Hodiny

Scéna ze života anglické spisovatelky Virginie Woolfové, osud prosté americké dívky v 50. letech, drama mladé lesbičky a majitelky nakladatelství: tři příběhy o umírání a bezmoci, ale také o ohleduplnosti a lásce; autor obdržel za román Pulitzerovu cenu. Hodinám se dostalo titulu kniha roku od nejprestižnějších amerických deníků (New Yo...celý text

Hodinám se dostalo titulu kniha roku od nejprestižnějších amerických deníků (New York Times, Los Angeles Times, Boston Globe, Chicago Tribune) i časopisů věnovaných vydavatelskému průmyslu (Publishers Weekly). Následovaly prestižní ceny – Pulitzerova a PEN/Faulkner, kterou uděluje americká pobočka celosvětové spisovatelské organizace. méně textu

http://www.databazeknih.cz/images_books/45_/4506/hodiny-eDL-4506.jpg 4.3468

The Hours (1998)

Vydáno:, Odeon
Více informací...

rybizka

Už při čtení prologu jsem tušila,že to bude výjimečné čtení. Kniha plná niterných pocitů,temnoty a hloubky. Závěrečné propojení bylo nečekaným překvapením. Už teď vím,že si knihu určitě přečtu ještě jednou,tak silně na mě zapůsobila.

milan2310

Výborně hodnocená kniha, mně ale "nesedla".

IVANA0123

Po prvních patnácti stranách jsem si nebyla jistá, že knížku vůbec dočtu. Nedá se totiž číst ani lehce ani rychle, ale způsob jakým jsou zde popsány prostředí, osoby a hlavně jejich vnitřní pocity je tak úplný, že máte pocit, že tam jste. Nakonec mě kniha zcela vtáhla a i když nemá klasický děj, bylo mi líto, že jsem na konci. Asi nebude pro každého, ale za sebe doporučuji zkusit přečíst.

swon

Ač nemám moc ráda útlé knihy, tato mě neskutečným způsobem zasáhla! Po dočtení jsem nemohla usnout a film jsem viděla několikrát. V tomto případě zpracování knižní předloze naštěstí neuškodilo. Upozorňuji, že Hodiny nejsou lehké čtení...Mně osobně ale přinutily začít se zajímat o život a dílo Virginie Woolfové. Kdo se chce trošku zastavit, popřemýšlet a ne jen hltat braky (ač mnohy bestsellery), nechť si vyhradí jeden víkend na tuto Cunnighamovu knihu.

petulka.sasanka

Příjemné čtení.

Crimble

Jistě, že je to zpočátku trochu komplikované, ale lidé, nebuďte líní a věnujte tomu trochu trpělivosti a soustředění, budete odměněni. Cunningham opravdu umí vykreslit postavy, vytáhnout z hloubky to podstatné a vystihnout precizně některé životní okamžiky tak, že se mi chce zatleskat. Mistrovská kniha!

Niu

Tahle kniha pro mne byla velký oříšek. Někdy ve třetině knihy jsem se musela podívat na zfilmovanou verzi, jestli to pochopím, že film bude dávat smysl. A ne. Paradoxně se kniha čte celkem dobře, ubíhá to. Nicméně, i když mám ráda složité romány a složité postavy, tak toto fakt ne. Autor šlapal na místě, nimral se v pocitech a úvahách tak dlouho, až to bylo nudné a nedávalo to smysl. Dialogy a myšlenky postav se nikam neposouvají, mlátí se prázdná sláma. Obvykle si z knih beru nějaké to zamyšlení, ale tohle se mi nelíbilo. Postava Clarissy byla neutrální a právě u ní a v jejích dialozích jsem nenacházela nic. Virgine bylo prostě "divná" a snad nejlepší postavou byla Laura, u té to mělo aspoň spád. Napíšu jen, že kdybych si přečetla doslov na začátku, tak bych byla spokojenější. Za mne tedy ne. Snad se nedotknu lidí s opačným názorem, to nebylo mým cílem.

Janek

Cunningham je nepochybně geniální a velmi náročný. K nedočteným Hodinám jsem se po mnoha letech vrátila a i tentokrát to byla dřina, ale stálo to za to, možná i proto, že jsem už Cunninghamovi přišla na chuť nedávnou četbou Těla a krve. Hodiny se mi zdály v tomto srovnání trochu slabší, mám ovšem znovu chuť vrátit se k senzačnímu filmu (pro mě jedna z mála výjimek, kdy se mi zdá adaptace lepší než předloha). Hodně mi pomohlo, že jsem už měla dočtenou Paní Dallowayovou, zdá se mi, že bez znalosti tohoto kanonického díla ztrácí Hodiny smysl. Trpělivý a pozorný čtenář bude odměněn.

TomTomis
10.12.2016

Film, pak autor předlohy. Musím říci, že tento autor mě nepřestává udivovat. Každá z jeho knih je něčím netradiční. Ale stejně tuhle mám v hlavě asi zafixovanou nejvíce. Možná to souvisí i s mým obdivem k V. Woolf.

Anitka.KM
25.11.2016

Viděla jsem prvně film, byl vynikající, přesto kniha pro mě byla ještě lepší. Hlubší psychologii postav jsem pochopila až z ní.... stejně jako Cunninghamův brilantní styl psaní, který mi filmové zpracování poskytnout nemůže. Postavy byly uvěřitelné. Necítím potřebu se s nimi ztotožňovat (v žádné knize) , ale miluju sledovat myšlenkové pochody autora ( autorů), které se prolínají právě do postav v jejich knihách a jsou čerpány odněkud z éteru...vždycky tam cinkne něco, co je nám všem společné. A tady to NĚCO bylo bezpochyby. Skvělá kniha !!! ( Která mě navíc logicky posunula ke čtení Virginie Woolfové)

Moymeer
02.10.2016

Skvěle napsáno! Krásný čtenářský požitek, ale pro opětovné procítění atmosféry a příběhu mi "bohužel" stačí pustit si filmové zpracování, které se tentokrát opravdu povedlo na výbornou :)

venacava
27.09.2016

Viděla jsem prvně film a musím rict, že jsem v knize nenašla žádné rozdíly oproti filmu.

MakiMel
22.09.2016

Kniha pro mě byla zpočátku komplikovaná, než jsem přišla jakým způsobem se propojují jednotlivé osudy. Ale konečné propojení mě nadchlo. Obdivuji autorům um provázat tak dokonale tři osudy v úplně jiných souvislostech. Čekala jsem popis jednoho dne, ale postupně se vlastně vyjevila značná část života jednotlivých postav. Knihu hodnotím velmi kladně, i když musím přiznat, že to nebylo pohodové čtení, ale vyžadovalo to přemýšlení. Nicméně mě to přimělo půjčit si Paní Dalowayovou, takže mi asi spousta věcí začne teprve docházet.

SaraL
17.09.2016

Musela jsem se do čtení trochu nutit, nejvíce mě zaujal příběh Laury a Virginie. Kniha mě nebavila a nezaujala.

Ajrad1981
05.09.2016

Asi jsem tu knihu nepochopila, nebo nevím. Nezaujalo mě to, nebavilo. Žádná z těch žen mi není ničím blízká, nedokázala jsem si v tom nic najít. Ještě tak trochu zajímavý byl den Virginie Woolfové, ale to je asi vše.

kejty91
17.08.2016

Velmi, velmi příjemný příběh žen během jednoho dne. Opravdu Pulitzerova cena zaslouženě. Osobně nejsem nakloněna otevřeným koncům ale chápu, mělo to tak být.

IvanaB
10.08.2016

Těžko se mi to četlo, hlavně na začátku, říkala jsem si, že asi na to nemám, na pár dnů jsem ji odložila, ale pak to bylo jako mávnutím proutku, najednou mě to začalo bavit... a byl konec.

petra4080
12.07.2016

Kniha mě bohužel nijak zvlášť nebavila. Jeden den v životě tří žen... Příběh je dost smutný, depresivní.

carcassonna
01.06.2016

Cakala som od knihy viac, nez som dostala. Citala som len samu chvalu a mozno aj chapem preco. Autor ma siroku slovnu zasobu, vie skvelo opisat charakter, myslienky (to bolo najvacsie plus tej knihy) a rozhodne nebolo jednoduche taketo dielko napisat (je tam citit aspiracia na to, ze kniha ma byt rozoberana, skumana, ovencena cenami nez putava,hladko plynuca). Celkovo to nebolo velmi narocne citanie a dalo sa pochopit o co ide,len som tam hladala este nieco viac, myslela som, ze udalosti tam budu viac dotiahnute, budu k niecomu viest,ale neviedli nikam - az na male prepojenie na konci ...pointa celej novely: islo o tri zeny v roznych obdobiach, ich postavenie v tomto svete, ake maju pocity, premrhane sance, nenaplnene sny, ako bojuju s kazdodennymi problemami a ako ich to viac-menej neuspokojuje- zaujimavy bol pribeh pani Brownovej, s tou som sa ako tak vedela stotoznit, pochopit ju. Vcelku nie velmi uchvatne citanie, skor nudne, nez hlboke - vykonstruovane do detailov, ale bez duse... Idem si precitat aj Pani Dallowayovu..

Frediiik
01.06.2016

Před třemi lety se mi kniha dostala do ruky poprvé. Přečetla jsem snad dvě kapitoly. Vůbec jsem se do děje nemohla vžít, věty jsem musela číst několikrát, nemohla jsem najít hlavu a patu, tak jsem ji vrátila do knihovny. Řekla jsem si však, že se k ní jednou vrátím. Teď, po třech letech, jsem jí dala druhou šanci. A? Díky bohu, že jsem ji po první zkušenosti nezavrhla. Pět hvězdiček jsem dala už více knihám, ale ne každá si je zaslouží jako tahle. Natolik jsem se do příběhů hlavních hrdinek vžila, že jsem ani nestačila přemýšlet nad souvislostí jednoho příběhu s druhým, proto pro mě bylo závěrečné propojení dějových linií opravdu strhující. Skvěle strávený úterní den.

Etvel
19.04.2016

Myslím si, že na tuto knihu je třeba mít věk a zkušenosti. Ačkoliv je to napsáno mistrovským jazykem a přestože jsem to tak vlastně docela dobře nepochopila, musím uznat, že mě to stejně hnalo číst tu knihu dál a dál. Akorát z ní mám momentálně rozporuplný pocit a nevím, co si vlastně odnést. Počkám pár let a přečtu ji znova. Uvidíme, kolik mi toho v budoucnu bude umět říct víc.

ber-tram
06.04.2016

Hodiny odbíjejí tak psychotronicky angažovaně a prokomponovaně, až tlukot zní dietně a sterilně, jakoby kdesi za sklem. Ale přihoďme tam pár buzíků a leseb, to se dneska přece nosí, zachytračil si zapálený absolvent kurzu tvůrčího psaní, a to by nebylo, aby k nějaké té snobsky-kritické ceně nezačalo přihořívat!
Kožený film držel pohromadě jen díky výtečné Glassově hudbě. Ke knize jsem si ji nepustil. Chyba moje, leč primárně spisovatelova. 17/16

kalinkacz
14.03.2016

Hodiny, asi nejpreciznější a nejpromyšlenější román, jaký jsem ve svém dosavadním životě četla... Román, jehož každičký kousek je vymyšlen do nejmenšího detailu a všechny tyto detaily do sebe dokonale zapadají... Zprvu se jedná o 3 skoro nepropojené příběhy, ale s každičkou nadcházející stranou máme čím dál větší údiv ve tváři a nechápeme, jak něco tak brilantního mohl někdo napsat... Ano román je to fenomenální, ano román stojí za přečtení a ano tento román by měl číst každý... nevěříte? Přesvědčte se sami...

Dryáda
10.03.2016

Hodiny rozhodně nenudí, stránky příjemně a rychle ubíhají a tři různé linie nijak nenarušují plynulost. Ovšem něco mi tady do plného počtu hvězd chybí. Občas se vynoří zajímavá pasáž, především celý příběh paní Brownové, který se mi líbil nejvíce a připadal mi nejzajímavější, ale většinu času je to takové, no, prázdné. Pan autor mne o tom, že nám podává psychologické drama, nepřesvědčil.

adorjas
14.02.2016

Jeden deň, na ktorý si možno spätne až tak nebudú pamätať, ale ktorý ich vyformoval a nejakým spôsobom bol osudný. Je to kniha o pocte detailom, maličkostiam, myšlienkovým pochodom, ktoré sú navonok nepodstatné, ničotné. Ale tak, ako keď do vody hodíme kamienok a kruhy sa zväčšujú, celý dej je popretkávaný súvislosťami...

Prey
22.12.2015

Smutním, že tohle už nikdy Cunningham nepřekoná, ani kdyby se rozkrájel. K takovýmhle knihám je potřeba osvícení, které je moc vzácné. Při každém čtení žasnu, jak do úsporného rozsahu narval nádherně plynoucím jazykem vyjádřená neuvědomělá hnutí mysli, každou prchavou emoci. Všechno, co je pod povrchem kontrolovaného chování. Hodina, den, za chvíli pryč celý život. Nechci být bulvární, ale tohle je podle mě jedno z děl, které v kladném slova smyslu prostupuje autorova homosexualita, se kterou zřejmě souvisí jistá fascinace emocemi, schopnost empatie, um pohlédnout na život i „žensky“ (s pochopením, jak je tohle rozdělení relativní), přitakání extrémní lidské potřebě blízkosti a porozumění. Třešničkou na dortu je fakt, jak nečekaně se podařil film, u takovéhle látky. Sám Cunningham řekl, že je zřejmě jediným spisovatelem, co je spokojený se zfilmováním své knihy. Také pochválil soundtrack Philipa Glasse, a to také sdílím. Úžasná hudba. Knižní, filmová i skutečná. (Čteno v překladu Miroslava Jindry.)

evamarkvart
07.10.2015

očekávání vyšší než realita, ale i tak velmi zajímavě sepsaný jeden den v životě 3 žen - lehce mě iritoval všudepřítomné gay/lesbické momenty (prakticky každá postava v knize toužila po stejném pohlaví). V originále mohu doporučit i díky úžasně bohatému slovníku a stavbě vět autora.

anez66
26.07.2015

Nemohla jsem si hned přivyknout na autorův styl, ale když se tak stalo...impozantní dílo. :)

Verunka289
23.06.2015

Pěkná kniha, pro mě s překvapivým koncem....

***SPOILER***
Celou dobu jsem si myslela, že ty 3 příběhy jsou propojené úplně jinak. Myslela jsem si, že je to tak, že paní Woolfová píše knihu o Clarisse (paní Dallowayové) a o jejím příteli Richardovi a že Laura je v budoucnosti ta, která tuto knihu čte a nemůže se od ní odtrhnout... A ejhle, úplně na konci jsem zjistila, že všechno je jinak. Mám ráda takové překvapivé konce... :)

Teraka
25.05.2015

Nejkratší kniha, která mi zabrala nejvíce času. V životě jsem nečetla nic tak dlouho a výsledek je rozporuplný. Nemíním komentovat spisovatelské schopnosti, které jsou zřejmě úžasné, ale obsah samotný. Já ty ženské prostě nemůžu vystát. 180 stran fňukání a emociálních kotrmelců, nešťastná - šťastná, během jednoho dne, to je na mě fakt moc. Ale já nesnesu ani paní Bovaryovou a Annu Kareninu, takže hvězdičkami nehodnotím. Prostě to není žánr pro mě :-(.