Michal Sýkora citáty

česká, 1971

Citáty (5)

[jak by reagovali realističtí spisovatelé na epistemiologickou otázku Thomase Nagela „Jaké je to být netopýrem?“] Balzac by začal detailním popisem netopýří jeskyně. Flaubert by dva roky studoval literaturu a pak by napsal povídku o jednom všedním dni průměrného netopýra, o jeho snech, tužbách, banálních přáních, povídku naplněnou encyklopedicky přesným výčtem detailů, a jako přídavek by měl Bouvard a Pécuchet o kapitolu navíc. Dostojevskij by se chopil netopýra-upíra, nechal by ho zmítat se výčitkami svědomí za sání krve a vybavil by ho některou z duševních či jiných poruch typických pro své hrdiny – epilepsií, senilní demencí, hysterií, paranoií či jinou formou dostojevskiánské vyšinutosti. Dostojevského buldok


Autoři jsou z většiny trochu blázni, a odmítaní autoři jsou blázni určitě. (Případ pro exorcistu, str. 9)


Kotlíkář s popíkářem si zkrátka nikdy nemohou porozumět, ideologická propast mezi nimi je příliš hluboká. (Případ pro exorcistu, str. 188)


V případu byly nelogičnosti. Na druhou stranu dobře věděla, že vrazi se naposledy chovali logicky v dobách Agathy Christie a že zločin je mnohdy výsledkem improvizace, která vzniká z chaosu, a nikoliv z přísně logického a systematického sledu příčin a následků. (Případ pro exorcistu, str. 178)


Všechno to byla jen shoda různých okolností. Náhody, které určují život. A po kterých zůstane šest mrtvých. (Případ pro exorcistu, str. 245)