Terka_v25 Terka_v25 komentáře u knih

Pět neděl v balónu Pět neděl v balónu Jules Verne

Kniha, která pojednává o výpravě do tehdy nepříliš prozkoumané Afriky. Z tohoto pohledu je zajímavé srovnat, co víme o Africe dnes. Pan Verne měl určitě velkou fantazii a cesta balónem není sama o sobě nezajímavá, ale bohužel pro mě, kniha byla místy až moc popisná a celé se to trochu vleklo. Líbily se mi ilustrace.
Celý dojem z knihy pro mě vystihuje pár vět ke konci příběhu: „Taková cesta, jako byla naše, nestojí celkem za nic, a kdo dychtí po rozčilení, tomu radím, aby jí nepodnikal; člověku se na konec znechutí, a kdyby nebylo příhod na jezeře Čadském a na Senegale, myslím opravdu, že bychom byli umřeli dlouhou chvílí!“

Nerovnováha a jiné povídky Nerovnováha a jiné povídky Jiří Weinberger

Kniha obsahuje krátké povídky. Náměty jsou různé, ale shrnula bych je pod běžné životní epizodky. Některé povídky se mi líbily, zejména ze začátku knihy, jiné už byly nudnější. Takže za mě spíš průměrné čtení.

27.11.2020 3 z 5

Lesní panna aneb Cesta do Ameriky Lesní panna aneb Cesta do Ameriky Josef Kajetán Tyl

Knihu jsem četla do Čtenářské výzvy. Docela příjemně jsem překvapená z toho, jak se to dobře četlo. Jak je u Tyla zvykem, příběh je orientovaný na vlastenectví, takže konec knihy ničím nepřekvapí. V příběhu vystupují i nadpřirozené postavy - lesní panny, které příběh ozvláštňují. Celkově je to příjemný a krátký příběh, ale do kolen z něj úplně nejdu.

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Pan Čapek uměl krásně a s jemným vtipem popsat život nadšených zahrádkářů. Má naprostou pravdu, zahrada to je celoroční práce, znovu a znovu. Ale ta radost, když něco hezky roste, kvete či plodí :) Knížka je to útlá, nestárnoucí a s perfektními ilustracemi. Zkrátka se mi líbila.

27.11.2020 5 z 5

Tři mušketýři 1. díl Tři mušketýři 1. díl Alexandre Dumas, st.

Nesmrtelný příběh a klasika. Kniha se výborně čte, příběh má spád. Je to příběh plný intrik, úskoků, ale i romantiky, přátelství a odvahy. Charaktery postav jsou dobře vykresleny. Mušketýři jsou sympatičtí, a proti nim vystupuje úskočný a lstivý kardinál s věrnou pomocnicí Milady de Winter. Určitě si knihu přečtu v budoucnu znovu, moc mě bavila. Nezbývá než dodat Jeden za všechny, všichni za jednoho!

18.11.2020 5 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Dracula je nadčasový příběh a klasika svého žánru. Líbila se mi celková atmosféra příběhu - tajemná Transylvánie a půvabná viktoriánská Anglie. Začátek knihy odehrávající se v sídle hraběte Draculy byl skvělý. Ponurá atmosféra, místní obyvatelé a jejich pověry, záhadný a ďábelský Dracula a nebohý J. Harker bojující o přežití. Z mého pohledu šlo o nejnapínavější část z celého příběhu. Zajímavý byl i příjezd hraběte do Anglie. Musím říct, že to měl všechno velmi dobře promyšleno a naplánováno.
Samotná deníková forma vyprávění je neotřelá. Z postav mě zaujal Dracula, Van Helsing a záhadný pacient Renfield. Celkově jde o působivý příběh, který i s ohledem na četná filmová zpracování, má co dát i současnému čtenáři.

18.11.2020 5 z 5

Kopretiny pro zámeckou paní Kopretiny pro zámeckou paní Stanislav Rudolf

Ale jo, je to fajn letní příběh. Hlavní hrdinka Kateřina, toho času v pubertě a s vlastními názory, se zamiluje do průvodce Petra, jenomže ten se zajímá jenom o historii a korbelíky. Pro mě překvapivě zvládne i o-soto-gurume :) Oddychový vtipný příběh se sympatickými hrdiny. Četlo se to také dobře, takže za mě spokojenost.

16.11.2020 5 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Knihu jsem četla do Čtenářské výzvy a je to pro mě docela oříšek, protože poezii v zásadě nečtu. Z tohoto důvodu se mi dílo hodnotí obtížně. Celkově kniha vyznívá spíše smutně až pesimisticky. Pozoruhodné pro mě je, že se tak mladý J. Wolker zaobíral takovými tématy jako je nenarozené dítě či sociální problémy ve společnosti. Ve sbírce je i několik básní věnující se lásce. Některé básně byly dobré (Balada o nenarozeném dítěti a Balada o očích topičových), jiným jsem příliš nerozuměla.

16.11.2020 4 z 5

Podivuhodný příběh Benjamina Buttona je zajímavá kniha. Přesněji řečeno samotným námětem, kdy se hrdina narodí jako stařík a posléze mládne. Kniha je z mého pohledu sondou o vzájemných lidských vztazích. Což je znát ve vztahu Benjamina a jeho rodiny, ale i v tom, jak je vnímán okolní povrchní společností. Dominuje zde motiv neporozumění si, zejména v dětské a stařecké fázi Benjamina.
Kniha je velmi krátká, děj svižně ubíhá a místy byla i vtipná (například narození Benjamina), ale celkově se nemohu ubránit dojmu, že šlo téma lépe uchopit a rozvinout. Například jaké pocity z narození "staříka" Benjamina měla jeho matka, jak se měnil jeho vztah s manželkou apod.

16.11.2020 4 z 5

Na východ od ráje Na východ od ráje John Steinbeck

Na východ od ráje je pro mě naprosto úžasná kniha! Nejprve jsem viděla film s J.Deanem. Film mě zaujal, takže jsem si chtěla přečíst knihu. Když jsem ale zjistila, že film pojednává jen cca o posledních 100 stranách, byla jsem trochu skeptická, jestli to má cenu číst. Nakonec jsem si knihu půjčila v knihovně (dnes už mám svoji na čestném místě v knihovně) a bylo to dobře. Musím říct, že mě kniha velmi bavila, stoprocentně mi sedl Steinbeckův vypravěčský styl. Už od prvních stránek jsem se od příběhu nemohla odtrhnout. Mám ráda charaktery postav, jak příběhy Adama, Charlese, tak Cathy - už od mala zákeřná postava, která jen ostatní využívala, rodinu Hamiltonovu - ta byla vážně skvělá, Arona, Cala, Abru a nemohu zapomenout na sluhu Leeho, který byl vždy nablízku a celkově je zajímavou postavou. Nejraději mám postavu Cala, je to složitý hoch, málokdo mu rozumí a smutný je i jeho vztah s otcem. Nechová se vždy tak, jak by se očekávalo, ale má mé sympatie. Velmi se mi líbí inspirace Kainem a Ábelem, řekněme motiv dobra a zla v člověku. Je to takový motiv k zamyšlení. Celkově jde o zajímavou rodinnou kroniku a četbu mohu jen doporučit.

08.11.2020 5 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Skvělá kniha a celkově jedna z nejlepších krimi knih, co jsem četla. Samotný příběh je výborně vystavěný s mrazivou atmosférou, zajímavou zápletkou a postupně graduje. Autorův styl psaní mi také vyhovuje. Za velký klad knihy považuji neotřelé charaktery Mikaela a Lisbeth. Tvoří takovou zajímavou a nesourodou dvojici, ale vyšetřování jim jde jedna báseň. Oceňuji i pohled do minulosti Lisbeth. V tomto žánru jde o velmi kvalitní knihu, utkvěla mi v paměti a mohu ji jen doporučit k přečtení.

08.11.2020 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Moje první kniha od pana Miniera a musím říct, že jsem vcelku spokojená. Kniha sama o sobě je poměrně rozsáhlá a příběh je docela košatý. Minier se snaží vystavět zápletku děje postupně, proto chvíli trvá něž se příběh skutečně rozeběhne. Z tohoto důvodu je to pro mě spíš četba na dlouhé zimní večery. Hl. vyšetřovatelem je M. Servaz, takový samorost, který má komplikovaný vztah s dcerou. Nemůžu říct, že bych si ho vyloženě zamilovala, ale nevadí mi. Osobně jsem celkem ráda, že se příliš neřeší jeho milostný život a děj se soustředí na vyšetřování. Samotné vyšetřování začíná nálezem mrtvoly koně na odlehlém místě. Nicméně další mrtvoly, tentokrát už lidské, záhy přibývají. Také je zde místo pro záhadný ústav, ve kterém je i vrah J. Hartmann, který také vstoupí do příběhu. Kniha je ponurá, přispívá k tomu jednak odlehlé místo děje, ale i zimní období. Místy je však děj trochu překombinovaný, i když v únosných mezích. Na to, že jde o prvotinu autora, je to slušně zvládnutý krimi příběh.

08.11.2020 4 z 5

Vražda v Orient-expresu Vražda v Orient-expresu Agatha Christie

(SPOILER) Knihu jsem četla poměrně nedávno a opět se mi velmi líbila. Je zde zajímavý motiv pro vraždu, tedy vykonání "spravedlivého" trestu vůči Ratchettovi. Samotný děj svižně utíkal, mělo to spád a napětí. Líbilo se mi zejména atraktivní prostředí děje, tedy vlaku. Tady opět A. Christie nezklamala a myslím si, že právě myšlenka vraždy ve vlaku přispívá k nadčasovosti a nesmrtelnosti knihy.

06.11.2020 5 z 5

Zlo pod sluncem Zlo pod sluncem Agatha Christie

Opět výborná detektivka s H. Poirotem. Řekla bych, že je jedna z nejlepších, co paní Christie napsala, protože motiv pro vraždu je velmi uvěřitelný. Děj svižně ubíhá, charaktery postav jsou dobře vykresleny a nechybí výborné rozuzlení případu v režii Poirota. Za mě super kniha, pachatele jsem samozřejmě neodhalila, ještě že je na scéně geniální belgický detektiv. I když je mi ho trochu líto, kamkoliv vyrazí na dovolenou, tak se tam hned stane vražda :) Ale alespoň může zapojit své šedé buňky a je z toho skvělý příběh.

06.11.2020 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Další kniha od A. Christie, na kterou jsem se velmi těšila, a která mě nezklamala. Skvělá zápletka, dobře vykreslené postavy a originální motiv pro vraždy. Neotřelé je i místo děje - ostrov, ze kterého není úniku. Kniha je, z mého pohledu, velmi čtivá, děj s přibývajícími nebožtíky graduje, zbývající přeživší se podezřívají navzájem, a to vše za doprovodu známé říkanky. Paní Christie měla opravdu velkou fantazii a cit pro dobrý námět. Za mě super detektivka a klasika, kterou by si měl každý přečíst.

05.11.2020

Nutné lži Nutné lži Diane Chamberlain

Knihu mě zaujala názvem, i když anotací se moc neblížila tomu, co většinou čtu. Ale dala jsem tomu šanci a jsem ráda. Kniha zpracovává zajímavá témata - rasové problémy, řízenou sterilizaci, otrockou práci, sociální problémy či zneužívání žen a dívek. Hrdinka Jane se stává sociální pracovnicí, která má velkou snahu pomoci sociálně slabším. Bojuje však s velkou nedůvěrou, jak soc. slabších, tak i svých kolegů. Sympatické je, že se Jane snaží pomáhat a má snahu něco změnit, ne se jen řídit poučkami. Byť tahle její snaha občas působila jen větší zmatky a katastrofy. Celkově se mi kniha líbila, dobře se četla a zpracovává palčivá témata, takže jsem se dozvěděla i něco nového.

05.11.2020 4 z 5

Vražda Rogera Ackroyda Vražda Rogera Ackroyda Agatha Christie

Moje první kniha od paní A. Christie, kterou jsem před několika lety přečetla. Kniha s nezapomenutelným Poirotem, jehož šedé buňky mozkové mě prostě baví. Navíc je v knize vystavěn skvělý příběh se zajímavou a spletitou zápletkou, která se dobře čte a rozsahem je to tak akorát, bez zbytečného protahování děje. Odhalení pachatele bylo vypointované, jako vždy. A jako vždy jsem podezřívala různé osoby, ale pachatele jsem neodhalila :) Vražda Rogera Ackroyda je skvělá kniha, ke které se v budoucnu určitě vrátím.

05.11.2020

Pianista Pianista Władysław Szpilman

Strhující kniha o živote pana W. Szpilmana v období 2. sv. války. Je to velmi smutný příběh, ale opravdový. Szpilman prokázal velkou odvahu a vůli přežít, ale bez spousty náhod a ochoty přátel a známých by zřejmě nepřežil. Pianista je čtivá kniha, mohu jen doporučit.

04.11.2020 5 z 5

Oběť bez tváře Oběť bez tváře Stefan Ahnhem

(SPOILER) Zajímavá krimi kniha, která se dobře čte, ale v záplavě knih z tohoto "soudku" příliš nevyniká. Je to takové oddechové čtení. Zápletka je dobrá, vraždy narůstají a policisté se snaží pachatele dopadnout. Detektiv Risk je spíš takový nemastný, neslaný, ale aspoň to není žádný podivín, i když ve vztahu k synovi o tom mám pochyby. Musím uznat, že v knize se objevují takové zvláštní (až hloupé) momenty. Například jednadvacátý spolužák, kterého si nikdo nepamatuje, shromáždění spolužáků ve vězení - dá se říct skoro jako na podnose nebo policista, který ani po přejetí autem nezapomíná Pomáhat a chránit. I přes tyto momenty to mělo spád a napětí, což celkový dojem z knihy dost vylepšuje.

04.11.2020 4 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Kniha je zajímavá námětem, poměrně dobře se čte (až na začátek, který se na můj vkus odvíjel pomaleji). Myslím si, že každý si v knize najde nějakou nosnou myšlenku nebo pocit. Nejvíce se mi líbil příběh "Josefa", a jako nejsilnější část knihy bych označila vyprávění Minky. Minka si zažila mnoho utrpení, jak v ghettu, tak Osvětimi. Nechtěla bych být na jejím místě. Postupně ztrácet členy rodiny, přežívat ze dne na den v neustálé nejistotě a strachu, ale i přesto živit naději, že ta hrůza jednou skončí. Naopak mě příliš neoslovil příběh o upírovi, i když chápu, že pro Minku měl význam. Úplně věrohodně na mě také nepůsobila romantická linka okolo Sage, hlavně ke konci knihy. Ale celkově jde o silný barvitý příběh, který stojí za přečtení.

04.11.2020 3 z 5