Teckovana Teckovana komentáře u knih

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Výborná kniha, ať už ji soudím podle příběhu a postav nebo podle jazyka a stylu. Ishiguro je po všech stránkách ve vrcholné formě, jen si nečekaně maličko pohrává se žánrem fantasy. Něco mezi Henry Jamesem a Davidem Mitchellem, ale nebojím se říct, že Ishiguro tyto mé oblíbené autory předčil. :-)

27.06.2019 5 z 5

Rusovláska Rusovláska Orhan Pamuk

Rozsahem nevelký román obsahuje velké téma vztahu otců a synů. Zpočátku jsem z děje cítil inspiraci Dostojevského Bratry Karamazovými, ale Pamuk zde rozvíjí svůj typický příběh o lásce, zklamání a posedlosti. Potěšilo mě, že vypravěč na začátku pracuje na ručním hloubení studny a na konci knihy se k této studni opět vrátí. Jazyk je typický Pamuk, ale tento motiv jako by vymýšlel Murakami, což je každopádně zajímavé. :-)

20.06.2019 5 z 5

Borovicové ostrovy Borovicové ostrovy Marion Poschmann

Docela zajímavý náhled do japonské poezie haiku z pohledu vzdělaného Němce. O děj příliš nejde, což potvrzuje i otevřený konec. Trochu filozofických úvah o sebevraždě a podobných kratochvílích současných Japonců. :-)

15.06.2019 4 z 5

Nezvěstný Nezvěstný Egon Hostovský

Kdo je, ksakru, Pavel Král? Co je zač a proč se schovává? Na tyto otázky hledají odpověď skoro všichni, kdo v tomto Hostovského románu vystupují. Rádi by se s ním setkali, ale doba je nejistá a nikdo ani pořádně neví, kde právě je. Na svou dobu velmi dobrý román s napínavým dějem, originální atmosférou poválečné Prahy a zajímavými myšlenkami, navíc psaný jazykem, který je srozumitelný i běžnému současnému čtenáři. Jen pro pořádek - Jan Masaryk se zde opravdu krátce mihne, ale příběh není o něm.

03.06.2019 5 z 5

Dům bez pána / Půlnoční pacient Dům bez pána / Půlnoční pacient Egon Hostovský

Dům bez pána: Trošku Dostojevský, trošku židovské anekdoty, hodně myšlenek, skvěle napsané postavy. Lepší průměr meziválečné prózy.
Půlnoční pacient: Skvělý konspirační kousek s prvky absurdního dramatu, stále aktuální zamyšlení nad lidským údělem během studené války. Jedna z nejlepších Hostovského knih spolu s Nezvěstným. Doporučuji i rozhlasovou dramatizaci. Doktor Malík je v podání Jana Hartla neodolatelný. :-)

31.05.2019 4 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Majordomus Stevens je v podstatě samuraj zcela oddaný službě svému pánu a tomuto vyššímu cíli podřizuje i svůj osobní život. Až po smrti lorda Darlingtona si začne uvědomovat, že jeho pán nebyl dokonalý, ale že on bez něj není vůbec ničím a že svou životní šanci zřejmě nenávratně promarnil. Nostalgická, ale proklatě dobře napsaná kniha, o níž se dá dlouho přemýšlet a dá se číst stále znova.
PS: Audioverzi načetl velmi osobitým způsobem Jan Vlasák. Doporučuji obojí. :-)

23.05.2019 5 z 5

Než vystydne káva Než vystydne káva Tošikazu Kawaguči

Docela zajímavý nápad, docela příjemně se to četlo, nicméně kdyby to nenapsal Japonec, tak by mé celkové hodnocení bylo spíše pod průměrem. Odpočinková literatura bez přesahu a přidané hodnoty, na jakou jsme byli u překladů japonských knih zvyklí.

15.05.2019 3 z 5

Spiace krásavice Spiace krásavice Jasunari Kawabata

Musím aspoň pochválit výborný slovenský překlad Viktora Krupy. Je s podivem, že do češtiny dvě ze zařazených novel ještě nebyly přeloženy. Kawabata byl skutečný Mistr v zachycení rozporuplné japonské duše a Nobelovu cenu si plně zasloužil.

29.04.2019 5 z 5

Samuraj Samuraj Šúsaku Endó

Příběh samuraje, který za nepříznivých podmínek cestoval až na druhý konec světa na počátku 17.století, sám o sobě vyvolává úžas a obdiv. Navíc, po dočtení si čtenář může klást mnoho dalších historických i aktuálních otázek o tématu šíření křesťanské víry, o povaze Japonců i o jiných zajímavých tématech. Doporučená četba nejen pro církevní preláty, evangelizátory a budoucí misionáře v Asii. :-)

07.04.2019 5 z 5

Chachacha Chachacha Jurij Vynnyčuk

Až příliš surrealistické povídky, mnohdy pro čtenáře už poněkud nestravitelné absurdity.

27.03.2019 3 z 5

Sbírka vášní aneb Dobrodružství mladé Ukrajinky Sbírka vášní aneb Dobrodružství mladé Ukrajinky Natalka Sňadanko

Poměrně zábavná kniha o životě jedné Haličanky a jejích milostných eskapádách doma ve Lvově i v západní Evropě. Ve srovnání s Vynnyčukovým dílem Chachacha méně avantgardní, ale stravitelnější.

27.03.2019 4 z 5

Sakura ve vichřici Sakura ve vichřici Joe Hloucha (p)

Romantický sen o dokonalé zemi Japanu a o životní lásce. Spíš než skutečnost kniha odráží autorovy fantazie o této téměř neznámé, ale o to více fascinující zemi. Všechny japonské ženy jsou krásné, krajina je tam úchvatná a lidé hrdí a nezkažení. Autor měl sice z literatury nastudované japonské pohádky a místní zvyky, nicméně vše tradiční si až příliš idealizoval a evropské vlivy v Japonsku šmahem odsuzoval. Pozitivně hodnotím původní ilustrace, které této knize hodně pomáhají z průměru červené knihovny s vůní exotiky. Pro dnešní japanology víceméně nepoužitelné.

22.03.2019 3 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Absurdní příběh, který ovšem trefně vystihuje absurditu současného konzumního a korporátního způsobu života nejen v Japonsku. Keiko je tak trochu mimozemšťan, ale to neznamená, že přemýšlivé čtenáře její pohled na svět nezaujme.

18.03.2019 4 z 5

Legenda Komači Legenda Komači Zdenka Švarcová

Japonské divadlo nó má k tradiční poezii blízký vztah, proto byla básnířka Ono no Komači a její legenda vděčným námětem mnoha příběhů přetavených do libret divadelních her. Český překlad pěti dochovaných kusů "Komačimono" je doprovázen odborným komentářem a nádhernými ilustracemi, které potěší oko znalce, ale mohou zaujmout i naprosto nezasvěcené čtenáře.

11.03.2019 5 z 5

Vystrkov Vystrkov Tommi Kinnunen

Vystrkov je v podstatě doplněk a pokračování románu Čtyřcestí, s nímž tvoří harmonický celek. Komu se líbila první kniha, bude víceméně spokojen. Pokud někdo ale Čtyřcestí nečetl, bude se v ději Vystrkova orientovat mnohem hůře. Doporučuji neobracet pořadí těchto knih.

24.02.2019 4 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Krátký příběh o platonické lásce žákyně a učitele, takže vlastně banální situace. Autorce se ovšem výborně podařilo přiblížit atmosféru japonského velkoměsta, kde běžná office lady žije víceméně pro svou práci a nemá čas ani energii na žádné vážnější vztahy, zejména když je jasné od začátku, že takový vztah nemá budoucnost. Něco podobného bylo i v jiné knize této autorky, tentokrát jsou ovšem hlavní postavy o dost sympatičtější, než ve Vetešnictví pana Nakana. Čtenářům, které současné Japonsko zajímá, se dostává do ruky velmi inspirativní a čtivá kniha.

17.02.2019 4 z 5

Probudím se na Šibuji Probudím se na Šibuji Anna Cima

Pro milovníky japonské literatury skvělá příležitost na tři dny v důvěrně známém prostředí, ale ani ostatní čtenáři otevření novým poznatkům nebudou zklamáni. O dívčí románek se opravdu nejedná, ani napětí či "mystery" prvky nepřekračují přijatelné meze. Jediné, co mně při četbě trochu vadilo, je spousta překlepů, vynechaných písmenek a občas dokonce i nesmyslných spojení, které mohl pečlivý redaktor vychytat (přečetla jsem zatím jen "tři třetiny" knihy).

10.01.2019 5 z 5

Dobyvatel Dobyvatel Nedim Gürsel

Příběh o lásce k městu, které je třeba za každou cenu dobýt, a o jedné sexem posedlé ženě, které je nutno se zbavit, aby mohl být napsán román o Dobyvateli.

06.01.2019 4 z 5

Rozpukov: Místopis čínského zázraku Rozpukov: Místopis čínského zázraku Jen Lien-kche

Velmi trefné zobrazení současné reality v Číně, kde se nyní v dokonalé harmonii snoubí to nejhorší ze zlodějského kapitalismu s komunistickou nomenklaturou. Čtyři knihy jsou ještě silnější, ale tohle taky stálo za přečtení.

13.12.2018 4 z 5

Jak umírá demokracie Jak umírá demokracie Steven Levitsky

Perfektní analýza současného stavu demokracie nejen v USA. Oceňuji zejména čtivě napsané fundované rozbory mnoha politických krizí 20. století v Evropě a Jižní Americe, ale zajímavé jsou i kapitoly o vývoji amerického ústavního systému.

03.12.2018 5 z 5