale hádat se s Vámi nechci a nebudu.
Informace, že starší knihy budou bez identifikátoru, mi stačí.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.09.2021 v 10:35

Protože to na onu databazi dopsal z knihy, stejně jako sem. V nkc podle toho dohledat nejde. A není legie to samé jako tahle databáze v rámci autority?

Text příspěvku byl upraven 14.09.21 v 10:50

PanPredseda
PanPredseda 14.09.2021 v 10:48

Lenka.Vílka: Ok, je to tak.
Mně stav, kdy do pole ISBN lze zadat pouze ISBN vyhovuje, jiný identifikátor jsem zmínil jako možnost ke zvážení, nebude-li, nebude.
Chápu, že záznamy knih z databáze se kvůli tomu mazat nebudou.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 14.09.2021 v 10:51

PanPredseda: to je dobře, že se mazat nebudou :D

reader.007
reader.007 14.09.2021 v 16:02

Já teda osobně hodnotím tuto změnu jako pěkně blbou. Netvrdím přece, že bych přepisovala ISBN u knih kde nechybí, ale jako identifikátor starých knih to číslo fungovalo hladce, krom toho si jej vkládající necucali z prstu a jako kód byl stejně jako ISBN jedinečný a odlišoval (kromě roku) od sebe více vydání, která jinak bývala mnohdy skoro identická.
Systém mne "jen neupozornil", jednoduše mne nepustil dál když jsem na údaji trvala a že by tato změna znamenala nějaké zkvalitnění webu jsem si teda nevšimla. Mohla bych se sice dotazovat, proč číslo tohoto formátu najednou připadá "systému" závadné, jenže asi se nedočkám jiné odpovědi než vysoce funkční a tradičně arogantní "prostě jsme se tak rozhodli", takže jako byste nic nečetli...

siena
siena 14.09.2021 v 17:34

reader.007, odpovědi se nedočkáš, ale některým to ušetří práci:)

reader.007
reader.007 14.09.2021 v 22:30

Ne že bych tu odpověď čekala, možná ještě tak "když se ti tu něco nelíbí tak si táhni jinam" od některých místních patolízalů, ale asi mají dneska volno.

Eldar80
Eldar80 14.09.2021 v 22:51

reader.007: Už si na to stěžovalo víc lidí. Já kdysi také... Z mého pohledu jsou tyhle novinky taky zhoršení. Nechápu proč by systém nemohl operovat s oběma kódy. Technicky by to neměl být problém. Ale co píše pobijecmuch taky dává určitý smysl a holt se prosadil tento názor... :(

vladimir3043
vladimir3043 16.09.2021 v 08:16

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Marthas
Marthas 16.09.2021 v 22:11

Zajímává nová funkcionalita, kde jen jsem ji už viděla...

předevčírem
Když se rozhodnete prodat některou knihu z vaší domácí knihovny, v sekci Knihotéka (úplně dole) najdete odkaz na přehled knih, které jsou právě poptávány v bazaru, a vy je zároveň vlastníte :-) Snadno tak můžete rovnou oslovit potenciální zájemce... (citace z Novinky na webu)

A já se ptám, jak snadno mohu oslovit potencionílního zájemce, když za 1, není vidět za kolik knihu poptává a za 2, není vidět, kdo ji poptává a to souvísí se za 3, překvapilo by mne kdyby to bylo zadarmo.-)

Koka
Koka 17.09.2021 v 08:32

Marthas:
1. to vše, co nevidíte, uvidíte, až si pak kliknete na ten seznam ve své knihotéce, pak na konkrétní poptávanou knihu, u ní na rubriku Bazar a v tom Bazaru na rubriku Poptávka a v té rubrice na ten inzerát, u něhož se dozvíte to, co je nejdůležitejší vědět - kdo a za kolik (to vše asi bylo vymyšleno v zájmu "nenavyšovat počet kliknutí" :=)))
2. Funkce Poptávka zde byla tolik dlouho umrtvená, že až se k tomu koncentrovanějšímu seznamu poptávaných knih dostanete, možná zjistíte, že v naprosté většině jde o a) poptávky chronických poptávačů, kterým by slušný čtenář neměl neprodat ani knižní záložku, b) poptávky uživatelů, kteří se na DK již několik měsíců či let nepřihlásili c) poptávky osob, které svůj zájem o knihu dávno naplnily, ale inzerát zapomněly smazat (občas to někteří vám i sdělí).

Ale abych nebyla nespravedlivá - reagovala jsem svou nabídkou i na jednu poptávku, která ještě pořád platí a u které tedy asi zakotví moje knížka ! :=)))

Marthas
Marthas 17.09.2021 v 23:40

To Koka: Od vás jsem sice odpověď nečekala, ale i tak ji kvituji. Podotýkám jen, že jsem ještě včera na ten výpis klikla, pak na konkrétní knihu, u ní na rubriku Bazar, i na Poptávku a i na ten inzerát. Buď to tedy tehdy nebylo dodělané anebo kacířská myšlenka, jde zadat poptávka bez udání ceny a anonymně.-)
Dnes jsem to tady opakovala a zjistila, že už to jde. Je to takový nezvyk. Samozřejmě, že ty poptávané knihy zrovna prodat nechci, ale chtěla jsem tu funkcionalitu prozkoumat a zjistit, zda to funguje.
A abych byla nespravedlivá já, tak plně chápu, proč člověk musí tolikrát klikat, když kdysi nemusel. Přeci pokud je ta služba zadarmo, tak všechny ty informace nemůžou být vidět na jeden klik.D

Ale abych nebyla až tak zlá, tak samozřejmě návrat funkce poptávky kvituji, i když, jak píšete v za druhé, bylo to dost dlouho mrtvé, takže tomu musíme nechat čas, aby se to opět zažilo.

elfos
elfos 20.09.2021 v 13:46

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 20.09.2021 v 14:00

elfos, to je stejné, jako jste psala, že vkládáte do anotací jednotlivé hry a romány. Věřte, že jsou uživatelé, kteří jsou za to rádi:)

elfos
elfos 20.09.2021 v 17:00

Jak jsem právě ověřila u Lupičů mrtvol, identifikační čísla u knih vydaných před rokem 1989 už jdou vkládat a systém bez problémů přijímá i opravy a úpravy knih s těmito čísly. Super. Moc děkuji, Dane. :-)



Vložit příspěvek