veriszv veriszv komentáře u knih

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Skvělá atmosféra mysteriózního thrilleru Trhlina vás přenese do slovenského pohoří Tribeč, kde se už několik let ztrácí lidé. Jen tak. Beze stopy.
Skvěle vykreslené, i když mě osobně velmi nesympatické postavy, úžasně vystavěná tajemná atmosféra, a příběh postavený na základech existující záhady. Navíc ten fakt, že Tribeč je relativně blízko a všechna ta místa z knihy existují...wow! Jediné, co mě zklamalo bylo, že jsem se fakt ani trochu nebála, a to já jsem velkej strašpytel! V různých recenzích jsem četla, že se budu bát jít i v noci na záchod, a to se fakt nestalo. Možná to ale bylo tím, že jsem si knihu četla v počínajícím létě, za bílého dne, s nohama nahoře a kávou v ruce... Nicméně příběh je to skutečně zajímavý ať už tomu všemu tajemnu budete věřit či ne. Já jsem třeba o tribečské záhadě neměla dosud ani tušení!

01.07.2020 4 z 5

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Vztahy a mýty jsou kniha, u které mě zaujal koncept. Terapeut rozebere vztahový mýtus a přidá příklad z praxe. Probere spoustu stereotypů, které o vztazích denně slýcháme a vysvětlí, proč je to tak vnímáno. Oceňuju, že se nejedná o návod jak na to, ale spíš o prostor na zamyšlení. Samozřejmě nemám na všechno stejný názor jako autor, ale to je prostě tím, že jsme každý jiný. Asi jsem čekala, že kniha půjde trochu víc do hloubky, občas to na mě působilo trochu moc obecně, ale zase je to lehce napsané a přístupné každému. Je fajn si knihu přečíst, i kdyby měla jen připomenout, že vztahy jsou složité, komplikované a stojí nás spoustu práce, ale rozhodně stojí za to!

01.07.2020 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Tahle kniha je jedním slovem úžasná! Dá se toho o ní říct strašně moc, ale myslím, že čím míň o ní před čtením víte, tím líp. Nicméně pár věcí bych přeci jen ráda zmínila. Za prvé nenechte se odradit tou příšernou obálkou. Za druhé v anotaci se píše, že je to bláznivá komedie, tím se taky nenechte odradit. Bláznivé to sice je, ale tak krásně bláznivé, párkrát se asi usmějete, ale není to nic trapně, rádoby vtipného. Za třetí, asi nesedne každému. Ať už stylem vyprávění na přeskáčku, i když to má svůj důvod a podle mě je to geniálně poskládané, a nebo i typickým Backmanovským neustálým odkazováním na lidskost, což třeba mě ale naopak přijde úžasný. Nicméně, i když každému pravděpodobně nesedne, je to škoda, protože tohle je zrovna jedna z těch, kterou by si podle mě měli přečíst úplně všichni! Tato kniha je totiž zase jednou ta, ke které se ještě několikrát vrátím.

01.07.2020 5 z 5

Praskliny Praskliny Klára Vlasáková

Tolik rozporuplných pocitů jsem z knihy dlouho neměla. První polovina byla hrozně zajímavá, ohromil mě styl psaní autorky a obdivovala jsem kolik je v tom reflexe aktuální doby, i když to místy působí jako vzdálená budoucnost, tak naopak někdy má člověk pocit, že je to popis aktuální situace. Kniha se dotýká spousty témat - změn klimatu, depresí, ztráty zaměstnání, zadluženosti, traumat z dětství....
Jenže někde v půlce už mi to přišlo tak nějak pořád dokolečka a bez nějakého vyústění. Na začátku jsem cítila úzkost, padala na mě trochu depka, soucítila jsem s postavama, ale potom už to ve mě nevyvolávalo žádné emoce. Prostě příběh plynul až do konce v podobném duchu a stejným tempem. Nevím, jestli bych dočetla v papírové podobě, ale díky naprosto úžasné interpretaci audioknihy, o kterou se postarala Tereza Dočkalová, jsem to zvládla.
Počin je to nicméně velice zajímavý, takže jestli máte chuť na něco originálního, skvělým jazykem napsaného a nebudete očekávat velkou akci, mohlo by se líbit :)

01.07.2020 4 z 5

Google poezie: Psáno našeptávačem Google poezie: Psáno našeptávačem Tomáš Miklica

Celá kniha je dílem tajemné kombinace algoritmů a skvěle a trefně vymyšlených názvů jednotlivých básní, které tomu často dají úplně nový rozměr. Kromě toho, že kniha pobaví, dalo by se na ni dívat, jak je psáno i v knize, jako na jistou sondu do společnosti, tedy co vlastně všichni na těch internetech hledáme, když se nikdo nedívá. Oceňuju, že je kniha doplněna nejen o rozhovor se zakladatelem finské a anglické verze Sampsou Nuotiem, které předcházely té české, ale také komentářem Karla Pioreckého z Ústavu pro českou literaturu AV ČR, který vezme vítr z plachet všem, kteří by mohli namítnout, že se přece ve skutečnosti o žádné básně nejedná. Zábavné a oddechové čtení.

10.06.2020 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Žena v okně mě příliš nenadchla, skoro celou dobu jsem měla pocit, že jsem něco podobného už četla. Navíc jsem ani nebyla nějak moc napjatá, jak to celé dopadne, což je věc, kterou u thrilleru očekávám. Začátek se dost vlekl a i když jsem konec neuhodla, vlastně mě už ani moc nezajímal a spíš jsem byla ráda, že mám dočteno. To, že hlavní postava kombinuje alkohol a léky a nemůžeme tak věřit jejímu úsudku, už tady prostě párkrát bylo. A za mě byl tenhle prvek určitě líp využitý třeba v Dívce ve vlaku nebo v knize Žena z kajuty č. 10, sečteno podtrženo za mě slabší průměr.

04.06.2020 2 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Tuhle knihu jsem měla rozečtenou neskutečně dlouho. Některé pasáže mě bavily a četla jsem je jedním dechem, další zase ne a ne přelouskat...
Bylo to moje první putování Pacifickou hřebenovkou, nicméně autorka v knize mimo cestu neustále řeší i svoji minulost a důvody, proč se vlastně na putování vydala. Právě to neustálé zabíhání do minulosti mě moc nebavilo, a i když to autorka neměla lehké, tak mi to přišlo pořád dokola to stejné. Naopak popis cesty a zážitků byl parádní a přesně takový, že se vám chce hodit batoh na záda a okamžitě vyrazit. Cheryl mi moc sympatická nebyla, ale rozhodně ji obdivuji za její odvahu a odhodlání. Takže mám trochu rozporuplné pocity...

04.06.2020 4 z 5

Pro tvoje dobro Pro tvoje dobro Ellen Marie Wiseman

Skvěle napsaný, velmi smutný příběh o dvou dívkách, které to v životě neměly lehké. Dvě dějové linky, které do sebe skvěle zapadnou a originální prostředí cirkusu.
Autorka píše tak, že člověka naprosto vtáhne do děje a už nepustí. A i přesto, že smutek je z těch události, co se v knize dějí, hodně, hodně tíživý, tak musíte číst dál. Některé scény se prostě od doby, co jsem máma, čtou ještě hůř než dřív... Autorka totiž umí předat emoce v jejich plné síle, ať už se jedná o vztahy rodičů a jejich dětí a nebo i vztahu k cirkusovým zvířatům. Trochu mě zklamal, dle mého názoru, uspěchaný konec, ale jinak je to silný příběh, na který jen tak nezapomenete.

04.06.2020 4 z 5

Červený adresář Červený adresář Sofia Lundberg

Prolínání dvou dějových linek. Dějová linka se současnou situací byla podle mě skvělá. Zachycení samoty, naštvanosti na nesoběstačnost, myšlenek na život a smrt.
Druhá dějová linka, ve které sledujeme prakticky celý Dorisin život byla za mě až moc... Buď bych vybrala méně událostí a nebo bych je více rozepsala. Takhle to bylo málo uvěřitelné, a takové hodně z rychlíku. V knize byla spousta krásných myšlenek a jako oddechové čtení určitě fajn. Ale za mě spíš průměr. Za pár týdnů si asi na moc události z Dorisina života nevzpomenu.

03.05.2020 3 z 5

Na Chesilské pláži Na Chesilské pláži Ian McEwan

Na první pohled obyčejný námět, vlastně o ničem, ale svým zpracováním velice neobyčejný.
Určitě to není příběh pro ty, kteří vyhledávají jednu akci za druhou. Tady jde spíš o jazyk, popis atmosféry, detailně propracovanou psychologii postav a hloubku emocí.
Dva lidé se milují celou svou duší, ale i tak to nestačí. Skvělé zobrazení toho, jak na totožnou situaci mohou lidé, i tak blízcí jako Edward a Florenc, nahlížet naprosto odlišně.
Autor nic nehodnotí a nepřikládá žádné soudy, prostě předloží příběh a je na čtenáři, jak tenhle příběh o lásce, hrdosti a nepochopení, zhodnotí.

03.05.2020 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Jak laskavost, která někomu připadá samozřejmá, může být pro jiného v jeho osamoceném životě naprostým zázrakem.
I když se děj rozvíjel celkem pozvolna, styl autorky mi sedl, takže jsem četla a četla. Ona ta ve vzduchu visící pachuť minulosti hlavní hrdinky, mi nějak nedala knihu odložit. Eleanor je skvělá, i když z ní její osamělost přímo čiší, tak ji dává jakousi svobodu v tom, být naprosto svá. Postupně sledujeme její cestu z temnoty která je sice smutná, ale vyrovnávají ji vtipné chvilky, způsobené převážně její sociální neohrabaností. Celkově je to moc milý a vlastně dojemný příběh.

01.05.2020 5 z 5

Život ve dvou Život ve dvou Nicholas Sparks

Tahle mi zlomila srdce tak, jak to umí jedině Sparks. Nejprve jsem si říkala, že tohle bude asi nějakej jeho slabší kousek, protože se to dost vleklo. Myslela jsem, že budu pozorovat nesnesitelnou, manipulativní mrchu, chlapa, co si nedokáže dupnout a rozpad jejich manželství na 500 stránkách. Ale Sparks nezklamal a jako vždycky do toho zamíchal všechno... Dlouho se mi nestalo, abych někoho v knize nesnášela tak, jako Vivien z téhle ústřední manželské dvojice. Pokud začnete číst a bude vám to připadat zdlouhavý, tak vydržte, rozjede se to. Každopádně jsou tu do detailu rozebrány vztahy všeho druhu. Takže když vydržíte ten zbytečně dlouhej rozjezd, tak pak už je to Sparks, jak ho známe.

28.04.2020 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Příběh je originální, skvěle vystavěný, s myšlenkou a bez hluchých míst. Na mě to bylo teda hooodně kruté, takže pokud jste slabší povahy, tak to s váma asi zamává jako se mnou.
Trochu mi na začátku chybělo ukotvení příběhu v čase a prostoru, ale vynahradila mi to propracovaná psychologie postav. Oceňuju originální nápad s řečí květin, který jsem v jiné knize asi zatím nečetla.

02.04.2020 4 z 5

Vděk Vděk Delphine de Vigan

Kniha je skvělou ukázkou toho, že není potřeba mnoho stránek, aby měl příběh všechno. Smutek, milý humor, skvělý příběh i postavy a skvělou pointu, to tam zvládla autorka všechno vložit. Tak krátký příběh a má v sobě tolik rovin! Navíc oceňuju naprosto bravurní překlad.
Moje první setkání s Delphine tedy dopadlo na výbornou. Co, na výbornou, jsem naprosto uchvácená! A tuhle knihu řadím na poličku vedle Muže jménem Ove a budu se k ní, stejně jako k němu, neustále vracet.

01.04.2020 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Tři ženy, každá z jiného kontinentu, tři příběhy, které jsou skvěle propojené. I když na první pohled nemají ženy z jednotlivých příběhů nic společného, propojuje je jejich odhodlání a síla vzít osud do svých rukou a nepřijímat věci jen tak, jak jsou. Kniha plná kontrastů dnešní doby a odhodlání silných žen se určitě řadí na poličku s označením doporučuju.

04.02.2020 5 z 5

Tma mezi hvězdami Tma mezi hvězdami Atticus (p)

Nemůžu říct, že by se mi spousta těch řádků nelíbilo, znovu bych si tuhle knihu ale nepořídila.
Nedá se jí upřít krásné grafické zpracování. Černá, bílá, do toho občas černobílá fotografie, a ta překrásná obálka. Ale na druhou stranu mi bylo líto těch prázdných stránek. Dva řádky na stránku mi prostě přijdou škoda papíru...
Navíc, kdybych si teď měla rozmyslet, jestli knížku koupím, určitě bych ji chtěla v angličtině. Asi bych si ji užila trochu víc. Tím ale nechci říct, že by se jednalo o špatný překlad. Zaprvé mi to nepřísluší soudit a zadruhé si to ani nemyslím, ale některé věci přeložené vyzní prostě jinak. Taky bych si knihu užila víc, kdyby mi bylo třeba 16...
No, sečteno a podtrženo. Za mě asi tak: některé věci klidně můžou zůstat na instagramu

04.02.2020 3 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Kniha je opravdu těžké čtení a zanechala ve mě silný pocit smutku a prázdna.
Nicméně Kateřina Tučková odvedla opět skvělou práci. Za jejími knihami je vidět obrovská znalost tématu až člověku skoro připadá, že u těch událostí byla. Odsun Němců po válce a další mapování jejich životů zpracovala autorka opravdu skvěle, i přesto jak strašně těžké je to téma a ukázala, že opravdu nic na světě není černobílé.

04.02.2020 5 z 5

Myslím si, že finské podivno určitě není pro každého. Já jsem jím ovšem nadšená! Kokršpaněl, ztracené deštníky, Facebook, tajné chodby, Filmový průvodce životem, proplétání současnosti, minulosti a prapodivných snů. Zkrátka jiná pravidla hry, než je v knihách běžné. Navíc oceňuju nápad s alternativním koncem. Já měla konec končící slovem nejfilmovější a byla jsem spokojená, přišel mi zkrátka víc... no...filmovější.

04.02.2020 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

8 zajímavých osobností, autorovy skvělé otázky, hodně zajímavých myšlenek, spousta nových pohledů na zažité věci, soužití s přírodou a navíc? Doplnění o nádherné fotografie Johany Pošové, tuhle knížku prostě chcete mít doma! Já se k ní budu určitě vracet.

Jako v zrcadle, jen v hádance Jako v zrcadle, jen v hádance Jostein Gaarder

Jemný příběh o životě a smrti, ale dětem bych ho asi nečetla...

21.04.2018 4 z 5