Divočina

Premena životom bitého dievčaťa na silnú, zrelú a nezávislú ženu Každý z nás má dni, keď sa cíti nanič, keď má všetkého dosť, keď nič nevychádza tak, ako chceme. Hlavná hrdinka autobiografického príbehu - dvadsaťdvaročná Cheryl - sa takto cíti veľmi dlhý čas. Najskôr ju opustí otec, potom jej zomrie vo veku iba 45 rokov mama. ... celý text

Premena životom bitého dievčaťa na silnú, zrelú a nezávislú ženu
Každý z nás má dni, keď sa cíti nanič, keď má všetkého dosť, keď nič nevychádza tak, ako chceme. Hlavná hrdinka autobiografického príbehu - dvadsaťdvaročná Cheryl - sa takto cíti veľmi dlhý čas. Najskôr ju opustí otec, potom jej zomrie vo veku iba 45 rokov mama. Po matkinej smrti, ktorú Cheryl znáša veľmi ťažko, sa rodina rozpŕchne. Do jej života sa dostanú drogy a sex s náhodnými mužmi. Časté nevery vedú aj k rozpadu jej manželstva. V tomto okamihu sa uvedomí, že musí niečo urobiť, že jej život nemôže takto pokračovať ďalej.

O štyri roky neskôr, v čase keď už nemá čo stratiť, urobí to najimpulzívnejšie rozhodnutie svojho života: odhodlá sa prejsť vysokohorský chodník Pacific Crest Trail od Mohavskej púšte cez celú Kaliforniu a Oregon až do štátu Washington, a to úplne sama. S diaľkovými túrami nemá nijakú skúsenosť a chodník je iba „nejasnou exotickou myšlienkou plnou prísľubov“. No znamená najmä nádej, že znovu poskladá svoj rozsypaný život. Netuší však, aká ťažká skúška ju čaká. Životom skúšané dievča sa vydá cestu bez náležitej prípravy. Putuje pešo s batohom takým ťažkým, že jej do krvi oškrie chrbát, príde takmer o všetky nechty na nohách, časť cesty prejde iba v jednej topánke… Hrdinka sa nevyhne stretnutiu so štrkáčmi či s medveďmi, prekonáva úmorné horúčavy, rekordný sneh, no vníma krásu i osamelosť svojej túry. Počas cesty zažíva najrôznejšie emócie: odhodlanie, hnev, beznádej, ale napokon katarziu a naplnenie.

Divočina je napínavé rozprávanie okorenené humorom, ktoré živo zachytáva strach i radosť mladej ženy tvrdohlavo si raziacej cestu k cieľu napriek mizivej šanci na úspech. Púť dlhá 1 770 kilometrov ju takmer doženie do šialenstva, ale napokon posilní a zocelí. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/17_/173359/divocina-R0u-173359.jpg 4.3535
Originální název:

Wild: From Lost to Found on the Pacific Crest Trail (2012)

Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Ikar (SK)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (161)

Přidat komentář
JezinkaJ
08. května

Cheryl, tohle se ti vážně povedlo. Zachránila ses. Tvé vyprávění je poutavé, zajímavé a velmi inspirativní. Díky za onu otevřenost a odvahu.
Jen ta příprava, ta se ti vůbec nepovedla. Ale zase díky tobě vím, co bych udělala jinak a čemu bych věnovala pozornost.
Fakt, kdyby mi bylo 25 už bych začínala šetřit a měla bych v hlavě jen to, jak bych se na pacifický trail mohla dostat i já. :-)
Velmi doporučuji k přečtení všem a dobrodružným duším zvlášť. :-)

ptacicek
29. dubna

Knihu jsem začala číst na základě shlédnutí filmu. Film byl podle mého názoru úžasný, ale kniha jej naprosto předčila.
Kniha je čtivá, působivá a velmi přemýšlivá. Nikdo z nás nedokáže říci, jak by se zachoval v roli hlavní hrdinky a proto se mi během čtení X krát stalo, že jsem se přistihla s odloženou knihou v ruce a přemýšlela jsem co by kdyby... Pokud je nyní váš život ve složitější situaci, je kniha přímo pro vás, protože vám ukáže jiný pohled na věc i když s vámi téma na první pohled nesouvisí. Vřele doporučuju...

Sova15
13. dubna

Právě jsem dočetla. Stejně, jak píše tereza přede mnou, zamýšlšla jsem se během knížky i nad svou cestou životem. Co vlastně chci? Kam směřuji? Autorka je hodně otevřená. Vůlbec bych se ji neovažovala soudit, za to jak žila po smrti matky. Každý se musí se smutkem a prázdnoutou vypořádat. Nesoudím lidi, v jejichž situaci nejsem. Ona pak udělala tu správnou věc - jak je teď módní říkat - vydala se na cestu, aby se hledala. Spousta z nás se stále hledá, ale v běžném rutinním koloběhu to jde velmi těžko. Obdivuji ji, že se na takovou cestu vydala a naprosto chápu, že téměř nepřipravená. Já, když se pro něco rozhodnu, jdu do toho taky po hlavě. Ale zatím jsem nenašla odvahu ani k týdenní samostatné pouti kamkoliv. Třeba ji letos najdu.
Viděla jsem nejdřív film, jsem moc ráda, že jsem pak vzala do ruky knihu. Je v ní toho mnohem víc, dá se o ději víc přemýšlet..... Díky Cheryl

terezamarsik
06. dubna

Kniha se mi velmi líbila, neuvěřitelně mě zaujala celá cesta hlavní postavy, na kterou se vydala jen tak, v podstatě nepřipravená a dokázala cestu dokončit. Kniha mě inspirovala k tomu, abych také trochu přemýšlela o svém životě a o tom jak často si říkám, že něco nejde a skončím s tím. Očividně jde všechno, když člověk zatne zuby a snaží se. Kniha je výborná, inspirující a zajímavá.
Četla jsem hodně recenzí na tuto knihu a asi mě trochu udivuje kolik lidí nazývá hlavní postavu arogantní nebo povrchní apod. Ano, ona udělala spoustu chyb, hloupých a nedospělých chyb, ale v podstatě v celé knize mluví o tom, že ví, že udělala hloupé chyby, že si uvědomuje, že se možná připravila o životní lásku a že svému manželovi neuvěřitelně hloupě ublížila. Mluví i o tom, že si uvědomuje, že brát drogy a spát s tolika muži byla hloupost. Nepřijde mi to tak povrchní. Psala o sobě tak intimní a osobní věci a smrt její matky byl hlavní důvod všech jejích problémů, ale znovu, tady přeci hlavní postava neříká, že si myslí, že je jediná na světě, kdo prošel takovou ztrátou, naopak celá kniha je o tom, jak se rozhodla, že chyb, které nadělala už bylo dost a když už to má změnit, tak nějakým obrovským krokem a to pro ní znamenalo vydat se na ubíjející dlouhou cestu, pro ní takovou menší očistu.
Knihu jsem po celou dobu vnímala spíše jako menší zpověď hlavní postavy, která si uvědomuje, jak hloupě se zachovala a že měla smrt své matky řešit jinak, tak jak se na dospělou osobu hodí. Během této zpovědi, ale stihla podniknout neuvěřitelně těžkou, ale zároveň úžasnou cestu, o které mě opravdu bavilo číst.

OndřejMergl
20. března

Film se mi líbil a kniha byla ještě podrobnější. Ukazuje, že i obyčejný člověk může překonat sám sebe, jak kouzelná je cesta přírodou. Po takové knize má člověk chuť vyrazit sám na túru. Jenom mě otravovala povrchní povaha autorky i šťourání v minulosti, nicméně beru to jako součást terapie autorky samotné, kdy se potřebovala ze svých problémů nejen projít, ale i vypsat.

Mišule_11
09. března

Zajímavé vyprávění o dívce, která našla sama sebe poté co se vydala na pacifickou hřebenovku..některé úseky cesty byly mnohem zajímavější než jiné :) Šťastný konec k tomu, i když trochu rychlý zdál se mi! :)

Mikarda
04. března

I film byl fantastický !!!

Danago
03. března

Zajímavá a krásně napsaná knížka o překonávání sama sebe.
Dovedu pochopit , že si někdy člověk potřebuje projit svoji pacifickou hřebenovku, aby se dokázal znovu postavit na nohy. Hrdinka udělala opravdu odvážný a možná i bláznivý a riskantní krok. Vydat se na tak těžkou trasu prakticky bez přípravy.
Knížka se čte sama, člověka vtáhne do příběhu.
Za přečtení tato knížka rozhodně stojí . Mně zůstane dlouho v hlavě. Ale není to úplně běžná beletrie.
Film v určitých momentech s knížkou nesedí , ale to je tak vždycky. Ale když si odmyslím dějové nesrovnalosti , tak já jsem v některých momentech, a nebylo jich zase tak málo, u filmu brečela.

Aduska81
20. února

Když nevíte, jak dál ve svém životě, protože jste ztratili jeho smysl, svůj střed-slunce, kolem, kterého se otáčíte, pak jdete dál jinak, tak jak to ještě jde, aby jste našli samých sebe, nový střed a nový smysl života. A o tomhle je tato kniha. Díky Cheryl za ni.

deiwi
06. února

Neobyčejné putování hlavní hrdinky napříč Spojenými státy a k odpuštění sobě samé se čte prakticky jedním dechem. Kniha má místy až meditativní nádech. Rozhodně doporučuji. Čteno v originále.

marara
31. ledna

Krásná kniha o sebepoznávání a překonávání sama sebe.

de_baques
23. ledna

Skvělý sportovní výkon, sebezapření a vytrvalost, touha překonat sama sebe, snášet nepohodlí...to vše kontrastuje s civilním životem mladé Cheryl, jak sama sebe popsala byla mladá levicová feministka se vším všudy. Myslím, že se na ní podepsala výchova v neúplné rodině, časté stěhování a frivolní život amerických univerzit, jinak by snad nemohla spáchat před cestou tolik šíleností - potrat, heroin, promiskuita, rozvod, skoro kanibalismus. Docela mi na konci chyběla nějaká aspoň trochu pokorná sebereflexe, což by s odstupem let nemusel být zas takový problém.

Ivanule
19. ledna

Teda co napsat:) Nejdříve jsem slyšela o filmu,ale ten jsem shlédla až poté,co jsem si přečetla knížku,protože já to tak prostě dělám:D Kniha se mi velmi líbila,upřímně,já osobně sama za sebe bych se takhle nikam sama jen tak na vlastní pěst rozhodně nevydala,tudíž musím autorce vzdát hold,má můj obdiv.Knížka se čte velice pěkně,příběh krásně plyne,Cheryl teda musím říct,že po té,co jí umřela maminka,byla teda pěkný číslo:) Ale asi každý jednou potřebuje za svým životem,který už nechce vést tak jako do té doby,tlustou čáru a asi je potřeba udělat krok,který by člověk nikdy nedělal (v případě Cheryl teda jít PCT). Myslím,že knížka rozhodně stojí za přečtení,film mi v určitých momentech (samozřejmě jsem to brala podle knížky)jaksi trošku neseděl,a třeba i tím,koho po své cestě potkala,že ve filmu byl myslím zmíněn jen jeden člověk.

werriss
19. ledna

Že si knihu přečtu, jsem se rozhodla po zhlédnutí filmové verze. Film byl sice super, ale zdaleka ne tak dobrý jako tahle knížka. Moc se mi líbila, byla dobře napsaná a skvěle se četla. Hrdinka sice nebyla žádný svatoušek, ale myslím, že jí patří velký obdiv. Nedovedu si představit, že bych něco takového bez újmy na zdraví absolvovala :-) Ale možná je někdy potřeba udělat něco bláznivého, abychom si to v hlavě srovnali.

maky86
13. ledna

Někdy prostě člověk potřebuje projit pacifickou hřebenovku, aby si dal svuj život dohromady... moc hezký příběh, vcítila jsem se do děje a tahala Monstrum s ní

Barushenka
06. ledna

Kniha je mi svým tématem hodně blízká, a také se moc pěkně četla. Děj je plynulý a zajímavý. Jediný problém jsem měla s hlavní hrdinkou, ke které jsem měla spíše averzi než že bych s ní soucítila.....na druhou stranu, kniha se mi četla dobře, tak asi nebude líbivost hlavní hrdinky tak zásadní.

pink_ivy
01. ledna

Cheryl rozhodně není bezchybná hrdinka, nebo snad někdo, koho bych dokázala pochopit, či s ní sympatizovala. Jenže pak se dá na cestu..

Jednak chci vyzdvihnout, jak je to napsané. Velmi dobře a čtivě, autorce se podařilo, že jsem se do toho tak vžila, že jsem si dokázala (nebo aspoň trochu) představit ty bolavé nohy, tíhu Monstra a to nadšení z cesty. Skutečně se málokteré knížce podaří mě tak dokonale vtáhnout do děje.

Přechod mezi minulostí a současností byl nenásilný a vždycky to tak hezky vyplynulo ze situace. I když mě osobně pohledy do minulosti moc nebavili, ne, že bych je přeskakovala, ani jsem se u nich nějak zvlášť nenudila, ale prostě PCT mě zajímala a fascinovala mnohem víc.
Někde u prvního odtrženého nehtu si pak uvědomíte, že Cheryl fandíte, aby to zvládla. Je to neuvěřitelně autentický a skoro to na mě působí jako, že je to vymyšlené, jenže právě to, že vím, že není, knížku činí ještě zajímavější.

Knížku jsem zhltla na dva zátahy a lituji, že není delší. Snad jen jediná výtka - poměrně jsem se tam ztrácela ve jménech všech horalů a na konci knihy už jsem pak stěží věděla kdo je kdo, pokud mi to nebylo (aspoň letmo) připomenuto.

Ani po dokončení knížky mi hlavní hrdinka není tak úplně sympatická, ale to co dokázala, je naprosto obdivuhodné. Netvrdím, že bych si hned hodila batoh na záda a vydala se po Pacific Crest Trail, ale nemůžu si pomoct, celá ta stezka mě z nějakého důvodu strašně fascinuje.

Jedna z těch knížek, která ve vás něco zanechá, rozhodně na ni jen tak nezapomenu a ráda se k ní určitě znovu vrátím. 5*

groula
14.12.2016

Nejdřív jsem viděl film, Zjistil sem, že vznik z knihy, tak sem si přečet knihu. Moc hezký to je, zejména když si člověk uvědomí, že je to skutečnej příběh.
Sama ženská na takovýhle štrece. Slušná práce.
A zase mi to připomnělo, to, že chci sám pěšky obejít naší republiku....
Sakra.....

Nonosbawsut
12.12.2016odpad!

Ne... Hloupé, ploché, plytké... Ne...

Maser
07.12.2016

Zajímalo Vás někdy proč se lidé vydávají na cestu? Proč celý svůj život zabalí do velkého baťohu a vyjdou z domu do míst, která si našli kdesi na mapě? Proč se celé týdny špinaví, zpocení, vyčerpaní a hladoví trmácejí do končin na které lidé už dávno zapomněli? Ne každý je nadšenec do trekkingu nebo dobrodruh. Vyhledání absolutní samoty a odloučenosti může vyléčit duši.

Mysleli jste někdy na to jaký je životní příběh člověka, který kolem Vás prošel? Velká krosna, špinavé oblečení a upocené čelo. Usměje se na Vás, pozdraví a pokračuje dál. Neudělal to protože se to sluší. Možná jste první člověk na kterého narazil po dlouhých týdnech samoty a kontakt s jinou lidskou bytostí v něm vyvolává téměř dětskou radost.

Již jsem poznal pár lidí, kteří se vydali na cestu....a ne všichni z nich byli nadšenci do trekkingu nebo dobrodruzi.

kacapr
04.12.2016

Dlouho jsem se ke čtení odhodláva a musím říct, že mě knížka dost mile překvapila a úplně pohltila - krásný, silný příběh...

Hella
30.10.2016

Dva poznatky:
1) Ano, kniha je čtivá a poměrně zajímavá.
2) Ale ani postupem času a děje jsem se nedokázala zbavit obrovské averze k vypravěčce. Byla mi tak neskonale protivná a nesympatická (drogy; "odkopnutí" Paula; poněkud zvláštní způsob, jak se vyrovnat se smrtí matky - spolykat její popel s kousky kostí?, atd...), že jsem občas knihu na pár dní musela odložit a její "postavu" vydýchat. Mmch, závislost na heroinu a přitom žádné abstinenční příznaky a problémy???

ma71
21.10.2016

Úžasná kniha, neuvěřitelně silný příběh. Hloubka a jakási syrovost mě zcela pohltila. Přečetl jsem ji na jediný zátah, během jednoho dne a to už se mi nestalo hodně dlouho, aby mě kniha natolik chytla. Nemohu jinak, než dát plný počet.

callahanh
19.10.2016

S knihou mám podobný problém jako s filmem. Autorka mě dost štvala svou naivitou a absolutní nepřipraveností na trek a nebyla po všech stránkách sympatická. Na druhou stranu je její odhodlání hodně silné a pozitivem je, že vše nevzdala a dokázala ujít celou vzdálenost. Její vůle a některé příhody jsou tím nejlepším na celé knize, která je jinak hrozně zdlouhavá, plná zbytečné vaty, ačkoli chápu, že autorka potřebovala dostat na papír všechno, co se jí přihodilo a jak se cítila. Je zkrátka znát, že vychází z vlastních deníkových záznamů a chybí jí cit pro výběr toho nejdůležitějšího. Přesto se kniha poměrně dobře čte, dodá čtenáři naději, že i když se dějí hodně špatné věci, je z nich cesta ven a někteří si i uvědomí, že v běžném životě řešíme opravdu malichernosti. Každý má zkrátka svůj způsob, jak se vyrovnat s nepřízní osudu a najít sám sebe v době krize. Já bych asi podobnou túru neabsolvoval, ale skláním se před těmi, kteří takovou odvahu mají. 70%

MakiMel
27.09.2016

Nápaditý příběh na téma "útěk do samoty", zhruba v půlce knihy jsem se podívala na film, ten je oproti knize o spoustu dějových paralel ochuzen, ale chápu, že asi by nevyzněl tak dobře jako vyzněl, až tedy na ten poněkud kýčovitý konec "a žili šťastně až do smrti".

Peťulka3
17.09.2016

Skvělý příběh :-)

mautina7
29.08.2016

Vynikající čtení, Divočina mě vtáhla do děje tak, že jsem si občas připadala, že cestuji s hlavní hrdinkou a bolely mě za ní nohy :) O Pacific Crest Trail jsem předtím nic nevěděla a jsem ráda, že jsem ji díky této knížce jsem zprostředkovaně poznala. Zároveň mě oslovilo i to, že se na tuto náročnou cestu nevydal nějaký zkušený hiker, ale obyčejná holka v mé věkové kategorii, která si potřebovala utřídit svůj život.

Mirime13
04.08.2016

Naprosto dokonalá kniha, jedna z těch, které změní pohled na svět. Wow, mám chuť sbalit krosnu a vyrazit na PCT.

Viky007
31.07.2016

Myslím, že každý člověk si někdy projde obdobím, kdy by nejraději vzal batoh a vyrazil pryč od všeho. Cheryl tohle podnikla a za to ji vážně obdivuji. Určitě to nebylo snadné. Nicméně mě občas štvala její naivita a jakási nepoučitelnost, hlavně co se týče chlapů a drog. Ale budiž, pořád je to jen člověk, že.
Na konci samozřejmě vypluje na povrch otázka, zda šlo o úspěšnou cestu. Myslím, že Cheryl se hlavně chtěla vyrovnat se smrtí své matky, což se jí snad nakonec podařilo. To ostatní... nevím... možná si v sobě přece jen udělalal pořádek. Alespoň to tak vyznělo na konci.
Každopádně doporučuji. Je to skvělá kniha o lidské sílé a odhodlání. Zakousne se do vás a už vás nepustí.

preciousx
28.07.2016

Kniha dvou tváří. Na jedné straně jsem hrozně obdivovala odhodlání autorky se na takovou výpravu vydat, aby si urovnala svůj vlastní život. Na druhé straně jsem ale po přečtení neměla pocit, že by ji to nějak změnilo, jen se konečně dokázala smířit se smrtí své matky. Možná to byl její cíl, je mi zpočátku přišlo, že chce víc. Její neustálá nadrženost i v situacích, kdy byla na míle vzdálená jakémukoliv pocitu vlastní přitažlivosti, mě docela iritovala. Chvílemi jsem měla pocit, že místo hledání sebe sama, hledá spíše někoho na sex.