Michel Houellebecq

francouzská, 1958

Nahrávám...

Přidat citát

Citáty (15)

,,Ježíšovým problémem bylo, že příliš miloval lidi. Nechat se kvůli nim ukřižovat je minimálně projevem nevkusu, jak by řekla ona stará buzna (míněn Nietzsche). A ani ostatní jeho činy nesvědčí o velké soudnosti, jako například odpuštění cizoložnici s argumenty typu, ,,ať ten, kdo nezhřešil" atd. Vyřešit by se to přitom dalo tak snadno, stačilo zavolat sedmileté dítě - malej fakan by ten první kámen hodil." (Podvolení)


"Levice vždycky měla schopnost přimět lid aby přijal antisociální reformy, které by ostře odmítl, kdyby pocházely zprava." (Podvolení)


Láska, jakožto vzácný, umělý a pozdní jev může vzkvétat pouze za zvláštních a zřídkakdy současných podmínek, které jsou přímým protikladem uvolněnosti mravů, charakterizující moderní dobu. (Rozšíření bitevního pole)


Lidé se mylně domnívají, že dříve či později se přece něco musí stát. To je hluboký omyl. Život může být docela dobře zároveň krátký i prázdný. Rozšíření bitevního pole


Lidé si mylně domnívají, že dřívě či později se přece něco musí stát. To je hluboký omyl. Život může být docela dobře zároveň krátký i prázdný. (Rozšíření bitevního pole)


Nechuť k životu ještě neznamená, že máme chuť zemřít. (Platforma)


Oficiálně jsem tedy v depresi. Ten výraz mi přijde trefný. Ne že bych se cítil nějak zvlášť na dně; to spíš okolní svět mi připadá vysoko. Rozšíření bitevního pole


Potřebujeme dobrodružství a erotiku, protože potřebujeme, aby nám bylo neustále opakováno, že život je nádherný a vzrušující, o čemž samozřejmě dost pochybujeme. (Rozšíření bitevního pole).


Příběh života na Marsu vypadal skromně. Nicméně toto minilíčení poněkud nemastného neúspěchu bylo v prudkém rozporu se všemi mýtickými a náboženskými konstrukcemi, jaké lidstvo obvykle miluje. Neexistoval jedinečný, velkolepý a tvůrčí čin, neexistoval vyvolený národ, dokonce ani vyvolený druh nebo planeta. Existovaly jen neurčité a většinou nepříliš přesvědčivé pokusy všude možně po vesmíru. (Elementární částice)


Sami sebe si uvědomujeme ve vztahu k druhým; právě proto je vztah s druhými nesnesitelný (Platforma)


V dnešní době se vůbec lidi moc nevídají, ani tehdy, proběhne-li seznámení v nadšené atmosféře. Občas dojde k překotným rozhovorům o obecných životních úkazech, někdy i k fyickému objetí. Samozřejmě se vyměňují telefonní čísla, většinou si však lidi už nezavolají. A i když si zavolají a znovu se sejdou, počáteční nadšení je brzy vytlačeno deziluzí a rozčarováním. Věřte mi, znám život, to vše je naprosto ověřené. (Rozšíření bitevního pole)


Vnímám svou kůži jako hranici a okolní svět jako drtič.


Vzpomínám si, jak mi jedna asi padesátiletá žena, kterou jsem potkla v baru na pláži ve věku sedmnácti let, kdy jsem pronášel protichůdné a zmatené soudy o světě, řekla: „Uvidíte, jak člověk stárne, všechno je mnohem jednodušší.“ Jak jen měla pravdu! (Rozšíření bitevního pole)


Zítřek bude ženský. (Elementární částice)


Zvlášť kritizuji Zlo – jenže lidi myslí, že žertuji.