koupit knihy

Jan Cempírek

Lan Pham Thi pseudonym

česká, 1970

Nahrávám...

Nová kniha

Kdo se směje naposled

Kdo se směje naposled - Jan Cempírek

Končí léto 1938. Na Evropou se stahují válečná mračna, ale venkovští mladíci Venda a Gery to zatím příliš nevnímají. Žijí cyklistickým závodem Okolo Netolic, ve kterém si... detail knihy

TIP: Jakmile váš oblíbený autor vydá novou knihu, upozorníme vás!

Populární knihy

/ všech 6 knih

Komentáře (1)

holubTN

Kniha Bílej kůň, žlutej drak od Lam Pham Thi byla oceněna v září, mladá autorka se na vyhlášení cen nedostavila, s médii komunikovala prostřednictvím emailu a veřejnost ji znala pouze z fotografií a videonahrávky.
Prozradil ho email

K prozrazení skutečné identity autora nakonec vedl email Davida Jana Žáka. „Byla to interní komunikace, zmínil jsem se o tom, že jsme se před dvěma lety bavili o literatuře a Honzu napadlo, že by určitě velký úspěch slavil román napsaný příslušníkem nějaké menšiny. Omylem jsem to ale poslal dalším lidem,“ popisuje.

Žák přiznává, že měl podezření na Cempírkovo autorství již dříve. „Když jsem se dozvěděl, že moje kniha Ticho skončila v soutěži druhá, začal jsem se o výherce zajímat a vzpomněl jsem si právě na rozhovor, který jsme s Honzou vedli před dvěma lety,“ řekl.
Knižní klub, který udělil cenu knize neexistující vietnamské spisovatelce, se zlobí

Představitelé Knižního klubu byli včerejším odhalením rozčarováni. „Autor mluvil s kolegou Jindřichem Jůzlem a potvrdil mu to. Je to prostě ubohá blamáž, cítíme se podvedeni,“ uvedla Denisa Novotná. Dodala, že žádné podezření nikdy neměla a myslela si, že opravdu komunikuje s Vietnamkou narozenou v Čechách. Knižní klub proto příště přistoupí jen na vítězství toho, koho fyzicky uvidí.
Podle literárního historika mystifikace k literatuře patří

Literární historik Martin C. Putna naopak v celé kauze velký problém nevidí. „Mystifikace vždy patřily k literatuře, takže mě to nijak nepohoršuje. Ale těším se na to, až skutečně přijde vietnamská autorka píšící česky,“ řekl. Podobně se k situaci postavila i autorova matka Květa Cempírková.

Žák dodal, že smysl bude mít tato mystifikace asi především v tom, že pomůže otevřít debatu o tom, jestli je v literatuře důležitá osobnost autora nebo jen samotný text.
Reálie odpovídají Českým Budějovicím

Ačkoli Jan Cempírek, dokud ještě předstíral, že je mladá Vietnamka, domestikovaná v Česku, v rozhovorech tvrdil, že mladá vietnamská autorka studovala střední školu v Písku, reálie z knihy odpovídají Českým Budějovicím. Píše se tam o Krajinské ulici i restauraci Dračí zátoka. A v postavě malíře lze rozpoznat Cempírkova kamaráda, Jaroslava Platila. „Byl to od Honzy takový šprým. Ta moje postava je tam trochu nadnesená, kvůli pětitisícovce bych nikde nelítal,“ reagoval s úsměvem malíř na pasáž o sobě.

Dohady panují nad tím, jestli Žák na kamaráda nežárlil. Jeho román – šumavský thriller Ticho, který příští týden vychází v nakladatelství Labyrint (tam vydal i prózu Axe Africa), skončil totiž v soutěži Knižního klubu druhý, předběhla ho právě 'Vietnamka'. Nyní píše román nazvaný Lan, má láska, podle jména fiktivní spisovatelky Lan Pham Thi.
Knižní klub se poučí

Žák, učitel Česko–anglického gymnázia a bývalý reportér TV Nova, je stejně jako Cempírek členem Českobudějovické literární buňky. V té figuruje i Jiří Hájíček, držitel ceny Magnesia litera za román Selské baroko. Na téma mystifikace se ale nechtěl vyjádřit.

Manažerka Knižního klubu Denisa Novotná prohlásila, že se z případu poučí. „Příště přistoupíme jen na vítězství někoho, koho fyzicky uvidíme. Když mi autorka napsala, že studuje v Kuala Lumpur, nepřišlo mi to divné, moje dcera také studuje v zahraničí. Vydáváme 400 knih ročně a, upřímně řečeno, nepátrala jsem po tom nějak detailně,“ doplnila Novotná.

Cempírek ji poslal i videozáznam, který nechala promítnout na vyhlášení literární ceny. „Skutečně jsem nic netušila, žila jsem v dobré víře, že je to Vietnamka narozená v Čechách,“ dodala manažerka s tím, že kniha se výborně prodává – za tři měsíce zmizelo z pultů kolem 8000 výtisků, což je na debutanta skvělé.

http://kultura.denik.cz/knihy/vietnamskou-spisovatelkou-je20091127.html