Teckovana Online Teckovana komentáře u knih

Brloh Brloh Katja Kettu

Zvláštní komiks na téma zbytečného člověka, smrti a znovuzrození bez zbytečného filozofování a náboženských iluzí. Velmi originální, akční a působivá je i kresba.

22.04.2021 5 z 5

Washingtonovo náměstí Washingtonovo náměstí Henry James

U tohoto románu by to velmi chtělo udělat nový český překlad. Nemám v ruce originál a chápu, že příběh se odehrál v devatenáctém století, takže jistá zdrženlivost je namístě, ale i tak mám pocit, že český překlad nebyl adekvátní jazyku čtenářů už v době svého prvního vydání na konci let osmdesátých. Je to docela škoda, protože Henry James určitě nenapsal tuto knihu středověkou angličtinou, nicméně některé dialogy mi tak v českém překladu znějí a ruší zážitek z trefných myšlenek autora (výrazy jako: hýřil a marnotratník, švarný mádenec, hrome, milý mladíče atd). Příběh samotný pak vyznívá trochu jako nechtěná parodie a svou nesrozumitelností se současným čtenářům poněkud vzdaluje. Věřím, že uznávaný předchůdce moderní psychologické prózy by takto archaicky vyznívat nemusel.

04.04.2021 4 z 5

Rostliny naší přírody štětcem Anny Skoumalové a perem Lubomíra Hroudy Rostliny naší přírody štětcem Anny Skoumalové a perem Lubomíra Hroudy Lubomír Hrouda

Kniha se snaží postihnout příliš mnoho cílů najednou, což se jí ne úplně daří. Přilákat botanické nadšence na ilustrace se snad docela povedlo, i když v takovém případě by to chtělo mnohem větší formát stránek, kde by barevné obrázky vynikly lépe. Jenže autoři asi nechtěli stvořit pouze obrazovou publikaci, chtěli spíš vytvořit knihu populárně naučnou. Pokud jde o profesionální botaniky, nic nového jim kniha nepřináší, protože klíč k určování zde nenajdou, popisné texty jsou příliš kusé a výběr je zaměřen jen na nejběžnější a nejnápadnější druhy. Pro úplné laiky tato kniha taky moc není - vzhledem k hmotnosti a objemu si nedovedu představit, že by si ji někdo nosil s sebou pro určování rostlin v terénu. Je mi trochu líto promarněné příležitosti. Tím, že se míjí s hlavními cílovými skupinami čtenářů, je celkem jisté, že popularity dodnes žádaných "Našich květin" nikdy nedosáhne.

02.04.2021

Osvoboditel se vrací Osvoboditel se vrací Egon Hostovský

Osvoboditel se vrací z exilu s velkou slávou a jeho rodina a lidé v jejím okolí jej očekávají s obavami a různými protichůdnými představami o budoucnosti. Velmi vtipná a trefná divadelní hra, je vidět, že Hostovský poznal svět diplomatů a politiků zblízka. *****
Epidemie je zase pěkná psychologická sonda do myšlení muže v krizi středního věku, který po ztrátě zaměstnání znovu hledá své místo na slunci. Trochu bizarní novela o tom, jak vznikají konspirační teorie. ****
Obě díla jsou stále aktuální a lze je doporučit i pro dnešní přemýšlivé čtenáře.

11.03.2021 4 z 5

Jak plyne čas Jak plyne čas Petr Hrbáč

Veršované zápisky z toulek jednoho brněnského botanika a japanofila po různých místech Japonska. Výsostně japonská sbírka s krásnou grafickou úpravou.

07.03.2021 4 z 5

Kokoro Kokoro Sóseki Nacume

Kokoro neoplývá napínavým příběhem, nejsou tu ani sympatičtí hrdinové, ale přesto v Japonsku patří už více než sto let k nejčtenějším knihám. Povinná četba pro všechny, kteří to myslí s japonskou literaturou vážně a nejsou líní o přečteném přemýšlet.

25.02.2021 5 z 5

Konečné řešení Konečné řešení Michael Chabon

Příjemná delší povídka s neodolatelným papouškem v hlavní roli a důstojná pocta siru Arthuru Conan Doylovi. Chabonův květnatý styl je i zde dobře patrný.

28.01.2021 4 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Kniha mi tématem a zápletkou trochu připomněla Peníze od Hitlera Radky Denemarkové, ale autorka má svůj styl, který je sám o sobě tak zajímavý, že unese i ne úplně originální příběh o Židovce.

23.01.2021 5 z 5

Mrzout Mrzout Tuomas Kyrö

Fejetony na téma novot a proměn současné finské společnosti. Něco je velmi trefné, něco dost mimo mísu, občas se čtenář neznalý finských reálií moc nechytá, ale úsměvné to je každopádně. Vtipné jsou i doprovodné karikaturní ilustrace a grafická úprava knihy.

28.12.2020 3 z 5

Návod k použití světa Návod k použití světa Nicolas Bouvier

Polská škola literární reportáže měla určitě nějaké vzory a inspirátory. Nicolas Bouvier určitě mohl být jedním z nejvýznamnějších, protože se vždy na svých cestách snažil porozumět místním lidem. Pro současné zájemce o "orientální" země bude tato kniha přínosná a zajímavá i po více než 50 letech od jejího vzniku, přestože se politická situace v této turbulentní oblasti už mnohokrát změnila.

27.12.2020 5 z 5

Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Sláma i hedvábí: Život na japonském maloměstě před sto lety Džuniči Saga

Hledání ztraceného času (myšleno televizní dokumentární seriál Karla Čáslavského) na japonský způsob. Výtvarně dokonalá a informacemi nabitá kniha pro všechny staromilce, studenty a nadšence do japanologie.

21.12.2020 5 z 5

Člověk ve stínu Člověk ve stínu Osamu Dazai (p)

Osamu Dazai byl výjimečný autor nejen v Japonsku. Z nám bližších osobností by se možná dal přirovnat ke Kafkovi díky svému vztahu k otci a sourozencům. Byl to syn venkovského šlechtice, ale s tehdejší vládnoucí elitou neměl nic společného. Neduživý, introvertní chlapec trpěl neustálou úzkostí z veřejné ostudy. Vychován byl jako křesťan, ale v dospělosti také nijak neskrýval své levicové přesvědčení a nonkonformní názory. Velmi těžko proto hledal své místo v konvencemi sešněrované společnosti inklinující k militarismu. Literatura a alkohol pro něj byly jediné skuliny, kudy mohl pronikat mimo svou bublinu.
Člověk ve stínu je velmi zajímavý výbor z jeho díla. Vzpomínky jsou v zásadě z deníku přepsané poznámky o vlastním dětství a dospívání. Cugaru je osobitý cestopis z jeho rodného kraje a dá se chápat jako Dazaiova odpověď na básnický deník Úzká stezka do vnitrozemí Macua Bašó. Selhání jakožto upřímná zpověď jednoho novináře a karikaturisty je zřejmě završením Dazaiova života a díla.

21.12.2020 4 z 5

Listiny Aspernovy Listiny Aspernovy Henry James

Z dnešního pohledu je to román o střetu práva na soukromí s právem na informace o významných osobnostech. Zásadní otázkou je, kam až je možné zajít pro získání soukromé korespondence slavného básníka. Je přípustné přitom riskovat zničení života jiného "bezvýznamného" člověka? Henry James jako citlivý humanista a chápavý pozorovatel lidských slabostí nikoho nesoudí, přesto kniha vyznívá poměrně jednoznačně. Napínavá četba poučná nejen pro novináře a literární vědce.

01.12.2020 5 z 5

Liška v dámu Liška v dámu Jiří Kratochvil

Jiří Kratochvil zraje jako víno, takže mě stále baví jeho romány číst. Liška v dámu je něco mezi bajkou, historickým exkurzem do let padesátých a milostnou romancí, to vše v podání lehce ironickém s mnoha nenápadnými narážkami. Vůbec mě nepřekvapuje, že právě za tuto knihu dostal Magnesia literu za prózu.

22.11.2020 5 z 5

Život je jen náhoda Život je jen náhoda Rosa Liksom (p)

Povídky Rosy Liksom jsou jako z černé kroniky v bulváru, jenom psané ještě vulgárnějším jazykem. Občas jsou hodně vtipné a občas z nich spíš mrazí, což je logické - je to černý humor z finského severu. :-)

02.11.2020 4 z 5

T T Viktor Pelevin

Proklatě zamotaný příběh tvůrce a jeho hrdiny, který nejprve vypadá jako popkulturní akční brak, ale postupně se z něj stává postmoderní filozofická záležitost na téma odpovědnosti stvořitele za to, co vymyslel. Nelze než doporučit všem fanouškům Viktora Pelevina, kteří zvládají číst slovensky.

22.10.2020 5 z 5

Mistrova lekce Mistrova lekce Henry James

Příběh Daisy Millerové je skutečně mistrovsky napsaný s obdivuhodnou empatií a působivostí. Filmová adaptace Petera Bogdanoviche se předlohy drží velmi poctivě, přebírá i autorovy brilantní dialogy, takže obojí rozhodně doporučuji. Další dvě povídky jsou také celkem zajímavé, ale jde o vztahové miniatury s předem odhadnutelným vývojem a jako film by zřejmě neobstály.

08.10.2020 4 z 5

Akvárium Akvárium Krisztina Tóth

Román o smutných věcech a neutěšených osudech členů jedné židovské rodiny odsouzených k chudobě a strádání až do neslavného konce. Zvláštní je, že kniha nevyznívá pouze depresivně, ale spíš tragikomicky. Stylově zhruba mezi Dickensem a Fuksem, ale přesazeno do Budapešti let padesátých a šedesátých, což je vlastně paradox - taková chudoba přece nemohla v lidově demokratickém zřízení existovat. ;-)

03.10.2020 5 z 5

Vědomí souvislostí Vědomí souvislostí Vladislav Vančura

Vančurovy myšlenky o umění, literatuře a o divadle jsou i téměř po sto letech zajímavé a stále aktuální. Utkvěla mi zejména úvaha na téma poslání divadla, které primárně nemá fungovat jako výdělečný podnik nebo osvětová instituce, nýbrž musí s kůží na trh - zkoušet nové neověřené věci a ty staré nahlížet z jiných nových úhlů.

22.09.2020 5 z 5

Hybatelé Hybatelé David Mitchell

Na první román docela slušně vysoká laťka, nicméně autor ji pak dokonce i dokázal přeskočit. :-)
Každopádně, tuto knihu je třeba chápat jako první díl nekonečného seriálu s pracovním názvem Romány Davida Mitchella.

22.09.2020 5 z 5