Matka

Čapkovo protiválečné drama o třech dějstvích (myšlenku napsat tuto hru vnukla Čapkovi jeho manželka, herečka Olga Scheinpflugová) patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby.

http://www.databazeknih.cz/images_books/16_/167/matka-bsb-167.jpg 4.41009
Divadelní hry, Literatura česká
Vydáno:, Artur

Klarka251

Skvělá kniha, která mě bavila asi nejvíc.

Brunnetka

Za mě rozhodně lepší než Čapkovo R.U.R.
Jsou zde skvěle vyzobrazené pocity matky, ale tak nějak mi to zavání schizofrenií... Ta matka nebyla rozhodně normální, už jenom s jakým klidem brala smrt svých blízkých...
Je to sice příběh k zamyšlení, ale za mě má jedno velký ALE.

nikikostadinova

Tato kniha zasáhne a nechá čtenáře zasaženého

EvikU.

Jsem asi jediná, ale já to na 5* nemám. Jinak celkem zajímavý.

dancadragneel

Dojemný nadčasový příběh, který nese velmi zajímavou myšlenku. Rozhodně jsem si příběhy a dramata od Karla Čapka oblíbila. Je to jeden z autorů, od kterého bych mohla přečíst cokoliv a bavilo by mě to.

IchLiebeLesen

Tahle kniha byla ohromně dojemná. Doopravdy zaútočila na moje city. Takových knih moc není.
Je to takové protiválečné podobenství. Ale Čapek psával drsnější protiválečná díla. Proč napsal takové drama ? Protože mu tu myšlenku dala jeho žena. Ale i tak tato knížka byla velice čtivá a bez problémů jsem ji rychle přečetl.
Všem moc doporučuji !

mirektrubak

V této hře je na mě prostě příliš mnoho patosu a také mi příjdou všechny postavy nepřirozené - ne jako reálné postavy, ale jako figurky, které schématicky naplňují Čapkův dramatický záměr.
Mám Karla Čapka ve velké úctě, rozumím i tomu protiválečnému zaměření hry. Považuji za správné, že tenhle typ děl vzniká (a v roce 1938 to bylo dvojnásob důležité). Takže jsem měl divný pocit z toho, že se mně hra nelíbí, říkal jsem si, že by se mně to líbit mělo, že by bylo tak nějak správné, abych byl zasažen a možná i dojat.
Ale to bych lhal sám sobě.

Michaelka29

Na konci mi bylo maminky líto... Ale co dá dělat, takhle to dříve bylo. Jinak opět Čapek nikdy nezklame.

catherinee94

Hra mě zaujala svou nadčasovostí a donutila mě k zamyšlení.

-Pečivo-

Božínku, to bylo dojemný. Bez ironie. Stárnu. Zatím nejlepší Čapek, ještě tendle tejden pošlu mámě smsku!

Jediný co bych vytknul, je to, že se matka nakonec nechá zviklat a pošle svýho posledního syna taky do války. Trochu to celý připomíná Sartra pro nenáročný, což ale neni nic špatného. 9/10

angloumene

Snad až přespříliš vyhrocené drama o matce, jejíž synové neodvratně kráčejí vstříc jisté záhubě. Je mi jasná autorova myšlenka, ale přesto jsem se nemohla zbavit pocitu, že tentokrát byl Čapek explicitní až moc.

TheMelorry
13.11.2016

Čapek je prostě pan spisovatel a jeho díla ani nejde hodnotit. Mě se Matka moc líbila, i děj mi přišel velice zajímavý. Je to jedno z těch lepších děl, co jsem zatim četla.

Terry11
27.09.2016

Už opravdu poté, co jsem si přečetla různé komentáře, nemám co dodat, vše bylo řečeno. Snad jen to, že Čapek je prostě fantastický autor a já bych si moc přála, aby žil v dnešní době. Zajímalo by mě, jakým směrem by se jeho tvorby ubírala, jak by se změnil styl jeho psaní.

Nikki.Jukki
01.09.2016

Zase utvrzení, že Čapkovy knížky se mi prostě líbí, ať už je to próza či drama. Pěkná ukázka nesmyslnosti války, do které se musí zapojit i ten, který je vyloženě proti ní a tím se stává její součástí. Dále srážky mužského a ženského myšlení, které v něčem prostě shodu najít nemohou (rodina=všechno x větší zájmy ve prospěch státu a národa), a do toho mateřský cit, neopětovaný v takové míře, v jaké by si zasloužila.

Kratičká knížka, která má spoustu do sebe.

Jack93
31.08.2016

Kromě Války s mloky jsem na gymplu Čapkovi nevěnoval moc pozornosti, i když návštěva jeho domu ve Strži u Dobříše mě nadchla. Pokud jde o Válku s mloky, moc se mi líbila. O pár let později jsem se dostal k Hordubalovi, se kterým to bylo o trochu horší. A pak asi po dva roky nic... Až najednou jdu do knihovny, plánuju si půjčit nějaké věci, a najednou narazím na hry. A tak si naprosto nečekaně odnáším domů Othella, Jindřicha V. a Matku. Othello byl super, k Jindřichovi se teprve dostanu a Matka... Úžasná!

Čapek se plným právem může pyšnit přídomkem "světově uznávaný autor". Nebojím se Matku označit za geniální dílo hodné velkého spisovatele. To, jak Čapek vylíčil pocity matky, je až neuvěřitelné. Přestože mi do rodičovství ještě několik let zbývá, dokáže se člověk neuvěřitelně vcítit do děje a myšlení jednotlivých postav, zejména matky. Matčiny rozhovory s jejími mrtvými syny, manželem a posléze i otcem jsou dechberoucí, plné patosu a filozofie (v pozitivním slova smyslu), ale vůbec ne kýčovité. Člověku až nahání husí kůži.

V tomhle díle se objevuje tolik zajímavých výroků. Nejpamátněji se mi do paměti vryl ten, ve kterém matka praví, že válka není pouze "mužskou záležitostí", ale i "ženskou" a "mateřskou". Je cosi vznešeného na sousloví "padnul za vlast", ale zajímají někoho pocity rodičů zemřelých?

Dílu na atraktivnosti dodává i doba, kdy spatřila světlo světa. Čapek tušil, co jednou přijde. Podle mě se spousta rodin v době všeobecné mobilizace a Mnichova najednou ocitla ve stejné situaci jako matčina rodina. A každý rodinný příslušník se mohl identifikovat s určitou postavou.

Napínavé, deprimující, úchvatné, děsivé, vizionářské = to je Matka. Pane Čapku, smekám před Vámi. Brilantní dílo!

baty
25.07.2016

Naprosto mě ta kniha uchvátila. Nemohla jsem přestat číst, dokud jsem to nedočetla. Absolutně mě to vtáhlo do děje. Úplně jsem se cítila v nelehké roli té matky.

zlatka2001
02.06.2016

Tak já nevím. Sice Čapek vložil matce do úst spoustu ženských argumentů, ale stejně se nakonec zachoval jako muž. Troufám si tvrdit, a to sama ještě děti nemám, že JÁ bych tedy svého posledního syna určitě nikam nepustila. Mezi náma, já bych nepustila už toho druhýho.

Michal1999
29.05.2016

Hra se mi moc líbila, i když v trojce Bílá nemoc - Matka - R.U.R. je u mě Matka až na třetím místě.

Aleh
26.05.2016

K tomuto dramatu jsem se vrátila po 37 letech po maturitě. Po uplynutí dlouhých let a získání bohatých životních zkušeností mohu říct, že plně rozumím tomu, proč toto dílo patří dodnes k vrcholům české dramatické tvorby. Hovory matky s mrtvým mužem a mrtvými syny, snaha ochránit nejmladšího syna před válkou a její závěrečné gesto je vyvrcholením obrovské vnitřní proměny jejího chápání světa a touhy po míru bez válečných konfliktů a nesmyslného utrpení i za cenu pro matku nejvyšší.

Bumeso
03.05.2016

Smutná, strhující, ale velmi povedená

Crimble
01.05.2016

Krásné, smutné, patetické, pravdivé, lidské, kruté.

Mruskulka
29.03.2016

I přesto, že knížka byla mezi povinnou četbou ve škole, dostala jsem se k ní až o několik let později a je to škoda. Opravdu krásný příběh - hra.

Dep8
20.03.2016

To nejlepší od Čapka. Drama Matka opět varuje před nesmyslnou válkou a nenávistí. Dílo považuji za velmi originální, hlavně díky promluvám s duchy mrtvých synů, kteří se dobrovolně rozhodli padnout za svou vlast. Občanská španělská válka patří mezi tragickou událost, která zmařila statisíce životů. Matka se nezaměřuje pouze na válčení, ale popisuje hlavně lásku matky, která ztrácí své nejmilejší ve válce. Syny i manžela. Válka nepoznamená pouze bojovníky, ale také jejich nejbližší. Muži berou jako povinnost válčit za svou vlast. Ženy si přejí mír a odmítají obětovat své rodiny. Dojemná, tragická, neuvěřitelná kniha s obrovským poselstvím.

Damato
29.01.2016

Četla jsem ji "jakopovinnou", když jsem byla malá a můj tatínek dohlížel na skladbu mé četby. Nerozuměla jsem ji a tak jsem si ji znovu přečetla až na průmyslovce- a opět jako povinnou četbu ale nebránila jsem se ji. Pocity ve mně zanechala víceméně ítostivé - bylo mi té matky líto, ale nic srdcervoucího jsem necítila. Až když jsem ji četla potřetí , už jako matka dospělých kluků , u kterých nebyla povinná vojenská služba a já byla ráda, že mi je žádní vojáci nezkazí ( po čase musím přiznat, že by tu vojnu - aspoň na rok potřebovali oba jako sůl) - tak pak teprve jsem pocity a záměr - aspoň si myslím - pochopila a začala jsem mít ohromný strach, aby se nic jiného neopakovalo . Nedovedu si představit sebe samu, že takhle posílám své dítě do války.... brrrr. Tak moc statečná určitě nejsem.

hlavin
24.01.2016

Pro mě je Matka jedním z největších děl světové literatury. Stejně jako Bílá nemoc a R.U.R. Mimořádně silně a vnímavě napsaný příběh. Může snad být většího a lidštějšího varování před válkou? Knihu jsem četl jsem opravdu těžko, protože během celého čtení jsem neustále plakal.
Karel Čapek byl geniální spisovatel.

jiri77
22.01.2016

Asi to nejlepší co jsem od K.Čapka četl. Kniha nádherně ukazuje mateřskou lásku proti ,,mužskému'' nahlížení na věc jako je odvaha a čest a nesmyslné umírání ve válkách.Krátká kniha ale zůstane ve mě na dlouho,mistrovské dílo.

Romanka89
22.01.2016

Velmi silný příběh o tom, jak moc rozdílní si můžou být muži a ženy při tak vážné situaci jakou je válka. Muži touží bránit vlast, umírat pro čest, svobodu nebo vědu. Ženy/matky své syny a muže odmítají posílat do války. Co může být horšího než přijít o své děti i muže?

kata5121
06.01.2016

Nejhorší na čtení takových knih je uvědomění si, že onen autor už nikdy nic dalšího nenapíše, protože už není na tomhle světě.

k009
18.09.2015

Hezké. Skvělý závěr, ale přesto dávám hodnocení 4/5. Některé dialogy jsou možná nadbytečné.

Etelea
11.09.2015

Na základní škole jsem si ji vybrala jen díky útlému profilu, přelouskala jsem ji, vrátila do knihovny, napsala referát a tím to pro mě skončilo. Dnes s (trochu velkým) odstupem se konečně dokážu zamyslet nad hloubkou a hlavně poselstvím příběhu. Smekám před uměním pana Čapka.

divadelní hry

Karel Čapek