Ranhojič

Rozsáhlý román se odehrává v 11. století. Líčí bouřlivé drama nadaného léčitele, který bojoval s nemocemi a se smrtí v primitivních podmínkách středověké Anglie a Persie, kde poznal smyslnou nádheru zlatého věku arabské a židovské civilizace... Robert Jeremy Cole, sirotek, má zázračný dar: dokáže vycítit blízkost smrti. Je předurčen, aby léčil lidi. Vydá se do Persie, za nejslavnějším lékařem doby Ibn Sínem (Avicennou), a předstírá židovský původ, aby mohl studovat na věhlasné akademii... Když se ožení s křesťankou, vzbudí tím ve svém okolí nejprve pohoršení, ale nakonec si najde cestu k srdci sousedů. Podaří se mu uskutečnit, co si vždy přál: stane se lékařem, ve válce sbírá zkušenosti jako vojenský felčar, bojuje proti černému moru, je z něj výborný chirurg... méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/14_/1439/dynastie-coleovych-ranhojic-kxK-1439.jpg 4.7998

Dynastie Coleových (1.)

The Physician (1988)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Knižní klub

akdar72
dnes

Krásná kniha, moje již třetí od Gordona. Je to skvělý vypravěč a moc se těším na druhý díl.

TerezV52

Kniha se četla velmi dobře.

p.svatka

Naprosto perfektní. Dlouhé, ale vůbec jsem se nenudila. Klidně bych mohla pokračovat a číst, jakým směrem se budou ubírat děti hlavního hrdiny. Doporučuji.

szusanne

Historicky bohatá, velice napínavá kniha, která strhne čtenáře a provede ho po světě počátků lékařské vědy a životem jednoho sirotka, který svou touhou po poznání prohrává i vyhrává.

Acamar

Obsáhlý epický příběh z pro mne méně obvyklého období...také se neubráním srovnávání se Sinuhetem. Čte se báječně, je asi více soustředěný na příběh a psán přímočařejším jazykem, bez nějakých zbytečných odboček.
Sinuhet ve mně zanechal asi silnější dojem, díky až někdy lehce zvláštnímu mystickému jazyku, díky přesahům do světa náboženství starého Egypta, jejich rituálů...je takový sofistikovanější, ale i náročnější na čtenáře.
Ale ranhojič se mi také líbil moc, přestože je psán jednudušeji, rozhodně nejde o "plytkou" knihu. Autor má opravdu dar popsat plasticky a věrohodně hlavní postavy, jejich emoce a vzájemné vztahy (jen malá výtka - postavy svou psychikou na mne působí příliš moderně na tu dobu) a jako bonus se člověk dozví spoustu zajímavostí o dané době a světě středověkého léčitelství.

sioux

Moje setkání s Ranhojičem bylo kouskované. Začal jsem to číst na doporučení kamaráda a po osmdesáti stránkách mě to přestalo bavit. Pořád jen jezdili po tom anglickém venkově a bylo to pořád stejný. Pak jsem se k tomu asi po roce vrátil, protože jsem tady na databázi pořád četl, jak je to úžasné, tak jsem tomu chtěl dát druhou šanci. Pokračoval jsem tedy a asi po 300 stránkách přestal, protože mě to nebavilo. Pořád jeli s karavanou a nic se tam moc nedělo a bylo to pořád stejný. No asi po měsíci jsem si řekl, tak už to jen prolistuji, prostě to není kniha pro mě. Ale zrovna v tu chvíli skončilo to nudné putování a začal opravdový příběh, kde byli kladní i záporní hrdinové a bylo to super.

Janapek

Vynikající kniha, od které se těžko odchází :-).

Stuart6

Geniální, čtivé, lidské a dojemné dílo. Výborná kniha.

Torrnet

Skvělá knížka, i když může svou tloušťkou odrazovat, určitě stojí za to si ji přečíst. Čte se sama a je téměř nemožné ji odložit. Po přečtení jsem si pustila i film, který je celkem dobrý, ale za svou předlohou pokulhává.

lukino41

Po přečtení prvních pár stránek mě kniha tak strhla, že s výjimkou spaní jsem jí přečetl jedním dechem. Děj hlavní postavy byl natolik neobyčejný, že na prosťounkém konci se mi chtělo řvát, že to mělo skončit jinak a že některá z mých oblíbených postav mohla žít a nemusela umírat. Ale v podstatě jsem spokojen a rád, že jsem si knihu přečetl, protože za to stála.

gvaldin

Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četl. Poutavý a neopakovatelný dej, který vás do děje vtáhne. Doporučuji všem věkovým kategoriím.

Boženka2

Krásná kniha, autor je úžasný vypravěč, dokázal věrohodně vykreslit vzdálené časy a spoustu lidských charakterů a osudů.

milena8281

úžasná kniha. Četla se velmi dobře, děj má spád a je velmi napínavý. Hrdinovi jsem fandila až do konce. Příběh o lidském odhodlání a vytrvalosti, hledání vlastní cesty a statečnosti. Film jsem neviděla, ale určitě se na něj podívám.

JaKa1974

Krásná kniha o počátcích zdravotnictví. Byl to opravdu nelehký boj pro člověka, který chtěl zachraňovat lidi, současně se nechtěl dostat do rozporu s tehdejšími zákony a náboženstvím a kterému šlo neustále o život. Viděla jsem i stejnojmenný film, je taky krásný, stojí za shlédnutí, i když se s knihou trochu rozchází, ale to asi každý film natočený podle knižní předlohy.

Vlasta155

Krásný historický román o úžasném člověku. Kéž by takových lidí bylo víc! Konečně kladný hrdina, kterého člověk může obdivovat a vzhlížet k němu jako ke vzoru lidskosti. Film se mi taky moc líbil, ale knížka je snad o trochu lepší. Rozhodně stojí za přečtení. Určitě i opakovaně. Člověk v ní vždycky najde zase něco dalšího inspirativního.

xelzax

Jednoznačně doporučuji. Velmi čtivý příběh s hlavním hrdinou, kterého nejde nemilovat. Autor v doslovu píše, že přečetl mnoho historických pramenů a i přes některé faktické chyby (kterých jsem si náhodou všimla) je obraz tehdejšího světa, vztahu mezi kulturami a náboženstvími vykreslen velmi věrohodně. Konec mě trochu zamrzel, tak velký člověk a takový konec mu autor přichystal

Adliczka

Tak za mě rozhodně celých 5 hvězdiček. Čtivý příběh, děj plynul celkem rychle. Ač je to historický příběh z 11. století (což není úplně můj šálek kávy), tak jsem knihu zhltla jedním dechem. Každopádně dobrý vhled do tehdejšího rozvoje zdravotnictví kdesi v Persii a Anglii. Z filmu jsem viděla pouze trailler, abych se pocitově a atmosférově navnadila. Doporučuji k přečtení.

Lola71

Krásná kniha, čte se jedním dechem. V mnoha věcech i poučná, čerpám z ní i v práci . Všem doporučuji!!

BaruZ

Jo! Konečně knížka, která mě chytla a držela tak dlouho, dokud jsem jí nedočetla. Krásná, čtivá knížka, nabitá obrovským množstvím zajímavých informací. Doporučuju!

Nesomtuvobec

Rada sa učím nové fakty a informácie len tak mimovoľne a nevedomky popri čítaní beletrie. A vedomosti z tejto knihy mi pomohli pri skúške na medicíne :)

Mabie

Nádherná, silná kniha, jedna z mých nejoblíbenějších. Filmové zpracování překvapivě dobré. Z celého srdce doporučuji, určitě je to kniha ke které se člověk vrací.

iva2423

Výborná kniha. Doporučuji.

Riccia

Ranhojič je moje srdcová záležitost - když nemám zrovna co číst, často po něm sáhnu znovu. Před autorem smekám a všem zájemcům ho vřele doporučuji.

makushenka

Hodně čtivé. Stejně jako Eva pode mnou musím složit poklonu autorovi za prostudování spousty informací, aby z nich mohl čerpat ve své knize. V porovnání s filmem je kniha mnohem lepší (tvrdí i má maminka). Je to taková jednohubka na odreagování, nic hlubokomyslného.

Eva88
31.12.2016

Zajímavý historický román, ve kterém si určitě každý najde své. Za mě neuvěřitelný obdiv k autorovi, který musel nastudovat jednotlivá náboženství a medicínu středověku, a to dost dopodrobna. Dávám jen tři hvězdičky z toho důvodu, že chvilkama se mi děj zdál zbytečně zdlouhavý.

verdoucha
27.12.2016

Knihu jsem pred par dny docetka. Pro me pecka nejlepsi kniha ktrou jsem za posledni dobu cetla. Mrkla jsem i na film ten tedy s knihou nema moc spolecneho. Urcite si ji poridim do sve knihovny. Jsem Naprosto unesena dejem teto knihy.

oskli
20.12.2016

Konečně jsem se odhodlala knihu otevřít - doma mi ji vnucovali celou dobu studia na gymplu a odevšad jsem slyšela tak často, že tohle si prostě "musím přečíst", až se mi tak nějak nechtělo. Takže jsem to udělala až po více než 15 letech... a musela dát všem za pravdu :-) Myslím, že nejvíc výstižný popis je "prostě krásná kniha".

limruska
11.11.2016

Jeden z nejlepších historických románů, které jsem četla. Prostě vau...

qydko
05.11.2016

Čtivý historický román. Uvěřitelné postavy a jejich příběhy mě vtáhly do děje. Těším se na další knihy autora.

Jolana.b
03.11.2016

Když napíšu, že tato kniha je nádherná, čtivá, živá a podmanivá budu jen opakovat to, co napsali ostatní přede mnou, ale je to tak. Je to jedna z knih, které stojí za přečtení a určitě by neměly chybět v pověstném kufru na pustý ostrov. Vřele doporučuji.