Teckovana Teckovana komentáře u knih

Hodně originální thriller, který má mírně fantaskní prvky a současně je lehce inspirovaný dětskou dobrodružnou literaturou a filmovými romancemi Pedro Almodóvara. Inspirativní jsou zejména citáty z fiktivní knihy "Filmový průvodce životem". Žánrový crossover nejen pro filmové fajnšmekry.

10.05.2017 5 z 5

Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Závěrka aneb ztížená možnost happy-endu Miloš Urban

Na Urbana netypická komorní záležitost. Příběh není bizarní ani příliš napínavý, ale vykreslení postav a vztahů mezi nimi je velmi uvěřitelné a zdařilé. Z hlediska stylu trochu podobné na Uminu verzi Emila Hakla, jen ilustrační fotky jsou úplně jiné, ateliérové. Příjemné čtení, i když místy i mrazivé, pokud jde o trefné analýzy současného mediálního světa.

27.03.2017 4 z 5

Příběh z dolního města na řece Příběh z dolního města na řece Jasunari Kawabata

Jošimicu studuje medicínu v době, kdy se běžně umírá na zápal plic a penicilín je považovaný za luxusní zázračný lék. Převážně neveselé vyprávění o lásce a obětavosti v poválečné bídě mi trochu připomínalo Dickensovy romány, jen v trochu modernějším a exotičtějším hávu. Autor nostalgické povídky Sněhová země pracuje s motivem zasněžené zimní krajiny i zde. Nenápadný, ale velmi čtivý a působivý psychologický román.

08.03.2017 5 z 5

Končím Končím Philippe Claudel

Méně známá próza od pozoruhodného autora. Mladý vdovec s malinkou dcerkou přehodnocuje svou nemorální práci a hledá nový smysl života. Stylově trošku podobné Atiku Rahímímu, jen o něco depresivnější.

01.03.2017 4 z 5

Pátý syn Pátý syn Elie Wiesel

Jak naložit s tím, kdo zabil Vašeho staršího bratra a mnoho dalších nevinných lidí? Kdo má právo vraha soudit? A je pouhá smrt pro masového vraha adekvátním trestem? Elie Wiesel nedává jasnou odpověď na všechny tyto otázky, ale nenápadně čtenáře vede k tomu, aby se nad nimi zamýšlel sám. Malá novela, ale velké a stále aktuální téma.

23.02.2017 5 z 5

Život tak krátký na lásku tak dlouhou Život tak krátký na lásku tak dlouhou Hélder Macedo

Lehce surrealistická postmoderní novela. Začátek, kde autor glosuje portugalskou realitu 20. století, mi trochu připomněl Musilova Muže bez vlastností. Závěr, kde se hlavní hrdina hádá s autorem, že to vlastně bylo úplně jinak, je ovšem jasná postmoderna s nespolehlivým vypravěčem. Celkově hodnotím jako originální text, někdy vtipný, jindy ironický, ale zejména nevybočující do nestravitelného experimentu.

09.02.2017 3 z 5

Když život ještě býval náš Když život ještě býval náš Marian Izaguirre

Pokud čekáte napínavý "mnohovrstevnatý román o životě, politice a o knihách", musíte to zkusit jinde. Tato kniha je povrchní a předvídatelná jako telenovela. Slavná jména spisovatelů 20. století slouží jen jako vějička na nalákání vášnivého čtenáře a španělská občanská válka je tu dobrá snad jako záminka pro zredukování mnoha plochých a neživotných postav. První kapitola je docela slibná, pak se ale příběh tříští do mnoha stránek téměř o ničem. A melodramatický a zcela nepravděpodobný závěr nasazuje tomuto románu korunu kýče.

01.02.2017 2 z 5

Kocourův Opus Magnum Kocourův Opus Magnum Petr Fischmeister

Zapomeňte na ilustrovaného Harryho Pottera, kocour Leoš a potkan Kurděj prožívají v Brně tak neuvěřitelné zážitky, že by se divila i Alenka, co prošla Říší divů. :-)

Kurdějova píseň o tom, co navařil:
Tenhle segedýn je nejlepší,
Leoš, naber víc zdola,
je tam kliška a rum!

31.12.2016 5 z 5

Poslední vlak do Istanbulu Poslední vlak do Istanbulu Ayşe Kulin

Příběh tureckých občanů, kteří se v okupované Francii snaží zachránit před nacisty, co se dá. Dnes se na Turecko díváme spíše s despektem, a tak vůbec není na škodu si připomenout, jak významnou roli hrála tato země a její diplomaté v minulosti. Ayse Kulin a Orhan Pamuk ve svých knihách dokazují, že z hlediska literárního Turecko do Evropy patří, třebaže do EU zřejmě přijato nebude.
Edit: Po přečtení recenze Petra Kučery je zřejmé, že autorka historické události malinko přikrašluje, mnoho zamlčuje a leccos dokonce překrucuje. Knihu tedy rozhodně nelze brát jako dokument. :-(

27.12.2016 3 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Příliš krátký příběh na román, příliš dlouhý na povídku. V porovnání s dalšími knihami autora slabší počin, kde mi trochu vadily nevysvětlené události a otevřený konec, ale i tak díky atmosféře nočního Tokia a typickému stylu kniha stála za přečtení.

29.11.2016

Nejvtipnější kocour Nejvtipnější kocour Petr Fischmeister

Pro děti tenhle kocour tak úplně není, jsou to spíš dobrodružné báchorky pro dospělé. Každopádně má kocour Leoš bujnou fantazii a smysl pro nadsázku a navíc je to krajan z Brna (bydlí v Černých Polích). Nejlepší je asi povídka Držet rytmus. :-)

07.11.2016 4 z 5

Pozoruhodný svět hub Pozoruhodný svět hub Radomír Socha

Mimořádně krásná fotografická kniha, kterou ovšem pro zajímavé informace ze zákulisí říše hub ocení znalci i běžní houbaři a milovníci přírody vůbec.

02.11.2016 5 z 5

Zahrada ochočených slov Zahrada ochočených slov Pavla Loucká

Pro zájemce o etymologii a sémantiku, zejména v českém jazyce. Jednotlivé kapitoly jsou ovšem psané ve formě hravých sloupků a fejetonů, takže nejde o suchou učebnici.

18.10.2016 4 z 5

Předpoklady japonské scéničnosti Předpoklady japonské scéničnosti Denisa Vostrá

Kniha je zajímavým úvodem do studia japonského divadla a současně dobře poslouží i zájemcům o japonskou literaturu, architekturu a pojetí estetiky v tradiční japonské kultuře.

26.05.2016 5 z 5

Okamžik všeho Okamžik všeho Shelly King

Příjemné čtení pro milovníky knih a antikvariátů. Příběh dívky, která prostřednictvím knih objeví sama sebe.

20.09.2015 4 z 5