Teckovana Teckovana komentáře u knih

Tři struny tajných přání - Estetika v japonském erotickém umění Tři struny tajných přání - Estetika v japonském erotickém umění Petra Veselá

Studie, která přináší docela zajímavý pohled na tradiční japonskou estetiku a její přesahy do současnosti. Výběr ilustrací potěší, obrázky jsou barevné. Zásadní problém je přepis japonských jmen a pojmů (asi přes angličtinu), takže najdete "Meiji" místo Meidži, navíc se jména použitá ve větách téměř neskloňují, což působí trochu jako copy z facebooku. Jazykový redaktor knihy by zasloužil za uši. :-)

09.08.2022 4 z 5

Quijote Quijote Salman Rushdie

Po Zlatém domě pokračuje Rushdie další brilantní analýzou současné Ameriky, která je tentokrát příběhem maličko naroubovaná na Cervantesa. Někdy je autor vtipný a sarkastický, občas popouští uzdu fantastice, někdy se objeví i dojemná nebo filozofická pasáž, ale nejčastěji nám ukazuje postmoderní tvář. Každopádně je to velké vyprávění o malých narcistních lidech a jejich problémech s vzájemnou komunikací. Autor ani k stáru neztrácí drive. :-)

01.08.2022 5 z 5

Mafusailova lampa alebo Extrémna bitka čekistov so slobodomurármi Mafusailova lampa alebo Extrémna bitka čekistov so slobodomurármi Viktor Pelevin

Není úplně snadné sledovat Pelevinovy myšlenky, které v dialozích hodně odbíhají a košatí, ale stojí to za to. Pro příznivce konspiračních teorií a špionážních hybridních konfliktů je to opravdová lahůdka. :-)

16.06.2022 4 z 5

Ptačí domek Ptačí domek Eva Meijer

Příběh zapálené amatérské ornitoložky není pro každého, je potřeba stejně naladěného čtenáře, který ptákům fandí. Ale na druhé straně nejde o odborný etologický text, spíš jen životopis jedné excentrické dámy a několika sýkorek, s nimiž se sblížila.

12.05.2022 5 z 5

Co všechno věděla Maisie Co všechno věděla Maisie Henry James

Je to sice příběh z předminulého století, ale příliš nezestárl. Jen ten "mravní cit" už u výchovy dnešních dětí nebude tak akutní téma. :-)
Filmová adaptace příběhu z roku 2012 docela dobře vystihla základní linku a témata knihy, která i dnes stojí za přečtení.

28.04.2022 4 z 5

Jetotak Jetotak Taras Prochasko

Ranné Prochaskovy povídky jsou poněkud hermetické, filozofické a méně srozumitelné, ale zajímavé. Fejetony z rádia "FM Halič" jsou mnohem přístupnější a obyčejnější, závěrečné eseje o vlacích, o kozácích a rodném městečku jsou krystalicky čisté a úžasně originální. Ale to úplně nejlepší v tomto pestrém vydání jsou "Jinací", jenže o těch nelze mluvit, ty je třeba přečíst. :-)

06.02.2022 4 z 5

Velká iluze Velká iluze Mika Waltari

Poutavý autobiografický příběh začíná v Helsinkách a završuje se v Paříži 20. let. Nejvíc na mě zapůsobila pasáž, kdy vypravěč tančí tango se svou osudovou ženou.

"Tango je jednoznačně nejkrásnější z tanců - symbolizuje exotiku našeho života a v jeho pomalých, houpavých krocích se skrývá hudba a vášeň. Není v něm syrová, nekotrolovaná smyslnost jazzových tanců. Je zahalené, jemné - tanec pro tanec."

31.12.2021 5 z 5

Muž sedmi sester Muž sedmi sester Jaroslav Havlíček

V rámci Havlíčkova díla jde o hodně bizarní a netypickou knihu, kterou asi není možné brát příliš vážně. Obsahově mi příliš nesedla, ale po formální stránce je rozhodně obdivuhodná.

28.12.2021 4 z 5

Jednorožce Jednorožce Barbora Hrínová

Čtivé povídky, které čtenáře strhnou do jiného mikrosvěta. Některé byly opravdu velmi dobré a vtipné a ty ostatní byly možná ještě lepší. Nejsem asi tak docela cílová skupina, ale hodně mě to bavilo, obsahově i stylově. :-)

08.12.2021 5 z 5

Srdce temnoty / Na pokraji sil Srdce temnoty / Na pokraji sil Joseph Conrad

Možná víc než titulní Srdce temnoty mě zaujala druhá část knihy - Na pokraji sil. Malajské přístavy na konci 19. století, rezavá paroloď s rozbitými kotly, vzteklý strojník a stárnoucí důstojný kapitán s bílými vousy mají skvělou atmosféru. Je poznat, že autor sám to na moři dobře znal.

02.12.2021

Karla Klenotníka cesta na Korsiku Karla Klenotníka cesta na Korsiku Filip Topol

Dnes už to není taková bomba, jako při prvním čtení, ale stojí za to se k této delší reportáži z Itálie vrátit a nechat se trochu unést. Je to vlastně trochu podobné Smrti v Benátkách, jen bez toho homoerotického motivu. :-)

02.12.2021 5 z 5

Den opričníka Den opričníka Vladimir Georgijevič Sorokin

Slovo a dílo! Autorovi třikrát "Hojda!"

04.11.2021 4 z 5

Čapajev @ Prázdnota Čapajev @ Prázdnota Viktor Pelevin

Román, který se dá jen velmi obtížně zařadit, ale rozhodně stojí za přečtení. Prolínají se zde časově i místně odlišné děje a autor záměrně zpochybňuje, co je sen a co je reálné. Nejvíc mě zaujal příběh pana Srdíka, který se chtěl nechat zaměstnat u tradiční japonské firmy. Jediná vada v českém překladu je přepis japonských slov z azbuky do češtiny (saenara, dřeváky heta atd.).

14.10.2021 5 z 5

Chryzantéma a meč: Vzorce japonské kultury Chryzantéma a meč: Vzorce japonské kultury Ruth Benedict

Stále zajímavý studijní materiál. Pokud chce někdo aspoň trošku porozumět Japoncům a jejich myšlení, určitě by neměl tuto zásadní knihu vynechat.

29.09.2021 5 z 5

Smrt v Benátkách Smrt v Benátkách Thomas Mann

Příběh sám je docela banální, slavný básník přijede jako turista do Benátek a zamiluje se zde do mladého pohledného chlapce. Pokud jste ale v Benátkách byli, musíte ocenit jak přesně Thomas Mann vystihl jejich atmosféru ("past na cizince"), která se ani po sto letech příliš nezměnila. A doporučuji i poslech audioknihy, kde přednes ještě umocňuje krásný jazyk této novely.

28.09.2021 5 z 5

Mistr Mistr Colm Tóibín

Přečíst si zajímavý životopisný román o oblíbeném autorovi zajímavých knih je samozřejmě skvělé. Ale nebylo by spravedlivé knihu přehlížet jako nějaký průměrný životopisný román o dávno mrtvé osobnosti, na to je prostě příliš dobře a živě napsaná. :-)

08.09.2021 5 z 5

Ženy aj muži, zvieratá Ženy aj muži, zvieratá Richard Pupala

Dobře napsané krátké povídky ze života, které stojí za přečtení. Bonus pro mě, že autora zajímá a baví entomologie.

11.08.2021 4 z 5

Cesty božstev. Otázky interpretace náboženství a nacionalismu v moderním Japonsku Cesty božstev. Otázky interpretace náboženství a nacionalismu v moderním Japonsku Jakub Havlíček

Kniha má velmi zajímavé téma a obsahuje mnoho odkazů na prameny k dalšímu studiu, ale je to kniha vhodná spíš pro studenty politologie nebo religionistiky než pro potěšení zvídavého laika.

11.08.2021 3 z 5

Rebelka z Istanbulu Rebelka z Istanbulu Elif Shafak

Tento román není tak triviální, jak to zpočátku vypadá. Idylka se malinko kalí tím, jak dochází k odhalování nepříjemných událostí z nedávné i vzdálenější minulosti. Vše nakonec vrcholí tragickým rozuzlením, ale není to depresívní kniha a i bez této zápletky by určitě stála za přečtení.

08.08.2021 4 z 5

Senzibil Senzibil Markéta Pilátová

Něco mezi Lukjaněnkovou Noční hlídkou a Murakamiho magickými romány. Velmi čtivý a napínavý román z prostředí paranormálních jevů.

27.07.2021 5 z 5