Terka_v25 Terka_v25 komentáře u knih

Kouzelný náramek Kouzelný náramek Viola Shipman

Příběh tří generací, pomocí náramku a přívěsků si předávají vyprávění o jejich rodině. Milé vyprávění o tom, co činí člověka šťastným, co je v životě skutečně důležité, a že nemáme zapomínat na své sny. Taky mě překvapilo, že knihu napsal muž, ale důvod pseudonymu moc hezky vysvětluje v poděkování.

07.06.2021 4 z 5

Devatenáct dopisů Devatenáct dopisů Jodi Perry

Příběh Braxtona a Jemmy, která po nehodě ztratí paměť. Braxton jí píše dopisy o jejich minulosti a doufá, že se mu tak vrátí a vše bude jako dřív. Je tam dost romantických klišé, z tohoto důvodu to asi není čtení pro všechny, ale jako oddych. kniha to jde. Kniha má pěknou obálku.

04.06.2021 4 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Opravdu geniální a pravdivá záležitost. Pro mě taky mnohem srozumitelnější než utopistické dílo 1984. Alegorie koloběhu života v Sovětském svazu je trefná. Začíná to velkými sny a nadějemi, abychom nakonec zjistili, že nová mocenská revoluční elita se stane nápadně podobná těm, které s velkou pompou vypudila. Zaujalo mě ideologické učení - animalismus a 7 přikázání, které sice platily, ale jak to tak bývá, jen pro někoho. Ale co - hlavně, že všechny čekají světlé zítřky, protože budeme pracovat lépe a radostněji!

30.05.2021 5 z 5

Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Donbas: Reportáž z ukrajinského konfliktu Tomáš Forró

Donbas - oblast ovládaná separatisty, oblast v sevření mezi Ukrajinou a Ruskem. A taky region paralyzovaný strachem, bídou, promarněnými sny a ideály, falešnými nadějemi a v neposlední řadě promyšlenou propagandou. Reportáž z místa konfliktu, kterou napsal T. Forró, přináší nejen popis toho co se v tomto regionu událo a děje, ale zasazuje jej i do širšího kontextu. Úkol to byl dosti nesnadný, ale myslím si, že T. Forró si s ním poradil se ctí a výsledkem je velmi čtivá kniha, která mi přinesla spoustu poznatků. Zajímavé jsou i zmínky o České republice. Pokud vás dané téma zajímá, tak určitě doporučuji k přečtení.

24.05.2021 5 z 5

Ranhojič Ranhojič Noah Gordon

Ranhojič je opravdu rozsáhlé dílo, ale takové historické romány bývají. Autorův styl psaní je příjemný, takže i když se toho třeba moc neděje, tak to nesvádí k tomu knihu odložit. Příběh vypráví o Robertovi, který svůj život zasvětí léčení lidí. Nicméně cesta k tomu, aby se stal opravdovým lékařem není vůbec jednoduchá. Nejvíce z celé knihy mě zaujaly jeho studia v Persii, a to jak se snažil přijít na kloub neznámým chorobám. Pro příznivce historických románů určitě doporučuji.

21.05.2021 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Vcelku čtivý a napínavý příběh, který se inspiruje klasickou detektivkou. K opravdu mrazivému thrilleru to má sice daleko, ale tak jako oddychová knížka to není špatné. Mně se motiv uzavřené skupiny líbí, protože na ní můžu sledovat charaktery jednotlivých aktérů. Jejich pocity strachu, podezírání a obav, kdo bude odstraněn příště. Bohužel rozuzlení příběhu mě moc neohromilo. Sice jsem byla překvapená, kdo to udělal, ale odhalení pachatele mohlo být víc propracované a ne tak uspěchané.

20.05.2021 4 z 5

Obrázky z Holandska Obrázky z Holandska Karel Čapek

Není to samozřejmě klasický cestopis, ale K. Čapek dokázal pěkně vystihnout své dojmy z návštěvy Holandska. Co vám budu říkat, hned bych se tam taky vydala :)

20.05.2021 4 z 5

Až naprší a uschne Až naprší a uschne Pelham Grenville Wodehouse

Příjemné čtení na nedělní odpoledne. Na zámku Blandings panuje ta správná britská atmosféra. Lord Emsworth a jeho záliba v chovu prasat je úsměvná. Příběh doplňují pěkné ilustrace A. Borna.

16.05.2021 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Máme tu malebné prostředí národního parku se spoustou tajemných jeskyních komplexů a důlních šachet, několik kosterních pozůstatků plus nové mrtvoly, vcelku zajímavou a sympatickou hlavní vyšetřovatelku, tým věrných pomocníků a záhadného pachatele. Zní to slibně, že?
Z mého pohledu to nebylo vůbec špatné. Četlo se mi to svižně a je tam několik pěkných dějových zvratů. Určitě mohu doporučit k přečtení. A docela by mě zajímalo do čeho byl zapleten Jake? Tak snad se to dozvím v dalším díle.

15.05.2021 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

KLDR - země, kde jen pro cestování do sousední vesnice potřebujete úřední povolení. A to je jenom střípek z toho, jak jsou v této zemi kontrolováni všichni a všechno. Bez úplatků se tam neobejdete, věřit druhé osobě to snad ani nejde, perzekuce, indoktrinace ideologií od dětství...A je toho samozřejmě mnohem víc, co se lze dočíst v přepisu sedmi rozhovorů s lidmi, kteří KLDR opustili. Musím pochválit i obálku a ilustrace. Knihu určitě doporučuji pro všechny pro rozšíření povědomí.

07.05.2021 5 z 5

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Ne, vzpomínky na minulost nejsou mrtvé, alespoň je tomu tak v případě vyšetřovatelky Kim Stoneové, jenž musí vyřešit sérii úmrtí, která ji konfrontují s její nelehkou minulostí. Kdo ji nenávidí tolik, aby byl toho všeho schopen? Záludná otázka, adeptů je hned několik. Já jsem samozřejmě pachatele neodhalila :). Kim je taková svérázná, ale co se mi líbilo, tak zapojení celého týmu do vyšetřování, každý tam měl své místo. Celkově si myslím, že v rámci žánru jde o povedenou knihu.

06.05.2021 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Román přibližuje osudy pobaltských států a jejich obyvatel za 2. sv. války. Tyto státy obsadil Stalin a započal se svou politikou - likvidace a odsunu těch, kteří se dostatečně nepodrobili. Kniha V šedých tónech je smutnou připomínkou toho, co bylo a na co bychom neměli zapomínat, protože jen v rámci pracovních táborů byly utýrány miliony obětí. A další lidé, kteří měli to štěstí, že přežili, si následky nesli po celý život. Co všechno je člověk schopen udělat člověku...

02.05.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnin je naprosto prima kniha, plná laskavého humoru. Pohlazení po duši a krásná nostalgie. Samozřejmě nejvíce vyniká svérázné počínání sluhy Saturnina, ale já osobně mám taky strašně ráda scény s Miloušem :) A teta Kateřina a její přísloví to je kapitola sama pro sebe. Televizní zpracování je také pěkné, zvláště výkon paní Molavcové ve vedlejší roli.

27.04.2021 5 z 5

Balada o žaláři v Readingu Balada o žaláři v Readingu Oscar Wilde

Mi se to líbilo. Bylo to ponuré, smutné a svým způsobem bolestivé. Ani jsem nevěděla, že O. Wilde psal poezii, ale šlo mu to velmi dobře.

26.04.2021

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Skvělá románová kronika, kdy sledujeme proplétající se a mnohdy nelehké osudy hl. hrdinů na pozadí historických událostí. Jelikož nepocházím z tohoto regionu - Karvinska, tak jsem ráda, že jsem se o této oblasti více dozvěděla. Za mě mohu doporučit k přečtení a ráda se seznámím s druhým dílem.

26.04.2021

Made in Čína Made in Čína Paul Midler

Tak toto je ten čínský zázrak. Rozhodně zajímavá kniha, byť je znát, že ji nenapsal žádný spisovatel. Ale zase jsou to pozoruhodné informace od člověka, co zná realitu. Čínská mentalita a jejich pohled na obchodování jsou vskutku pozoruhodné záležitosti. I když nevím, co mě dostalo víc, jestli praktiky výrobců, (ne)kvalita výrobků, podmínky na pracovišti, lajdácké (ne)vedení účetnictví a nebo zajímavé propočty konečných cen, když ceny surovin "jít na horu". A našlo by se toho víc...

Deset tisíc životů Deset tisíc životů Ko Un

Zaujalo mě, že je to kniha od korejského autora, takže jsem se ji rozhodla přečíst. Kniha začíná krátkým představením autora a pak následují jednotlivé básně. V básních se odráží kulturní, sociální a historické motivy. Lepší srozumitelnosti napomáhají poznámky a vysvětlivky na konci knihy. Některé básně jsou tedy dost syrové, ale on samotný život na korejském poloostrově není jednoduchý.

Duna Duna Frank Herbert

Příběh z planety Arrakis nebo-li Duny se mi líbil. Pan Herbert vytvořil velmi zajímavý svět, nejen na této pouštní planetě, ale i v rámci celého impéria. Vykreslení souboje o moc mezi jednotlivými aktéry příběhu a politikaření mi přišlo uvěřitelné. Super byla i myšlenka proměnit Dunu na jinou "zelenou" planetu. Jenom těch náboženských úvah tam na mne bylo až příliš.

V podezření V podezření Michael Robotham

Před několika měsíci jsem přečetla poslední knihu ze série Řekni lituji, teď se pro změnu vracím na začátek. Kniha V podezření byla super, velmi dobře se mi četla, nechybělo napětí, vcelku logická zápletka a zajímavé rozuzlení případu. Určitě si přečtu i další díly ze série.

11.04.2021 4 z 5

Eva tropí hlouposti Eva tropí hlouposti Fan Vavřincová (p)

Milé čtení - jednohubka na nedělní odpoledne. V několika jemných detailech se liší od filmového zpracování, ale opravdu jen nepatrně. Je to příjemně ztřeštěný příběh. Potěšil mne uličník Terry a "amatérský detektiv" sluha Jan. Vtipné bylo také sourozenecké hašteření mezi Evou a Michalem. A o roztomilé tetě Pa, která plete punčochy, jenž nikdo nechce nosit, ani nemluvě :)

06.04.2021 5 z 5