Terka_v25 Terka_v25 komentáře u knih

K této knize jsem se dostala skrze seriál, který je vcelku povedený. Samotná kniha se mi také líbila, byť pojednává o nepříliš příjemném období našich dějin. Příběh je vyprávěn z pohledu malé Věrky (později dospívající), jejíž dětský, pohádkový a naivní svět je konfrontován s přibývajícím napětím, strachem a zločiny v pohraničí a později v Protektorátu. Konec války znamenal vlnu radosti a naděje, že už bude lépe. Byl to ale i čas odplaty za všechna příkoří.
"Ditě drahy, ty tomu nerozumiš a já taky ne, ale my to teď budeme muset vydržet."

22.03.2021

Vražda v ambitu Vražda v ambitu Vlastimil Vondruška

Jde o první historickou detektivku, kterou jsem od pana Vondrušky přečetla. Je to sice kratochvilné čtení, ale vcelku příjemné. Nejvíce se mi líbil asi hned první příběh z Oldřichova mládí, tedy pobytu v klášteře. Ale i zbylé dva příběhy byly zajímavé. Takže pokud si chcete přečíst něco nenáročného, tak je to celkem dobrá volba.

22.03.2021 4 z 5

Sen o Somersetu Sen o Somersetu Leila Meacham

Sen o Somersetu je moc pěkně napsaný román. Autorka píše poutavě. Já mám rodinné ságy v oblibě, takže jsem ráda, že jsem se s příběhem seznámila. Kladně hodnotím, že je na začátku knihy rodokmen rodin, takže se i při větším množství postav dá dohledat, kdo ke komu patří. Příběh pojednává o lásce, přátelství, odvaze a je plný dramatických událostí. Jen těch tragických konců tam možná bylo až moc, ale tak je to život nebo podle autorky síla prokletí.

22.03.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Musím říct, že české autory příliš nečtu, současné už vůbec ne. Ani nevím proč, ale zdá se, že se není čeho bát. Kniha se mi velmi líbila. Paní Mornštajnová píše příjemně, srozumitelně a lidsky. Samotný příběh byl zajímavý, i když zvláštní, což bylo dáno zejména poněkud chladnými vztahy mezi postavami. Z mého pohledu se celým vyprávěním line odtažitost, neporozumění a neschopnost dávat najevo své pocity. Konec knihy je takový, jaký je. Osobně bych měla ještě spoustu otázek k zodpovězení, ale tak mám aspoň o čem přemýšlet. Někdy v budoucnu si knihu určitě přečtu znovu, stojí to za to.

12.03.2021 5 z 5

Diktátorské boty Diktátorské boty Josef Čapek

Další dílo p. Čapka, které varuje před nástupem diktátorů. Jde opět o kresby, které jsou srozumitelné a výstižné. A jak už to bývá poslední kresba knihy dokonale vystihuje realitu, tedy že se příběh bude opakovat. Co více zaujalo moji pozornost:
"Zrodily se – jako mnoho jiných věcí – z chaosu. Nebo jsou vrchností danou z vůle národa i boží? Ať tak či onak – jsou nejvýsostnějším výrazem rasových a duchových ideálů národa"
"Jeden diktátor – dva diktátoři – tři diktátoři"
"Čím větší číslo bot, o tolik méně občana"

12.03.2021 5 z 5

Medvěd Medvěd Anton Pavlovič Čechov

Velmi krátká hra, přečtena během pár minut. Příběh je jednoduchý, ale příjemně se to četlo, takže jsem spokojena. Lásku lze najít za všelijakých okolností.

12.03.2021 4 z 5

Les Les Jitka N. Srbová

Básnická sbírka je věnovaná lesu. Místu, které je tak krásné a podněcující k přemýšlení. Alespoň já to tak mám :)

02.03.2021 4 z 5

Kruh Kruh Bernard Minier

Druhý díl série se mi líbil o něco víc než předchozí. Přišlo mi, že to má větší spád a napětí, i když je to opět taková bichle. Děj se odehrává v zdánlivě poklidném městečku, kde podobné brutální vraždy nepamatují. Major Servaz musí nakonec pátrat v minulosti, aby případ vyřešil. Bohužel se musí popasovat i se svými osobními démony a postupně až s paranoiou, že ho neustále jako stín pronásleduje uprchlý vrah Hirtman. No, budu pokračovat v sérii dál a snad si udrží podobnou úroveň.

02.03.2021 4 z 5

Vteřinu poté Vteřinu poté William R. Forstchen

Líbil se mi námět, o EMP jsem předtím neslyšela, takže to bylo zajímavé. Nechtěla bych to zažít, i když se to zdá překvapivě reálné a znamenalo by to prakticky ve chvíli zhroucení světa, jak jej známe. Nicméně mám pocit, že to mohlo být větší drama. Melodramatický příběh hlavního hrdiny Johna a jeho rodiny, no co k tomu napsat, abych nedělala příliš spoilery. Tam snad bylo všechno, trochu nechápu, proč autor nezapojil i detailnější líčení denních útrap a pocitů nějakých dalších obyvatel. Ostatní tam byli popsáni dost povrchně a vystupovali spíš jako dav. Dav hladovějících, umírajících či bojujících. Možná to tak ale mělo být, snad to byla ukázka toho, jak je jednotlivec propojen se společností, a když se dostaneme všichni do závažného problému nezbývá než se semknout a řešit to společně a potlačit osobní zájmy. Nechci aby to vyznělo příliš kriticky, není to špatná kniha, čte se vcelku dobře. Jen jsem asi osobně čekala víc.

23.02.2021 4 z 5

Dnes už klasika, která humorně líčí osudy politicky nespolehlivých osob v rámci PTP. Jedna ztřeštěná příhoda střídá další. V knize vystupuje mnoho postav, některé se jen mihnou a jiné se proplétají celým příběhem - jako je Kefalín, major Haluška či poručík Troník, který se na všechno dívá politicky. Zaujal mě i poručík Hamáček, podpantoflák Mazurek a Dušan Jasánek. Tuto dobu jsem nezažila, nicméně doufám, že se to nebude opakovat. V podání pana Švandrlíka je to fajn vyprávění, ale skutečnost byla horší. Ale tak hlavně, že se plnil a překračoval pracovní plán, nic jiného soudruhy nemohlo zajímat. Vyprávění doplňují zdařilé ilustrace pana Wintra-Neprakty.

23.02.2021 5 z 5

Désirée Désirée Annemarie Selinko

Désirée je příjemný historický román. Děj se začíná v dobách Velké francouzské revoluce a končí až v roce 1829, ale to už ve Švédsku. Kniha je psána formou deníku, který si píše Désirée Clary. Zaznamenává v něm nejen své pocity, ale i významné události (dnes už je to jen historie) této převratné doby. Oceňuji především to, že jsem se díky této knize seznámila se zajímavými osobnostmi - Désirée, její sestrou Julií, rodinou Bonapartových, J. B. Bernadottem a mnoha dalšími.

28.01.2021

Řekni lituji Řekni lituji Michael Robotham

Kniha se mi četla dobře - krátké věty, kapitoly a dialogy sdělující jen to podstatné. Celý příběh byl poměrně zašmodrchaný, velmi napínavý a se spoustou adeptů na pachatele. Ale který to vlastně je? No, netipovala jsem správně. To sympatický profesor O'Loughlin, který pomáhá opět ne příliš schopné policii s vyšetřováním, na rozdíl ode mě pachatele odhalí. Ještě, že ho tam měli. Škoda jen těch překlepů v knize.

28.01.2021 5 z 5

Moderní doba Moderní doba Josef Čapek

Kniha obsahuje několik kreseb, které odkazují na vnímání války z pohledu pana Čapka. Jelikož je většina kreseb datována do roku 1938, tak jde o zajímavé poselství. Ideální dílko k zamyšlení. Pro mě nejzajímavější kresby:
"Já abych neměl vždycky nějakou smůlu: vezmu si plynovou masku a ono pak nastane místo plynového útoku bombardování."
"Vzejde z toho mír – válka – anebo hanba?"

18.01.2021 5 z 5

Není římského lidu Není římského lidu Jarmila Loukotková

Kvalitně napsaný historický román, odehrávající se ve věčném městě za vlády poněkud zvráceného císaře Nera. Paní Loukotková se snaží o barvité, košaté vyprávění a klade důraz na vykreslení charakterů postav. Z mého pohledu je dobře, že postavy mají svědomí a v určité fázi děje se zamýšlí nad svými skutky - ať už to byl Petronius, Nero, Tigellinus nebo Poppaea Sabina. Z postav se mi nejvíc líbil arbitr Petronius. Zajímalo by mě, jaký byl ve skutečnosti...Obraz tehdejší společnosti je trefný, ale co si budeme říkat, charaktery lidí se v průběhu století nezměnily. Na to, že jde o prvotinu autorky je to výborný počin, stojí za to si knihu přečíst a nenásilnou formou se seznámit s historií.

18.01.2021

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Zajímavá kniha, námět - líbila se mi. Chudák Charlie, který to musel všechno snášet. Sice dostal šanci na "jiný" život, ale bylo to pro něj lepší? "Dřív se mi vysmívali a pohrdali mnou za mou nevědomost a tupost; teď mě nenávidí za to, že mnoho vím a chápu."
Celý tento vědecký experiment s umělým navýšením inteligence dopadl - asi jak musel. A tím, jak je to napsané si to čtenář uvědomuje víc a víc. Celkově je to podnětná kniha se zajímavými myšlenkami. Holt, inteligence není vždycky všechno. Osobnost jedince je daleko komplexnější.

28.12.2020 5 z 5

Válka nemá ženskou tvář Válka nemá ženskou tvář Světlana Alexandrovna Alexijevič

Smutné čtení, z pohledu obyčejných žen. Jejich vyprávění se do značné míry shodují, byť každé je jedinečné a dokresluje realitu, která se jim vtiskla do paměti, a se kterou žijí nadále. "Válka zabíjí čas, drahocenný lidský čas."
Jsem ráda, že těmto ženám dal někdo příležitost říct svoje příběhy (byť někdy patetické a tendenční), protože je to zajímavý materiál k zamyšlení. A neměly to ty ženy vůbec lehké, jak za války tak bohužel i po válce. "Nejvíc zraňuje člověka to, že nás vyhnali z velké minulosti do nesnesitelně malé současnosti."

28.12.2020 5 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Na knize si nejvíc cením toho, že ukazuje, že i když se nám v životě nedaří, postihují nás tragédie nebo jen nevíme, co od života chceme, tak pořád můžeme všechno změnit. Ale nejvíc musí chtít člověk sám. To je i případ Cheryl, která se rozhodla dát svému životu smysl a najít rovnováhu. Určitě měla velkou odvahu jenom tak přejít PCT, protože to vůbec nebylo snadné. Nejvíce se mi paradoxně asi líbily pasáže, když potkala další cestovatele, a to jak se vzájemně podporovali.

28.12.2020 4 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

Kniha se, na příkladu práce černých hospodyň pro bílé paničky, snaží reflektovat téma rasismu v americké společnosti v 60. letech 20. století. Také bych řekla, že upozorňuje na postavení žen a jejich emancipace, protože kniha se soustředí především na ženy, muži jsou dost upozaděni. Kniha je psána jednoduchým stylem a jazykem, což odpovídá tomu, kdo jsou hlavní postavy příběhu. Kniha zobrazuje obyčejný život a běžnou práci hospodyň, a naproti tomu mnohdy povrchní a snobský život jejich zaměstnavatelek. Celkově tam bylo několik zajímavých myšlenek o tom, jak se k sobě jako lidé chováme a jak jsme ovlivněni názorem okolí. Na knize se mi nelíbila práce korektora textu, protože je tam spousta překlepů a stylistických nedostatků, tak snad příště to bude lepší.

14.12.2020 4 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Údolí mrtvých je pro mě lepší než první kniha Hon na mrtvého. Souhlasím, že se to četlo dobře, děj svižně ubíhal, nebyla tam hluchá místa. Příběh je poměrně zamotaný, nicméně soukromé očko D. Raker si s tím samozřejmě poradí a vyšinutého pachatele odhalí. Nejvíc na mě zapůsobil popis tajuplného lesa v Údolí mrtvých, tam bych sama být nechtěla.

01.12.2020 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Moje první kniha od pana Nesba, takže jsem začala celou sérii na přeskáčku. Kniha se mi líbila, i přes značný rozsah stran se to četlo svižně, pořád se něco dělo a nescházelo potřebné napětí. Na svoje poměry jsem Levharta přečetla nezvykle rychle, protože jsem chtěla vědět, jak to celé dopadne a kdo je oním vrahem, kterého při značném množství dějových zvratů nešlo prakticky odhalit. Harry Hole je zajímavý vyšetřovatel. Má opravdu hodně osobních problémů, a musím souhlasit, že je spíš prezentován jako superhrdina, co všechno zvládne a přežije. Nicméně v této knize mi to nevadilo, četbu jsem si užila a Levhart patří k tomu nejlepšímu, co jsem z tohoto žánru přečetla.

29.11.2020 5 z 5