veriszv veriszv komentáře u knih

Najdu odvahu: 770 km po trase hrdinů SNP Najdu odvahu: 770 km po trase hrdinů SNP Lenka Vacvalová

Tuhle knihu jsem si užila, strašně moc. A i když je nad moje chápání, jak to může někdo dokázat, uběhnout 770 km za 16 dní, a Lenku neskutečně obdivuju, bylo mi trochu líto, že neběžela dýl, abych mohla dýl číst. Tahle kniha není jen o vášni pro běh, ale četla jsem v ní i vášeň pro život. Je to kniha o překonávání sama sebe, o výzvách a hledání odvahy, odvahy každý den vstát a běžet. Kniha působí upřímně, ať už proto, že Lenka mluví i o únavě a těžkostech, nebo proto, že ani ona sama si na nic nehraje a práskne na sebe spoustu nedokonalostí, a o to mi byla sympatičtější! Je tam spoustu krásných myšlenek, někdo by mohl říct, že motivačních. A já jako člověk, který nesnáší motivační kecy jsem tohle zhltla a chtěla jsem víc! Nevím, jakou roli v tom, jak moc se mi kniha líbila hraje to, že Lenku sleduju už dlouho na instagramu a je mi prostě sympatická jako člověk, ale tuhle knihu doporučuju všema deseti!
“Hlavně jsem včas pochopila, že pohodlným způsobem života pohodlí v životě nedosáhnu.”

30.11.2020 5 z 5

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

Není to žádná (omlouvám se) “blboromanťárna” jak jsem čekala. Mělo to hloubku, a to u těchto knih většinou už fakt nepředpokládám. Takže jsem byla příjemně překvapená.
Autorka má opravdu pozoruhodný styl vyprávění. Kniha je to poměrně krátká, ale i přesto, že autorka pokrývá celkem dlouhý časový úsek, nic nechybí a všeho je tam tak akorát. Navíc skvěle zvládla psychologii postav a práci s emocemi. Bylo to uvěřitelné a člověk přemýšlel i nad svým životem. Těším se na další autorčiny knihy!

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Co se týče literární stránky, moc se mi to líbilo, ale byla jsem trochu zklamaná z té stránky faktografické. Jan Mikolášek byl osobností zajímavou sám o sobě, tak nevím jestli bylo nutné tolik k jeho životu dodávat a pozměnit. Naštěstí jsou fakta shrnuta alespoň na konci knihy.

Cizinec Cizinec Harlan Coben

Bylo to originální, líbilo se mi téma pocitu anonymity na internetu i rodinné prostředí thrilleru. Občas tam bylo sice pár pomalejších míst a za mě možná trochu zbytečných popisů, ale v audiopodobě se to dalo zvládnout.

Faktomluva Faktomluva Hans Rosling

Pokud vám současný stav světa způsobuje úzkosti, jako občas mě, dejte si tuto knihu. Ne, nedozvíte se v ní nic, co by vám ukázalo, že je svět ve skutečnosti plný jednorožců a není důvod k obavám, ale ukáže vám, že to není tak černé, jak si často myslíme.
Autoři poukazují na jedenáct instinktů, ke kterým máme my lidé často tendenci. Jsou to třeba instinkt negativity, instinkt lineárnosti, instinkt propasti a další. Když o nich člověk ví, může se před každým závěrem, který udělá zamyslet, jestli náhodou některému z nich nepodlehl, a to je skvělý! Podle mě by se tahle kniha v rámci výuky kritického myšlení klidně mohla zařadit do povinné četby. A navíc je kniha podle mě i super dárek, prakticky pro kohokoli!

10.10.2020 5 z 5

Zamilované povídky Zamilované povídky * antologie

Po těch všech ohlasech, které jsem zaznamenala na tuto povídkovou edici od nakladatelství Listen, jsem čekala... no vlastně ani nevím, co jsem čekala, ale rozhodně ne to, že budu tak moc zklamaná. Jsou to povídky, nepředpokládala jsem, že by se mi líbily všechny, ale že se mi budou líbit jen dvě?
Knihu jsem poslouchala v audioverzi a jako první mě zaujala povídka od Šabacha, ale hodně velký podíl na tom má interpretace Tomáše Hanáka, protože to se vážně povedlo. Pro text samotný se mi líbil Epstein a Hejkalová. U Hejkalové by mě klidně zajímalo i pokračování. Ale to je tak všechno. Zbytek mě nijak neoslovil, dokonce jsem asi u dvou povídek měla pocit, že je mi zase patnáct a čtu si Bravíčko...

10.10.2020 2 z 5

Ohníčky všude kolem Ohníčky všude kolem Celeste Ng

Mnohovrstevnatý příběh, který vám nedá, abyste ho odložili.
Příběh o mateřství v mnoha podobách, o tom jaké je to po dítěti zoufale toužit i o tom, jaké je to, když dítě přijde a matka na něj není připravená.
Příběh o vnitřním ohni, který v sobě někdy dusíme, protože je tolik pravidel a norem, které je dobré dodržovat. A když ho necháme hořet, tak vypadáme nedokonale, protože nezapadáme do škatulek, které uznávají všichni ti, kteří udržují takový ten poloskomírající ohýnek a vzájemně se ujišťují, že takhle je to správně, že takhle to má být.
Příběh, který ještě dlouho nedostanu z hlavy...
Hrozně moc mi sedí styl vyprávění Celeste Ng, je to originální a dobře se to čte. Líbí se mi, jak žádná postava příběhu není plochá, a i když není tou, na které příběh stojí, autorka ji nechá vyvíjet. Líbí se mi, jak autorka do příběhu zapojila umění, fotografie, které tu hrají nezastupitelnou roli. Líbí se mi, jak se prolíná minulost a současnost. Líbí se mi, jak je to příběh obyčejný, který by se mohl odehrát hned vedle v domě, ale zároveň ukazuje, že nic není obyčejné.
Stylem je kniha hodně podobná autorčině předchozí, Vše, co jsme si nikdy neřekli, ale za mě je tato ještě mnohem lepší,...

10.10.2020 5 z 5

Tohle bylo tak milé :) Doporučuju jako audioknihu, protože poslouchat přímo pana Čepelku je zážitek :)

Game Game Anders de la Motte

No co si budem, bylo to trochu předvídatelné, místy jsem se nudila a to u thrilleru prostě nechcete. Navíc tam bylo strašně moc sprostých slov a taky anglických výrazů, co výrazů, celých vět. Což nevím, jak by se četlo třeba někomu, kdo anglicky neumí ani ň. Takže takhle, pokud bych tuhle knihu nečetla, asi bych o nic nepřišla.

03.09.2020 3 z 5

Zmizení Sáry Lindertové Zmizení Sáry Lindertové Kateřina Šardická

Zmizení Sáry Lindertové mě popravdě moc nelákalo, ale když jsem ji uviděla v katalogu Audiolibrix, řekla jsem si nakonec proč ne?
Zařazení knihy mezi detektivky vedlo k tomu, že jsem měla úplně jiná očekávání. Za mě se jedná spíš o mysteriózní thriller. Ale ke knize...
Začátek knihy byl skvělý, děj měl spád, bylo tu parádně budované napětí a atmosféra. Potom to začalo trošku upadat a za mě by nevadilo to trošku urychlit a zkrátit. Ale díky audiopodobě, která je úžasná, se i tady ta trochu pomalejší místa poslouchala dobře. Nicméně líbilo se mi to, jak autorka pracovala s židovským náboženstvím, vykreslení postav i několik překvapivých zvratů. Navíc ta obálka?! až mě mrzí, že tu krásu nemám v knihovně.
Takže takhle, nedostala jsem to, co jsem čekala, ale bylo to příjemně jiné a neokoukané a na to, že je to autorčina první kniha, skvělé!

Selský baroko Selský baroko Jiří Hájíček

Můj první Hájíček... Konečně! Bylo to totiž jedno velký skvělý!
Originálně zpracované téma, které nevidím v knihách příliš často, a které mě zajímá, kolektivizace vesnice 50. let, utajená historie, promlčené křivdy, staré bolesti, skvěle vykreslené prostředí i postavy,...
Dokonale popsané, jak je za totality ještě mnohem jednodušší mezi lidi roznášet jed a nenávist. Tolik těžkých lidských osudů, lží a polopravd na tak malém prostoru musí pohnout s každým...
Navíc ten Hájíčkův jazyk, to bylo jak pohlazení! Knížka je to útlá, akorát tak na jedno odpoledne, protože nedá člověku, aby ji odložil a slova “Nedonutili mě nenávidět,” se mi zapíšou do paměti!

Manžela jsem nezabila Manžela jsem nezabila Liou Čen-jün

Tahle kniha mi dala zabrat... Né, že by byla špatná, ale myslím si, že pro plné docenění této knihy je potřeba mít nějaké povědomí nejen o čínském prostředí, ale i o východní literatuře a kultuře. Rozhodně jsem ráda za doslov Zuzany Li, která alespoň tak, jak se v tak krátkém prostoru dá, osvětlila některé reálie a odkazy v knize.
Kniha na mě byla až příliš dlouhá, uvítala bych, kdyby byl příběh kratší, kdyby v něm bylo méně jmen a kdyby se některé věci tolikrát neopakovaly. Tato kniha určitě nesedne každému, ani mě moc nesedla, ale jak jsem psala na začátku, je to podle mě hlavně tím, že pro svoji neznalost reálií a východní kultury nedokážu tuhle tragikomickou satiru náležitě ocenit.
Pokud si mám z knihy něco odnést, je to to, že pokud se snažíme udělat druhým peklo ze života, spíš si často zničíme ten svůj...

03.09.2020 3 z 5

Jak to celé přežít a nezbláznit se Jak to celé přežít a nezbláznit se Denisa Cziglová

Kniha o Denise, jejím životním příběhu, nelehkém dětství, a o tom, jak jí do cesty vstoupil Evžen. Evžen je nádor, který si Denisa s humorem sobě vlastním pojmenovala.
Chvilku mi trvalo než jsem si zvykla na styl vyprávění, ale potom se mi kniha četla velice dobře. Navíc se mi kniha moc líbila i po grafické stránce, protože je skvěle doplněna fotkami. Částečně je to i kuchařka, protože nemoc Denisu přivedla ke kompletní změně životního stylu, a tak tu naleznete i pár inspirativních receptů. Denisu obdivuju pro její sílu, přístup s jakým se k nemoci postavila, i to že svůj příběh sdílí. Je to neskutečná bojovnice, protože to, co jí bylo naloženo, je na jeden život vážně hodně!
Jsem moc ráda, že se ke mě kniha dostala, protože má co předat a Denise přeju, ať už je jenom dobře!

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Jak drahé je zdarma je skvělá kniha, která vám ukáže trochu jiný pohled na vaše rozhodování. Autor vám vysvětlí jak fungují v marketingu návnady, jak je propojen tržní svět a svět sociálních vazeb, jak vzrušení ovlivňuje naše rozhodování a spoustu dalších zajímavých věcí.
Nejvíc se mi líbilo, že je vše podloženo experimenty a není to jen spousta pouček, které bych si ani nepamatovala a ani by mě pravděpodobně nebavilo je číst. Kniha je přínosná pro každého, takže pokud jste měli na jazyku, že je to moc hezký, ale ekonomie vás nezajímá, tak u téhle knihy udělejte výjimku, slibuju, že nebudete litovat.

Šťastně až do smrti Šťastně až do smrti Anna Ekberg

Tohle se mi fakt líbilo. Skvěle vykreslená psychologie postav, pohrávání si se čtenářem, originálně zpracované jinak už celkem ohrané téma. Jediné co mi příliš nesedělo bylo, že je příběh vyprávěn detektivem, který do toho ještě tak trochu motá svůj příběh, to bych asi vynechala, ale naštěstí tam jeho kapitol nebylo mnoho.
Pokud hledáte nějakou oddechovku, tohle za mě jo.

Metoda Bullet Journal Metoda Bullet Journal Ryder Carroll

Kniha se četla velice dobře, i přesto, že by se mohlo na první pohled zdát, že číst si o tom, jak si vést bullet journal, bude pěkná nuda. Kniha je proložena mnoha příběhy, praktickými příklady, a i když se o bullet journal zajímám celkem dlouho, dozvěděla jsem se spoustu tipů, jak ho udělat efektivnější a lepší. Některé části knihy byly na mě až příliš motivační a zaměřené na seberozvoj, místo toho bych uvítala ještě víc tipů k samotnému bullet journalu. Ale i tak, pokud chcete s bullet journalem začít, nebo se v této metodě zdokonalit, tato kniha by vám mohla pomoct.

To nejlepší v nás To nejlepší v nás Colleen Hoover

Příběh Quinn a Grahama kterým pomalu rozebírá manželství neplodnost. V příběhu se střídají dvě dějové linky, kdy v jedné sledujeme jak jejich láska vzniká a ve druhé jak se rozpadá, což ve čtenáři ještě víc umocňuje ten pocit smutku, protože tenhle vztah měl takovej potenciál!
Popravdě, nebyla jsem z téhle knihy tak nadšená, jako všichni ostatní. Možná je to tím, že se nedokážu vcítit do toho, že bych se svým manželem přestala mluvit, a nebo je to jiným pohledem na věc, ale Quinn mě strašně rozčilovala.
No, to je jedno. Pokud si odmyslíme tohle, tak je to originální, vtipný, hluboký, místy možná až trochu moc sladký, ale to ke knihám Colleen Hoover už tak nějak patří, že vážné téma vykompenzuje pořádnou dávkou cukru. Takže úplně nadšená jsem nebyla, ale nelituju, že jsem ji přečetla.

04.08.2020 3 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Předměstí, sousedské vztahy a jedna zmizelá manželka. Shari si s vámi bude hrát a vždy, kdy už si myslíte, že víte, tak zjistíte, že zase nic nevíte. Sice mi celkem trvalo, než jsem se zorientovala ve velkém počtu postav, ale po chvíli už jsem se jakžtakž vyznala v tom, kdo je kdo. Tahle kniha nejde odložit!

Meta Meta Pavel Bareš

Moje první setkání s autorem a jsem nadšená! Příběh o superhrdinech, kteří ale ve skutečnosti nejsou tak podstatní, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je to skvěle napsaný, nedá se to odložit, řeší se tu důlěitý téma a navíc jsou v tý knize odkazy na Harryho Pottera a Samotáře :) ! Tohle si přečtěte!

Ztracená manželka Ztracená manželka Alyson Richman

Jedna z těch knih, co vám zlomí srdce. V knize nejsou do detailu rozebírány válečné krutosti, takže ji zvládnou přečíst i ti, kteří to nedávají, jako já. Ocenila jsem i to, že se střídají vypravěči, Josef a Lenka. V příběhu je sice pár nepřesností, ale pokud se chcete nechat rozložit, tak tahle kniha to zaručeně zvládne.