Teckovana Teckovana komentáře u knih

Literární dobrodružství českého spisovatele v cizině Literární dobrodružství českého spisovatele v cizině Egon Hostovský

Egon Hostovský po svém odchodu z vlasti neměl zrovna na růžích ustláno. Přestože své nejlepší knihy napsal v cizině, byly vždy psány česky a jejich překlady se poměrně těžko prosazovaly k vydání. Mnoho peripetií, které zažil (nejen) se svými knihami, popsal právě v této knize a je to čtení zajímavé, vtipné a poučné. Autor vzpomíná na své redaktory, překladatele, filmové režiséry a další proslulé osobnosti 20. století, s nimiž se setkal a někdy také spřátelil. Zaujala mě například korespondence s Grahamem Greenem, který dělal v té době nakladatelského redaktora a několika Hostovského dílům významně dopomohl k britskému i americkému vydání.

12.01.2020 5 z 5

Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Počúvaj pieseň vetra / Pinball 1973 Haruki Murakami

Každý slavný spisovatel někdy začínal a jen nemnohý může být na své první pokusy hrdý. Ani Murakami nenapsal na počátku své kariéry nic světoborného, ale číst se to dalo a bylo to vlastně docela příjemné čtení.

29.12.2019 3 z 5

Hledání přítomného okamžiku Hledání přítomného okamžiku Ruth Ozeki

Příběh o životě a smrti, o psaní, osamělosti, o válce a superschopnostech, o zenu a Fukušimě, o komunikaci autora se čtenářem, o měnícím se světě. Autorka dobře popsala paradoxy současného Japonska v době globalizace.

28.12.2019 4 z 5

Dvacet šest krásných let Dvacet šest krásných let Ludmila Vančurová

I pro čtenáře Vančurových knih může být překvapivé, že tento autor považoval film od počátku za plnohodnotné médium, které je třeba sledovat a dokonce se sám snažil filmy tvořit - jako režisér a libretista. Román Konec starých časů byl prý původně napsaný jako filmový námět s hlavní rolí pro Jindřicha Plachtu. Je asi docela škoda, že se tento film Vančurovi nepodařilo realizovat.

04.12.2019 4 z 5

Všeobecné spiknutí Všeobecné spiknutí Egon Hostovský

Je smutné, že tato výborná kniha téměř upadla v zapomnění, stejně jako její autor. Hostovský účtuje s Československem, Amerikou i se svým dosavadním životem nemilosrdně, ale s nadhledem, za pomoci chytrého humoru a ironie. Pokud nepovažujete dvacáté století za pravěk a nenecháte se odradit lehce zastaralým slovníkem, metaforickými pasážemi a paranoidními představami hlavního hrdiny, budete s velkou pravděpodobností spokojení. Zaujalo mě, že se tu dvakrát mihnul prezident Beneš, který zde kupodivu nepůsobí jako mučedník či národní hrdina, ale spíše jako obyčejný člověk vláčený dějinami, který věří ve svou neomylnost a není zvyklý naslouchat jiným.
Jen na okraj: Egon Hostovský se narodil ve východočeském městě Hronov, stejně jako Jirásek, ale na rozdíl od něj se stále dá číst a nenudí. :-)

22.11.2019 5 z 5

Nokturna Nokturna Kazuo Ishiguro

Některé povídky jsou dobré, některé výborné. Nejvíc mě pobavila povídka Come rain or Come shine, která mi svým lehkým stylem a absurdním humorem připomněla Zázračné hochy Michaela Chabona. Ishiguro mě asi nikdy nezklame, ani ve svých "hudebních" povídkách. Je ovšem potřeba začít je číst ve správné náladě a dát si načas. :-)

22.11.2019 5 z 5

Popelavý měsíc Popelavý měsíc Naoja Šiga

Šigovy povídky fungují jako pestrá mozaika života Japonců ve dvacátém století. Jsou stručné, psychologicky působivé, někdy moralizující, jindy přeskakující do říše bajek a fantazie. Je skvělé, že ani po téměř sto letech od jejich vzniku nezestárly.

22.11.2019 4 z 5

Závoje mlhy Závoje mlhy Izumi Šikibu

Deník zrodu křehkého vztahu dvou japonských šlechticů plný krátkých veršovaných vzkazů. Kniha je vhodná zejména pro příznivce tradiční japonské poezie a lyrických textů o přírodě, ostatní čtenáře hledající romantiku, akci a zajímavý příběh asi příliš nezaujme. Pokud máte zálusk na Příběh prince Gendžiho, tohle je podobný literární styl ze stejné historické epochy, je ale výrazně komornější a stručnější, asi jako jedna kapitola z románu o Gendžim. :-)

22.11.2019 3 z 5

Jen šmouha po nebi Jen šmouha po nebi Ivan Binar

Výborný autobiografický pohled na poválečné dějiny jednoho původně německého městečka. Osamělý Antonín Bartoš na konci své pouti vypráví svůj osud kamarádce kočce a nachází vykoupení v podobě přízračné modré lodi, v níž většina lidí vidí jen šmouhu na nebi. Poetické vyprávění o ošklivých dobách s nezbytným absurdním humorem mě velmi bavilo číst i poslouchat jako četbu na pokračování.

09.11.2019 5 z 5

Cizinci hledají byt Cizinci hledají byt Egon Hostovský

Soubor tří prozaických textů, které se všechny týkají období druhé světové války.
Listy z vyhnanství jsou víceméně reportážní povídky o přesunech lidí dotčených válkou a reagují na autorovy vlastní čerstvé zážitky z exilu. ***
Sedmkrát v hlavní úloze je novela většího záběru a více vrstev. Výborná psychologie hlavních sedmi postav a originální pohled na strůjce nové světové války. ****
Cizinec hledá byt je už plnohodnotný psychologický román s mnoha zajímavými postavami, jehož rozbor přesahuje možnosti krátkého komentáře. *****

26.10.2019 4 z 5

Klub přátel hub Klub přátel hub Elise Gravel

Výborná kniha pro malé houbaře a houbařky. Obrázky pobaví i o něco starší generaci.

25.10.2019 5 z 5

Když jsme byli sirotci Když jsme byli sirotci Kazuo Ishiguro

Další Ishigurova studie na téma nespolehlivé paměti a ztráty iluzí. Milostná zápletka trochu připomíná román Soumrak dne, protože hlavní hrdina se chová dost často nelogicky a hloupě, ale přesto mu čtenář musí držet palce až do neslavného konce. Myslím, že po přečtení trochu lépe chápu, proč došlo k úpadku Britského impéria. Možná to není Ishigurova nejlepší kniha, ale pořád má typický podmanivý styl a skvělou atmosféru. :-)

19.10.2019 5 z 5

Samurajova zahrada Samurajova zahrada Gail Tsukiyama

Deník mladého číňana z let 1937 - 38 obsahuje melancholický příběh z jednoho japonského městečka na pobřeží. Sympatické postavy, neotřelé myšlenky a navíc mnoho zajímavostí o japonských zvycích, tradicích a kultuře. Víc takových knih!

08.10.2019 5 z 5

Velká láska Velká láska Vladimír Balla

Zajímavosti ze života. Stručná a dobře napsaná záležitost, nevadil mi ani český překlad.

08.10.2019 4 z 5

Ve skříni Ve skříni Tereza Semotamová

Vtipný styl, neotřelé dialogy, zajímavé nápady, dobré postřehy ze života a snové fantazie. Celkově velmi příjemná kniha o trampotách lehce excentrické introvertní hrdinky. Připomněla mi Teorii podivnosti Pavly Horákové, jen tady chybí fantastická linka v příběhu.

01.10.2019 4 z 5

Příběh prince Gendžiho 4 Příběh prince Gendžiho 4 Murasaki Šikibu

Příběh prince Gendžiho je nejvíc. Nejstarší společenský román v Japonsku, nejklasičtější dílo středověké japonské literatury a podle úhlu pohledu asi taky nejvíc stránek o ničem. Čtyřdílný epos, kde se téměř nic neděje, ale všichni hlavní aktéři si neustále dopisují ve verších, kterými zakrývají nebo šifrují své úmysly. Trvalo dost dlouho, než mi styl paní Murasaki sedl, některé pasáže bylo nutno přelouskat víckrát. Knihu ovšem nelze hodnotit dnešními měřítky čtivosti, obsahově je to víceméně nekonečná telenovela a forma je poněkud roztříštěná. Pokud se už do této náročné četby pustíte, doporučuji nesoudit ji po přečtení prvního svazku, to se příběh teprve začíná rozvíjet a sám o sobě ještě moc nedává smysl.

30.09.2019

Nevítaní vetřelci - Invazní rostliny a živočichové v Evropě Nevítaní vetřelci - Invazní rostliny a živočichové v Evropě Wolfgang Nentwig

Shrnutí informací o nejzajímavějších invazních druzích Evropy může sloužit jako velmi užitečný průvodce po problematice prakticky pro každého, kdo chodí občas do přírody.

18.09.2019 5 z 5

Neopouštěj mě Neopouštěj mě Kazuo Ishiguro

Skvělá sonda do alternativní historie jedné fiktivní britské internátní školy. Nenechejte se zmást anotací a některými komentáři. Opravdu to není žádná akční young adult dystopie, ale psychologickou hloubku a skryté emoce tu pozorný čtenář najde. Ishigurův pomalý styl stojí za to vychutnat až do konce příběhu.

11.09.2019 4 z 5

Egon Hostovský a jeho radosti života Egon Hostovský a jeho radosti života Václav Sádlo

Velmi pěkná publikace o pozoruhodném spisovateli. Čtivě napsaný životopis s dobrodružnými osudy a samozřejmě se zasvěceným rozborem díla. Nechybí ani fotografie z rodinného archivu.

28.08.2019 5 z 5

Tajemné vědomí rostlin Tajemné vědomí rostlin Joseph Scheppach

Informace o říši rostlin, které tato kniha přináší, jsou místy velmi zajímavé, místy trochu bulvární a často diskutabilní. V zásadě zdařilá záležitost, ale je vidět, že překlad knihy neprošel odbornou redakcí, protože chyb je v ní prostě příliš mnoho, zejména ve vědecké nomenklatuře rostlin a živočichů.

16.07.2019 3 z 5