koupit knihy

Ricardo Eliezer Neftalí Reyes y Basoalto

Pablo Neruda pseudonym

chilská, 1904 - 1973

Nahrávám...
TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 18 knih

Komentáře (7)

ponorka
26.01.2012

Nechci to tady furt rozmazávat, ale když to dělají jiní: Můj názor je, že CHARAKTER člověka, jeho osobní vlastnosti, nesouvisí s jeho politickým přesvědčením, to je hrubé zjednodušení a generalizace. Neodvážila bych se hodnotit charakter někoho, koho jsem
v životě neviděla a informace o něm mám pouze zprostředkované přes několik politických filtrů. Ale též máte právo na svůj názor.

nightlybird
17.01.2012

Ponorka : pouštět se v současnosti do politických diskuzí mne sice nebaví, není to tak vzrušující a adrenalinové jako před léty, přesto mi to nedá a dovolím si podotknout : jestliže někdo projeví averzi k našim nebo cizím rudým bratřím a pochybnost o jejich morálních kvalitách, neznamená to apriori, že má vymytý mozek propagandou nebo dokonce, že je nemyslící hňup. Značí to jen, že je natolik myslící, aby byl schopen rozlišit a uvidět ten propastný rozdíl mezi komunistickou ideologií a její praktickou realizací nebo dokonce měl možnost se s jejími dopady seznámit bezprostředně na vlastní kůži. Netvrdím, že zrovna tuhle negativní vlastnost měl HTO na mysli, pro mne je to zcela dostačující. A nevidím nic špatného na osobním vyjádření typu : Pan x.y. je podle mého názoru sice skvělý básník, ale jako člověk je naprosté hovado, mlaská při jídle, prdí v kině a jeho politická a sexuální orientace je problematická.

HTO
17.01.2012

Nemyslím si, že bych byl tolik zpracovaný propagandou, ale jakkoliv s vámi nesouhlasím, budu vždycky bránit váš nárok na to, abyste mohla svobodně vyjádřit svůj názor – takže dokud nebude u autorů diskuse, ať to moderátor ponechá pod autorem. Prostě neberu komunistickou stranu jako alternativu k tomu, vůči čemu se Pablo Neruda vymezoval. – – Mimochodem, na téma myslitelů a morálky existuje výborná kniha od Paula Johnsona, „Intelektuálové"; týž autor napsal (kromě fůry jiných výborných knih) i knihu „Tvůrci", kde zase ukazuje, jak genialita v umění nijak negarantuje, že daný člověk bude i inteligentní a chytrý.

Podobné je to s Éluardem. V roce 1946 se mezí ním (v roce 1942 vstoupivším do komunistické strany a sloužícím stalinismu) a Toyen odehrál v Praze tento rozhovor: – Je třeba volit mezi mnou a Bretonem. – Už jsem zvolila. – Pak udělám vše, abych vás zničil. (v: Z kasemat spánku)

elfos
16.01.2012

Aha. Tak!! Jelikož u autorů není Diskuse, musím tu nechat jak ponorčin komentář netýkající se autora, tak svou reakci na něj.
Budu stručná. Pokud někdo napíše něco negativního o mém oblíbeném autorovi (a že jsem toho např. o Terrym Pratchettovi a jeho knihách už viděla napsáno.... všelijakého), nebudu na něj přece za to útočit a urážet ho. Obzvlášť když toho člověka neznám (zatímco o autorovi se z jeho díla i života - veřejně známého - nějaký obrázek dá udělat, ať už dobrý, nebo nedobrý).
HTO znám osobně, a můžu s čistou myslí prohlásit, že to není člověk ani povrchní, ani nechápavý či zpracovaný propagandou.

I když, ještě je malá naděje, že ponorčin komentář je směrován proti jejímu oblíbenému Pablo Nerudovi a nikoliv proti HTO - a nechápavá je tu v tom případě elfos.

nightlybird
15.01.2012

Mne znechutil navíc filmem, na který jsem čuměl v noci jak pako - bylo to o jeho životě na Capri a pošťákovi, kterého zblbnul. Čekal jsem pořád, že se aspoň takhle zase podívám na Capri a zatím .... Já vím, on ten film netočil - byl ale o něm, měl jsem odhadnout, o co asi tak půjde a nemusel bych si pak připadat jako pitomec.

ponorka
14.01.2012

Asi stejně zvláštní, jako když někdo poměrně inteligentní dokáže být zároveň tak neuvěřitelně povrchní a nechápavý. A zpracovaný propagandou.

HTO
24.12.2011

Archetypální příklad toho, že autor geniálního díla (začátek sbírky Sídlo na zemi) může být jako člověk amorální a vlastně dost nechutný. Zvláštní...