Na východ od ráje

Na východ od ráje

V obsáhlé rodinné kronice, zahrnující události od války Severu proti Jihu až po první světovou válku se autor nechal inspirovat biblickým příběhem Kaina a Ábela. Děj se odehrává v údolí Salinas v Severní Kalifornii a román je pohledem do lidského nitra dvou bratrů. Kniha byla úspěšně zfilmována.

http://www.databazeknih.cz/images_books/14_/14507/na-vychod-od-raje-SUQ-14507.jpg 4.7954

East of Eden (1952)

Vydáno:, Alpress

iveta35
předevčírem

Po Sladkým čtvrtku a Plechárně, které byly hooodně pohodové, jsem se nestačila divit, .... Moc pěkná kniha.

čtenářkax

Báječná, nezapomenutelná knížka. Četla jsem ji jedním dechem. Nejde na ni napsat ani komentář. To si prostě musíte přečíst.

Bára91

Nechci vkladat komentar. Bylo to bozi.

Vesmich

Uhrančivá sága z amerického dávnověku, z doby, kdy se kalila ta jejich ocel, prostředí tříbilo charaktery, jednotlivci začínali z absolutního ničeho, rodiny byly mnohočlenné a začínaly se psát rodinné historie velkých klanů. Rodiče vychovávají děti jak nejlépe dovedou ( byť to zvenku může vypadat docela nešťastně) a ty zase vychovávají ty své, navzdory snaze a dobré vůli, docela stejně, neboť překračování vlastních stínů je odjakživa zapeklitá věc. Ty milované si nevděčně a nasyceně nevšímají, jak moc jsou milované a ty milované méně se snaží si lásku zasloužit a vyprostit, což je marnost nad marnost. Steinbeckovi se všechna láska a zoufalství a štěstí a neštěstí z toho věčného zápasu o přijetí a uznání vzešlé, podařilo zachytit tak, že je s podivem, že se o to pokouší ještě někdo po něm.

helenkan

Je fakt,že jsem tuhle knížku četla už před nějakou dobou. Můžu však říct,že je nezapomenutelná. Skvělé čtení.

Madlobina

Můžeš, můžu, můžeme...zůstat věčným dítětem a nedospělo hledat výmluvy na sebe v naších předcích, anebo dospět a dělat skutky po svém s radostí i bolestí. Můžeš, můžu, můžeme trápit se a užírat svou nedokonalostí, hříšností, anebo ji můžeme přijmout a přijmeme tak i nedokonalost kolem sebe. Můžeš, můžu, můžeme svým přátelům přikyvovat k omylům, anebo můžeme nabrat odvahu a říct co vidíme, slyšíme, cítíme....

Tolik lidského tápání v jedné knize. Děkuji za tuto knihu a za myšlenky v ní. Určitě je jich tam víc, než si odnáším. Ale i tak mám již plný batoh na své cesty :).

sikope

Nejprve jsem se zalekla, kolik má kniha stran a pak jsem si říkala, škoda, že jich nebylo víc.

VladiKlaisner

Díky téhle knize jsem se zamilovala do J. Steinbecka a přečetla většinu jeho knih. Ač každá byla úplně jiná, musím všechny hodnotit jako skvělá vypravěčská mistrovská díla. Škoda že filmová podoba s hvězdným hereckým obsazením je taková slátanina, která začíná někde v polovině celého příběhu. Knihu mohu jen doporučit!

Izu

,,Všiml jsem si, že nic nevede k horšímu neuspokojení než hojnost. Nakrmte člověka, oblečte ho, dejte mu pěkný dům - a umře vám zoufalstvím"
Jedna z nejkrásnějších knih.Nerada opouštím Salinaské údolí....

Mikarda

Aboslutní skvost! Komplexní román, který se jen velmi těžce odkládá z rukou. Dokonalost prostě!

WencelTurambar

Skvěle napsaný, autor byl asi dobrý pozorovatel života kolem sebe, ani na a chvíli jsem se nenudil.

Míša777

Kniha se silným příběhem a podtextem.

marabart

Vynikající kniha. Popis postav je dechberoucí. O to víc mě mrzí filmové zpracování z roku 1955, které se knize vůbec nepodobá a osobně ho považuji za velmi slabé (přestože má na ČSFD hodnocení 84 %). Nevyskytuje se v něm například vůbec tak důležitý sluha Lee.

Dagnov157

Vedle Jihu proti severu má nejoblíbenější kniha. Sledovat paralelu biblických Abela a Kaina v dalších dvou generacích, je prostě nejen zábavný, ale i poučný. kromě toho mě zaujala postava čínského sluhy Leea.

intelektuálka

Další z vynikajících děl světové literatury. Příběh Abela a Kaina, drama dvou bratrů. Výborné i ve filmovém zpracování s Jamesem Deanem.

coquus

K téhle klasice jsem se dostal více méně až na základě velice kladného hodnocení na zdejších stránkách a rozhodně jsem nelitoval. Díky velkému časovému rozpětí děje bylo zajímavé sledovat proměny amerického způsobu života od válek s indiány až po válku světovou. Oceňuji velice barvité vylíčení charakterů i úvah postav, což srozumitelně vysvětlovalo jejich zdánlivě nelogické či zkratkovité jednání. Příběh samotný má mnoho vrstev, přičemž je velice zajímavé sledovat jejich vývoj. Myslím si, že je to jedna z knih, kterou člověk může číst několikrát a pokaždé tam najde něco nového, čeho si předtím nevšiml. Velice osvěžujícím dojmem působilo i pár komických historek, jako například ta, kdy mechanik zaškoloval Adama, Leeho a kluky do obsluhy automobilu: "Říkejte mi klidně Joe".

geimz

Na východ od raja je jedna z tých kníh, ktorú som dlho obchádzal len kvôli tomu, že patrila na strednej škole k povinnej literatúre. A predsa všetko, čo patrí do povinnej literatúry, sú nudné pseudointelektuálne romány, však? Chyba. Preveľká chyba. Je pravda, že kniha na prvých zhruba 50 stranách siahodlho opisuje krajinu Salinaského údolia, no s príchodom postáv, ako je Sam Hamilton a Traskovci, sa skutočne začne jeden epický príbeh. Príbeh, (určite budem po tisícikrát opakovať komentáre kolegov) ktorý si túto nálepku zaslúži, napriek tomu, že sa v ňom nedejú megalomanské veci či zvraty. Jeho epickosť vychádza z zvnútra postáv, z ich charakterov, motivácií, presvedčení. Postavy tohto príbehu sa snažia nájsť ten všezahŕňajúci zmysel, šťastie, snažia sa vyrovnať sami so sebou, s láskou, s nenávisťou, so zlom v sebe samých a aj v ostatných. Pokúšajú sa nájsť rovnováhu v živote (v prípade Adama), napraviť sa (v prípade Cala), pomáhať druhým (v prípade Sama) a rovnako, ako aj skutoční ľudia z mäsa a kostí sa potýkajú so svojimi vnútornými démonmi, ktorí nad nimi často vyhrávajú. A to je v poriadku. Každý človek má totiž možnosť voľby. Tento príbeh má toľko vrstiev, toľko myšlienok a je natoľko dôležitý, že nálepka povinná literatúra nie je dostatočná. Túto knihu by si mal prečítať naozaj každý.

Alizon

Co napsat a neopakovat komentare ostatnich uzivatelu. Nechapu jak mi mohly knihy od Johna Steinbecka tak dlouho unikat. Na vychod od raje je nadherny roman s uzasnymi postavami, hlubokymi myslenkami a sugestivnim popisem prostredi - ja se tam proste videla, jak ziju mezi nimi. Na jedne strane az komorni roman, i kdyz se v knize potkame se tremi generacemi, pocet postav je omezeny a vetsina deje se odehrava "doma". Na strane druhe je tam tolik vrstev, propletencu a emoci ze mohu jen pomyslne smeknout klobouk.

Manyna

Kdyby tato knížka měla 10000 stránek, tak já čtu pořád a pořád dál. Ke všem postavám jsem tak nějak přilnula, protože byly tak dokonale vykreslené, že mi přišlo, že jsou součástí mojí "rodiny". I přesto, že jich tam bylo dost a prošla jsem si s nimi téměř tři generace si myslím, že každá tam měla své nezastupitelné místo. Největší pohlazení pro duši pro mě byl Lee a Samuel.

DanaRou
30.11.2016

Tuto knížku doporučuji k přečtení. Kniha je čtivá a ač ji pan Steinbeck napsal před dlouhou řadou let, tak témata a postavy a jejich osudy jsou dnešní. Určitě jste tuto knihu četli jako povinnou četbu. Ale chce to si ji přečíst až v dospělosti, to vás teprve chytnou jednotlivé postavy a jejich osudy. Od krutě děsivé Cathy až po hodného Samuela.

Acquenta
30.11.2016

Kniha moc pěkná, na děsivou Cathy dlouho nezapomenu, ale konec byl dle mě nekonečný. Začátek a prostředek knihy napínal a lákal a konec už nudil.

akdar72
22.11.2016

Krásný a poučný příběh o nekončícím boji dobra a zla v nás samých....

Zuzzzka84
12.11.2016

Naprosto úžasná knížka, tak lidská, se vším tím dobrým i zlým. Charaktery postav propracovány do nejmenších detailů, osudy barvitě a živě popsány. Rozhodně stojí za přečtení.

Lassie24
06.11.2016

Má nejoblíbenější kniha. Už skoro 25 let.

dena91
01.11.2016

Celá kniha ve mně vyvolala nespočet emocí. Samuel byl mojí oblíbenou postavou a od jeho smrti jsem fandila snad jen Leemu, který celou knihou tak nějak proplouval. Musím uznat, že u některých scének jsem se málem rozbrečela smíchy (maminka která nastoupila do neexistujícího letadla, jiná matka, která si pro sebe vymyslela sebevraždu utopením se v mělkém jezírku...) S některými postavami jsem tak cítila, že jsem po dočtení měla pocit, jak kdybych ztratila blízkého kamaráda. Skvělá knížka, těším se na Hrozny hněvu

Antares
24.10.2016

Kniha o živote každého z nás. Úžasne a veľmi pravdivo napísaná. Nemám, čo by som vytkla. Treba si to prečítať :)

lapagerie
06.10.2016

Díky povinné četbě, která mě vždy spolehlivě odradila, jsem se k této knize dostala až ve svých téměř ...ceti letech. Ale jsem šťastná, že jsem se k ní dostala a už po pár kapitolách jsem si byla jistá, že ji nečtu naposled. Charaktery postav jsou tak pravdivé, tak dnešní.
Skvělá kniha.

bbarborab
31.08.2016

Jedna z nejoblíbenějších knih. Lidé v mém okolí ji buď nenávidí, nebo milují. Příběh je mistrovsky propracovaný (jak by se od pana Steinbecka dalo čekat) a je založen i na dnes aktuálních tématech. Co mi na knize trošku vadilo byl předlouhlý popis prostředí.

Kaka.cs
09.08.2016

Úžasná kniha. Nejdřív jsem se bála, že mě tak dlouhá knížka bude nudit, ale nedošlo k tomu. I popisné části byly skvělé. Knížka mě naprosto vtáhla a k postavám jsem si vytvořila velmi silný (ať už negativní či pozitivní) vztah.

bookemma
08.08.2016

Biblické příběhy jsou nadčasové a opět vždy využitelné... John Steinbeck jim dal nový tvar, podobu, ukázal světu to, co všichni vidí - nenávist mezi bratry, jejich nevraživost, která se snoubí s pocitem, že takhle to být nemá. Steinbeck pojmenoval to, čeho se bojíme a z čeho jsme zmateni. Jeho román je detailním pohledem do nitra obyčejných lidí, nejedná se o žádné hrdiny, ale o postavy, které jsou jako my všichni - vedle pár dobrých vlastností mají mnoho špatných, nebo minimálně nevyužitelných. Samuel je nenapravitelný snílek, Charles poněkud přízemní zemědělec, který mnoho věcí nechápe a chápat nechce, ale za to využívá selský rozum, Adam je slaboch a jeho synové tak trochu kopírují jeho a Charlese. Při čtení románu na mě často padal až úzkostný pocit a myslím, že to je přesně to, co dělá z románu dobrý (dokonce skvělý) román! Vyvolá v nás různé pocity a asociace a vyburcuje nás k reakci. Takže, muži by se měli dát pozor na své Cathy, a my všichni se možná najdeme v tom až frustrujícím vztahu s našimi sestrami a bratry.
Ale vždy si je třeba pamatovat, že jsme pány sami nad sebou - TIMŠEL. O to je třeba bojovat.