Marcus Aurelius

italská, 121 - 180

Diskuze (4)

Přidat příspěvek

Covid2020
12.10.2020

Facebook se asymptoticky přibližuje vlastnostem Boha. Všechno o všech ví, všechno zná, dokáže spojit každého s každým atd. Ve vesmíru komunikuje každý element s každým. Facebook to od Boha odkoukal a převzal. Facebook sleduje a zveřejňuje pravdu a pomáhá potírat lež. Je to velmi užitečná služba pro záchranu lidstva.
Autory Facebooku asi inspirovala četba knihy HOVORY K SOBĚ-Marcus Aurelius Antoninus.

braunerova
05.06.2018

Historik Michael Grant o něm napsal:
"Je ironií, že císař, který tolik času své vlády strávil válčením, se nejvíce přiblížil typu krále-filosofa, jaký kdy západní svět poznal. Marcus Aurelius byl jedním z nemnoha panovníků, jejichž činy předčilo a přetrvalo to, co napsali. Toto odhalení hlubokých, nejniternějších myšlenek, určené "sobě", je nejslavnější knihou, jakou kdy nějaký panovník vytvořil. Aurelius neměl rozhodně v úmyslu tyto hluboce osobní záznamy, které vycházejí ze sebezpytování a vnitřního povzbuzování, někdy zveřejnit. Zveřejněny však byly, a vyjevily tak jeho ušlechtilé a ve své prostotě a odříkavosti posilující myšlenky."


tester
22.10.2015

Kniha má vlastnosti černé díry. Člověka pohltí a už ho nepustí. Nedovolí mu číst něco jiného, všechno ostatní je o 100 levelů níž. Kniha nutí čtenáře číst knihu stále dokola a stále se jeví jako nepřečtená. Je to věčná kniha. Nekonečný zdroj inspirace.

HTO
04.07.2013

Jiný pohled na Marka Aurelia – tedy císaře, nikoliv lva uprchnuvšího ze zoo, kterého v noční Tróji lovil vypravěč Saturnina – podává Barbey D'Aurevilly ve svém textu o životopisné knize E. Renana, třeba vás bude zajímat: „Psychologické citáty z Marka Aurelia velice usnadnily a zkrátily úkol p. Renana, jeho historika, který nadpřirozeně uvěřil jejich přirozené upřímnosti. Jako všichni duchové, vysílení starými civilizacemi, kteří, místo aby jednali, raději si pozorují vášnivě pupek, Marcus Aurelius, u něhož filosof dusil císaře, jehož ostatně bylo snadno udusiti, měl svůj modrý zápisník, jako mladé dívky dnešní doby, jež do něho zapisují, co jim projde hlavou, a právě to uchvátilo p. Renana, který rovněž trpí koketní domýšlivostí autobiografií… Velikost Marca Aurelia není než v hlouposti, která byla náramná a která činila z něho po celou dobu jeho vlády nejpurpurovějšího a nejnepohnutelnějšího hejla, který kde komu sedl na vějičku. Napálil ho Lucius Verus, pitomec Lucius Verus, jehož udělal spoluvládcem. Podváděla ho jeho žena Faustina a nevěděl, že ho podváděla. Napálil ho jeho syn Commodus, ožrala a krvežíznivec, jemuž nechal zbaběle Říši světovou. A sedl i sobě na vějičku, rozkázav studeně hrozné pronásledování Galů a vraždění Lyonských mučedníků, což arci vzbuzuje obdiv v p. Renanovi a v jeho nohsledech.“