veriszv veriszv komentáře u knih

Digitální minimalismus Digitální minimalismus Cal Newport

V knize je spoustu zajímavých tipů a myšlenek, ale podle mě taky i spoustu takové té omáčky navíc, bez které bych se obešla. Ale určitě má kniha co předat a něco si v ní najde každý...

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Kniha má skvělou atmosféru, autorka dávkuje napětí tak akorát a i prostředí hotelu na samotě bez Wi-Fi, a díky sněhové bouři i bez elektřiny, je skvěle vykreslené. No a hosté začínají jeden po druhém odpadávat...
Nevítaný host je takových Deset malých černoušků v novém kabátě, takže pokud jste fanoušci Agathy Christie, bude se vám líbit. Mě ta inspirace, i když ji autorka přiznala a chtěla tak vzdát Christie hold, přišla ale asi až příliš velká. Nicméně, i tak jsem si knihu užila. Pokud máte náladu na napětí, tak vám sedne.

Aha! Rodičovství Aha! Rodičovství Laura Markham

Knížek o rodičovství jsem moc nepřečetla, většinou nechávám všechno tak nějak vyplynout. Ale tahle mě zaujala tím, že se zaměřuje na to, jak by na sobě měli pracovat rodiče, nikoliv na to, jak měnit děti.
V knize jsou rozvedeny tři základní principy, a to: umění seberegulace, napojování se na dítě a koučink nikoli kontrola. Autorka uvádí konkrétní příklady a lehce aplikovatelná, praktická řešení a postupy. Není to jen soubor nějakejch rádoby chytrejch pouček.
Takže pokud jste stávající nebo nastávající rodiče, nebo vás tato tematika zajímá, tak tuhle knihu můžu s čistým svědomím doporučit.

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Kniha je úžasným náhledem do dětské duše a obdivuji autorku, jak skvěle to dokázala podat. Zároveň je to ukázka i toho, jak občas dospělí dětem nerozumí, protože už tak nějak zapomněli, jaké je to dětmi být. Najdete tu krásně vykreslené charaktery všech postav a navrch milé poselství, že být divný je vlastně v pořádku. Já knihu navíc poslouchala v audioverzi a to tomu dalo úplně nový rozměr, protože každé dítě je namluveno jiným interpretem a obzvlášť Patricie Pagáčová je fakt skvělá! Troufám si říct, že tohle je jedna z nejlepších knih, co se mi letos dostala do ruky a opravdu ji doporučuju, a je úplně jedno, kolik je vám let

22.12.2020 5 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Tenhle thriller na mě byl až moc...
Moc překombinovanej, trochu moc krutej (ale tohle je asi tím, že já všeobecně ty krutosti prostě nemám ráda, někomu to asi nepřijde), a prostě jsem z něj vůbec nebyla nadšená. Líbila se mi ale zajímavá forma, kdy jsou některé scény, díky tomu, že je Claire herečka, popisovány jako herecký scénář. To bylo fajn ozvláštnění. A taky se mi líbila Veronika Khek Kubařová, která načetla audioverzi, to se za mě taky povedlo.
No ale celkově za mě špatný, nicméně vím, že když kniha vyšla, byla přijímána celkem s nadšením. Asi jsem výjimka.

22.12.2020 2 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Kniha je pomalým vyprávěním, které je psané krásným jazykem a plné řecké mytologie.
Líbilo se mi, jak má čtenář možnost si propojit různé mýty v jeden celek a nějak si to všechno porovnat. Taky tu jde pozorovat obrovský vývoj hlavní postavy, koneckonců ještě aby nebyl, když na to měla Kirké celou svou nesmrtelnost. Ta kniha má super atmosféru a pokud jste fanoušci řecké mytologie a nevadí vám pomalejší příběhy, určitě se vám bude líbit. Mě se potom, co jsem si zvykla na to tempo příběhu, líbila moc.

Fáma Fáma Lesley Kara

Fáma pro mě byla příjemným překvapením!
Asi v tom hrálo roli i to, že jsem neměla skoro žádná očekávání, ale fakt se mi to líbilo.
Je to přesně ten typ thrilleru, který já mám ráda. Malé město, každý se zná s každým a každý má nějaké tajemství. Do toho někdo vypustí fámu a ta se městem nese jako požár a netrvá dlouho a padají první vzájemná obvinění...
Ten děj plyne trochu pomaleji než by se na thriller slušelo, ale o to víc je prostor pro seznámení se s postavami a navíc autorka píše opravdu čtivě, takže mi to ani nevadilo. I když atmosférou mi kniha připomínala třeba Jeden z nás od Shari Lapeny nebo Cizince od Harlana Cobena, tak námětem to bylo originální a moc mě to bavilo. Ale chápu, že pokud někdo vyhledává akční, drsné a trochu krvavější thrillery, může pro něj být Fáma zklamání. Za mě ale jo!

Kdo o tom ví? Kdo o tom ví? Lesley Kara

Fáma se mi líbila a tak jsem se hned po jejím dočtení pustila do této novinky, ale tohle za mě teda byl hodně slabší průměr.
Hned na úvod, i když je kniha zařazená mezi thrillery, tak thriller nečekejte. Spíš se jedná o takové, řekněme, společenské drama.
Autorka píše dobře, to se nedá popřít, takže i když je to vlastně o ničem, celkem lehce a rychle se to četlo. Navíc si myslím, že se jí neskutečně věrohodně podařil zachytit ten boj s alkoholem té hlavní hrdinky. Ale jinak ten příběh byl hrozně pomalý a nic moc se tam nedělo. Autorka se to snažila vytáhnout koncem, ale ani to za mě teda nestačilo.
Zkrátka a dobře, pokud vás tohle mine, podle mě o nic nepřijdete.

22.12.2020 3 z 5

Baletky Baletky Miřenka Čechová

Tahle kniha byla pocitem nikoli příběhem.
Čekala jsem příběh z baletního prostředí, příběh plný noblesy a těžké dřiny, příběh éterických bytostí a bílých sukýnek.
A? A dostala jsem nepříjemný pocit zarytý hluboko pod kůži, pocit, že být baletkou je jedna velká oběť. Pocit, že baletní prostředí je toxické a nechápu, jak v něm někdo může dýchat.
A na konci zůstala jen otázka, jak velká vášeň to musí být, aby to někomu za to stálo?
Na knihu jsem se hrozně těšila a to nebývá dobrý, protože pak jsou očekávání vysoko. Ale dopadlo to dobře, sice jsem místo příběhu získala pocit, ale ten si možná budu pamatovat dýl než nějakej příběh...

Dracula Dracula Bram Stoker

Nečtu a ani se nikdy nedívám na horory, toto byl můj první v životě. A taky nemám ráda upíry, prostě mě to nebaví, ale tuším, že za to může můj pokus podívat se před několika lety na Stmívání - nedala jsem ani jeden díl a probudilo to ve mě odpor k upírské tematice. Ale tohle bylo jiné (kupodivu ????), a když jsem se po chvíli začetla, dokonce mě to fakt bavilo! Příběh je psaný z pohledu několika postav, formou jejich deníků a dopisů, což mám v knihách opravdu ráda. Je tu skvělá atmosféra i jazyk, velice se mi líbila ta dobová zdvořilost a slušnost všech postav. Navíc je to napínavé a promyšlené, takže pokud vás tohle klasické dílo doposud minulo jako mě, určitě mu dejte šanci, i pokud vám nesedí horory nebo upíři!

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Zajimavé téma - vysídlení a bourání obcí, aby na jejich místě mohla stát jaderná elektrárna. Zároveň sledujeme rozsypání jedné rodiny, boj lidí za své domovy, a taky to, že síla odpuštění je mocná!
Všechno je podané svěže, autenticky, uvěřitelně, úžasným jazykem. Navíc hlavní hrdinka žena, je napsána autorem mužem taky velice uvěřitelně!
Těším se na další setkání s panem Hájíčkem, pořád mám co dohánět.

Támar - žena za závojem Támar - žena za závojem Francine Rivers

Skvělá kniha, krásně zpracovaný příběh!

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Příběh, který probudí všechny emoce. Od naštvání a rozčilení na nespravedlnost, přes smutek až k dojetí.
Příběh, který je napsán opravdově a poctivě. Všechno je uvěřitelné, a i když je to příběh o lásce, tak není vůbec přeslazený.
Příběh, který je propracovaný do všech detailů a má uvěřitelné postavy, které se vyvíjí a rostou.
Příběh, který zachycuje dobu válečnou, ale z té druhé stránky, než je, hlavně v poslední době, vidět. Prostě ukazuje, že i když byla válka, tak se muselo nějak žít.
Příběh, který zkrátka stojí za to číst!

Bulbem záchranáře Bulbem záchranáře Vít Samek

Asi nejužitečnější kniha, kterou jsem kdy četla. Ke každému případu je připojen příběh pro lepší zapamatování, a pak v jasnosti a stručnosti shrnuto, o co se jedná, jak to poznáte a jak postupovat, pokud se s tím setkáte. Oceňuju, že nic není popsáno nějak dramaticky, ale spíš se autor snaží čtenáře uklidnit a na to, že se jedná o vážně téma, tak je vše popsáno s humorem, takže jsem se i párkrát zasmála. Tuhle knihu si přečtěte, rozdávejte jako dárky a jednou za čas si ji přečtěte znovu, protože opakování je důležité! I kdybyste měli být jen o chlup klidnější, v případě, že byste náhodou něco z toho potřebovali, tak to stojí za to!

Rút - žena z Moábu Rút - žena z Moábu Francine Rivers

Krásně zpracované! První část knihy sice trochu pomalejší, ale pak to dostalo zase spád a příběh se mi moc líbil. :)

Možná v jiném životě Možná v jiném životě Taylor Jenkins Reid

Moc se mi líbil ten originální nápad, rozdělit příběh na dva. Navíc autorka píše prostě skvěle, takže se to četlo skoro samo. Jedna ta linka mě sice bavila víc, ta druhá mi přišla taková neslaná, nemastná a možná trochu předvídatelná, a taky mi trochu vadilo, že některé odstavce a pasáže byly v obou linkách, takže je čtete vlastně dvakrát. Ale jako celek, za mě dobrý! Po knize doporučuju sáhnout pokud chcete něco oddechového, romantického, ale zároveň něco, co je plné zajímavých myšlenek!

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Příběh o Marianne a Connellovi a jejich vztahu, který je tak bolavý, až mi z něj bylo dost úzko. Nic víc o čem ta kniha je, se asi ani nedá konkrétně říct. Je to kniha o vztahu, ale je hodně myšlenková, pocitová a konverzační, takže je vlastně o spoustě dalších věcí, které se ale schovávají pod povrchem a mezi řádky.Tohle není kniha, která bude sedět všem, popravdě, já jsem se ještě stále nerozhodla, jestli mi seděla nebo ne...
Jestli se ale něco popřít nedá, tak je to to, že autorka píše naprosto famózně...
To prostě, to se nedá popsat žádnýma kecama jako opravdovost, čtivost, lehkost, i když všechny vlastně sedí, tak nejsou dostatečný.
Autorka reflektuje spoustu vážných témat, jako domácí násilí, duševní zdraví, šikanu a další. Celou knihou se nese několik zajímavých myšlenek. Mě zaujaly zejména tyto dvě: první, že každý v sobě máme zakódováno něco, co lidi v našem okolí nutí na nás reagovat určitým způsobem, a druhá, že se všichni neustále chtějí líbit těm “normálním lidem” a zapadnout mezi ně, ať už si to připouští nebo ne.
Popravdě mě oba hlavní protagonisti strašně rozčilovali, Connell asi ještě o něco víc než Marianne, ale to je jedno. Jejich vztah byl místy hezkej, ale po většinu času spíš odporně toxickej a bylo mi z něj spíš zle. I když jsou to vlastně lidi mojí generace, přišli mi jak z jinýho světa. Takže nevím, jestli je to mojí sociální bublinou, ale jestli je to opravdu normální, že se lidi k sobě takhle chovaj, tak jsem za tu svoji bublinu fakt ráda.
Takže sečteno podtrženo, ta kniha mě strašně štvala, ale nutila mě přemýšlet, a to by knihy podle mě dělat měly. Doporučit jako top knihu ji nemůžu, ale za povšimnutí určitě stojí.
PS: Tereza Dočkalová v audioverzi opět nazklamala, bylo to skvělý. Jen mi v tomto případě chyběla možnost do knihy psát, asi bych si pár myšlenek podtrhla nebo aspoň přečetla dvakrát za sebou.

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Kniha s obyčejným tématem rodinných vztahů, podaným neobyčejným způsobem. Strohý styl psaní, který nechává vyniknout sdělení knihy a emocím, které někdy jdou až na dřeň. Kniha opravdová, plná každodennosti, kterou všichni známe, a se kterou se dokážeme lehce ztotožnit. Kniha vyprávěná z více úhlů pohledu, což přidává postavám na opravdovosti a uvěřitelnosti. Tuhle knihu si dejte, tváří se jako povídání o rodině, ale zasáhne!

Lvářka Lvářka Tereza Janišová

Pohádkové pohlazení po duši. Sympatické postavy, bavilo mě zasazení do historie i cestování časem. Slyšela jsem navíc jako audio a v podání Barbory Hrzánové naprosto geniální!!! Doporučuji všema deseti! :)

01.12.2020 5 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Tohle mi tak sedlo do nálady, jak už dlouho nic. Tahle kniha se vám bude líbit pokud vás zajímá Japonsko, pokud máte rádi snové příběhy na hraně mezi realitou a nerealitou, pokud máte rádi příběhy, ve kterých se ukrývají další příběhy, pokud máte náladu na něco, co je psané s neuvěřitelnou lehkostí, ale přitom to vůbec není povrchní a banální příběh.
Magnesia Litera za objev roku 2019 nebyla téhle knize udělena pro nic za nic. Přijde mi, že je to opravdu svěží vítr i téma mezi české autory.

01.12.2020 5 z 5