sarka45 sarka45 komentáře u knih

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Krásná nadčasová kniha, která nutí člověka k zamyšlení. Samozřejmě jednak nad globálními záležitostmi lidstva, kam až člověk může dojít rozvíjením všech technologií, jak se mu jeho výtvory nakonec mohou vymknout. Samozřejmě také nad důsledky vyvíjení různých zbraní. Ale také nad tím, co je v životě nejdůležitější, jak se změní potřeby lidí po přežití apokalypsy, důležitost nejen zajišťování potravy, ale také zajištění vzdělávání, aby se lidstvo nevrátilo ke svým počátkům a nestalo se pouhými divochy. Také je zajímavé se zamyslet nad vývojem morálky a nastolení nových pravidel v nových podmínkách. Úžasná kniha. Nikterak obsáhlá počtem stran, jak je dnes v módě, ale přesto velice obsáhlá, co se týká obsahu a jejího poselství pro čtenáře.

20.09.2017 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velice, velice zajímavá kniha. O odsunu Němců jsem toho moc nevěděla. Jen že proběhl. Holá věta. Nikdy jsem o tom nepřemýšlela, jak proběhl a vlastně kam všichni odešli . A jak se jim potom vedlo. Ani jsem netušila, jak moc bylo Brno německé. A musím říct, že pokud se ke mně tyto informace dostanou touto emotivní formou, nikdy už na ně nezapomenu. Moc pěkně zpracováno. Bohatý jazyk, rozsáhlé vědomosti. Hodně mě ta kniha zasáhla. Nutila se zamyslet nad souvislostmi. Měli by si jí přečíst všichni. Aby nezapomněli...

24.05.2018 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Tak to byla silná kniha. Zprvu jsem se jí bála, že z toho budu v depresi, ale kupodivu to tak nebylo. Přisuzuji to tomu, že to bylo vyprávěné z pohledu Rudolfa Langa, který celou problematiku vnímal jedině jako logistický problém a zadaný rozkaz, nikoliv jako na hromadné vraždění milionů lidí, mužů, žen i dětí. Takže se v ní vlastně vůbec o žádných "hrůzách" nedozvíte, protože on žádné neviděl. Jen ty "technické". Mnohem depresivněji na mě působilo vyprávění o jeho dětství, protože to bylo také hrozné. "Výchova" jeho otce byla strašná. Ani se nedivím, že se z něj stal takový psychopat bez jakéhokoliv sociálního cítění, kterému záleželo jen na precizním splnění zadaných úkolů. Takový člověk může sloužit jakémukoliv systému. Kdyby býval byl třeba Rus, byl by jistě také velice "užitečný". Škoda, že nepadl hned v první světové válce, třeba by se nikdo jiný tak výkonný nenašel a Němci by nestihli vyvraždit tolik nevinných Židů. Nezapomenutelná kniha.

04.02.2019 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Úžasná divadelní hra. Karel Čapek byl neuvěřitelný vizionář. Už tehdy věděl, kam svět směřuje (a to stále). Uvědomoval si nebezpečí, které je s tím spjato. Varoval nás před ním. Ale my stále nedbáme.
Je neuvěřitelné, jak v takové zkratce - pouze svižnými dialogy - dokázal navodit atmosféru a vystihnout tragické události spojené s výrobou robotů. Dnes by z této myšlenky patrně vznikla několikadílná sága.
Drama je to tragické, leč v závěru nám svitne přeci jen nějaká naděje. Naděje je důležitá. Ale skutečně má ještě lidstvo nějakou naději?

26.04.2019 5 z 5

Bizarní povídky Bizarní povídky Olga Tokarczuk

Pokud bych měla hodnotit jedním slovem, pak by pro mě tato kniha byla ZNEPOKOJUJÍCÍ. Povídky většinou ve mně vyvolaly tento pocit. Patrně jsem je vnímala úplně jinak než hodnotitelé přede mnou. Některé byly vlastně sci-fi, některé se týkaly minulosti, některé jsem pochopila, u jiných mi pointa tak nějak unikla. Přišly mi tak nějak ze života, ve kterém se také ne vždy dozvíme, proč a jak se nám věci dějí. Nutily k zamyšlení, každý si v nich patrně najde něco jiného. Humorné mi tedy nepřišly. Povídka Pravdivý příběh mi naopak přišel velice děsivý - ta absolutní bezmoc a bezvýchodnost situace - a přesto tak reálný a uvěřitelný. Uf. Nebylo to snadné čtení, ale určitě to stálo za to.
Jazykově se mi tato kniha líbila moc a fascinuje mě nahuštěnost nápadů, které by vystačily na několik románů.
Doporučuji lidem, kteří rádi o věcech přemýšlejí, rozhodně to není letní čtení na pláž.

16.05.2022 4 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

(SPOILER) Uf, tak to tedy byla síla. Bylo to hodně zvláštní čtení - forma i obsah. Ale musím říct, že se mi to líbilo. To, že to vlastně není vyprávěný příběh, ale sledování myšlenek a akcí hlavní hrdinky pouze z jejího úhlu pohledu. A protože je to osoba skutečně velice podivínská, tak se v tom čtenář poněkud ztrácí. Leccos je naznačeno, leccos je ponecháno na čtenáři, aby si domyslel. Hlavní hrdinka se chová tak iracionálně, že jsem čekala, že jí za to budu nenávidět. Ale ne. Získala si mě naprosto tím, jak si dokázala do poslední chvíle užít naprosto každý okamžik dne, a to se občas ocitla opravdu na hranici snesitelnosti. Tuto její vlastnost jí zavidím a velice si ji cením. Považuji pro sebe její inspiraci za hlavní přínost této knihy. Její posedlosti pro sběr bylinek úplně nerozumím, ale je to vůbec nutné? Každý jsme nějaký, žijeme si své životy a není nutné, aby tomu druzí rozuměli. Její okolí jí rozhodně nerozumělo, ba ani její manžel, který ji jinak asi miloval, ale chtěl, aby se změnila. A to ona prostě nechtěla. Ona byla šťastná taková, jaká byla. A prožila vlastně svým způsobem šťastný život.
Jazyk této knihy je opravdu nádherný a já se spolu s hrdinkou ocitala u řeky, mokřad a na rozkvetlých loukách mezi překrásnými bylinkami, cítila jsem jejich vůni a vnímala tu lásku, kterou hlavní hrdinka svým bylinkám věnuje.
Není to čtení pro každého, ale mně se to líbilo.

25.10.2023 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Tato knížka se mi líbila už jako dítěti, tehdy jsem jí vnímala jako takovou pohádku. Pohádkou pro mne zůstala i dnes a je to krásná pohádka. Přenese člověka do starých časů, kdy čas plynul pomaleji a lidé k sobě měli mnohem blíž. Paní Božena Němcová líčí události a prostředí laskavě a mile, i když ne vždy jde o věci veselé. V současné generaci asi Babička nenajde mnoho nadšených čtenářů, nepasuje mezi akční "bestselery", ale pro mne zaujímá přední místo mezi mými oblíbenými knihami.

23.07.2018

Postel, hospoda, kostel Postel, hospoda, kostel Zbigniew Czendlik

Nádherná kniha. Pana Czendlika si nesmírně vážím a jeho názory jsou mi velice blízké. V některých otázkách víry jsem osobně tápala. ale po přečtení této knihy vše zapadlo na své místo a utvrdila jsem se, že jdu životem tou správnou cestou. Navíc jsem si díky ní poopravila i názor na katolickou církev. Moc milé vyprávění, za které moc děkuji. Pro mě je tato kniha takový návod na šťastně prožitý život.

11.01.2017 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Asi kniha pro jinou generaci. Už jsem patrně moc stará, abych chápala problémy dospívání, hledání sebe sama. Už všechno vidím příliš realisticky a věcně. Midori , ač jsem ji vzhledem k okolnostem jejího života měla vlastně litovat, jsem nesnášela. Pro mě byla silná manipulátorka, kterou zajímají jen a jen vlastní problémy, že by náhodou nějaký problém měl i někdo jiný, ji ani nenapadne. Naoko byla prostě nemocná, takže se její chování nedá vůbec hodnotit. Tóru byl slaboch zmítající se mezi vlastními problémy a problémy, do kterých ho zatahovaly obě jeho dívky. Sexuální scény mi přišly přinejmenším nadbytečné. Ovšem nespoutaným sexem bych je rozhodně nenazvala. No, nebyl to prostě můj šálek kávy.

15.12.2018 2 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Poslouchala jsem audioknihu v překrásném podání pana Rimského. Kniha je to krásná, nadčasová. Musím se ale přiznat, že jsem měla zprvu chuť to vzdát. Z obsahu mi bylo nesmírně ouzko a měla jsem stažený žaludek ze stresu. Je to velice sugestivní a to, co se dělo, bylo opravdu příšerné. Co všechno bylo spácháno ve jménu Boha. Vlastní svědomí umlčeli tím, že přeci nic se neděje bez vůle boží. Člověk vůbec nechápe, jak se to mohlo stát, jak tomu mohlo tolik lidí uvěřit. jak něco takového mohli dopustit. Někteří pro moc, pro peníze, jiní z lhostejnosti, ze strachu, z přílišné důvěřivosti, z hlouposti. Vytrvala jsem a nelituji toho. Je to skutečně velice krásný román a lidé by takové měli číst, aby si uvědomili, že musí přemýšlet o tom, co je jim předkládáno a ne všechno brát automaticky jako pravdu. A že musí zasáhnout, když se děje bezpráví, i když mají pocit, že se jich to netýká. Protože se může stát, že se jich to týkat bude a pak už bude pozdě. Je to těžké, překonat v sobě strach a bojovat za spravedlnost, proti zlu, ale je to nutné.

20.08.2018 5 z 5

Židovka z Toleda Židovka z Toleda Lion Feuchtwanger

Tato kniha mi přinesla obrovskou sumu historických informací stejně jako spoustu témat k zamyšlení. Dala mi nahlédnout do života a myšlení představitelů hlavních náboženství - židů, křesťanů a muslimů. I křesťané zabíjeli ve jménu Boha, ani oni se nebáli zemřít ve Svaté válce, není to výsada muslimů, jak je nám dnes podsouváno. Na jednu stranu náboženství člověku přináší duševní klid, protože není třeba si dělat starosti, když jste v rukou Božích. Na druhou stranu se ale pod záminkou Božího rozhodnutí činí strašné věci bez jakýchkoliv výčitek svědomí. A to ve všech třech náboženstvích.
Navíc se ukázalo, že historie se pořád opakuje, lidé se nemění. Anonymita davu je hrozivá a vede ke strašným skutkům. Za jakékoliv neštěstí je potřeba najít a potrestat viníka, i když s neštěstím třeba nemá vůbec nic společného. Židé mají napříč dějinami nelehký osud. Pokud přináší ostatním blahobyt, jsou tolerováni a někdy i vedeni v úctě. Ale stačí maličkost a celý svět je proti nim.
Velice poučná kniha. Poslouchala jsem audioknihu v dokonalém přednesu pana Aleše Procházky . Neuvěřitelný zážitek.

20.07.2018 5 z 5

Pravidla moštárny Pravidla moštárny John Irving

Neuvěřitelně krásná kniha. Nezapomenutelná. Plná pokory, moudrosti, pochopení pro druhé, přátelství, nezištné lásky, naděje Nutí člověka přemýšlet, co je v životě opravdu důležité. Jaká jsou ta pravidla života? Co je v životě správné a co ne? Učí člověka nemyslet jen na sebe, ale snažit se být užitečný. Najít si skutečný smysl života. Zároveň je také ale pohlazením po duši, setkání s milými lidmi, silným životním příběhem. Určitě všem doporučuji.

06.06.2017 5 z 5

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

(SPOILER) Krásná kniha. Naprosto geniální pohled do duše tří žen. Fascinující pro mě je především to, že ji napsal muž. Nemyslela jsem si, že se najde muž, který by takto rozuměl ženám. Není to snadné čtení, protože život prostě není snadný a toto se prostě děje, ať se nám to líbí nebo ne.
Je těžké pochopit druhé, když trpí těžkými depresemi, dokud to člověk sám neprožije nebo aspoň není svědkem u někoho opravdu blízkého. Dřív pro mě bylo naprosto nemyslitelné porozumět matce, která opustí své děti. Ale už jsem vystoupila ze své "růžové bubliny" a tady jsem chápala, že to pro ni bylo jediné možné řešení (když pominu původně plánovanou sebevraždu). Také mi bylo velice líto druhé hrdinky ze současnosti, která vlastně celý život pochybuje, jestli se v mládí rozhodla správně, jestli se neměla rozhodnout jinak. To musí být velice frusturující a vypovídá to o tom, že není se svým životem spokojená, že čekala něco víc. Smutné.
Přechody mezi jednotlivými příběhy v čase mohou být pro někoho matoucí, ale protože jsem nejdřív viděla film, tak pro mě ne. Film se mi líbil, ale po přečtení knihy už méně. Některé pro mě zásadní momenty byly ve filmu změněny dle mého názoru zbytečně a ke škodě vyznění celého příběhu.
Paralela s románem Virginie Woolfové je patrná, je vidět, že ji autor velice dobře zná a má rád. Rozhodně ve mně vzbudil zvědavost si ho přečíst.
Doporučuji pro náročnější čtenáře, kteří rádi přemýšlejí v souvislostech. :-)

20.05.2022 5 z 5

Zázrak svaté Winifredy Zázrak svaté Winifredy Ellis Peters (p)

Historická detektivka odehrávající se v zajímavém prostředí s velice milým a laskavým bratrem Cadfaelem. Ačkoliv se vždy odehraje nějaká vražda, jsou knihy této série pro mě takové uklidňující, milé. Ráda se k nim vracím. Momentálně jsem si vychutnala jako audioknihu s úžasnou interpretací Pavla Soukupa. Doufám, že budou namluveny i další díly této série.

04.06.2019 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Nádherná kniha. Ani se mi nechce věřit, že se toto mohlo dít v civilizované zemi ve 20. století. Je úžasné sledovat tyto události očima malého děvčátka, čistého a bezelstného, nezatíženého předsudky a míněním "většiny". Jak prostá a čistá je pravda bez předsudků. A jak nepochopitelné je ve srovnání s ní chování dospělých. Atikus je neuvěřitelně čestný a statečný a děti mají skvělý životní vzor, i když si to zprvu neuvědomují. A nejen ony, my všichni bychom se měli od něj učit. Všichni by si ji měli přečíst a zamyslet se sami nad sebou. Rasová nesnášenlivost je v nás bohužel hluboce zakořeněná dodnes.

04.02.2019 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Připojuji se k nadšeným komentářům k této knize. Pan Orwell byl velice chytrý pán. Poučení z ní je jasné, ale také z ní vyplývá, že bohužel ne pro každého. Protože na naší farmě jsou přeci všechna zvířata - tedy třeba i ovce. Takže hlavně pracujme lépe a radostněji ...

02.05.2018 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nádherná knížka. Věcně bez patosu ukazuje hrůzy druhé světové války, co při ní prožívali Židé. Jak toto soukolí hrůz náhod a chybných rozhodnutí ovlivní osudy člověka a jeho blízkých. Čte se velice dobře, je napsaná s lehkostí a přesto tak do hloubky. Doporučila bych ji jako povinnou četbu, protože má co říci nastupujícím generacím a má velice čtivou formu. Není to jen kniha o válce, je o mladých a jejich láskách, o charakterech lidí. Všem doporučuji.

06.03.2018 5 z 5

Nebe nezná vyvolených Nebe nezná vyvolených Erich Maria Remarque (p)

Vrátila jsem se ke knize prakticky po 30 letech. Můj pohled na život se určitě za tu dobu pozměnil, ale i tak se mi kniha stále moc líbí. Je plná filosofických otázek, rozhodnutí, které Vás nutí k zamyšlení, pohledů na život, které jsou pro nás nové. Při čtení mě napadaly paralely s životními událostmi, kterých jsem svědkem. Moc pěkná kniha.

26.06.2019 5 z 5

Matka Matka Karel Čapek

Konflikt generací - matky a jejích dětí, konflikt v mužském a ženském chápání světa, konflikt mezi láskou a povinností - je mnoho způsobů, jak nazvat to, co prožívá hlavní postava krásné divadelní hry Karla Čapka. Velice, velice nadčasové a aktuální v každé době. Sama matka jsem velice rozuměla tomu, co hlavní hrdinka prožívá. A nejsem si jista, zda bych se dokázala správně rozhodnout. Protože ona se samozřejmě nakonec rozhodla správně. Člověk vždy musí bojovat proti zlu a bezpráví. I když je to velice těžké a ne každý je takto statečný.

10.05.2019 5 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Krásné završení trilogie. Pan May opět nezklamal. Zajímavý příběh, drsné prostředí, střídání současnosti s retrospektivou, propracované charaktery, nečekané rozuzlení. To vše povýšeno úžasným zpracováním v audioknize se skvělým Jiřím Dvořákem. Nezapomenutelný zážitek.

10.05.2018 5 z 5