Jan Cempírek

Lan Pham Thi pseudonym

česká, 1970

Nahrávám...

Životopis

Narodil se a žije v Českých Budějovicích. Vystudoval Lesnickou fakultu VŠZ Brno. Po studiích delší dobu cestoval. Navštívil celkem přes 30 zemí světa. Během cest se živil různými pracemi, byl honákem krav, dělníkem v továrně na nádobí, zahradníkem a údržbářem v milionářské čtvrti, sběračem ovoce, pouličním muzikantem.

Od roku 1996 pracuje v médiích (MF Dnes, Frekvence1, Český Internet).

Publikovat začal ve studentských časopisech. Jeho hlavním tématem jsou cestopisné reportáže a dobrodružné povídky. Řada textů vyšla v denním tisku, především v MF Dnes a v Denících, dále ve společenských časopisech typu Reflex, Koktejl.

Autor fotografických výstav především s tématem Jihovýchodní Asie, Aljašky a Kostariky.

Jeho fotografie pořízené při záplavách v roce 2002 převzal web UNESCO jako hlavní fotomateriál z České republiky.

Biografie:
tisk výběr
1995–1997 Jihočeské listy, cestovatelské tématické strany
2000–2002 Junák, dobrodružné povídky

knihy
2005 Rafinerie (Labyrint) – autobiografická próza ze života mladých pouličních umělců na divoké cestě Evropou.
2008 Autostop.cz (Gutenberg) – povídková kniha s fotografiemi a mikropříběhy skutečných stopařů, které autor vezl. Titulní povídka získala zvláštní cenu na festivalu Literární Sobotka 2007.
2009 Bílej kůň, žlutej drak (Knižní klub) – kniha oceněná Literární cenou Knižního klubu pod mystifikační identitou mladé vietnamské autorky Pham Thi Lan, po odhalení pravé identity autora Knižní klub stáhl knihu z prodeje
2010 Tanec posledního dne (Nová forma) – román napsaný během několika deštivých týdnů na Novém Zélandu, o touze tří kamarádů, tajemném domu na kopci, jurodivé dívce Odjinud a podivném starci Buchenwaldovi.
2013 Rafinerie (DriftBooks) vychází jako e-kniha
2014 - Tanec posledního dne (DriftBooks) vychází jako e-kniha

Zdroj životopisu: Jihoceskaliteratura.cz