Teckovana Teckovana komentáře u knih

Malíř pomíjivého světa Malíř pomíjivého světa Kazuo Ishiguro

Nenápadná kniha a zdánlivě obyčejný životní příběh jednoho stárnoucího malíře, ale číst Ishigurův styl bylo pro mě velmi osvěžující, asi jako šálek nejlepšího japonského čaje. Pro čtenáře japanofily povinná četba, i když připouštím, že příběh zpočátku trochu připomíná Tanizakiho Sestry Makiokovy. Pro méně trpělivé čtenáře ovšem asi nebude tato novela příliš zajímavá.

01.11.2018 5 z 5

Čosi čudné vo mne Čosi čudné vo mne Orhan Pamuk

Vzhledem k tomu, že český překlad zatím není a asi v dohledné době ještě nebude k mání, posloužilo mi slovenské vydání. A musím uznat, že je to pěkná kniha a dobře se čte (samozřejmě pouze za předpokladu, že čtenář nemá problém porozumět běžné slovenštině). Velmi uvěřitelný příběh. Mevlutův život prostě byl takový a nemohl se odehrát jinak. Tento prodavač jogurtu, bozy, zmrzliny a rýže mi docela přirostl k srdci i se svými vykutálenými příbuznými a přáteli. Perfektní přiblížení dějin novodobého Turecka a zejména města Istanbulu a jeho obyvatel.

19.09.2018 5 z 5

Krajiny japonské duše Krajiny japonské duše Antonín Líman

Kniha, kterou ocení hlavně ti, kteří už mají aspoň něco japonského přečteno. Vzhledem k tomu, že Kawabata a Tanizaki jsou mí oblíbení autoři, bylo skvělé si přečíst fundovaný rozbor jejich tvorby, navíc v tomto novém a velmi krásném ilustrovaném vydání. :-)

11.08.2018 5 z 5

Mladík, který se opozdil Mladík, který se opozdil Kenzaburó Óe

Pro pochopení mentality celé generace Japonců traumatizovaných porážkou ve 2. světové válce je tento román velmi užitečný. Navíc je kniha i dnes docela aktuální, alespoň co se týká provázanosti současné politiky s médii.

27.07.2018 4 z 5

Vetešnictví pana Nakana Vetešnictví pana Nakana Hiromi Kawakami

Kniha, kterou asi každý čtenář neocení. Pokud čekáte napínavý příběh a dějové zápletky, tak se nedočkáte. Má to zajímavou atmosféru a několik vtipných pasáží, ale je to velmi jemný japonský humor, který mnoho čtenářů ani neodhalí. Rozhodně nemá mnoho společného s filmem Amélie z Montmartru, jak uvádí anotace. Jako film si to představit umím, ale takový, který by v Evropě bez velkého ohlasu prošel distribucí filmových klubů. V kontextu japonské literatury je styl Hiromi Kawakami srovnáván s knihami Banany Jošimoto, což porovnat zatím nemohu, ale třeba s Haruki Murakamim ano a ten je úplně jiná liga. :-)

15.07.2018 3 z 5

Exil Exil Çiler İlhan

Krátká, ale brutální kniha. Strohé věty bez ornamentů, které člověka donutí zamyslet se nad existencí násilí v mnoha různých podobách. To, co v televizních zprávách vnímáme jako statistiku, získává najednou velmi osobní rozměr.
PS: Pod optikou této knihy by se autorka mohla zdát až příliš vážná, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že ve skutečnosti docela má smysl pro humor. :-)

12.07.2018 4 z 5

Berlín, Alexandrovo náměstí Berlín, Alexandrovo náměstí Alfred Döblin

Příběh France Biberkopfa není lehké čtení. 20. léta v Berlíně asi nebyla žádná selanka a tomu odpovídá i atmosféra a celkové vyznění románu. Krádeže, loupeže, prostituce, alkohol, násilí, vězení, válečné reparace a váleční invalidé, inflace, nezaměstnaní, udření lidé bez naděje, do toho skupinky nácků a komunistů. Navíc je Döblinův literární styl hodně originální, nesnadno srozumitelný, a tudíž každému asi nesedne. Ale už jenom to, že román je téměř 90 let stále čten, o něčem svědčí. Kniha bývá srovnávána s Joycovým Odysseem a Musilovým Mužem bez vlastností, ale tak experimentální mi nepřišla. Pokud máte rádi styl knih Jáchyma Topola, je velká šance, že tuto knihu zvládnete a nebudete zklamáni.

28.06.2018 4 z 5

Uprostřed nocí zpěv Uprostřed nocí zpěv Jiří Kratochvil

"Nedlouho po převratu, v těch nadějných letech, jež ovšem zuřivá Barbora popisuje jako přechod od policejního státu ke státu kriminálnímu, mi kdosi dal obálku s rukopisem, jehož autora jsem ke své ostudě neznal. Začal jsem to číst v Lužánkách na lavičce a od první věty jsem té knížce naprosto propadl – byl to román Jiřího Kratochvila Uprostřed nocí zpěv a já si dodneška pamatuju své nadšení a jakousi až fyzickou úlevu, ba skoro až vděčnost, že v české literatuře dokáže někdo napsat něco tak hluboce osobního a současně politického, především ale až cortázarovsky magického, co se přinejmenším vyrovná mým milovaným světovým autorům. Od té doby jsem už pak nad žádnou českou knihou nic podobného nezažil."
Ludvík Němec, rozhovor pro Salon Práva (Štěpán Kučera, SALON, Právo)

06.06.2018 5 z 5

Lékařský román Lékařský román Riku Korhonen

Kniha o finské současnosti a nedávné minulosti. Hudba, sex, alkohol, ketamin, černý humor, mezinárodní politika, válka s terorismem, ale také spousta vztahových kotrmelců a selhání. Nepříliš optimistická, trochu provokativní, ale zřejmě upřímná autobiografická studie na téma mladý sexuálně hyperaktivní intelektuál ve 21. století.

12.05.2018 3 z 5

Noc na galaktické železnici Noc na galaktické železnici Kendži Mijazawa

Trochu zvláštní sbírka pohádkových povídek. Některé jsou skvělé, ve stylu Mijazakiho animovaných filmů, jiné poněkud dětinské a naivní, ale všechny jsou hodně originální. Najdete tu putování po hvězdách, zenovou anekdotu, ekologickou agitku, noční můru o kanibalech, ale i patetický příběh o japonském všeumělovi, který jakoby vypadl z knihy "Inženýři hrdinové" od A. S. Někrasova.

29.03.2018 4 z 5

Revolver v kabelce – Životy Vladimira Nabokova Revolver v kabelce – Životy Vladimira Nabokova Monika Zgustová

Spletitý a neradostný život Vladimira Nabokova by jistě vydal na román. Zde máme jen krátké nahlédnutí do jeho soukromí a spisovatelské kuchyně. Fanoušky Lolity možná potěší pár nových informací k její interpretaci. Ale nebojte se, ani ostatní Mistrovy knihy nejsou opomenuty, dostalo se jim zasloužené pozornosti.

08.12.2017 4 z 5

Generál a zvířátka Generál a zvířátka Jiří Sádlo

Velmi originální pojetí přírodního místopisu jedné malebné oblasti severních Čech. Autorův slovní humor je trochu specifický, doprovodné obrázky nejsou asi úplně dokonale věrné, ovšem celek dobře doplňují. Není to ani průvodce pro turisty, ani komiks pro děti, spíš něco mezi tím. Určitě nejde jen o prvoplánovou legraci, kniha vybízí i k zamyšlení a poučení. Pozor: kniha obsahuje některé jadrné výrazy, takže není vhodná pro děti. :-)

02.11.2017 4 z 5

Peckova jáma Peckova jáma Ivan Binar

Ivan Binar strávil kvůli legráckám na účet Sovětského svazu dva roky ve vězení, ale jak se zdá, nepolepšil se. :-) Kniha asi měla autorovi pomoci, jak se s tímto strašákem vyrovnat po svém. Absurdní a groteskní pohádkový příběh o válečném tažení proti neexistujícímu, nicméně stále strach nahánějícímu nepříteli, s trochu nečekaným happyendem. Podobný styl jako Moskoviáda Jurije Andruchovyče, ale něco podobného by mohl napsat i Jaroslav Hašek. Kniha opravdu není určena dětem.

18.10.2017 4 z 5

Knihy Jakubovy Knihy Jakubovy Olga Tokarczuk

Úctyhodná historická reportáž s velmi živě a věrohodně zachycenou dobovou atmosférou. Jakub Frank je zde vylíčen jako mimořádně charismatický a chytrý člověk, který zřejmě měl na své okolí podobně elektrizující vliv jako Jan Hus. Jenom ani po dočtení není úplně zřejmé, zda to byl opravdový mesiáš a prorok, nebo spíš podvodník a šarlatán. Autorka v tomto nechává prostor na vlastní úsudek trpělivého čtenáře. Ti náročnější si v knize možná najdou i nějaké paralely k současnému dění ve světě.

01.09.2017

Svítání Svítání Elie Wiesel

Hnutí odporu, partyzánské akce, braní rukojmí, to vše je zajímavé, ale asi by to na skvělou knihu nestačilo. Elie Wiesel svým úsporným stylem, kde každé slovo zapadá do textu jako zrnko písku do mandaly, bez příkras popsal psychologickou proměnu pronásledované oběti v kata. Neskutečně čtivá a věrohodná existenciální novela o židovské mentalitě a nečekaně hlubokých kořenech blízkovýchodního terorismu.

29.08.2017 5 z 5

Zeami Motokijo: Poučení hercům Zeami Motokijo: Poučení hercům Denisa Vostrá

Komentovaný překlad traktátů slavného kjótského herce. Odborný text o herectví byl původně určený především pro herce tradičního divadla nó, proto je poněkud hůře stravitelný pro běžné čtenáře. Nicméně zasvěcený úvod od Denisy Vostré, poznámkový aparát, obrazová příloha a slovníček japonských výrazů knihu přibližují laické veřejnosti.

26.07.2017

Čtyři knihy Čtyři knihy Jen Lien-kche

Román o převýchově 'pravicové' inteligence v Číně na konci 50. let. Některé situace jsou tak absurdní a šílené, že čtenář nevěřícně kroutí hlavou. Určitě knihu doporučuji všem salónním obdivovatelům Mao Ce-tunga i těm, kdo se snaží pochopit specifika čínského komunismu. Poetické i napínavé vyprávění, které přemýšlivého čtenáře nepustí až do poslední stránky a ještě dlouho poté v hlavě zůstane.

21.07.2017 5 z 5

Malý japonský krámek Malý japonský krámek Isabelle Artus

Velmi pěkná obálka a celková grafická úprava knihy. Obsahově něco mezi brakovou romancí a populární studií o tradiční japonské kultuře. Bohužel, pro pokročilé japanofily kniha nic moc nového nepřináší. Občas se objeví docela vtipné situace, ale čekala bych humoru víc. Příběh by mohl být docela dobrý námět na povídku, jako dvousetstránkový román ovšem poněkud selhává.

28.06.2017 3 z 5

Neznámý v zahradě Neznámý v zahradě Jesús Carrasco

O pracovních táborech, válkách a okupacích už byly napsány hory knih. Tahle se však obvyklým schématům poněkud vymyká. Nelidské útrapy obyčejných lidí jsou zde zasazeny do neurčitého kontextu obsazené země. Nemáme tu čisté zlo a jeho oběti, neřešíme Sophiinu volbu, nejsou zde žádné superhrdinské akce. Čtenář se postupně prokousává nejednoznačnou minulostí hlavních postav, aby jejich jednání aspoň trochu pochopil. Trochu jiný pohled na moderní dějiny psaný originálním jazykem zaujme spíše náročnější čtenáře. Pokud jste četli Brodeckovu zprávu, možná si na ni vzpomenete.

07.06.2017 4 z 5

Tajná historie pána z Musaši / Mateřská bylina jošinská Tajná historie pána z Musaši / Mateřská bylina jošinská Džuničiró Tanizaki

Tajný život knížete z Musaši v překladu Vlasty Winkelhöferové jsem četl dřív. Překlad Tomáše Jurkoviče je také dobrý, jen občas mi některá novodobá česká slova úplně neseděla do jinak archaického kontextu starého Japonska. Pozornost si určitě zaslouží druhá Tanizakiho novela Mateřská bylina jošinská, která vychází česky poprvé.

24.05.2017 4 z 5