Ranhojič

Rozsáhlý román se odehrává v 11. století. Líčí bouřlivé drama nadaného léčitele, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace... Robert Jeremy Cole, sirotek, má zázračný dar: dokáže vycítit blízkost smrti. Je pře... celý text

Rozsáhlý román se odehrává v 11. století. Líčí bouřlivé drama nadaného léčitele, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace... Robert Jeremy Cole, sirotek, má zázračný dar: dokáže vycítit blízkost smrti. Je předurčen, aby léčil lidi. Vydá se do Persie, za nejslavnějším lékařem doby Ibn Sínem (Avicennou), a předstírá židovský původ, aby mohl studovat na věhlasné akademii... Když se ožení s křesťankou, vzbudí tím ve svém okolí nejprve pohoršení, ale nakonec si najde cestu k srdci sousedů. Podaří se mu uskutečnit, co si vždy přál: stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/14_/1439/dynastie-coleovych-ranhojic-kxK-1439.jpg 4.7939
Série:

Dynastie Coleových (1.)

Originální název:

The Physician (1988)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (181)

Přidat komentář
Janapek
10. května

Vynikající kniha, od které se těžko odchází :-).

Stuart6
20. dubna

Geniální, čtivé, lidské a dojemné dílo. Výborná kniha.

Torrnet
16. dubna

Skvělá knížka, i když může svou tloušťkou odrazovat, určitě stojí za to si ji přečíst. Čte se sama a je téměř nemožné ji odložit. Po přečtení jsem si pustila i film, který je celkem dobrý, ale za svou předlohou pokulhává.

lukino41
11. dubna

Po přečtení prvních pár stránek mě kniha tak strhla, že s výjimkou spaní jsem jí přečetl jedním dechem. Děj hlavní postavy byl natolik neobyčejný, že na prosťounkém konci se mi chtělo řvát, že to mělo skončit jinak a že některá z mých oblíbených postav mohla žít a nemusela umírat. Ale v podstatě jsem spokojen a rád, že jsem si knihu přečetl, protože za to stála.

gvaldin
09. dubna

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Poutavý a neopakovatelný dej, který vás do děje vtáhne. Doporučuji všem věkovým kategoriím.

Boženka2
07. dubna

Krásná kniha, autor je úžasný vypravěč, dokázal věrohodně vykreslit vzdálené časy a spoustu lidských charakterů a osudů.

milena8281
26. března

úžasná kniha. Četla se velmi dobře, děj má spád a je velmi napínavý. Hrdinovi jsem fandila až do konce. Příběh o lidském odhodlání a vytrvalosti, hledání vlastní cesty a statečnosti. Film jsem neviděla, ale určitě se na něj podívám.

JaKa1974
13. března

Krásná kniha o počátcích zdravotnictví. Byl to opravdu nelehký boj pro člověka, který chtěl zachraňovat lidi, současně se nechtěl dostat do rozporu s tehdejšími zákony a náboženstvím a kterému šlo neustále o život. Viděla jsem i stejnojmenný film, je taky krásný, stojí za shlédnutí, i když se s knihou trochu rozchází, ale to asi každý film natočený podle knižní předlohy.

Vlasta155
06. března

Krásný historický román o úžasném člověku. Kéž by takových lidí bylo víc! Konečně kladný hrdina, kterého člověk může obdivovat a vzhlížet k němu jako ke vzoru lidskosti. Film se mi taky moc líbil, ale knížka je snad o trochu lepší. Rozhodně stojí za přečtení. Určitě i opakovaně. Člověk v ní vždycky najde zase něco dalšího inspirativního.

xelzax
02. března

Jednoznačně doporučuji. Velmi čtivý příběh s hlavním hrdinou, kterého nejde nemilovat. Autor v doslovu píše, že přečetl mnoho historických pramenů a i přes některé faktické chyby (kterých jsem si náhodou všimla) je obraz tehdejšího světa, vztahu mezi kulturami a náboženstvími vykreslen velmi věrohodně. Konec mě trochu zamrzel, tak velký člověk a takový konec mu autor přichystal

Adliczka
24. února

Tak za mě rozhodně celých 5 hvězdiček. Čtivý příběh, děj plynul celkem rychle. Ač je to historický příběh z 11. století (což není úplně můj šálek kávy), tak jsem knihu zhltla jedním dechem. Každopádně dobrý vhled do tehdejšího rozvoje zdravotnictví kdesi v Persii a Anglii. Z filmu jsem viděla pouze trailler, abych se pocitově a atmosférově navnadila. Doporučuji k přečtení.

Lola71
18. února

Krásná kniha, čte se jedním dechem. V mnoha věcech i poučná, čerpám z ní i v práci . Všem doporučuji!!

BaruZ
15. února

Jo! Konečně knížka, která mě chytla a držela tak dlouho, dokud jsem jí nedočetla. Krásná, čtivá knížka, nabitá obrovským množstvím zajímavých informací. Doporučuju!

Nesomtuvobec
04. února

Rada sa učím nové fakty a informácie len tak mimovoľne a nevedomky popri čítaní beletrie. A vedomosti z tejto knihy mi pomohli pri skúške na medicíne :)

Mabie
26. ledna

Nádherná, silná kniha, jedna z mých nejoblíbenějších. Filmové zpracování překvapivě dobré. Z celého srdce doporučuji, určitě je to kniha ke které se člověk vrací.

iva2423
18. ledna

Výborná kniha. Doporučuji.

Riccia
07. ledna

Ranhojič je moje srdcová záležitost - když nemám zrovna co číst, často po něm sáhnu znovu. Před autorem smekám a všem zájemcům ho vřele doporučuji.

makushenka
04. ledna

Hodně čtivé. Stejně jako Eva pode mnou musím složit poklonu autorovi za prostudování spousty informací, aby z nich mohl čerpat ve své knize. V porovnání s filmem je kniha mnohem lepší (tvrdí i má maminka). Je to taková jednohubka na odreagování, nic hlubokomyslného.

Eva88
31.12.2016

Zajímavý historický román, ve kterém si určitě každý najde své. Za mě neuvěřitelný obdiv k autorovi, který musel nastudovat jednotlivá náboženství a medicínu středověku, a to dost dopodrobna. Dávám jen tři hvězdičky z toho důvodu, že chvilkama se mi děj zdál zbytečně zdlouhavý.

verdoucha
27.12.2016

Knihu jsem pred par dny docetka. Pro me pecka nejlepsi kniha ktrou jsem za posledni dobu cetla. Mrkla jsem i na film ten tedy s knihou nema moc spolecneho. Urcite si ji poridim do sve knihovny. Jsem Naprosto unesena dejem teto knihy.

oskli
20.12.2016

Konečně jsem se odhodlala knihu otevřít - doma mi ji vnucovali celou dobu studia na gymplu a odevšad jsem slyšela tak často, že tohle si prostě "musím přečíst", až se mi tak nějak nechtělo. Takže jsem to udělala až po více než 15 letech... a musela dát všem za pravdu :-) Myslím, že nejvíc výstižný popis je "prostě krásná kniha".

limruska
11.11.2016

Jeden z nejlepších historických románů, které jsem četla. Prostě vau...

qydko
05.11.2016

Čtivý historický román. Uvěřitelné postavy a jejich příběhy mě vtáhly do děje. Těším se na další knihy autora.

Jolana.b
03.11.2016

Když napíšu, že tato kniha je nádherná, čtivá, živá a podmanivá budu jen opakovat to, co napsali ostatní přede mnou, ale je to tak. Je to jedna z knih, které stojí za přečtení a určitě by neměly chybět v pověstném kufru na pustý ostrov. Vřele doporučuji.

Joges
29.10.2016

Dlouhý mnohovrstevnatý román složený z osudů Roberta Colea. Kniha od začátku nenudí, autor naopak hýří nápady, takže román s krátkými kapitolami se čte snadno a rychle. Zřídka se vyskytnou i zdlouhavé, popisné pasáže, knihu jsem však neodložil a pročetl se až k zajímavému a napínavému konci (stejnojmenný film není zdaleka tak povedený). Nelituji, že jsem se s Ranhojičem setkal, byl to jen a jen přínos, ale například mého oblíbence Egypťana Sinuheta nepřekonal.

Ivanule
26.10.2016

K této knize můžu napsat jedině jednu věc, a to,že mě naprosto dostala a rozhodně,rozhodně jsem si jistá,že si ji pořídím i domů a ne jen z knihovny půjčenou!!!Výborně,poutavě popsaný život v 11.století v Anglii Roberta J. Coleho,jeho dětství,které bohužel skončilo v jeho 9ti letech,kdy přišel o rodiče,a nevěděl co s ním bude,ale našel se Bradýř,který ho vzal k sobě.Jejich putování po Anglii,až k době,kdy se Roby rozhodl,že se chce naučit lékařství,dále o jeho cestě do Persie,přes úskalí cest než se tam dostal,znovu nalezení dívky,do které se zamiloval,až po jeho splnění snu být lékařem...Kniha mě naprosto nadchla a rozhodně si ji pořídím domů,za poslední dobu opět kniha,která se mi zaryla do paměti!

Wiss
20.10.2016

Naprosto geniální, poutavá kniha s krásným, napínavým příběhem o putování za svým cílem i přes nepřízeň, a o lidské houževnatosti. Líbilo se mi, jak je kniha psaná, prostě a bez příkras. zároveň dokáže tak vtáhnout do děje, že jsem celou výpravu opravdu kráčela po Robyho boku. Mohu ji jen vynachválit až do nebe :-) 100% Doporučuji, nemohu jinak než hodnotit 5 *

vysypanel
19.10.2016

Výborná kniha!!! Nečekal jsem, že kniha z 11.století může být tak zajimavá. Už tehdá byly obrovské rozdíly v kultuře mezi západní civilizací a Islámem. Ale zatímco západní svět se posunul někam dál, Islám jakoby zůstal ve středověku. Proto se nyní nemůžeme navzájem pochopit... Příběh chlapce, který se chce stát doktorem je perfektní. Přes obrovské problémy se mu nakonec podařilo vystudovat u Aviceny neboli Abú Ali al Husajna Ibn Abdalláha Ibn Siny :-) Doporučuji

memory
13.10.2016

Noah Gordon píše krásně a poutavě. Postavy jsou velmi lidské, setkáváme se se spoustou moudrých charakterů, které bych chtěla poznat i osobně :-) Nemůžu si ale pomoct, je to již několikátá kniha tohoto autora s podobným typem hlavního hrdiny. Mám pocit, jako bych se s jedinou osobou setkávala ve všech jeho knihách, což mě od přečtení dalších trochu odrazuje.
Srovnávání s filmem není úplně na místě, protože tuto knihu činí jedinečnou něco, co na plátno dost dobře přenést nejde. Naopak pro potřeby filmu musel být děj značně pozměněný, což pro mě bylo velmi pochopitelné. Spokojenost s obojím.

MayB2
11.10.2016

Nějak mě míjí ta fascinace špínou středověku. Příběh není špatný, spíš těžko uvěřitelný a po čase z něj v hlavě moc nezůstane. Ale rozhodně byla lepší kniha než film.