Douglas Adams citáty

britská, 1952 - 2001

Citáty (91)

...létat je umění, nebo spíš fígl. Ten fígl spočíva v tom, že se naučíš praštit sebou o zem a netrefit se.


...proto se nakonec došlo k rozhodnutí rozetnout celou tuhle zamotanici a vypěstovat zvíře, které se chce dát sníst, a navíc to dovede jasně a zřetelně říct. Restaurant na konci vesmíru


"Vieš," nadhodil Arthur, "vo chvíľach, ako je táto, keď som uväznený v prechodovej komore vogónskej lode s chlapom z Betelgeuze a čaká ma smrť zadusením vo vákuu vesmíru, vážne ľutujem, že som nepočúval, čo mi hovorila matka, keď som bol malý." "Prečo? Čo ti hovorila?" "Neviem. Nepočúval som ju." (Stopárov sprievodca galaxiou)


"Vogonská poezie je ovšem až třetí nejhorší ve vesmíru. Druhá nejhorší je poezie Azgothů z planety Kria. Když král jejich básníků Chrochtos Prďoch recitoval svou Ódu na malou hrudku zeleného hnusu, již jsem objevil v podpaží jednoho letního jitra, čtyři posluchači zemřeli na vnitřní krvácení a předseda Středogalaktické komise pro mrzačení umění přežil jen díky tomu, že si uhryzal jednu nohu."


„Milujem deadliny. Páči sa mi ten úžasný zvuk, ktorý vydávajú, keď nám ujdú.“


„My nemusíme zachraňovat svět. Svět je dost velký na to, aby se o sebe postaral sám. Co nás musí zajímat, je, jestli si nás tu svět, ve kterém žijeme, bude nebo nebude schopen udržet. (květen 2001)“


„Myslím, že som nešiel tam, kam som chcel, no myslím, že som došiel tam, kde som chcel byť.“


„Představa, že se Bill Gates zjevil jako rytíř v zářivém brnění, aby vytáhl všechny zákazníky z bryndy technologického chaosu, šikovně přehlíží skutečnost, že to byl právě on, kdo je do ní prodejem druhořadé technologie přivedl, a pokračuje v tom i dnes. (1995; při příležitosti vydání Windows 95)“


A pak jednoho čtvrtka, téměř dva tisíce let poté, co jednoho člověka přibili na kříž za to, že říkal, jak by bylo ohromně bezva chovat se k sobě pro změnu trochu slušně, si jedna dívka sedící osaměle v malé kavárničce v Rickmansworthu najednou uvědomila, v čem je chyba. Přišla na to, jak by se ze světa dalo udělat docela příjemné místo. Dokonce měla pravdu - tentokrát by to bylo fungovalo, a ani by nemuseli nikoho k ničemu přibíjet.


Á, paranoidního androida! Jo, toho bereme. (Stopařův průvodce Galaxií)


Ale já teď nechci umřít! (Stopařův průvodce Galaxií)


Alespoň pro jednou nemusíte mít strach z ranní kocoviny – prostě proto, že žádné ráno už nebude! (Restaurant na konci Vesmíru)


Ano, určitě je to ta správná planeta. Správná planeta, nesprávný vesmír. (Převážně neškodná)


Arthur zamrkal na obrazovky s pocitem, že mu chybí něco důležitého. Najednou mu to došlo: "Dá se na téhle lodi sehnat čaj?"


Asi bude nejlepší zmáčknout tenhle knoflík. (Stopařův průvodce Galaxií)


Běžnou chybou, které se lidé při navrhování blbuvzdorných věcí dopouštějí, je hrubé podcenění vynalézavosti blbců. (Převážně neškodná)


Bylo to asi takhle: Na počátku byl stvořen vesmír. Spoustu lidí to naštvalo a většinou se to považovalo za chybný krok.


Co říkají Fuolorští ohnivý draci o lidech: To jsou lidé, víme o nich jen to, že když nehází cihlami, tak se páří. (Sbohem a díky za ryby)


Cokoliv se stane, se stane. Cokoliv, co přitom, jak se děje, způsobí, že se stane něco dalšího, způsobí, že se stane něco dalšího. Cokoliv, co přitom, jak se děje, způsobí, že se samo stane znovu, se stane znovu. Nemusí k tomu docházet nutně chronologicky.“


Což nestačí, že nějaká zahrada je krásná, copak je nutné věřit, že v ní bydlí rusalky?


Člověk, který vynalezl Vír totální perspektivy, to udělal v podstatě jen proto, aby naštval svou ženu. Trin Tragula, jak se vynálezce jmenoval, byl totiž snílek, myslitel, spekulativní filozof, neboli, jak říkávala jeho žena, idiot.


Čtyřicet dva?!?! Právě! Až budete znát přesné znění otázky, pochopíte, co znamená odpověď. (Stopařův průvodce Galaxií)


Dal se do běhu...nechci nic vědět, nechci nic slyšet, nechci nic vidět! (Život, Vesmír a vůbec)


Dali jsme jim časově neomezené ultimátum.


DON'T PANIC --- NEPROPADEJTE PANICE


Dozvěděl jsem se jen to, co už dávno vím. Jsem prostě děsnej frajer. (Restaurant na konci Vesmíru)


Důvod, proč slunce za letních večerů, a obzvláště v parcích, klesá tak nízko je, aby bylo lépe vidět, jak holkám poskakují kozičky. Jsem přesvědčen, že je to tak. A jsem si jist, že kdyby člověk tuhle teorii rozvedl, zjistil by, že naprosto přirozeně a logicky vyplývá ze všeho, o čem mluvil Darwin. To je jisté. To je nepopiratelné. A navíc se mi to moc líbí.


Existuje teorie, která tvrdí, že kdyby jednou někdo přišel na to, k čemu vesmír je a proč tu je, vesmír by okamžitě zmizel a jeho místo by zaujalo něco ještě mnohem bizarnějšího a nevysvětlitelnějšího. Existuje jiná teorie, která tvrdí, že už se to stalo.


Helejte, jest-li vám to nějak pomůže, tak já se na to vykašlu a zblázním se rovnou, co vy na to? (Stopařův průvodce Galaxií)


Hlavní rozdíl mezi věcí, která se může pokazit, a věcí, která se nemůže pokazit, je v tom, že když se pokazí věc, která se nemůže pokazit, ukáže se obvykle, že se k ní nelze dostat nebo že se nedá opravit. (Převážně neškodná)