Teckovana Teckovana komentáře u knih

Putování jednoho slona Putování jednoho slona José Saramago

Krátké nahlédnutí do mysli jednoho mahuta a vojáků, kteří s ním a jeho slonem cestují jako doprovod. Vtipné bonmoty střídají dobové i mírně anachronické filozofické myšlenky. Nejvíc mě pobavila rozprava hlavních hrdinů na téma křesťanské a hinduistické náboženství.

17.05.2020 4 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Nechápu pobouření a odsudky některých pokryteckých recenzentů obviňujících autora ze zlehčování a relativizace zločinů nacismu. To bychom mohli úplně stejně odsoudit Styrona za Sophiinu volbu. Předčítač je dobře napsaná novela se silným milostným příběhem, čtivým dějem, spoustou zajímavých myšlenek a jako bonus se v ní skládá hold čtení, předčítání a literatuře vůbec. Doporučuji pro čtenáře, kteří netrpí předsudky z minulého století.

16.05.2020 4 z 5

Súostrovie psa Súostrovie psa Philippe Claudel

Philippe Claudel píše o věcech lidských a nelidských už delší dobu. V této knize autor skvěle využil aktuální téma migrantů pro hloubkovou psychologickou analýzu všech hlavních postav. Skoro mi vyrazilo dech, jak pokrytečtí mocní místo problému samotného raději bez skrupulí odstraní toho, kdo na něj poukázal. Není to příliš povzbudivá kniha, ale o to víc je třeba ji číst.

15.05.2020 5 z 5

Projekt Gilgameš Projekt Gilgameš Štěpán Kučera

Ve zkratce a zábavně podané dějiny civilizace s mnoha šťavnatými literárními výpůjčkami a filozofickými přesahy. Koho bavil román Věčník, ať neváhá a čte. :-)

10.05.2020 4 z 5

Generácia P Generácia P Viktor Pelevin

Kniha, která poodkrývá svět reklamy, drog, ruské politiky a zasvěcených, kteří hýbou světem. Trošku divoká jízda ruskými devadesátkami, která asi nebude po chuti běžným čtenářům.

06.05.2020 4 z 5

Rostliny cestovatelky Rostliny cestovatelky Émilie Vast

Výborná názorná pomůcka pro malé zahradníky a botaniky a určitě se z ní poučí i dospělí. Ilustrace zaujmou precizností v detailech a zvláštním stylem připomínajícím staré rytiny.

28.04.2020 5 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Povídky pro přemýšlivé čtenáře. Nejedná se o oddechovou četbu, jak knihu zařazují některé recenze. Každá z povídek je jiná, ale společné je jejich téma - nahlížíme do života běžných lidí, kterým se stalo něco divného, a někdy také do slepých uliček, kam může dospět naše civilizace.

07.04.2020 4 z 5

RAJc je preč RAJc je preč Pavel Vilikovský

Pan Vilikovský je, bohužel, už pryč, ale jeho rajc se rozhodně neztratil. Tento "bilanční" román sympatického autora s autobiografickými prvky by neměl ujít pozornosti těch českých čtenářů, kteří slovenštině ještě trochu rozumějí. Jde o to přečíst tuto knihu a díky ní lépe prožít všední den. :-)

31.03.2020 5 z 5

Finská čítanka Finská čítanka * antologie

Zajímaví autoři finské literatuře rozhodně nechybějí. V tomto výboru mě nejvíc dostaly povídky Johany Sinisalo, Rosy Liksom a Tuomase Kyrö. Škoda, že některé "povídky" jsou vlastně pouhé úryvky z delšího textu, ale v čítance se to asi může.

24.03.2020 3 z 5

Úzká stezka do vnitrozemí Úzká stezka do vnitrozemí Macuo Bašó

Pro příznivce japonské poezie a historie je tato útlá knížka povinností, pro ostatní čtenáře asi příliš srozumitelná nebude. Každopádně jí patří čelní místo v kánonu japonské literatury z období Edo. Text skvěle doplňují minimalistické ilustrace Kamedy Bósaie.
K překladu a doslovu japanologa Antonína Límana mám jen dvě botanické výtky: Banánovník (rod Musa) není strom a pinie (Pinus pinea) v Japonsku nerostou.

21.03.2020 3 z 5

Měsíční svit Měsíční svit Michael Chabon

Opět výborný román na téma 20. století. Pocta generaci našich předků, kteří snili o letech do vesmíru a tyto sny se jim víceméně podařilo uskutečnit. Autor svým zaujetím dokáže čtenáře strhnout a nepustit až do poslední kapitoly.

20.03.2020 5 z 5

Kočka na cestách Kočka na cestách Hiro Arikawa

Hodně dojemné + trochu úsměvné = celkově příjemná oddechovka pro milovníky koček. Určitě se někdy podívám i na filmovou adaptaci.

02.03.2020 4 z 5

Deset snů Deset snů Sóseki Nacume

Něco jako surrealismus na japonský způsob. Krátké příběhy čtenáře rychle vtáhnou a než se stačí rozkoukat, je konec. Fantastické texty provázejí velmi decentní barevné ilustrace, takže četba je to opravdu barvitá. :-)

23.02.2020 5 z 5

Revoluce! Revoluce! Ivan Binar

Binarova románová reflexe československých dějin 20. století je svérázná, pokřivená do absurdního šklebu. Zdá se, že jsme odsouzeni své dějiny neustále opakovat. Není to špatné, děj je napínavý, některé situace opravdu vtipné, někdy úsměv poněkud zamrzá, nicméně autor rád opakuje již použité dialogy a popisy, takže je možné, že slabší povahy knihu nedočtou. Co oceňuji velmi, je autorův zasvěcený pohled na naši justici, vězeňství a politiku obecně, Kafka by to nepopsal lépe. Slušných 70%. :-)
PS: Docela mě zaráží anotace knihy, která vyzrazuje téměř veškeré zápletky románu až po poslední kapitolu. Rozhodně nedoporučuji číst anotaci předem. :-(

20.02.2020 3 z 5

Japonská kronika Japonská kronika Nicolas Bouvier

Stručné shrnutí japonské kulturní historie od legendárních počátků až po dvacáté století v první části knihy je hodně zajímavé a výstižné, moc mě to bavilo. Pak se autor více věnuje osobním zážitkům a reportážím z Japonska, což mě už tolik nenadchlo. Závěrečné kapitoly o Hokkaidu mi připadly nejméně čtivé, i když pojednávaly o poměrně atraktivních tématech. Jakoby autor postupně ztrácel dech.

10.02.2020 4 z 5

Cizinec Cizinec Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kniha, která nastoluje mnoho otázek. Ty hlavní zní takto: Je intelektuál povolán šířit osvětu k nevzdělaným lidem za každou cenu, i proti jejich vůli? Je nutné bojovat proti nepříteli, i když je to předem prohraná bitva? Může být válka spravedlivá a v zájmu všech? Jak si získat srdce člověka, který se mnou nechce mluvit? Hlavní hrdina tohoto románu na všechny tyto otázky odpověď nezná, ale hodně o nich přemýšlí a snaží se odpovědi najít, i když mu to ostatní vůbec neulehčují. Román přispívá k lepšímu pochopení moderního Turecka, ale jeho poselství je v hlavních bodech univerzální.

03.02.2020 4 z 5

Písně z Ostrova vážek Písně z Ostrova vážek * antologie

Parádní ilustrace v tradičním duchu a zajímavé vysvětlivkové komentáře zasvěceného dlouholetého překladatele staré japonské poezie. Povinná četba pro japanology i japanofily. :-)

02.02.2020

Návrat karavel Návrat karavel António Lobo Antunes

Všechna sláva - polní tráva. Tak nějak lze shrnout poselství této knihy. :-)
Autor se zaměřil na slavné portugalské mořeplavce, objevitele a vojevůdce, nechal je dožít se neslavného konce koloniální říše a možná až příliš detailně popisuje jejich návrat domů do "království". Je to poněkud náročnější četba, výhodu mají znalci portugalských dějin. Není to nic příjemného pro sentimentální čtenáře, občas se dočteme docela odpudivé věci, ale také se tu najde pár hodně vtipných pasáží, kvůli kterým se mi kniha nepochybně vtiskne do paměti.

29.01.2020 4 z 5

Benátky: Literární toulky městem umělců, hudby a karnevalu Benátky: Literární toulky městem umělců, hudby a karnevalu Václav Fiala

Velmi povedený průvodce po benátských dějinách, pamětihodnostech i kuriozitách. Pokud nepatříte mezi rychloturisty a byli jste uhranuti místním geniem loci, doporučuji knihu aspoň důkladně prolistovat, určitě vás některý z mnoha nabízených příběhů chytí.

28.01.2020 5 z 5

Pačinko Pačinko Min Jin Lee

Docela zajímavé čtení, jen mi trošku vadilo schématicky černobílé vylíčení postav. Všichni Korejci jsou líčení jako skvělí lidé a vzorní křesťané, až na jednoho jakuzáka, a (skoro) všichni Japonci jsou na ně zlí, nebo jim alespoň nerozumějí. Je to sice rodinná sága pro běžné čtenáře, ale vylepšená o mnoho japonských a korejských reálií.

21.01.2020 4 z 5